Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: obniżenie ph  (Przeczytany 23349 razy)
canibals
Nowy
*
Wiadomości: 22


« : Styczeń 30, 2009, 20:36:08 »

Witam czy jest możliwość obniżenia  samego Ph nie ruszając Tww moje zestawienie
zbiornik 112l panorama oświetlenie 2x 18W (w niedalekiej przyszłości będzie więcej) 
parametry wody:
No2: 0
No3: 5
TWW: 6
TWO:  11
Ph: 7,5
obsada: na razie 5 mieczyków Smiley
roślinki bardzo  mało : 2 sztuki rogatek    1 kryptokoryna
chciałbym uzyskać Ph 6,8 - 7
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2009, 17:51:01 wysłane przez canibals » Zapisane
gajo123
Gajowy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 291



« Odpowiedz #1 : Luty 06, 2009, 18:54:07 »

Witam czy jest możliwość obniżenia samego Ph nie ruszając Tww

Jest, za pomocą dozowania CO2.
Dwutlenek węgla dozuje się w sposob ciągły z butli lub bimbrowni.

wpisz w wyszukiwarce bimbrownia ...no chyba że od razu chcesz kupować
butlę wysokociśnieniową. To drugie jednak to spory wydatek  Sad
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 18:58:36 wysłane przez gajo123 » Zapisane


Akwarium i hydroponika
canibals
Nowy
*
Wiadomości: 22


« Odpowiedz #2 : Luty 07, 2009, 22:53:45 »

Dzięki za odpowiedź że też na to nie wpadłem zrobię se tą bimbrownie i teraz pytanie ile czasu będę musiał podawać co2 i ile bąbelków akwa 112L żeby uzyskać Ph 6,8 - 7  TWW  mam teraz na poziomie 5
Zapisane
gajo123
Gajowy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 291



« Odpowiedz #3 : Luty 09, 2009, 19:40:54 »

Dzięki za odpowiedź że też na to nie wpadłem zrobię se tą bimbrownie i teraz pytanie ile czasu będę musiał podawać co2 i ile bąbelków akwa 112L żeby uzyskać Ph 6,8 - 7  TWW  mam teraz na poziomie 5

pH zmieni się i ustabilizuje w ciągu 1 dnia.
Zwykle dozuje się około 1 bąbla na sekundę. To zależy jaki masz wydajny dyfuzor.
Bimbrowni nie da się wyłączyć więc dozuje się 24h non-stop.

Jak by ph spadała niżej niż wymagane to najlepiej zaaranżować jednocześnie lekkie napowietrzanie
(np. przez ruch wody na powierzchni)..
Zapisane


Akwarium i hydroponika
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #4 : Luty 09, 2009, 19:56:00 »

Jak obniżysz tww do około 3-4 ph będzie się utrzymywać w żądanych proporcjach.
Zapisane

lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #5 : Luty 16, 2009, 21:47:11 »

Podepnę się pod temat..
W najbliższych dniach będę zalewać akwarium 300l , jako podłoże zastosuję żwirek kwarcowy. Problem mam taki, że woda w kranie ma zbyt wysokie PH i KH .. (dokładnie to nie podam, bo korzystam z testów paskowych) , chciałabym te parametry delikatnie obniżyć. Stosowałam już w mniejszym akwarium PH,KH minus (na bazie kwasu siarkowego) i owszem, przyniosło to skutek, rybkom niby nic się nie stało, ale jednak chciałam uniknąć chemii, na ile się da, przynajmniej w tym nowym akwarium.
Gdzieś czytałam o preparatach naturalnych do obniżania PH bazujących na humusie? Jednak zastanawiam się..czy woda po takim środku nie będzie miała koloru herbacianego? A jeśli tak, to czy ten "kolor" z czasem zanika/osiada..czy tak zostaje?
Jeszcze jedno..czy kwasek cytrynowy, lub sok z cytryny nie obniża PH?
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #6 : Luty 16, 2009, 21:58:40 »

canibals, minus obniżania pH za pomocą CO2 jest taki, ze jak odłączysz CO2 to pH może wrócić do poprzedniego stanu.

lwica79, jeśli masz wysokie pH i kh to polecam mieszać wodę do podmian z wodą z filtra RO. Przy takim akwarium jak twoje na dłuższą metę sie opłaci taki filtr zakupić. Na allegro można dostać tanio akwarystyczne filtry RO za mniej niż 250 zł.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #7 : Luty 16, 2009, 22:17:27 »

Nie mogę Emi kupić filtra RO ..te 250zł to dla mnie dużo niestety.. Do podmian to będę stosować zwykłą odstaną kranówkę (a wtedy PH będę obniżała za pomocą jakichś szyszek, korzeni w akwa. Jak będzie się ładnie składało, to może i deszczówkę uda się czasami zebrać.
Z tymi pierwszymi 300-ma litrami najgożej..już chciałam śnieg zbierać do wanny by rybkom dogodzić, ale sąsiedzi (którzy dziś i tak pomagali mi wnosić akwa i pytali czy zamierzam chodować krokodyla) zupełnie wzieli by mnie za wariatkę Wink .
Zapisane

jurekk
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #8 : Luty 17, 2009, 09:39:24 »

Jak obniżysz tww do około 3-4 ph będzie się utrzymywać w żądanych proporcjach.

U Mnie w akwa:
TWW = 3
TWO = 3
Ph = 7,4

Mam w filtrze 3 tydzień torf. To on zbił mi twardości z 9 do 3. Ale PH tylko z 7,8 do 7,4.

Sugerujesz że po dłuższym czasie trzymania torfu (wymieniania go na świeży) Ph spadnie poniżej 7,0 bez podawania CO2?
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #9 : Luty 17, 2009, 10:56:28 »

Lwica, ja wiem, ze start takiego akwarium to duży wydatek jednak żeby mieć na stałe niższe pH należy być konsekwentnym. PH i KH są to parametry "połączone" ze sobą. Jeśli KH jest bardzo wysokie to możesz stawać na głowie, wsypać całe wiadro szyszek olchowych i pH nie zbijesz w jakiś znaczący sposób. Nie myślałaś, zeby po prostu hodować tam ryby, którym wyższe pH i KH bardziej odpowiadają?

Deszczówka i śnieg mogą niestety mieć dużo zanieczyszczeń z atmosfery więc jest to taka dość ryzykowna sprawa.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #10 : Luty 17, 2009, 17:03:27 »

Rybki już mam..i choćby były w sklepach jakieś piękne i lubiące wyższe ph..to swojej obsady się nie pozbędę.
Tymczasem pozostaje mi więc jednak środek PH KH minus ..tylko w jeszcze mniejszej ilości niż zaleca producent, poprostu delikatnie obniżę te parametry.
Zapisane

gajo123
Gajowy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 291



« Odpowiedz #11 : Luty 18, 2009, 19:06:06 »

Rybki już mam..i choćby były w sklepach jakieś piękne i lubiące wyższe ph..to swojej obsady się nie pozbędę.
Tymczasem pozostaje mi więc jednak środek PH KH minus ..tylko w jeszcze mniejszej ilości niż zaleca producent, poprostu delikatnie obniżę te parametry.

Jeżeli już musisz lać mocny kwas, to nie lej go bezpośrednio do akwa tylko do wody
pozostawionej do odstania.
pH zmierz następnego dnia bo zwykle początkowo mocno spada ale później wraca
do pierwotnej lub nieco niższej wartości.
Unikniesz wtedy huśtawki parametrów w akwarium.
Zapisane


Akwarium i hydroponika
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #12 : Luty 18, 2009, 20:48:29 »

doleję do akwarium, bo właśnie zalałam nowe, rybek, roślinek w nim jeszcze nie ma, więc mogę teraz ph obniżyć. Dzisiaj robiłam testem kropelkowym sprawdzanie ph i tak wyszo mi:
woda bezpośrednio z kranu : ph 7,6
woda przegotowana i odstana chyba z dwa tygodnie : ph 7,8 (wiem..dziwne to..no ale tak wyszo)
woda z rozpuszczonego śniegu: ph 6,2
Niestety, trudno by mi było uzbierać tyle śniegu żeby było chociaż 200l wody..tzn..musiała bym chyba tydzień wiaderka nosić ze śniegiem. Poza tym, to ma on mnustwo zanieczyszczeń mechanicznych..i prawdopodobnie chemicznych też.
Zapisane

ANISIAaaaa
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #13 : Luty 18, 2009, 22:22:55 »

witam! Wczoraj rodzice kupili mi 4zlote rybki,wlozylam je do akwarium z kranowa woda...3zdechly,jedna zyje...nie znam sie na akwarystyce w ogole,ale troche poszperalam po necie i wiem ze to byl blad z ta woda...jutro wybiore sie do sklepu z rybami po nowa sol do wody i sprzet....zostala mi jedna rybka w tym akwarium...woda po 2 dniu dziwnie pachnie i metnieje...zawczesno na glony wiec to mnie nie pokoi,na szczescie rybka nie jest w kuli..czemu woda u gory sie pieni?Prosze ,pomozcie...zalezy mi na tej rybce....
Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #14 : Luty 18, 2009, 22:34:43 »

witam! Wczoraj rodzice kupili mi 4zlote rybki,wlozylam je do akwarium z kranowa woda...3zdechly,jedna zyje...nie znam sie na akwarystyce w ogole,ale troche poszperalam po necie i wiem ze to byl blad z ta woda...jutro wybiore sie do sklepu z rybami po nowa sol do wody i sprzet....zostala mi jedna rybka w tym akwarium...woda po 2 dniu dziwnie pachnie i metnieje...zawczesno na glony wiec to mnie nie pokoi,na szczescie rybka nie jest w kuli..czemu woda u gory sie pieni?Prosze ,pomozcie...zalezy mi na tej rybce....

Zamist tak latac po forum i rzucac posty w pierwszym lepszym watku umiesc go tu: http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?board=9.0 ale zanim to zrobisz przeczytaj to: http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=723.0
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: