Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Kurz w wodzie, drobiki, farfocle... jak mieć wodę kryształ ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Kurz w wodzie, drobiki, farfocle... jak mieć wodę kryształ ?  (Przeczytany 36054 razy)
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« : Grudzień 01, 2014, 20:16:51 »

Kiedyś miałem wodę kryształ... ale się skończyło... Akwarium 900l, zalane jakieś 2 lata temu (3 może), zrobiłem dużą przycinkę/wyrywkę i w wodzie pływają farfocle. Na dnie mułu nie ma nigdzie (przynajmniej nigdzie gdzie wzrok sięga).
Efektywne mikroorganizmy nie pomogły. Dodatkowy filtr nie pomógł. Czyszczenie filtrów nie pomogło... Lampa UV 18W - nic, (to na 99% nie jest zakwit).
Filtracja:
Eheim 2228 - 1050l/h wkłady ceramika + gąbka,
Eheim 2028 - 1050l/h wkłady ceramika, biobale + gąbka,
Rena Filstar XP2 - 900l/h wkłady drobna gąbka + włóknina, + 18W UV na wylocie
Eheim 2060 - 2400l/h wkłady gąbka + włóknina

No to co zrobić żeby mieć ten kryształ bo już mnie normalnie &%#&^%& trafia  Wink ??
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #1 : Grudzień 02, 2014, 08:07:37 »

Nie podpowiem ci za dużo ale możesz spróbować z wkładami z geowłókniny.
Jak masz okazję gdzieś spotkać kogoś kto robi jakiś drenaż itp. weź z 2 m2 i potnij na wkłady wyłapuje wtedy dosłownie wszystko co jest w wodzie.

A może to są jakieś małe żyjątka jak np tak zwane pchły wodne lub dafnia. Mi kilka razy przydarzyło się, że pływały małe mimo że pokarm był mrożony.  Może pogłódź ryby ze 2-3 dni.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2014, 13:56:02 wysłane przez szakallo » Zapisane

emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #2 : Grudzień 02, 2014, 14:18:29 »

Mógłbyś sprecyzować "farfocle"? Kawałki roślin, systemu korzennego jak to wygląda? Skoro na dnie syfu nie widać to filtracja w miarę ok.
Jeżeli to jednak jakieś bakterie to zawsze pozostaje ostatecznie ozonator. Zdecydowanie skuteczniejszy niż lampa uv., niestety zabija wszystko w wodzie. Bardzo szybko można wyjałowić zbiornik.
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #3 : Grudzień 05, 2014, 22:40:04 »

To pływające coś... to coś... jest drobne o nieregularnym kształcie i różnych rozmiarach jest tego dużo... trochę przypomina kurz... może i to są kawałki roślin, rybie odchody, fragmenty mułu, nie wiem co to jest. Jak patrzę na akwarium w poprzek (250cm) - to nie widzę ścianki na przeciwko... no słabo widzę...

Dodałem jeszcze jeden filtr Eheim 1000l/h z samą watą... Chodzi 2 dni, na razie nic się nie zmieniło. Niedługo dodam jeszcze jedną lampę UV 36W, teraz świeci 18W.

Kończą mi się pomysły... ozonator - nie chcę inwestować w następny sprzęt, zobaczymy co zdziała dodatkowa lampa...

Jeszcze myślę - że może to kożuch bakteryjny i to co nie chce utonąć jest wciągane przy wylotach z filtrów z powrotem pod wodę i tak się mieli... skimmer muszę zastosować.

Albo cyrkulacja jednak do D i trzeba by jakiś cyrkulator zamontować...

ps. Poprawę zauważyłem raz jak wsadziłem ogromną (ok 30l) bardzo drobną gąbkę  z filtrem wewnętrznym 2000l/h to po 2 dniach woda była 2x bardziej przejrzysta... ale nie w całym baniaku a tak do połowy  Wink Oczywiście taka ogromna gąba przy przedniej szybie wygląda koszmarnie więc wyjąłem...
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #4 : Grudzień 05, 2014, 23:03:43 »

Zerknij na forum klubu malawi - filtr kasetowy.
W twoim wypadku bez ceramiki, tylko gąbki ale nie 45ppi ale tzw "tapicerska" - w wątku jest o niej mowa.

http://forum.klub-malawi.pl/filtr-kasetowy-akwarium-t23333.html

Miłego czytania  Grin
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #5 : Grudzień 06, 2014, 13:23:26 »

Piterix,
1. cyrkulator (coś na miarę zbiorników morskich). Założę się, że są rejony w Twoim baniaku gdzie woda po prostu stoi.
2. Skimmer, skimmer i jeszcze raz skimmer. I to nie jeden. Wg mnie zobaczysz bardzo szybko różnicę.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #6 : Grudzień 06, 2014, 19:14:34 »

Skimmer właśnie zamontowałem (filtr do góry nogami 600l/h), zobaczymy czy będzie lepiej. Jeszcze postaram się jeden skonstruować. Poniżej zdjęcia z rana, jak widać w poprzek końca nie widać:












Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #7 : Grudzień 07, 2014, 00:06:42 »

Tylko jeśli cyrkulacja kiepska to skimmer sam w sobie może nie pomóc, bo coś najpierw musi te "farfocle" wypchnąć pod lustro wody.
A przy okazji: zastanawiałeś się czy nie są to najzwyklejsze pierwotniaki?
Wtedy ograniczenie oświetlenia na kilka dni i problem z głowy.
Generalnie geneza: Kiedy problem się zaczął i czy jest on związany z czymś konkretnym: zmiana filtracji, oświetlenia, obsady, wystroju?
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #8 : Grudzień 07, 2014, 11:58:12 »

Problem się zaczął 3 miesiące temu, jak wyrwałem trochę kryptokoryn (bo już mocno się wkoło rozrosły). Z dna poderwało się sporo mułu, ale nic strasznego. Nie było to duże rwanie - tylko kilka/kilkanaście roślin. Potem odmuliłem dno. Potem wyczyściłem filtr i dodałem bakterii. Po miesiącu wyczyściłem kolejny i dodałem efektywnych mikroorganizmów, wcześniej odmuliłem dokładnie dno. Potem dodałem filtry/waty itd.
W międzyczasie zwiększyłem obsadę o - pstrążenice marmurkowe x 6 i 7 x malutkie gurami olbrzymie, 10 x bocja (bocje doszły 2-3 tygodnie temu) i nic nie zmieniły w klarowności wody. Myślałem o pierwotniakach od miesiąca chodzi UV 18W 24h na dobę.
Jaki cyrkulator kupić:
JVP-100 (myślę o 2-3 sztukach)
JVP-101  (myślę o 2 -1 sztuce)
JVP-102 (myślę o 1 sztuce)

I dałbym albo 100+101+102 (max) albo 3 x 100, albo 2x 100.
Chyba, że się szarpnąć na Tunze 6025 Huh? (przerobiłbym na 6045).

Prawa strona akwarium ma słabą cyrkulację, po dodaniu filtra teraz najsłabiej chyba wypada środek... Cyrkulacja u mnie wygląda tak:
Po lewej z tyłu są 2 filtry Ehem 2228 i 2028 (po 1000l/h) wlot na dole schowany za korzeniem, wylot u góry. U góry jest jeszcze wylot z Eheima 2060 2400lh wszystkie walą wodę od tylnego narożnika po skosie na przednią szybę. Wlot dużego filtra 2060 jest po prawej stronie z tyłu w rogu (prawie jakieś 20-30 cm od samego narożnika).

Dodatkowo dołożyłem jeszcze jeden filtr na prawą stronę (1000l/h) wlot w połowie bocznej szyby, a wylot gdzieś w krzakach w okolicy wlotu eheima 2060...
Ponadto dodałem ostatni filtr stojący na biurku (1000l/h) wlot i wylot widać na zdjęciu z przodu po lewej stronie.

Jakie i ile tych cyrkulatorów kupić, gidze przyczepić. Z filtra na biurku będę musiał zrezygnować, bo nie mam gdzie go schować, a nad akwarium się ciągle zapowietrza... i w ogóle jest bez sensu. Te cyrkulatory to może być fajny pomysł ale ile ich kupić i jakie? A do tego ten dodatkowy filtr po prawej może inaczej ułżyć wloty i wyloty... tylko jak ?
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #9 : Grudzień 07, 2014, 13:32:15 »

Problem się zaczął 3 miesiące temu, jak wyrwałem trochę kryptokoryn (bo już mocno się wkoło rozrosły). Z dna poderwało się sporo mułu, ale nic strasznego. Nie było to duże rwanie - tylko kilka/kilkanaście roślin. Potem odmuliłem dno. Potem wyczyściłem filtr i dodałem bakterii. Po miesiącu wyczyściłem kolejny i dodałem efektywnych mikroorganizmów, wcześniej odmuliłem dokładnie dno. Potem dodałem filtry/waty itd.
W międzyczasie zwiększyłem obsadę o - pstrążenice marmurkowe x 6 i 7 x malutkie gurami olbrzymie, 10 x bocja (bocje doszły 2-3 tygodnie temu) i nic nie zmieniły w klarowności wody. Myślałem o pierwotniakach od miesiąca chodzi UV 18W 24h na dobę.
Jaki cyrkulator kupić:
JVP-100 (myślę o 2-3 sztukach)
JVP-101  (myślę o 2 -1 sztuce)
JVP-102 (myślę o 1 sztuce)

I dałbym albo 100+101+102 (max) albo 3 x 100, albo 2x 100.
Chyba, że się szarpnąć na Tunze 6025 Huh? (przerobiłbym na 6045).

Prawa strona akwarium ma słabą cyrkulację, po dodaniu filtra teraz najsłabiej chyba wypada środek... Cyrkulacja u mnie wygląda tak:
Po lewej z tyłu są 2 filtry Ehem 2228 i 2028 (po 1000l/h) wlot na dole schowany za korzeniem, wylot u góry. U góry jest jeszcze wylot z Eheima 2060 2400lh wszystkie walą wodę od tylnego narożnika po skosie na przednią szybę. Wlot dużego filtra 2060 jest po prawej stronie z tyłu w rogu (prawie jakieś 20-30 cm od samego narożnika).

Dodatkowo dołożyłem jeszcze jeden filtr na prawą stronę (1000l/h) wlot w połowie bocznej szyby, a wylot gdzieś w krzakach w okolicy wlotu eheima 2060...
Ponadto dodałem ostatni filtr stojący na biurku (1000l/h) wlot i wylot widać na zdjęciu z przodu po lewej stronie.

Jakie i ile tych cyrkulatorów kupić, gidze przyczepić. Z filtra na biurku będę musiał zrezygnować, bo nie mam gdzie go schować, a nad akwarium się ciągle zapowietrza... i w ogóle jest bez sensu. Te cyrkulatory to może być fajny pomysł ale ile ich kupić i jakie? A do tego ten dodatkowy filtr po prawej może inaczej ułżyć wloty i wyloty... tylko jak ?
No to po kolei.

Jeśli to są pierwotniaki i napierasz je lampą to wybijasz też aktywną, pożyteczną biologię odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie Twojego zbiornika. Poruszyć równowagą biologiczną w 900l nie jest łatwo, ale jak już poruszysz to równie "łatwo" jest później wyjść na prostą.
Odmulając dokładnie dno też mogłeś sobie zaszkodzić (rozwalając równowagę biologiczną).

Zacząłbym jednak od pierwotniaków, bo filtrów masz tam tyle, że bez problemu woda powinna być kryształowa.
Podmieniłbym jakieś 40-50% wody i zaciemniłbym akwarium na 2-3 dni (zalecany jest niby tydzień, ale jeśli to pierwotniaki to po 2 dniach powinna być ogromna poprawa).
Wyłącz lampę UV - jest Ci zbędna.
No i jaki masz w ogóle poziom NO2?

Jeśli zaciemnienie i podmiana nie pomogą, można pomyśleć o cyrkulatorach, bo w tej chwili, będą bogatszy o to, co napisałeś, uważam, że trzeba się z tym wstrzymać.
No, ale jeśli w/w nie pomoże, to brałbym dwie pompy cyrkulacyjne JVP-1.
Pierwsza na środek, ustawiona tak, by poruszała delikatnie wodę lekko w lewym kierunku (nie jakiś potężny ruch, ale delikatna fala). Drugą pompę ustawiłbym po prawej stronie na bocznej ścianie całkiem w bok (lewa strona). Będziesz miał ruch od prawej do lewej.
Oczywiście, teraz teoretyzuje, bo czy przy takiej konfiguracji cała woda będzie w ruchu to będziesz wiedział tylko ty. Tak czy inaczej, możesz sobie spokojnie później przestawiać te pompy i regulować ich moc, aby cały czas woda była poruszana.

Najpierw jednak zainteresuj się pierwotniakami, bo wg mnie było tak:
1. Wyrwałeś rośliny wzbijając coś tam z podłoża lekko chwiejąc równowagą biologiczną,
2. Odmuliłeś mocno dno jeszcze mocniej chwiejąc równowagą biologiczną,
3. Wpakowałeś lampę i kompletnie rozp.... równowagę biologiczną Wink

A. Wyłącz lampę,
B. Zaciemnij,
C. Podmień wodę (40-50% - mniej, jeśli NO2 jest niewykrywalne, ale jest wykrywalne u Ciebie z pewnością...),


Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #10 : Grudzień 07, 2014, 14:21:01 »

No dobra, to teraz ja od początku  Wink

Jeśli to są pierwotniaki to lampa powinna je wybić. Przy okazji oczywiście wybije bakterie - ale tylko te pływające w wodzie, nie ruszy tych w filtrach, ani tych w żwirku, ani tych z roślin szyb, dekoracji. Sporo czytałem, zarówno o lampach jak i o bakteriach i efektywnych mikroorganizmach itd. - wnioski jakie wyciągnąłem to spokojnie lampę UV można stosować, nie bojąc się przy tym o bakterie.

Wg mnie nie było tak:
"1. Wyrwałeś rośliny wzbijając coś tam z podłoża lekko chwiejąc równowagą biologiczną,
2. Odmuliłeś mocno dno jeszcze mocniej chwiejąc równowagą biologiczną,
3. Wpakowałeś lampę i kompletnie rozp.... równowagę biologiczną Wink"

bo:

1. Wywalając kilka kryptokoryn coś tam wzbiłem z podłoża, ale to nie mogło nawet zachwiać równowagą w baniaku - nawet lekko. Nie pierwszy raz robię porządki i ten był z tych drobnych. Po wielkich porządkach i rwaniu np. metr na 60cm wrośniętych nurzańców po 3 dniach woda wracała do siebie, tak samo jak rwałem amazonkę, ustawiałem skałki itd. Przez te kilka lat robiłem "budzące" rzeczy, ale woda wracała do siebie po kilku dniach. Ale przyznam, że zupełny kryształ to miałem rzadko...  Raczej obstawiałbym, że to była kropka nad i - do zamulenia filtrów (od roku nie czyszczonych).
2. Odmuliłem, ale to nie zabija przecież bakterii, no zabrałem im trochę jedzenia  Wink
3. Wpakowałem lampę UV bo jak po półtora miesiąca i dodaniu 1 filtra, i wypłukaniu starych woda jakaś taka przymulona - to może pierwotniaki - to powybijam... ale to chyba nie są pierwotniaki.

Aż z ciekawości zrobiłem test na NO2 - oczywiście 0 - przy tej ilości roślin dziwne by było, żeby pokazał coś więcej. Sądzę, że NO3, Fe też mam 0, a PO4 trochę jest (PO4 - zawsze mam, a nigdy nie dodawałem w nawozach... zdechłego kota mam zagrzebanego w ziemi pod żwirem czy co ?  Wink)

Myślę, że problem leży w cyrkulacji.
Wydaje mi się, że najlepiej żeby woda kręciła się w kółko od górnego lewego rogu, do przedniej szyby potem w prawo do samego końca opadając i w dolnym narożniku do filtra w rogu. Czyli trzeba by dopchnąć wodę od tego wlotu z tyłu po prawej dalej wzdłuż tylnej ściany do wlotów litrów po lewej...

To które cyrkulatory kupić ? te JVP-101 ? Bo najchętniej wziąłbym 2 JVP - 100 (najtańsze, naj mniej ciągną prądu, najcichsze... )
Kolejna lampa UV 36W jest w drodze, więc jeśli to pierwotniaki, to je wybiję  Wink
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #11 : Grudzień 07, 2014, 14:49:34 »

No dobra, to teraz ja od początku  Wink

Jeśli to są pierwotniaki to lampa powinna je wybić. Przy okazji oczywiście wybije bakterie - ale tylko te pływające w wodzie, nie ruszy tych w filtrach, ani tych w żwirku, ani tych z roślin szyb, dekoracji. Sporo czytałem, zarówno o lampach jak i o bakteriach i efektywnych mikroorganizmach itd. - wnioski jakie wyciągnąłem to spokojnie lampę UV można stosować, nie bojąc się przy tym o bakterie.
I widzisz, tu właśnie mam wątpliwości.
Mam taką teorię, że w ustabilizowanych baniakach rolę filtracji biologicznej przejmuje podłoże, a nie filtr. Lampa którą stosujesz oczywiście bakterii w filtrze nie rusza, ale do tegoż filtra zaciągasz wodę sterylną. Czy pozostaje to bez wpływu na nitryfikacje zasiedloną w filtrze, tego po prostu nie wiem, ale logika podpowiada mi, że nie pozostaje to bez wpływu, bo czym niby te bakterie dokarmiasz? Idąc dalej, oczywiście, że rozwalisz nitryfikacje w podłożu, zarówno lampą jak i odmulaniem. Bakterie pokrywają głównie wierzchnią warstwę podłoża (rozkład amoniaku to proces tlenowy, a nie beztlenowy) zatem w jaki sposób lampa miałaby nie oddziaływać na bakterie?
Idąc jeszcze dalej: Jeśli nie masz w akwarium ślimaków które całe to podłoże mogłyby rozkopywać, wyrwanie nawet małej ilości roślin może zachwiać równowagą biologiczną - nie na tyle, by odbyło się to w sposób jakiś mocno odczuwalny, ale w połączeniu z innymi czynnikami (zmiana aranżacji, nowa obsada) może doprowadzić do kłopotów. Czasami jest tak, że 50 razy będzie spoko, a za kolejnym zrobisz sobie krzywdę.
Ja mimo wszystko zainteresowałbym się najpierw powyższym, ale oczywiście Twój baniak więc zrobisz co zechcesz.

Myślę, że problem leży w cyrkulacji.
Wydaje mi się, że najlepiej żeby woda kręciła się w kółko od górnego lewego rogu, do przedniej szyby potem w prawo do samego końca opadając i w dolnym narożniku do filtra w rogu. Czyli trzeba by dopchnąć wodę od tego wlotu z tyłu po prawej dalej wzdłuż tylnej ściany do wlotów litrów po lewej...

To które cyrkulatory kupić ? te JVP-101 ? Bo najchętniej wziąłbym 2 JVP - 100 (najtańsze, naj mniej ciągną prądu, najcichsze... )
Kolejna lampa UV 36W jest w drodze, więc jeśli to pierwotniaki, to je wybiję  Wink

Też tak pomyślałem na początku.
I też popieram Twoje twierdzenie o cyrkulacji wody, z tym że ja wybrałbym prawą stronę jako stronę startową, ale to już zależy od Ciebie. Generalnie, jeśli będzie się kręciło, a problem nie leży po stronie nitryfikacji, powinno być dobrze.
2xJVP-100 powinno wystarczyć.

A z ciekawości, jak często i w jakiej ilości podmieniasz wodę?

Pzdr.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #12 : Grudzień 07, 2014, 20:15:56 »

Zgadzam się w 100% z Twoją teorią dotyczącą bakterii. Ale wychodzę z założenia, że bakterie sięgają głębiej niż 1mm od styku wody ze żwirem - bo mułu tyle mniej więcej odciągnąłem ok 1 mm. Ciężko jest tak wszystko dokładnie opisać i przedstawić - ale czuję, że baniak mam bakteryjnie stabilny. Tak jak czuję, że moje roślinki ciutę głodują  Wink Wcześniej miałem inne baniaki... i po jakimś czasie kombinowania, testowania itd. bez testów po prostu się wie co w akwarium piszczy (widać też po roślinach, po rybach).

Na początku poszedłem tym właśnie tropem - że może stabilność baniaka naruszyłem i dalej tego w 100% nie wykluczam (tak w 90%). Dlatego podmianki robiłem 10% tygodniowo - żeby nie zaburzać za nadto. (Przy pojawieniu się dużego syfu bezpośrednio w trakcie rwania i po rwaniu zrobiłem większą - kilka razy po 30%). No i dodałem bakterii - najpierw firmowych, drogich jak %$#@^# i nic... a potem przeczyściłem filtr i dodałem efektywnych mikroorganizmów potem znowu dodałem mikroorganizmów... potem zabawa z litrami i lampa (dopiero ostatnie 3 tygodnie - więc baniak MUSIAŁ dojrzeć przez ponad 2 miesiące nawet jeśli z jakieś powodu pozabijałem bakterie, albo nowe zabiły te stare  Wink

Po tym całym kombinowaniu - obstawiłem, że nie w bakteriach pies pogrzebany (wody na wszelki wypadek nie podmieniam) a w filtracji - więc dodałem ten ostatni filtr z samą watą.... i po kilku dniach efektów dalej brak.

Poczytałem i padło na skimmer... i wydaje mi się to logiczne bo na samym początku użyłem jakiegoś preparatu co to wiąże drobinki i klaruje wodę... i to zebrało się najpierw na powierzchni, a potem zniknęło... ale woda się nie wyklarowała, a ja już nawet o tym zapomniałem...

Na końcu doradziłeś mi cyrkulację i... faktycznie jak się tak zastanowić to od początku problemem nie była niedostateczna filtracja biologiczna, a być może i mechaniczna, a cyrkulacja była słaba - po rozrośnięciu się mchu dodatkowo ciężej wodzie krążyć i w prawym dolnym narożniku zbierał się muł.

Ogólnie podmieniam mało wody 1- 2 x w miesiącu max 30%. Ale i nawożę i świecę oszczędnie (300W na 900l).

Podsumowując planuję:

1. Nie podmieniać wody.
2. Zostawić filtry jak są, łącznie z tym na biurku - niech ciągnie syf aż się zamuli wtedy watę wywalę, a filtr do piwnicy  Wink
3. Dokupię 3 cylkulatory, wstawię 2 i zobaczymy co dadzą, ustawię na początek filtrację przodem z lewej do prawej, a tyłem od prawej do lewej.
4. Jak przyjdzie lampa UV 36W podłączę ją na 3-5 dni, jak nic się nie zmieni, to od razu ląduje w szafce na gorsze czasy (zakwit).

Dobry plan ?
 
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #13 : Grudzień 07, 2014, 21:54:38 »

Zgadzam się w 100% z Twoją teorią dotyczącą bakterii. Ale wychodzę z założenia, że bakterie sięgają głębiej niż 1mm od styku wody ze żwirem - bo mułu tyle mniej więcej odciągnąłem ok 1 mm. Ciężko jest tak wszystko dokładnie opisać i przedstawić - ale czuję, że baniak mam bakteryjnie stabilny. Tak jak czuję, że moje roślinki ciutę głodują  Wink Wcześniej miałem inne baniaki... i po jakimś czasie kombinowania, testowania itd. bez testów po prostu się wie co w akwarium piszczy (widać też po roślinach, po rybach).
No głębiej, głębiej ale tu bardziej chodzi o poruszenie podłoża, a cholera wie co tam siedzi. Ani ja, ani Ty, ani nawet ryby nie wiedzą czy w środku masz strefy beztlenowe, a jeśli je masz to jak dużo? Czytałem kiedyś o gościu któremu za każdym razem po poruszeniu podłoża do wody uwalniał się siarkowodór - jaki efekt to powodowało, możesz się domyślić. Beztlenowy rozkład substancji organicznych to temat rzeka i bez wątpienia zachodzi w każdym akwarium i także nie ulega wątpliwości, że głębsze poruszenie dna może przynieść jakieś niepokojące efekty. Dlatego ja nigdy nie byłem fanem odmulania. Zawsze wolałem świderki co to przeczesywały podłoże i likwidowały strefy beztlenowe. No, ale daje już temu spokój. Skoro masz pewność, że nitryfikacja nie kuleje to nie mam ambicji by to kwestionować...
1. Nie podmieniać wody.
2. Zostawić filtry jak są, łącznie z tym na biurku - niech ciągnie syf aż się zamuli wtedy watę wywalę, a filtr do piwnicy  Wink
3. Dokupię 3 cylkulatory, wstawię 2 i zobaczymy co dadzą, ustawię na początek filtrację przodem z lewej do prawej, a tyłem od prawej do lewej.
4. Jak przyjdzie lampa UV 36W podłączę ją na 3-5 dni, jak nic się nie zmieni, to od razu ląduje w szafce na gorsze czasy (zakwit).

Dobry plan ?

No, jeśli nie boisz się świecić tymi lampami to ogólny plan dobry.
A dlaczego boisz się jednorazowo podmienić większą ilość wody, tak 50%?
Zapisane

emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #14 : Grudzień 08, 2014, 11:44:04 »

użyłem jakiegoś preparatu co to wiąże drobinki i klaruje wodę... i to zebrało się najpierw na powierzchni, a potem zniknęło... ale woda się nie wyklarowała, a ja już nawet o tym zapomniałem... 
Mam nadzieję, że to nie był krystalizator JBL'a
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: