Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Kurz w wodzie, drobiki, farfocle... jak mieć wodę kryształ ?
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Kurz w wodzie, drobiki, farfocle... jak mieć wodę kryształ ?  (Przeczytany 36061 razy)
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #15 : Grudzień 08, 2014, 12:34:03 »

Bo jak podmiwniam więcej wody to nie wiem ile chloru zapodam do wody  Wink i jak zmienię temperaturę wody.  Leję bezpośrednio z wodociągu ciepła + zimna  mieszane przez baterie prysznicową potem 3 filtry narurowe i do baniaka. Ile z tej wody uzdatnią filtry (z jaką sprawnością)  to nie mam pojęcia... Do tego ta bateria prysznicowa nie miesza wody prawidłowo i leci raz ciepła woda, raz lodowata... i za nic nie chce się zmienić można sobie kręcić i kręcić... Wymiana jej  to będzie jakaś masakra bo jest w rogu szafki przy samej podłodze pionowo na uszkodzonym podczas montarzu przyłączu.... (tak się fachowcy za to zabrali...)
Dlatego boję się że jak zleję 50 % a potem dopełnię gorącą lub lodowatą wodą... rózowo nie będzie a grzałek nie mam...

Preparat - chyba zoolek... Aquaclar. Na 99% ten. Tu kawałek z instrukcji:
działanie: Preparat zawiera kompozycję nieorganicznych koagulantów. Oczyszcza mętną wodę powodując wytrącanie zawiesin. Glony tworzą z preparatem zbite kożuchy, łatwe do usunięcia z powierzchni wody.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #16 : Grudzień 08, 2014, 16:03:47 »

Zapytałem o preparat bo kiedyś "załatwiłem" sobie wodę w ten sposób. Miałem mętna wodę od jakiegoś czasu więc poszedłem na łatwiznę i wlałem krystalizator wody JBL'a. Po 2 godzinach masakra. Ustrojstwo zadziałało fakt, tyle tylko, że pozbijało wszystko w białe "farfocle'. Pływało w toni, osiadło na korzeniach. Przez dwa m-ce nie moglem się tego pozbyć.
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #17 : Grudzień 08, 2014, 21:07:44 »

Bo jak podmiwniam więcej wody to nie wiem ile chloru zapodam do wody  Wink i jak zmienię temperaturę wody.  Leję bezpośrednio z wodociągu ciepła + zimna  mieszane przez baterie prysznicową potem 3 filtry narurowe i do baniaka. Ile z tej wody uzdatnią filtry (z jaką sprawnością)  to nie mam pojęcia... Do tego ta bateria prysznicowa nie miesza wody prawidłowo i leci raz ciepła woda, raz lodowata... i za nic nie chce się zmienić można sobie kręcić i kręcić... Wymiana jej  to będzie jakaś masakra bo jest w rogu szafki przy samej podłodze pionowo na uszkodzonym podczas montarzu przyłączu.... (tak się fachowcy za to zabrali...)
Dlatego boję się że jak zleję 50 % a potem dopełnię gorącą lub lodowatą wodą... rózowo nie będzie a grzałek nie mam...
Ok, łapie.
Daj zatem znać, czy cyrkulatory i skimmery przyniosą efekt.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #18 : Grudzień 18, 2014, 12:18:32 »

U mnie też coś tam pozbijało, ale nie w białe farfocle ale w jakby żółty pyłek który unosił przez dzień czy dwa na tafli wody… a potem się rozlazł po całym baniaku, ale różnicy w klarowności wody nie zauważyłem. Tzn. bezpośrednio po zastosowaniu (kilka godzin) było jakby lepiej…
Od ponad tygodnia działają 2 cyrkulatory 2x2500l/h, wywaliłem skimmer (po 2-3 tygodniach chodzenia) nic nie zmienił, a przeszkadzał. Poza tym na samej tafli wody nic się nie zbiera, a gdyby nawet to sporo mi z baniaka roślin wystaje więc tam by osiadały syfy. Dodatkowa lampa UV 36W działa od niedzieli 24h/dobę – nic nie zmieniła.
Teraz sprawa wygląda tak:
Rano, nie jest najgorzej. Trochę drobin pływa, z większej odległości nawet tego nie widać. Po południu karmię i robi się syf. I trwa już do wieczora. Drobiny/pył mielą się głównie w 3 miejscach w środku akwarium zaznaczyłem na małym rysunku. Od lewej syf poderwany z dołu przez cyrkulator jest zaciągany przez wypływającą wodę z 3 filtrów w głąb w górę akwarium po czym jest spychany przez silny prąd z tychże wylotów które go pociągnął. I z powrotem leci w dół, przechwycony przez prąd cyrkulatora niesie się ok 50 cm i jest znowu zaciągany przez prąd z wylotów u góry z tyłu i tak w koło Macieju.
Idąc dalej po minięciu kryptokoryny pod koniec trawnika (ok. 130-150cm akwarium) tworzy się kolejny młynek. Syf zaczyna płynąć już ku górze, zderza się z wypływającym z doły wypchniętym przez cyrkulator z prawej syfem i się mieli w miejscu z góry do dołu. Nie może popłynąć prosto do wlotu filtra bo przeszkadza cyrkulator z prawej, a ten z lewej jest za słaby, żeby pchnąć wszystko dale ze znaczną siłą… No i dochodzimy do końca gdzie tworzy się ostatni młynek. Śmieci z przedniego prawego rogu przepchnięte już bardzo delikatnie przez cyrulator i prąd z lewej strony unoszą się ku górze zaciągane przez cyrkulator z prawej i są wypychane przez niego… na jakiś metr z powrotem na ten 130-150cm… Czyli wracają do drugiego młyna, gdzie się mielą i mielą by po długim czasie w końcu trafić do prawego narożnika skąd poderwane lecą do prawego cyrkulatora itd… Syfowi nie przeszkadza, że na drodze do prawego cyrkulatora ma na bocznej ścianie wlot do filtra 1000l/h. Tak samo syfu nie przejmuje kolejny wlot do filtra 2400l/h na który ten cyrkulator dmucha.
Jak to poustawiać ? Jakieś sugestie ? Mam jeszcze jeden cyrkulator 2500l gdzieś go wsadzić ? Zaczyna już mnie to wkurzać…


Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #19 : Grudzień 18, 2014, 13:37:44 »

Skręć cyrkulatory tak by trochę słabiej dmuchały.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #20 : Grudzień 18, 2014, 14:07:48 »

Ale one nie mają żadnej regulacji... mogę je dowolnie ustawić, i kierunek dowolny, ale nie moc...
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #21 : Grudzień 18, 2014, 14:28:27 »

Ale one nie mają żadnej regulacji... mogę je dowolnie ustawić, i kierunek dowolny, ale nie moc...
Faktycznie, tej JVP nie da się dławić - mój błąd.

Piterix, ale co Ty chcesz konkretnie osiągnąć. Ten syf którędy ma być zaciągany do filtrów? Bo to w sumie jest najistotniejsze.
Syf ma być zaciągany do W1/W2/W3/W4 czy zależy Ci na którymś konkretnie wlocie?
C od lewej skierowany jest lekko ku górze, a C od prawej lekko ku dołowi?
Spróbuj wyłączyć cyrkulator z prawej strony. Wir, przynajmniej ten na środku nie powinien się robić.
Swoją drogą, te 2500l to nie wiedziałem, że tak mocno dmuchać w takim zbiorniku będzie...
Dołożenie trzeciego cyrkulatora jeszcze pogorszy sprawę.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #22 : Grudzień 18, 2014, 23:09:02 »

Właśnie to chcę osiągnąć - żeby filtry zasysały wodę/syf, a nie mieliły to wkoło po akwarium  Wink.

Może niezbyt dobrze to narysowałem (wodzony antytalent) tu link do filmów przed karmieniem, karmienie i po karmieniu i jakieś 2-3 godziny po karmieniu (na razie 1 ale uploaduję 3 po 700mb... więc trochę to trwa) (Rozdzielczość 720p - trzeba sobie zmienić):





Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #23 : Grudzień 19, 2014, 13:17:17 »

Łączą Ci się prądy wody po lewej stronie.
Próbowałeś obniżyć cyrkulator?

Odnośnie Twojego pierwszego zdania, to wszystkie cztery wloty mają być wykorzystywane do zbierania kurzu, czy tylko jedna strona zbiornika? Wbrew pozorom, to istotne...

Przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz.
Nie pomyślałeś, że to przez płatki w wodzie może robić się taki kurz?
Przerabiałem to kiedyś u siebie... Wystarczy, że ryby nie zjedzą wszystkiego i po jakimś czasie płatki lubią rozkładać się w taki właśnie pył. Spróbuj zmienić płatki...

Swoją drogą, zajebiste masz to akwarium...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2014, 13:27:46 wysłane przez mrs » Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #24 : Grudzień 19, 2014, 14:48:30 »

Cyrkulatorów nie ruszałem, najpierw podłączyłem ten po lewej, potem po 3 dniach ten po prawej (wcześniej skalary miały tam ikrę z ogonkami na liściach i nie chciałem przeszkadzać Wink ). W weekend wywalam ten filtr co stoi na biurku – jest w 100% wypełniony watą, chodzi 2-3 tygodnie i nic nie zmienił. Tylko mnie stresuje, że tak na wierzchu psa kusi. Zobaczę co się zmieni. Potem przeniosę ten cyrkulator z prawej strony na dół, żeby przepływ wody był bardziej z lewej do prawej. Zobaczę co się zmieni. I w między czasie jak się wkurzę, to dowalę jeszcze bakterii Wink.
Jest mi obojętne które wloty będą zbierały kurz – docelowo z włókniną i gąbkami są te po prawej (2400l i 1000l) i miały służyć za mechaniczne.
Zresztą mogę te wloty dowolnie poustawiać… tylko żeby to coś dało bo roboty będzie sporo. Najłatwiej jest mi przenieść wlot i wylot tego filtra z prawej (1000l/h), najtrudniej tych 2 po 1000l/h z lewej.
Przyzwyczaiłem się do tego rozmiaru i czasem żałuję, że nie mam większego bo 900l to mało… a czasem myślę, że 450 na skalary i gurami by wystarczyło i roślinki szybciej rosnące można by trzymać bo w większym z przycinaniem kłopot…
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #25 : Grudzień 19, 2014, 14:54:06 »

Cytuj
bo w większym z przycinaniem kłopot…
A będziesz w styczniu robił przycinkę...chcę odpalić 54 litry i przydałby się troszkę ziela na wagę a nie na sztuki Grin
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #26 : Grudzień 19, 2014, 16:26:55 »

Cyrkulatorów nie ruszałem, najpierw podłączyłem ten po lewej, potem po 3 dniach ten po prawej (wcześniej skalary miały tam ikrę z ogonkami na liściach i nie chciałem przeszkadzać Wink ). W weekend wywalam ten filtr co stoi na biurku – jest w 100% wypełniony watą, chodzi 2-3 tygodnie i nic nie zmienił. Tylko mnie stresuje, że tak na wierzchu psa kusi. Zobaczę co się zmieni. Potem przeniosę ten cyrkulator z prawej strony na dół, żeby przepływ wody był bardziej z lewej do prawej. Zobaczę co się zmieni. I w między czasie jak się wkurzę, to dowalę jeszcze bakterii Wink.
Jest mi obojętne które wloty będą zbierały kurz – docelowo z włókniną i gąbkami są te po prawej (2400l i 1000l) i miały służyć za mechaniczne.
Zresztą mogę te wloty dowolnie poustawiać… tylko żeby to coś dało bo roboty będzie sporo. Najłatwiej jest mi przenieść wlot i wylot tego filtra z prawej (1000l/h), najtrudniej tych 2 po 1000l/h z lewej.
Przyzwyczaiłem się do tego rozmiaru i czasem żałuję, że nie mam większego bo 900l to mało… a czasem myślę, że 450 na skalary i gurami by wystarczyło i roślinki szybciej rosnące można by trzymać bo w większym z przycinaniem kłopot…

Nie ruszaj wlotów. Bardziej ustaw prąd wody tak, by kierował się ku tym wlotom właśnie.
Bakterii nie dodawaj.
Zrób z tym cyrkulatorem po lewej tak jak pisaliśmy, bo zmieniając jego położenie (w dół) i jednocześnie wyłączając cyrkulator po prawej stronie powinieneś wyeliminować przynajmniej dwa wiry. Choć, jakby dobrze pokombinować to nawet bez wyłączania tego cyrkulatora po prawej samą zmianą położenia lewego cyrkulatora wirów nie powinno być. No, wszystko zależy od tego do których wlotów chcesz ten syf kierować, bo teraz masz byle było i wszystko lata po całym akwarium. Jak wyłączysz cyrkulator po prawej do docelowo właśnie prawe wloty powinny zbierać syf z akwarium.

Zmień ten pokarm. Spróbuj przynajmniej. Może najciemniej masz pod latarnią właśnie...
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #27 : Grudzień 21, 2014, 22:04:59 »

1. Cyrkulator po lewej przeniesiony w dół, teraz jest mniej więcej w połowie akwarium i dmucha lekko w dół. Efekt jest taki, że dołem woda kieruje się do prawej strony, a górą wraca... Ale zobaczymy jak będzie po kilku dniach...
2. Cyrkulator po prawej na razie zostawiłem.
3. Ja karmię ryby różnymi pokarmami, płatki, granulat, tabletki, chipsy, mrożonki a ogólnie syf cały czas taki sam pływa. Do filmu nakarmiłem płatkami, żeby od razu było widać jak wirują.

A może tak przenieść wszystkie wloty na jedną stronę, a wyloty na drugą ? Lepiej z lewej do prawej, czy z prawej do lewej ? Albo... no bo faktycznie teraz jest ustawione, tak żeby było i tyle. Bo zaczynałem od 2 filtrów... w lewym narożniku wlot na dole, wylot u góry i nie starczało... to dodałem kolejny na drugą stronę w zeszłym roku (a może dwa lata temu)... i kolejny kilka miesięcy temu...

EDIT:

I jeszcze jedno, pobawiłem się trochę wszystkimi trzema cyrkulatorami i jak bym nie kombinował - to woda płynie dołem z lewej do prawej, a górą z prawej do lewej w zasadzie przez całe akwarium (za mchem nie widzę  Wink) Czyli może by z cyrkulatorów zrezygnować, ewentualnie dać później gdzieś jeden i po prostu z jednej strony akwa wodę wylewać a z drugiej wlewać - wtedy nie ma chyba możliwości żeby woda górą wracała...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2014, 22:34:33 wysłane przez Piterix » Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #28 : Grudzień 22, 2014, 00:09:10 »

1. Cyrkulator po lewej przeniesiony w dół, teraz jest mniej więcej w połowie akwarium i dmucha lekko w dół. Efekt jest taki, że dołem woda kieruje się do prawej strony, a górą wraca... Ale zobaczymy jak będzie po kilku dniach...
2. Cyrkulator po prawej na razie zostawiłem.
3. Ja karmię ryby różnymi pokarmami, płatki, granulat, tabletki, chipsy, mrożonki a ogólnie syf cały czas taki sam pływa. Do filmu nakarmiłem płatkami, żeby od razu było widać jak wirują.

A może tak przenieść wszystkie wloty na jedną stronę, a wyloty na drugą ? Lepiej z lewej do prawej, czy z prawej do lewej ? Albo... no bo faktycznie teraz jest ustawione, tak żeby było i tyle. Bo zaczynałem od 2 filtrów... w lewym narożniku wlot na dole, wylot u góry i nie starczało... to dodałem kolejny na drugą stronę w zeszłym roku (a może dwa lata temu)... i kolejny kilka miesięcy temu...

EDIT:

I jeszcze jedno, pobawiłem się trochę wszystkimi trzema cyrkulatorami i jak bym nie kombinował - to woda płynie dołem z lewej do prawej, a górą z prawej do lewej w zasadzie przez całe akwarium (za mchem nie widzę  Wink) Czyli może by z cyrkulatorów zrezygnować, ewentualnie dać później gdzieś jeden i po prostu z jednej strony akwa wodę wylewać a z drugiej wlewać - wtedy nie ma chyba możliwości żeby woda górą wracała...

Skoro woda wraca górą to wyłącz ten cyrkulator po prawej stronie Wink

Na razie z przekładaniem wlotów/wylotów filtrów nie kombinuj. Zobacz co będzie jak wyłączysz jeden cyrkulator.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #29 : Grudzień 25, 2014, 23:27:36 »

Odczekałem chwilę (2 dni) i właśnie przeniosłem wylot filtra 1000l/h na lewą stronę. Niech się leje z lewej do prawej. Cyrkulator po prawej wyłączony. Został włączony tylko jeden po lewej (z przodu/po środku/skierowany lekko w dół). Zobaczymy co będzie  Wink Bo na razie akwarium wygrywa ze mną 0:kilkunastu  Wściekły
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
 
Skocz do: