Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak zrobic oswietlenie?  (Przeczytany 16022 razy)
Sokol
Nowy
*
Wiadomości: 4


« : Październik 11, 2009, 18:24:24 »

Witam proszę was o rade,jak zrobić oświetlenie do akwarium,czego potrzebował będę oprócz statecznika i przewodów aby świetlówka zadziałała.Nigdy tego nie robiłem,wiec proszę was o rade.Co było by tańsze,zrobić ja samemu,czy kupić gotowa belkę?
Zapisane
marcinl
Szczecin
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1616



WWW
« Odpowiedz #1 : Październik 11, 2009, 18:31:36 »

Atman robi dobre i dość tanie belki - sprawdź na allegro
Zapisane

moje 72l - http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=17736.0
Ulubione - Kiryski Pstre, Gurami Mozaikowe i krewetki Smiley
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #2 : Październik 11, 2009, 18:39:17 »

Najtaniej pewnie samemu ale więcej roboty. Kup belkę oświetleniową na Allegro - jeśli nie masz pokrywy.
Albo zwykłą pokrywę i przerób ją na T5. Świetlówki, oprawki, statecznik i jazda Smiley
Zapisane

keraj92
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #3 : Listopad 19, 2009, 17:52:22 »

Witam , jestem totalnym lajkiem jeśli chodzi o oświetlenie . Trochę czytałem to forum i proszę o pomoc w oświetleniu mojego akwa .
Ma nietypowe wymiary 90 cm dł na 60cm wysokie na 37,5 szerokie . Pytanie Jakie oświetlenie zamontować do niego ( mam w nim parkę pielęgnic ( ok 20cm) glonojada , 1 sumika , suma i kiryska .
Myślałem nad tym :
FLORA-GLO 20W ŚWIETLÓWKA DŁ.58,98CM
AQUA-GLO  20W ŚWIETLÓWKA DŁ.58,98CM
I teraz moje pytanie co do tego jeszcze ( taka długość ze względu na dość nietypowe wymiary akwa)
może to Świetlówka LIFE-Glo II 85 cm 39W  ?? Akwa średnio zaroślinione ( dopiero nad tym pracuje )
doradźcie jakie stateczniki , startery itp do tego dobrać (buduję nową pokrywę )
Pozdrawiam  Smiley
ps. Czy można zakupić te -glo w wersji t5 ( bo są chyba tylko t8 ) i czy można łączyć świetluwki t5 i t8 w instalacji jakoś do statecznika ( trzeba jeden czy do każdej osobno , co się stanie gdyby jedna się przepaliła , wszystkie padną ??)

Nie pytaj w sześciu tematach o to samo. Zostawiam ten jeden post a resztę powielonych skasowalem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2009, 22:54:18 wysłane przez Grajewiak » Zapisane
przemow
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #4 : Listopad 20, 2009, 12:24:06 »

Life glo2 39W to własnie świetłowka t5. jeżeli masz zamiar takiej urzyć bedzie bardzo dobra ze wzgledu na swa długośc idealnie oświetli całe akwarium. Możesz też wybrać świetlówki innych producentów. t5 i t8 maja inna moc wiec musiałyby być na oddzielnych statecznikach. Do t5 używa sie tylko stateczników elektronicznych a go t8 również magnetycznych co skraca ich trwałośc.
Jeżeli chcesz ładnie zarośniety zbiornik to kup 3 swietlówki po 39W wtedy bedziesz mial 0.58W/L czyli całkiem nieźle.
Zapisane

keraj92
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #5 : Listopad 20, 2009, 16:40:53 »

Już postanowione zakupuje taki zestaw oświetlenia :
Świetlówka T5 Philips Aquarelle 10000k 39W
Świetlówka T5 Philips 965 24W
Świetlówka LIFE-Glo II 39W Tylko wielka prośba do was , jaki(e) statecznik(i) zakupić do tego , jakie startery , jakie odbłyśniki  i resztę aby to działało
(czy jest jakiś schemat którą świetlówkę ustawić bliżej szyby a którą bardziej w tylnej części akwarium i jak to się tyczy tych świetlówek )
Zapisane
przemow
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #6 : Listopad 20, 2009, 17:17:24 »

Ja zamiast hagena dałbym philipsa 965 . bedziesz potrzebował 2 stateczniki elektroniczne 1x24W i 2x39w do tego 2 odbłysniki do świetlówek 39W i 1 do 24W do tego 6 oprawek hermetycznych i 2 kable zasilajace do stateczników. A co do rozmieszczenia to już twoja decyzja kombinacji jest pare.
Zapisane

keraj92
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #7 : Listopad 20, 2009, 21:31:40 »

Dzięki jednak z racji budżetu z glo zrezygnuje i będą tylko tamte ale może w przyszłości do rzucę ją  i tak jak mówisz zakupie takie stateczniki z tym że jedno wejście w tym 39 Wat nie będzie podłączone .
A nie wspomniałeś o starterach ( w zwykłych świetlówkach są w tych także ??)
Zapisane
przemow
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #8 : Listopad 21, 2009, 14:13:15 »

Nie do stateczników elektronicznych nie są potrzebne startery, cała sprawe załatwia elektronika plusem tego rozwiązania jest mniejsze zużycie energii oraz brak buczenia tj. w przypadku stateczników magnetycznych.
Na tych stronach http://www.aqva-light.pl/shop.php   i    http://www.zoolight.pl/  kupisz wszystkie potrzebne części albo gotowe zestawy oświetlenia np 2x39W http://www.zoolight.pl/product-pol-387-Zestaw-2x39W-swietlowki-PHILIPS-Aquarelle-865.html   a 1x24 http://www.zoolight.pl/product-pol-417-Zestaw-1x24W-swietlowka-PHILIPS-965-6500K.html
Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #9 : Listopad 26, 2009, 16:09:45 »

chciałbym się przypiąć do tematu ze swoim pytaniem bo sensu nie widzę robić nowego.
Mój problem jest następujący:
mam świetlówkę aqua glo 20W do 112L akwa, jest to za mało, ciągle słyszę tu i ówdzie, że nie wystarczająca ilość światła jest dla roślin z JEDNEJ takiej, chciałbym w związku z tym wbudować drugą taką samą, ale ja się na tym kompletnie nie znam a nie znalazłem dokładnie takiego samego postu jak mój.
Znacie jakiś (najlepiej tani) sposób żeby drugą "dołożyć" świetlówkę? myślałem kupić po prostu podwójne mocowanie na 20W świetlówki i podpiąć kabel ze starego pojedynczego wejścia, ale czy to zadziała i w ogóle czy to jest dobry sposób? szukam na prawdę dobrego sposobu, a jak już wspomniałem, jestem zielony w tym temacie  Undecided

dodam, że statecznik mam elektroniczny (raczej elektroniczny)
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2009, 16:27:15 wysłane przez bebikk » Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
Ropek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 694


« Odpowiedz #10 : Listopad 26, 2009, 18:07:36 »

Podczepiasz drugą świetlówkę do pokrywy, najlepiej przez stosując oprawki bryzgoszczelene, kable wyprowadzasz na zewnatrz.
Mozesz kupić statecznik elektroniczy do niej, albo wyjąć bebechy z żarówki kompaktowej i podłączyć po to.
Tu jest co i jak http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/wykorzystanie-elektroniki-z-zarowki-kompaktowej/
Zapisane

pin54
Zainteresowany
**
Wiadomości: 151


« Odpowiedz #11 : Listopad 27, 2009, 11:52:18 »

Problem z bebechami z kompaktu polega na tym, że rurka o mocy w granicach 8-13W i elektroniką z kompaktu 20W da tyle światła co na zwykłym stateczniku (a nawet więcej). Natomiast jeżeli rurka będzie 18-20W to elektronika z kompaktu już nie daje rady i ilość światła jest porównywalna z rurkami 13W. To oznacza że trzeba by dać mocniejszą elektronikę ale to już jest droga sprawa i może lepiej kupić oryginalny statecznik.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: