Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Podstawowe właściwości chemiczne wody
Strony: [1] 2 3 ... 11
  Drukuj  
Autor Wątek: Podstawowe właściwości chemiczne wody  (Przeczytany 311047 razy)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201« : Maj 01, 2006, 13:04:47 »

          Podstawowe właściwości chemiczne wody     


pH - odczyn wody, jego skala wynosi od 0 - 14, przy czym wartość 7.0 oznacza odczyn obojętny, poniżej tej wartości kwaśny, a powyżej zasadowy. Wiekszość ryb akwariowych wymaga wody o 5.5 - 7.5pH, niektóre np. z jezior Tanganika lub Malawi 7.8 - 9.5pH, w przypadku zmian, należy systematycznie kontrolować odczyn i nie dopuścić do przekroczenia wartości granicznych:
poniżej 4 i powyżej 10, które są śmiertelne dla wszystkich ryb. Korygowanie odczynu wody, możemy przeprowadzić w następujący sposób:

- aby obniżyć - dozowanie CO2, filtracja z użyciem torfu, szyszki olchy, liście dębu, preparaty (przed zastosowaniem preparatów należy sprawdzić poziom fosforanów w akwarium, większość z nich zawiera kwas ortofosforowy, a zwiększony poziom fosforanów spwoduje nadmierny rozwój glonów, o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kwasu solnego). Przed obniżaniem pH należy ustalić wartość kH, i ewentualnie skorygować do optymalnej granicy, przy której pH jest nabardziej stabilne:  6 - 8`n.

- aby podwyższyć - podniesienie kH (twardości węglanowej), intensywne przewietrzanie zbiornika, preparaty.

gH, kH - twardość wody ogólna (TWO) i węglanowa (TWW), na twardość ogólną wody składa się twardość węglanowa i  niewęglanowa, na TWO składają się jony wapnia i magnezu, na TWW jony węglanowe i wodorowęglanowe. W polskiej akwarystyce jednostką twardości jest stopień niemiecki.

1`n twardości ogólnej = 17.8 ppm CaCO3
1`n twardośći węglanowej = 21.8 ppm HCO3
W zależności od stopnia twardości wody dzielimy na:
   
- bardzo miękkie       0 - 5`n twardości ogólnej
- miękkie                 5 - 10`n
- średnio twardre    10 - 20`n
- twarde                  20 - 30`n
- bardzo twarde    pow. 30`n

Większość gatunków ryb możemy hodować w wodzie średnio-twardej i twardej, jednak niektóre wymagają wody miękkiej i taką należy im zapewnić. W przypadku rozmnażania, istotne znaczenie ma też twardość węglanowa.

- aby obniżyć - dodawanie wody destylowanej, demineralizowanej lub RO (Reverse Osmosis - odwrócona osmoza), przepuszczanie przez kationit (najlepiej wodorowy np Filtrax K), gotowanie (tylko TWW).

- aby podwyższyć - umieszczenie kamieni z wapienia, marmuru lub żwir z ich zawartością, żwir koralowy, muszle, dodanie węglanu wapnia - CaCO3

NH3, NH4 - związki amonowe, są wynikiem przemiany białek, występują jako mało szkodliwy jon amonowy (NH4+) w pH poniżej 7, wraz ze wzrostem pH powyżej 7 obok jonów amonowych w wyniku przemiany chemicznej związanej z odczynem pojawia się trujący amoniak (NH3), jego obecność w ilości 2 mg/l jest bardzo niebezpieczna dla ryb, należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem pH lub temperatury, rośnie jego zawartość.   
 
- aby oboniżyć - częściowo wymienić wodę i intensywnie napowietrzać.

NO2 - azotyny, są efektem przemiany zwiazków amonowych, są szkodliwe dla ryb już od stężenia  0.2 mg/l, powyżej 1.0 mg/l stają się zagrożeniem dla ich  życia, a powyżej 2mg/l śmiertrelne.

- aby oboniżyć - częściowo wymienić wodę i intensywnie napowietrzać.

NO3 - azotany, są końcowym efektem przemiany związków azotowych, mogą również znajdować się w wodzie wodociągowej, najmniej szkodliwe substancje z w/w, są naturalnymi nawozami dla roślin, jednak ich nadmiar wpływa niekorzystnie na rozwój roślin i jest niebezpieczny dla życia ryb. Stopień szkodliwości azotanów wygląda następująco:

    5 - 15 mg/l - poziom optymalny
  15 - 25 mg/l - wspomagany rozwój glonów
  25 - 50 mg/l - warunki dla ryb są jeszcze do zakceptowania, następuje rozwój glonów
  50 - 100 mg/l - może wpływać niekorzystnie na życie ryb, stagnacja wzrostu roślin, wzmożony rozwój glonów (zaczynają rosnąć sinice), należy wymienić 30-40% wody
 pow. 100 mg/l - niebezpieczne dla życia ryb, zahamowanie wzrostu roślin, silny rozwój glonów (między innymi sinic), przy tej wartości azotan może łatwo przekształcić się w silnie trujący azotyn, należy wymienić co najmniej 50% wody.

- aby obniżyć - wymiana wody, więcej roślin zwłaszcza szybkorosnących.

- aby podwyższyć - w akwariach z dobrze rosnącymi roślinami może istnieć potrzeba dodatkowego uzupełniania azotu, można to zrobić dodając KNO3 - azotan potasu (saletra potasowa - do peklowania mięs).   
     
PO4 - fosforany, pełnią ważną rolę w prawidłowym rozwoju roślin, służą do syntezy cukru. Do akwarium dostają się głównie wraz z odchodami ryb i nie zjedzonymi resztkami pokarmu. Ich optymalny poziom mieści się w granicach 0.5 – 1.5 mg/l, powyżej 3 mg/l może nastąpić rozwój glonów.

- aby obniżyć - wymiana wody od 30-50%, w zależności od ilości fosforanów w wodzie.

- aby podwyższyć - jak w przypadku azotanów, przy dobrym wzroście roślin może być potrzebne dodatkowe uzupełnianie fosforu, najlepszą jego formą jest KH2PO4 - diwodorofosforan potasu i K2HPO4 - wodorofosforan dipotasu.

CO2 - dwutlenek węgla, jest źródłem węgla niezbędnego dla roslin w procesie fotosyntezy, może również słuzyć do obnizania wartości pH, jego optymalna zawartość w wodzie wynosi 20 - 25 mg/l. W zbiornikach o mocy oswietlenia do 0.5W/l zazwyczaj nie ma konieczności dodatkowego podawania CO2, przy większej należy już wziąść taką mozliwość pod uwagę. 

- aby obniżyć - zwiększyć ruch wody w akwarium np poprzez dodatkowe napowietrzanie.

- aby podwyższyć - rozpocząć podawanie CO2, wykorzystując reaktor drożdżowy (tzw. bimbrownia) lub butlę wysokociśnieniwą, a jesli już nawozimy i zawartość dwutlenku nadal jest nie wystarczająca należy zmniejszyć straty CO2 spowodowane zbut dużym ruchem wody i zwiększyć skuteczność rozpuszczania.

   Aby zapobiedz nadmiernemu gromadzeniu się związków tj NH3, NH4, NO2, NO3 i PO4, należy dokonywać systematycznych podmian wody, nie przekarmiać ryb i trzymać obsadę proporcjonalną do pojemności zbiornika, kontrolować za pomocą testów wartości w/w związków, gdyż mają one bezpośrednie znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju ryb oraz roślin, uważnie obserwować akwarium i w przypadku pojawienia się niepokojących objawów w porę i właściwie reagować.  Zwłaszcza przy nawożeniu CO2, należy zachować szczególną ostrożność i kontrolować wartości takich paramatrów jak pH i TWW (zbyt duże skoki pH są niebezpieczne dla życia ryb, natomiast znając wartość pH i TWW mozemy określić zawartość CO2 w wodzie. Powyższe zależności pokazuje
tabela:  http://republika.pl/seboss/images/tabelaco2.gif  )
   Jeśli zdecydowaliście się na akwarium poświęćcie mu trochę czasu i dołóżcie starań, aby zapewnić swoimm podopiecznym jak najlepsze warunki.

pozdrawiam Sebastian.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2007, 17:00:43 wysłane przez lukas » Zapisane


385 l - dyskowce
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 07, 2007, 15:35:57 »

Krótkie wyjaśnienie podstaw zmieniania parametrów wody:

Jak zmienić pH?

Tabela do obliczania optymalnej zawartosci CO2 w wodzie:

gdyby byly problemy z ta tabelka - tu jest Link: http://www.dennerle.de/HG07UG07.htm

Tabela ta pozwala na obliczenie zawartosci CO2 w wodzie na podstawie wynikow testów na kH (TWW) i pH.

Ale nie tylko to...


Zielony zakres tej tabeli pokazuje nam "optymalny" stosunek pH/kH i CO2. Niektórzy akwarysci myślą na poczatku, że przez samo podawanie CO2 do wody w akwarium można zmniejszyc pH do pożądanej wartości. Tak jednak nie jest - przynajmniej nie całkiem. Zakładając, że pH jest wartoscią, którą chcemy dopasować do naszych potrzeb, podstawą jest przygotowanie wody o odpowiedniej twardosci węglanowej (kH). Dopiero wtedy, poprzez podniesienie zawartości CO2 do optymalnego poziomu uzyskamy pożądane pH.

Jak sie dowiedzieć, jaka powinna byc TWW (kH) dla takiego pH, jakie chcę mieć?
Proste! Wszytko można odczytac z pow. tabelki.

Przykład:
Chcemy mieć np. pH=7,0
Szukamy w górnej linijce tabelki pH 7,0. Jedziemy od tego miejsca palcem pionowo w dół. az do zielonego zakresu i odczytujemy wartości w tym zielonym zakresie.
Dla pH=7,0 jest to od 16 do 35 mg CO2/litr wody.
Nastepnie robimy palcem poziomą linie od najniższej i od najwyższej "zielonej" wartości na lewo i odczytujemy podaną tam TWW (kH)
Dla 16 odczytujemy kH=5°d; dla 35 kH=11°d (stopnie niemieckie).
To znaczy, że aby mieć wodę o pH=7,0 powinnismy mieć pierw twardość weglanową (kH) od 5° do 11°dkH.
Dopiero potem, przez dodanie odpowiedniej ilości CO2. uzyskamy pożądane pH.Jak obniżyć twardość?

1. Mieszanie wody kranowej z wodą filtrowaną przez filtr odwróconej osmozy (RO)*
Filtr osmotyczny (RO) dziala na zasadzie półprzepuszczalnej mebrany. Membrana ta "rozdziela" wodę na wodę niemalże całkowicie zdemineralizowaną (TWW=0°/TWO=0°) i tzw. scieki. Stosunek ilosci czystej wody do ilosci scieków zależy od twardosci, cisnienia i temperatury  doprowadzanej do filtra wody i wydajnosci membrany. Wacha sie on najczęsciej miedzy 1:3 a 1:5.

Jeżeli znamy twardość wody w kranie i uzyskanej wody RO, możemy mieszac je w takich proporcjach, aby uzyskac pożądaną twardość.
Przykład: Kranówka ma TWW=21°d, woda RO ma TWW=0°d. Mieszając 1/3 kranowki z 2/3 wody RO uzyskujemy wode o TWW=7°

*) Zamiast wody RO można oczywiście używać wody destylowanej, Na dłuższą metę, zwłaszcza przy większych zbiornikach jest to jednak mało opłacalne w porównaniu z zakupem filtra RO.

Do bardziej skomplikowanych obliczeń polecam następujacy kalkulator:
http://www.dennerle.de/Osmoseberechnung.asp
Kalkulator jest po niemiecku: (zaklada podmiane raz na 2 tyodnie; wydajnosc filtra RO = 1:4; kazdorazowe plukanie membrany 50cioma litrami wody  Huh)

Aquarium, Liter gesamt = pojemność akwa
Wasserwechsel (in %) = ile % wody podmieniasz
°d KH / GH / ?S/cm Leitung = dowolny parametr wody kranowej (TWO alboTWW albo ?S/cm)
°d KH / GH / ?S/cm gewünscht = jaką wartość tego parametru chcesz uzyskać
Wasserpreis pro m3 = cena wody

WYNIKI:
pro Wasserwechsel = na 1 podmiane
pro Monat (2x) = na miesiąc*
pro Jahr = na rok*

Benötigte Wassermenge in Liter = potrzebna ilość wody w litrach
Osmose-Reinwasser (Permeat) = czysta woda z osmozy
Osmose-Spülwasser (Konzentrat) = brudna woda z osmozy (scieki)
Beimischung Leitungswasser = domieszka kranówki
Spülwasser zur Membranpflege  = woda do płukania/konserwacji membrany RO
 
Gesamt-Wasserbedarf in Liter = ogólne zapotrzebowanie wody w L
Gesamtkosten = koszty ogólne
Preis für 1 Liter Osmose-Reinwasser = cena 1L czystej wody RO

Przyklad:
Masz akwa 112 L, robisz podmiane 25%
Kranowka ma TWO 12°, Ty chcesz TWO 7° / Cena Wody 5,-
Wynik:
Potrzeba 28L wody, w tym 13L RO i 15L kranowki. 52L idzie do sciekow i 50L potrzeba niby, aby przepłukać membrane - czyli razem 130L. Koszt podmiany 0,65 PLN

*) Koszty miesieczne i roczne zakladaja, ze podmiane robisz raz na 2 tygodnie. Jak robisz co tydzien, to koszta miesieczne i roczne sa 2x wieksze!

2. Uzywanie 100% wody, filtrowanej przez filtr odwroconej osmozy (RO) i dodatek mineralow
Czysta wody RO nie zawiera w optymylnym przypadku zadnych mineralow. Nie jest to dobre ani dla roslin ani dla zwierzat, ktore mialy by w takiej wodzie zyc.
Wiele firm oferuje specjalne preparaty, dla wzbogacenia takiej wody w odpowiednie mineraly. Np. Planta Gainer HydroMineral firmy AquaArt.
Na opakowaniu jest opisane, jaka ilosc tego preparatu jest potrzebna, aby zminerlizowac wode i na jaki poziom podniesie to TWW i TWO.

3. Filtracja wody przez kationit
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,1316.0.html
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,6413.0.html

4. Stosowanie kwasu solnego
Ważne!!! Kwas solny (HCl) jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych. Nieprawidłowe użycie jest b. niebezpieczne dla zdrowia, życia i środowiska. Grozi poparzeniami, zatruciem, utratą wzroku itp itd. Metodę te powinni stosowac jedynie ludzie dorośli z doświadczeniem w obcowaniu z niebezpiecznymi chemikaliami!!!

Dodanie kwasu solnego przede wszystkim zmniejsza kH. Ca(HCO3)2 reaguje z HCl i powstaje CO2, H2O i CaCl2.
Chlorek powoduje lekkie zasolenie wody i wzrost przewod. elektr. (spadek o 1°kH = wzrost o 11microS/cm), a CO2 powoduje gwałtowny spadek pH.
Nie jest to niebezpieczne dla ryb jesli jest robione przed dodaniem wody do akwa i tak, aby cały kwas wszedł w reakcje.

Kwas należy dodawac stopniowo małymi ilościami i po każdym dodaniu mierzyć kH (TWW). Dopóki kH jest wyraźnie wykrywalne, możemy wychodzić z założenia. że cały dodany kwas wszedł w reakcję chemiczną,

Interesujaca dyskusja:
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,10009.0.html

5. Stosowanie naturalnych środków jak torf, korzenie, szyszki, liście itp
Do trwałej zmiany parametrów wody środki te są raczej mało wydajne i ich efekty sa trudne do kontrolowania. Zastosowanie torfu jako wkładu filtracyjnego przynosi jednak wiele zalet przy hodowli ryb tropikalnych, które potrzebują wodę kwaśną do neutralnej. Z torfu uwalniane są kwasy humusowe, herbaciano-brązowe kwasy fulwenowe (efekt czarnej wody), nieocenione piewiastki śladowe i inne składniki naturalne. Filracja przez torf obniża twardość węglanową i całkowitą. Prowadzi to najczęściej do lekkiego spadku pH. Podobnie jest z korzeniami. szyszkami itp.Dalsze kalkulatory z obcojęzycznych stron:

Prosty Kalkulator bąbelkow CO2
w pierwszym okienku trzeba podac litraż akwa.
Wynik pokazuje. ile bąbelkow pro minute jest potrzebnych.
http://www.dennerle.de/HG07UG08.asp

na tej samej stronie jest poniżej
Kalkulator zawartości CO2 na podstawie pH i TWW
(Czyli to co w tabelce powyzej)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2007, 19:00:08 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Ad@m
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 54

Dlaczego ogórek nie śpiewa?


« Odpowiedz #2 : Marzec 21, 2007, 17:27:21 »

To wszystko jest takie ważne w akwarium Huh, czy to już bardziej szczegółowe badania wody? Myślałem, że ważne jest tylko: twardość wody i odczyn pH i temperatura.
Zapisane

50l.: 15 gupików pawie oczko, 1 zbrojnik, 1 otocinklus, 2 neonki innesa, 5 molinezji i nieznana liczba ślimaków.
Kliknij: http://s6.gladiatus.pl/game/c.php?uid=53218
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #3 : Marzec 22, 2007, 22:24:23 »

To wszystko jest takie ważne w akwarium Huh, czy to już bardziej szczegółowe badania wody? Myślałem, że ważne jest tylko: twardość wody i odczyn pH i temperatura.
przy samej hodowli ryb ważny jest jeszcze poziom związków azotu, natomiast reszta to bardziej tyczy się uprawy roślin
Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 02, 2007, 09:39:30 »

Witka,
i znowu znalazlem b. interesujaca strone niemiecka z fajnymi kalkulatorkami

WPLYW POKARMU NA POZIOM AZOTANOW

http://www.aquamax.de/HG11UG03.asp

Aquarieninhalt (netto in l): Pojemnosc akwarium
Menge Fischfutter (g): Ilosc pokarmu w gramach
Anteil Eiweiß (%): Zawartosc bialka w pokarmie w %

Wynik:
mg azotanow na litr

Kalkulator ten zaklada, ze 100g bialka zawiera 17g azotu, ktory po nitrifikacji zostaje zamieniony na 75g azotanow.PROSTY KALKULATOR TEMPERATURY DO PODMIAN WODY

http://www.aquamax.de/HG11UG02.asp

Tu sie podaje:
Aquarium Inhalt in Liter: Pojemnosc akwarium
Wasserwechselmenge in Liter: Ilosc podmienianej wody w litrach
Temperatur des Aquarienwassers: °C Temperatura wody w akwarium
Temperatur des Wechselwassers: °C Temperatura podmienianej wody

Wynik:
Temperatur nach Wasserwechsel: Temperatura wody w akwa po podmianie

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2007, 09:41:41 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Magdallenah
Ja.
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1131


I'm ;)


WWW
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 02, 2007, 10:09:04 »

Aby obniżyć Ph wystarczy wrzucić szyszke lub lisc i po sprawie  Huh Czy trzeba je jakoś specjalnie oczyszczać Huh  Cry  Cry
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2009, 17:43:41 wysłane przez Magdallenah » Zapisane

Pozdrawiam, Magda.
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201« Odpowiedz #6 : Kwiecień 02, 2007, 15:48:59 »

Przy stosowaniu lekkich kwasów (wyciągi torfowe, dębowe, szyszki) najpierw należy obniżyć TWW do ok. 6`n, inaczej będziesz musiała podawać duże ilości i bedzie to efekt krótkotrwały.
Zapisane


385 l - dyskowce
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372WWW
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 03, 2007, 21:45:02 »

sebastianie. pozwole sobie na ksztę polemiki. no3 jako naturalne źródło  azotu jako składnika pokarmowego dla roślin. bo o to ci tak na prawdę chodzi.

tak na prawdę azot w tej postaci jest o wiele trudniej przyswajalny przez rośliny niz tzw "azot amonowy" (nh4+). ma to znaczenie zwłaszcza przy oświetleniu "standardowym" czyli serwowanym najczęściej w ogólnie dostępnych pokrywach (około 0.3 W/L). przy oświatleniu wydajniejszym znaczenie maleje gdyż rośliny maja wystarczająco duzo energii (której czerpią właśnie ze światła) by przyswoić azot w każdej dostępnej postaci. stąd też w niektórych nawozach (np liniii PG) azot jest podawany właśnie w formie jonów nh4+ by łatwiej go było przyswoić roślinom przy słabym oświetleniu. mówię o roślinach "wyższych". nie glonach. czyli tak na prawdę rywalizacja w dostępie do pokarmu odbywa się pomiędzy roślinami a bakteriami.  taka mała polemika na temat nawożenia azotem. której celem nie jest bynajmniej umniejszanie znaczenia i przydatności całego artykułu. 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2007, 21:47:45 wysłane przez szymonw » Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #8 : Kwiecień 25, 2007, 21:42:30 »

Znalazlem dosyc wartosciowy link. Jezyk jest w prawdzie niemiecki, ale wszystkie nazwy wlasne, jaki i znaczenie parametrow sa pojeciami dosc "kosmopolitycznymi". Jedynie do zrozumienia niektorych "dopiskow" potrzebna jest znajomosc jezyka.

Chodzi o Liste parametrow wielu wod, z ktorych pochodza nasze rybki. Mysle, ze ma to na tyle wspolnego z tematem, ze mozna sobie porownac parametry wlasnej wody akwariowej z poszczegolnymi biotopami/habitatami. Jesli ni pasuje tu, to prosze przeniesc / usunac. Pozdrawiam
Link jest tu:
http://www.deters-ing.de/Wasser/habitate.htm

Aby nie wyciagano slownika szybko przetransluje "dopiski":
1. kolumna:
Fluß = Rzeka
Bach = Stumien
Resttümpel = cos w r. resztek rozlewiska
8. kolumna:
Wasser klar, dunkelbraun = Woda klarowna, ciemnobrazowa
Weißwasser = Biala woda
Fische hatten Atemnot = ryby sie dusily
am Ufer = przy brzegu
Bach mit Sandboden, Schlamm, Blätter = strumien z podlozem piaskowym, mol, liscie
Knietief = gleboko do kolan
fast trocken = prawie wyschniety
30 cm tief viele Pflanzen = 30cm gleboki, wiele roslin
Schwarzwasser = czarna woda
Stromschnellen = szybkie nurty (chyba)
schnellfließend = szybko plynaca
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2007, 19:46:13 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
mika-el
świr podrzędny
Zainteresowany
**
Wiadomości: 65


« Odpowiedz #9 : Sierpień 22, 2007, 07:54:44 »

gH, kH - twardość wody ogólna (TWO) i węglanowa (TWW), na twardość ogólną wody składa się twardość węglanowa i  niewęglanowa, na TWO składają się jony wapnia i magnezu, na TWW jony węglanowe i wodorowęglanowe. W polskiej akwarystyce jednostką twardości jest stopień niemiecki.

1`n twardości ogólnej = 17.8 ppm CaCO3
1`n twardośći węglanowej = 21.8 ppm HCO3
W zależności od stopnia twardości wody dzielimy na:
   
- bardzo miękkie       0 - 5`n twardości ogólnej
- miękkie                 5 - 10`n
- średnio twardre    10 - 20`n
- twarde                  20 - 30`n
- bardzo twarde    pow. 30`nJa bardzo przepraszam, ale muszę się wtrącić!

Po pierwsze:
Twardość wywołana przez wodorowęglany, węglany i wodorotlenki wapnia i magnezu nazywa sie twardością węglanową Twardość wywołana przez inne związki wapnia i magnezu nazywa się twardością niewęglanową.
Suma twardości węglanowej i niewęglanowej stanowi twardość ogólną wody.

Wobec czego:
Usuwanie termiczne twardości węglanowej wiąże sie z reakcją rozkładu wodorowęglanu wapniowego i magnezowego oraz hydrolizą powstałego węglanu magnezowego w myśl równiania:
Ca(HCO3)2 =temp=> CaCO3(osad) + H2O + CO2
Mg(HCO3)2 =temp=> MgCO3 + H2O + CO2
     MgCO3 + H2O =temp=> Mg(OH)2(osad) + CO2
Osad CaCO3 i Mg(OH)2 to to, co się nam po czajnikach tłucze Wink krótko mówiąc: możemy zmiękczyć wodę przez gotowanie (prosty sposób, nie?) Cheesy

Po drugie:
Podział stopnia zmiękczenia wody jest trochę niedokładny (zaokrąglenia nie-teges Wink ). I tak:
Wodę o twardości do 5,6o określa się jako bardzo miękką
                              5,6o-11,2o jako miękką
                              11,2o - 19,6o jako średnio twardą
                              19,6o-30,8o jako twardą
                  powyzej 30,8o jako bardzo twardą.

Wiem, czepiam się.
Pozdrawiam Smiley
Zapisane

120l + 80l - czarne wody
450l - płaszczka, Potamotrygon reticulata
60l - welonkarium Smiley
a w planach nano-akwa... Smiley
arti77
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 127« Odpowiedz #10 : Listopad 02, 2007, 19:14:31 »

Czy dobrze rozumiem ?
                                      Ilosc wody:                100 L
                                      Masa pokarmu:               2g
                                      Zawartosc w % białka:     5                     Wynik: 0.75 mg NO3/Litr  ( taka ilość z tego pokarmu powstaje azotanow)  Tak ? Z gory dziekuje za odp..
Zapisane

GLONÓW JUŻ NIE MA   !!    Tongue   A TAK W OGÓLE TO CO TO TAKIEGO ? :-)
PGR
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 706


where are those good old-fashioned values?


« Odpowiedz #11 : Listopad 02, 2007, 22:28:20 »

szczerze mowiac to mam tylko test do pH... i przytocze jeden z "moich przypadkow"Wink gdy dane bylo mi poznac bimbrownie od razu wzialem sie do jej budowy... po skonczeniu zostala ona podpieta do kamienia napowietrzajacego. lecialy okolo 3 male babelki na sekunde jednak straty byly duze....myslalem,ze nie musze sie obawiac niczego... jednak po okolo 5 godzinach babelkowania sprawdzilem pH... zazwyczaj mialem na poziomie 6,5. przy podawaniu co2 spadlo do 5,5!! odlaczenie bimbrowni na 6 godzin i mocne wietrzenie pozwolily wrocic do normalnego stanu pH... na prawde zaskoczylo mnie to... czyli moge mniemac,ze w moja kranowka ma niska twardosc,bardzo niska Wink no i cos w tym musi byc Wink nigdy nie musielismy czyscic grzalek w czajnikach, a o kamieniu niszczacym pralki nie slyszalem od nikogo z okolicy tylko z telewizji Wink
i choc jestem sceptyczny co do testow przy "zwyklych" akwariach tak polecam badania wody przed zalozeniem co2, unikniecie paniki jaka ja zaznalem Cheesy pozdrowki! papa Good !
Zapisane

Błazenek
Następca Takaschi Amano (żart ;D )
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 934« Odpowiedz #12 : Listopad 09, 2007, 15:53:21 »

Tu jest super kalkulator po polsku i wszystko w jednym.  Grin
http://www.lotr.pl/akwacalc.exe
Zapisane

Okrass
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 174


FotograF / StarY WilK MorskI =)


« Odpowiedz #13 : Listopad 10, 2007, 11:41:53 »

Martwie sie o moje parametry z powodu mojego wydajnego filtra... ktory jest ustawiony na cala regulacje aby dostarczac tlen z braku napowietrzacza.... mam za wysokie ph troche 7,3 CO2 nie wiem ale podejrzewam ze tez jest male a zamierzam kupic niedlugo sporo roslinek, bimbrowni nie mam ale jako tako CO2 w wodzie jest...
Ph chce zmiejszyc w tym celu chcialem wlozyc ta szyszke, ale jak ja przygotowac do aqwa??
Czy zmniejszyc moc filtra i kupic malutki napowietrzacz??
  Roll Eyes Huh Shocked SmileyHuh Huh Huh Huh Smiley Shocked Huh Roll Eyes
Zapisane

AQWA 51l
7 x Neon Innesa (Paracheirodon innesi)
Kirys Spiżowy (Corydoras aeneus)
2 x Zbrojnik Niebieski (Ancistrus multispinis)
2 x Barwniak Czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher)
3 x Krewetki Amano
Krewetka Filtrująca
Świderki
=)
djgrzesio
Akwa 190 L narozne
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 44« Odpowiedz #14 : Grudzień 08, 2007, 00:27:27 »

heh witam wszystkich  Smiley
a umnie caly czas to samo ph 7.25 do 7.5 jak obnizam to i tak wraca do tych wartosci dziwne ale w polsce tez mialem ten problem chcialem obnizyc i nic
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2007, 00:29:24 wysłane przez djgrzesio » Zapisane

pH-7.5 ,gH-5 ,kH-4 ,NH4-0 ,NO2-0,NO3-10mg/l ,PO4->1mg/l ,Fe-0.25mg/l ,Cu-0
eihem 2028
start w Angli 19/11/07
5 skalarow, parka barwniakow + 2 mlode, reszta r.i.p.
Strony: [1] 2 3 ... 11
  Drukuj  
 
Skocz do: