Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « dlaczego mam wysokie NO3 ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: dlaczego mam wysokie NO3 ?  (Przeczytany 25536 razy)
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« : Marzec 18, 2009, 23:02:29 »

Witam,

Zgłupiałem i może mnie pokierujecie gdzie szukać przyczyny wysokiego poziomu NO3 w swoim akwa - obecnie 80 ppm...

Akwa 126l towarzyskie, opisane w stopce.

Parametry wody poza NO3 w normie - poziom NO3 badany testami kropelkowymi JBL

Wydaje mi się, że przydatne info: mam kilka otosków - siedzą sobie leniwie - żadnego wiercenia

Woda w kranie ma poziom NO3 30 ppm - wiem ze dużo, ale znacznie mniej niż w moim akwa.

Z roslin to kilka kryptokoryn, żabienica, anubiasy, gałęzatka.. poziom Fe w normie (nawoże PG Ferro+ na codzień)

Podmiany niewiele dają...

Ryby karmię 2 razy dziennie (nie przekarmiam) płatkami suchymi, 1 x w tygodniu mrożonka - nie zalega mi pokarm na dnie..

Może macie jakieś sugesti...

PZDR

Qter
Zapisane

Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #1 : Marzec 18, 2009, 23:05:01 »

Kiedy zalałeś zbiornik?
Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #2 : Marzec 19, 2009, 07:43:55 »

Kiedy zalałeś zbiornik?

A co to ma do tego?
Posadz troche roslin szybkorosnacych ... kabomba, moczarka, rozdzyca itp. Skoro w rurach masz az tyle azotanow, a do tego i ryby je produkuja to dobrym rozwiazaniem bylby filtr RO. I przy podmianach porzadnie odmulaj dno.
Zapisane

pozdrawiam
asmi
Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #3 : Marzec 19, 2009, 08:11:35 »

Z reguły na początku zalania mogą wystąpić takie problemy (przynajmniej ja je mam) - IMHO wg. mnie czas od zalania ma pewien wpływ(może nie aż takie stężenie,  roślin mam dość dużo)
A-smi ma rację co do roślin, ja polecam ze swojej strony pistię. Rośnie toto szybko a na dodatek konkuruje z glonami o składniki odżywcze Wink
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2009, 08:14:28 wysłane przez Atria_C » Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #4 : Marzec 19, 2009, 09:24:44 »

Cześć,

Akwarium zalałem 8 miesięcy temu, a od 2 miesięcy obseruje podwyższony poziom NO3 - w międzyczasie nic nie zmieniałem. Tak jak pisałem wcześniej - kranówka ma NO3 na poziomoe 30ppm, podmieniałem też na wodę destylowaną - i faktycznie pozom "czasowo" się obniżał ale również obinżała się twardość wody i PH... Nie do końca ufam wodzie destylowanej - nie posiada ona żadnych mikroelementów potrzebnych rośliną - wiem, że można ją przygotować poprzez jej nawożenie - tylko czy to zadziała ? Dno staram się odmulać przy podmianach - szukam przyczyny wysokiego NO3 tak aby móc robić podmiany tak jak do tej pory - 20% raz na 2 tygodnie a nie 20% co drugi dzień...

Spróbuje poszukać dziś roślin szybko rosnących - ale nie wiem gdzie je posadzić Wink

PZDR

Qter
Zapisane

A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #5 : Marzec 19, 2009, 15:09:10 »

Cytuj
Spróbuje poszukać dziś roślin szybko rosnących - ale nie wiem gdzie je posadzić Wink

Najlepiej w akwarium  Grin.



Zapisane

pozdrawiam
asmi
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #6 : Marzec 19, 2009, 15:13:34 »

Świeta racja  Grin
Zapisane

andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #7 : Marzec 19, 2009, 15:51:52 »

A te 30ppm NO3 to masz według twoich testów czy danych z wodociągów ?Jak nie jest wchłaniane NO3 to znaczy że brak innego składnika .Spróbuj podać na początek potas to nic nie zaszkodzi a może się udać pod warunkiem że są tam jakieś rośliny .Potem zobacz jak z PO4 jak braki to próbuj podawać ale bardzo ostrożnie możesz sobie zaszkodzić sinicami .
Zapisane

Młode ampularie oddam
Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #8 : Marzec 19, 2009, 16:07:26 »

Nakup sobie od kogoś pistii - nie musisz sadzić, dasz na powierzchnię wody i będzie sobie pływało;)
Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #9 : Marzec 19, 2009, 16:28:39 »

te 30 NO3 mam jako wynik ze swoich testów kropelkowych JBL, K2SO4 - zamówione i czekam na dostawę, pistię planuje zakupić - niezależnie będę robił podmiany H20 (jakieś 20 ltr co drugi dzień) - tylko nie wiem czy powinienem podmienianą wodę nawozić jakimś PG/Denitrol itp ?
Zapisane

andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #10 : Marzec 19, 2009, 20:20:30 »

Jak masz wodę badaną przez wodociągi sanepid czy coś podobnego to zasięgnij tam języka testy czasem pokazują cuda .
Zapisane

Młode ampularie oddam
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #11 : Marzec 19, 2009, 21:30:37 »

Qter . Czy akwa wyglada tak samo na dzien dzisiejszy jak w stopce / zdjecia/ ?
Zapisane
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #12 : Marzec 19, 2009, 23:13:10 »

owlman, tak akwarium wygląda "podobnie" tzn. żabienica została przycięta i trochę marnieje, kryptokoryny się rozrastają, gałęzatka również, anubias powolutku ale do przodu, Alternanthera cardinalis  (polskiej nazwy niestety nie znam) marnieje, na dnie mam glosie - i jakoś się powolutkiu rozrasta... uprzedzając poziom Fe na poziomie 0,7 ppm (badane kropelkowym JBL-em). Dziś zamierzam dorzucić pistie, którą właśnie odebrałem + podmiana 20% H20 (ale najpierw test N03)...

PZDR

Qter
Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #13 : Marzec 20, 2009, 01:43:14 »

a nawozisz ten baniak ? nie zmieniales ostatnio nawozu?
nie zwiekszales obsady? i co tam pływa?
jak długo działają swietlówki?

Zapisane

Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #14 : Marzec 20, 2009, 09:17:40 »

baniak nawoziem do tej pory PG Ferro+ (tak aby nie było więcej niż 0,6 ppm) - teraz poszedł w odstawkę,

przy podmianie, od czasu do czasu PG Macro

świetlówki (2x24 T5 z odbłyśnikami) działają 12 h/24 (w sumie, bo w ciągu dnia jest przerwa), w obsadzie nic nie zminiałem (gurami 2 szt, razbory  9 szt., otoski 3 szt, kosiarki 3 szt., prętniki karłowate 2 szt.) - więc rybek raczej nie jest za dużo...

EDIT:

no i robie podmiany, wrzuciłem pistie (róznych rozmiarów - w sumie doliczyłem się 14 "sadzonek"), wodę daję kranową odstaną min. 24h i .... PIERWSZE SUKCESY Wink

po 4 podmianach udało mi się zbić NO3 do 60 ppm - wiem, że nadal jest wysokie ale dla mnie to sukces Wink (biorąc pod uwagę, że w kranie mam NO3 na poziomie 20 ppm)

wodę do podmian uzdatniam K2SO4 (15 ppm, PG Micro - 4ml/20l, PG Macro - na początku dawałem ale doczytałem się że zawiera N, JBL denitrol 5 ml/20l)

jutro doleję z filtra RO (nie mam własnego więc "zamówiłem" w sklapie akwa obok) i też ją tak planuje uzdatnić - i tu pPYTANIE - czy dobrze planuje zrobic ?

co Wy o tym sądzicie ?

Aha, wszędzie piszą, że podmiany należy wykonywać co 2 dni - DLACZEGO nie codziennie Huh

PZDR

Qter
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2009, 21:37:50 wysłane przez Qter » Zapisane

Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: