Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak zmiękczyć wodę?  (Przeczytany 20002 razy)
ibrachim12
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 73


« : Maj 21, 2013, 20:05:34 »

Jak zmiękczyć wodę?
Zapisane
Morlinek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 534



« Odpowiedz #1 : Maj 21, 2013, 21:16:08 »

A w jakim celu ? Zamierzasz hodować paletki ? Najlepszą metodą jest kupienie filtra RO ale możesz też filtrować wodę torfem tylko, że to spowoduje spadek pH. Na ulotce Zooleka widziałem też jakieś cudo w woreczku które zmiękcza wodę, pewnie kationit.
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2013, 21:18:40 wysłane przez Morlinek » Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #2 : Maj 22, 2013, 05:38:48 »

Jak potrzebujesz mało i szybko to wodę można ugotować. To zbija twardość węglanową
Zapisane

szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #3 : Maj 22, 2013, 08:54:23 »

Jak potrzebujesz mało i szybko to wodę można ugotować. To zbija twardość węglanową

Zbije węglanową a jednocześnie podniesie ogólną więc rozwiązanie z gotowaniem wody raczej słabe.


Jeśli chcesz stale zbijać wodę to RO jak nie wielkie ilości to kationit regenerowany kwasem solnym (może być zoolek w torebkach lub każdy inny wodorowy jak w wiekszej ilości).
Jeśli masz miejsce to zrób sobie kolumnę z kationitem dobry sposób i szybki.
Jak masz kasę i miejsce na RO to bierz RO.

Pozdrawiam
Zapisane

kosma2000
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 79



« Odpowiedz #4 : Maj 22, 2013, 10:26:11 »

Do małych ilości udajesz się na stację benzynową lub Marketu budowlanego i kupjesz destylat
Zapisane
Morlinek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 534



« Odpowiedz #5 : Maj 22, 2013, 12:45:40 »

Co do wody destylowanej nie byłbym taki pewny, może i jest miękka ale czasem zapach jest baaardzo podejrzany. Filtr RO nie jest aż tak drogi, zestaw z membraną 75GPD kosztuje 99zł.
Zapisane
ibrachim12
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 73


« Odpowiedz #6 : Maj 22, 2013, 17:05:12 »

Wolałbym jakieś naturalne i tańsze metody.
Zapisane
A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #7 : Maj 22, 2013, 19:19:07 »

Na dłuższą metę nic tańszego nie będzie jak tylko filtr RO.
Zapisane

pozdrawiam
asmi
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #8 : Maj 22, 2013, 19:59:32 »

Wolałbym jakieś naturalne i tańsze metody.
Kup sobie worek kationitu i się baw.
Z czasem sam się przekonasz, że nic lepszego, tańsego i szybszego od osmozy nie ma.

Na dłuższą metę nic tańszego nie będzie jak tylko filtr RO.
Asmi, masz zwykły filtr RO?
W sumie to ich największą wadą jest to, że niepotrzebna woda spuszczana jest w kanał.
Przy większej wydajności filtra czy choćby najpopularniejszym 75GPD sporo wody po prostu marnuje się, a biorąc pod uwagę to, że filtr potrafi wyprodukować 90% odpadu, wody traci się naprawdę sporo. Dlatego lepszym wyjściem jest tzw. osmoza kuchenna ze zbiornikiem cisnieniowym np na 20l. Po napełnieniu zbiornika pobór wody z sieci zostaje odcięty, a w momencie gdy ze zbiornika wody ubędzie, osmoza zaczyna produkować wode uzdatnioną. I nic nie jest niepotrzebnie marnowane.
Zapisane

iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #9 : Maj 22, 2013, 20:19:40 »

Wolałbym jakieś naturalne i tańsze metody.
Zbieraj deszczówkę Wink
Zapisane

A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #10 : Maj 23, 2013, 06:23:59 »


Asmi, masz zwykły filtr RO?


Tak. Kupiłem ten filtr jak jeszcze z membraną 50-tką kosztował ponad 300PLN-ów. Dzis to są tanie. Do zeszłego roku miałem tak, że jak uruchomiłem osmozę to licznik nie ruszał się, nawet nie drgnął. Po zmianie wodomierza na nowszy model już tak sielsko nie jest. Choć ostatnimi czasy już prawie jej nie używam. Uruchamiam filtr na chwile aby tylko go uchronić przed wyschnięciem. A podmiany robię wężem bezpośrednio z kranu i podmieniam jednorazowo ok 200-250 litrów.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2013, 06:27:06 wysłane przez A-smi » Zapisane

pozdrawiam
asmi
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #11 : Maj 23, 2013, 08:31:48 »

Tak. Kupiłem ten filtr jak jeszcze z membraną 50-tką kosztował ponad 300PLN-ów. Dzis to są tanie. Do zeszłego roku miałem tak, że jak uruchomiłem osmozę to licznik nie ruszał się, nawet nie drgnął. Po zmianie wodomierza na nowszy model już tak sielsko nie jest. Choć ostatnimi czasy już prawie jej nie używam. Uruchamiam filtr na chwile aby tylko go uchronić przed wyschnięciem. A podmiany robię wężem bezpośrednio z kranu i podmieniam jednorazowo ok 200-250 litrów.
Jak często "moczysz" membrane?
Zauważyłeś jakieś spadki w wydajności osmozy przy tylko czasowym moczeniu membrany?

Odnośnie podmian wody - lejesz teraz kranówke?
Zapisane

A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #12 : Maj 23, 2013, 10:30:35 »

Membrana nie jest czasowo moczona ... ona jest stale pod wodą. Czasowym uruchamianiem osmozy nie pozwalam jej wyschnąć. Spadku wydajności nie zauważyłem.
Tak, ostatnio używam tylko rurowitu. Sprawiłem sobie kilka metrów węża ogrodniczego i nim spuszczam wodę do kibla, a później podłączam go do węża od prysznica i leje wodę do baniaka bezpośrednio z kranu. Osmozę sporadycznie teraz używam.
Zapisane

pozdrawiam
asmi
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #13 : Maj 23, 2013, 10:35:39 »

Membrana nie jest czasowo moczona ... ona jest stale pod wodą. Czasowym uruchamianiem osmozy nie pozwalam jej wyschnąć. Spadku wydajności nie zauważyłem.
Tak, ostatnio używam tylko rurowitu. Sprawiłem sobie kilka metrów węża ogrodniczego i nim spuszczam wodę do kibla, a później podłączam go do węża od prysznica i leje wodę do baniaka bezpośrednio z kranu. Osmozę sporadycznie teraz używam.
A palety jak na to reagują?
Jaką masz wode w kranie (ph, kh, gh)?
Zapisane

A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #14 : Maj 23, 2013, 10:43:06 »

Nie pamiętam jej parametrów. Dawno nie mierzyłem. Postaram się dziś je zmierzyć i podam . Jeśli testy jeszcze mają ważność Wink. Jakis czas temu zmierzyłem jedynie pH i wyniosło 6,3 z tym ze w baniaku ... nie w kranie.
Zapisane

pozdrawiam
asmi
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: