Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
Autor Wątek: bardzo wysokie kH  (Przeczytany 21552 razy)
Rozalka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #15 : Kwiecień 24, 2010, 19:33:10 »

Rzeczywiście widziałam olchy wiele razy - ale człowiek nie wie, na co patrzy Wink. Dzięki za zdjęcia Radziasss - znalazłam te szyszki, ale wygląda na to, że to jeszcze zeszłoroczne (w moich stronach rośliny dopiero zaczynają się budzić), nie wiem, czy takie się nadają (kruszą się w rękach), czy trzeba raczej  poczekać na nowe?
Proszę jeszcze ewentualnie o wskazówkę w kwestii ich odpowiedniego przygotowania przed włożeniem ich do akwarium.

Wygląda na to, że faktycznie nie obędzie się u mnie bez filtra RO, tylko najpierw muszę "zmiękczyć męża", żeby to zaakceptował...

Emi rozumiem, że jeśli zacznę filtrować wodę przez RO, to muszę jeszcze osobno obniżać pH po każdej podmianie?
czy może jeśli uda mi się je zredukować do wartości pożądanej w zbiorniku, to nie będzie się ono podnosiło w 24 h po podmianie do 7?
 
Zapisane
Radziasss
Zainteresowany
**
Wiadomości: 178


WWW
« Odpowiedz #16 : Kwiecień 24, 2010, 23:03:24 »

No te, które ja posiadam wyglądają dosyć solidnie. Może szyszki powinno się zbierać późnym latem / jesienią ?? Ekspertem nie jestem, ale myślę, że wystarczy je zalać wrzątkiem żeby pozbyć się tego co tam mogło się uchować i wrzucić do akwarium.
Tu masz jakieś info:
http://www.aquaswiat.pl/viewtopic.php?t=118
Zapisane

zapraszam na moją stronę: www.akwa-swiat.cba.pl
rlinde
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #17 : Kwiecień 24, 2010, 23:54:00 »

Witam,

Miałem podobny problem (wysoka twardość i ph = 12TwW, ph 8,5). Zainwestowałem w filtr RO. Podmianka wody z dużym dodatkiem RO spowodowała natychmiastowy spadek twardości. Do tego dałem Co2 z bimbrowni. Dzięki temu ph spadło do 6,8. No i rośliny rosną jak szalone, po południu wszystko jest oblepione pęcherzykami tlenu.

Pozdrawiam
Romek
Zapisane

Akwarium 60L, 2 świetlówki 15W, filtr wewnętrzny 550l/h, co2 z bimbrowni, sporo roślin (50% dna), na razie 2 brzanki sumatrzańskie (będzie stadko)
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #18 : Kwiecień 25, 2010, 00:04:05 »

Rzeczywiście widziałam olchy wiele razy - ale człowiek nie wie, na co patrzy Wink. Dzięki za zdjęcia Radziasss - znalazłam te szyszki, ale wygląda na to, że to jeszcze zeszłoroczne (w moich stronach rośliny dopiero zaczynają się budzić), nie wiem, czy takie się nadają (kruszą się w rękach), czy trzeba raczej  poczekać na nowe?
Proszę jeszcze ewentualnie o wskazówkę w kwestii ich odpowiedniego przygotowania przed włożeniem ich do akwarium.

Wygląda na to, że faktycznie nie obędzie się u mnie bez filtra RO, tylko najpierw muszę "zmiękczyć męża", żeby to zaakceptował...

Emi rozumiem, że jeśli zacznę filtrować wodę przez RO, to muszę jeszcze osobno obniżać pH po każdej podmianie?
czy może jeśli uda mi się je zredukować do wartości pożądanej w zbiorniku, to nie będzie się ono podnosiło w 24 h po podmianie do 7?
 
Ja zbieram właśnie teraz te zeszłoroczne. Doczytałem, że takie są najlepsze i "najczystsze". Co do przygotowania to różnie robią, jedni gotują, jedni tylko parzą inni wrzucają prosto z drzewa. Są też i tacy, którzy gotują z nich wywar.
Czy będziesz musiała dodatkowo obniżać pH to się dopiero okaże.
Zapisane
Rozalka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #19 : Kwiecień 25, 2010, 09:28:10 »

Dzięki czapka - to zbieram dzisiaj szyszki Cheesy

Jeszcze tylko pytanko w sprawie filtra RO - jak często trzeba w nim wymieniać wkłady(bo rozumiem, ze trzeba ?)zakładając, że robi się podmiankę ok. 30 l raz na tydzień i założmy ok. połowa wody (15l) będzie przefiltrowana przez RO ?
...innymi słowy, czy koszt eksploatacji tego urządzenia jest duży?
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #20 : Kwiecień 25, 2010, 11:34:12 »

Nie będę pisał jak jest w teorii bo to sobie przeczytasz na stronach producentów.
Napiszę jak to u mnie wygląda w praktyce. Bodajże w lipcu kupiłem najtańszy zestaw i wymieniam tygodniowo ok 60-80 litrów. Jak na razie nie wymieniałem w filtrze jeszcze nic a wydajność nie spadła i parametry bez zmian.
Zapisane
shalashaska
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 194



« Odpowiedz #21 : Kwiecień 27, 2010, 16:08:37 »

Nie będę pisał jak jest w teorii bo to sobie przeczytasz na stronach producentów.
Napiszę jak to u mnie wygląda w praktyce. Bodajże w lipcu kupiłem najtańszy zestaw i wymieniam tygodniowo ok 60-80 litrów. Jak na razie nie wymieniałem w filtrze jeszcze nic a wydajność nie spadła i parametry bez zmian.

Tylko napisz ile masz strat wody, wiec jezeli ktos nie ma w domu kanalizacji ...
Zapisane

czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #22 : Kwiecień 27, 2010, 18:05:21 »

Nie wiem ile mam strat wody bo mnie to nie interesuje. Mam kanalizację i nie mam wodomierza.
Zapisane
Rozalka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #23 : Kwiecień 27, 2010, 20:18:05 »

Dokonałam dzisiaj ponownego pomiaru kH, tylko tym razem przy użyciu testu kropelkowego JBL. Wychodzi na to, że kH to u mnie to jednak 14, a nie jak początkowo wychodziło (na teście paskowym) powyżej 17 * d.

Czy taki wynik nadal jest zbyt wysoki dla utrzymania stabilnego pH i  uzasadnia zastosowanie filtra RO (jeszcze nie zamawiałam)?
Czy woda uzyskana przez filtrację RO wymaga dodawania jakichś minerałów? jeśli tak, to jakich?

Czapka jeśli można zapytać, jak duży masz baniaczek, że tyle wody Ci schodzi?, bo ja niestety mam wodomierz i zastanawia mnie, czy jak sobie założę drugi zbiornik, to będę musiała oszczędzać na kąpielach Grin
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #24 : Kwiecień 27, 2010, 20:47:28 »

Według mnie filtr RO kosztuje na tyle niedużo, że  myśląc dłużej zająć się akwarystyką warto w niego zainwestować.
Co do minerałów to faktycznie woda RO jest wyjałowiona, więc pasuje stosować jakiś mineralizator albo mieszać z kranówą.

Mi schodzi tyle wody bo mam 200l i 60l i leję samą RO.
Zapisane
Rozalka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #25 : Kwiecień 27, 2010, 21:24:52 »

Niewątpliwie zainwestuję  Wink, chociaż oczywiście mówiąc, że niedużo, zapewne masz na myśli najtańszą wersję, (w którą mam nadzieję się niedługo zaopatrzyć), a nie te cuda za pięćset, sześćset i więcej...
dzięki za podpowiedzi papa
Zapisane
shalashaska
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 194



« Odpowiedz #26 : Maj 03, 2010, 15:54:00 »

U mnie PH, KH podnosił keramzyt w filtrze Tongue
Zapisane

Rozalka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #27 : Maj 03, 2010, 17:01:33 »

Czy keramzyt to te białe "kamyczki" o porowatej powierzchni?
Czy w takiej sytuacji można je czymś zastąpić?, bo w moim filtrze takie coś występuje.
Zapisane
b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #28 : Maj 03, 2010, 22:57:46 »

http://gazpal.pl/obrazki/grafika/keramzyt1.jpg
Zapisane

Rozalka
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #29 : Maj 04, 2010, 20:51:49 »

W takim razie to w moim filtrze, to raczej nie keramzyt - to u mnie zarówno w dotyku, jak i wizualnie przypomina -pocięty jak makaron rurki - ebonit Undecided
Zapisane
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
 
Skocz do: