Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: GLONY w tanganice  (Przeczytany 6534 razy)
saikei
Nowy
*
Wiadomości: 30


« : Październik 15, 2008, 19:35:00 »

witam. co to za gloniska opnowują powoli moje akwarium.  poradziłem sobie ze zwykłymi zielonymi teraz pojawiły sie te nitkowate. co robić?





Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Październik 16, 2008, 10:46:54 »

Wygląda jak zwykłe zielone nitki. Ryby Ci tego nie wyjadają?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #2 : Październik 16, 2008, 19:38:36 »

Pewnie masz mięsożerną obsadę ?
IMHO trochę glonów nawet fajnie może wyglądać, dodaje wrażenia naturalności... dopóki nie zaczynają pokrywać szyb.
W tanganice chyba jedyne wyjście to ślimaki Neritina Sp., no i utrzymanie w ryzach związków azotowych i fosforanów. Oświetlenie też powinno być słabsze niż np. w SA czy Azji.

Jeśli masz jednak trofcie to powinny zjadać te glony...
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #3 : Październik 17, 2008, 09:39:31 »

Widziałam w galerii, ze kolega ma muszlowce.

Te neritiny, clithony i tylomelanie byłyby niezłym pomysłem.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
saikei
Nowy
*
Wiadomości: 30


« Odpowiedz #4 : Październik 17, 2008, 18:25:07 »

a gdzie je mozna dostać?
Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #5 : Październik 17, 2008, 22:08:03 »

a gdzie je mozna dostać?

Wszystkie te ślimaki można czasem spotkać na allegro, najczęściej chyba jednak neritiny. W sklepach przeważnie widziałem same puste muszelki, nie wiem czemu bo Neritiny u mnie trzymają się nieźle, choć poluję ciągle na większą ilość.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #6 : Październik 18, 2008, 07:41:46 »

Eee kolego fajnie te gloniska wyglądają, a jeszcze jakby się rozrosły fajnie by falowały. Ja bym je zostawił.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
Marcin14
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1725



« Odpowiedz #7 : Październik 18, 2008, 11:37:48 »

Eee kolego fajnie te gloniska wyglądają, a jeszcze jakby się rozrosły fajnie by falowały. Ja bym je zostawił.

Tak a po jakimś czasie będzie musiał zrobić restart bo te glony tak zarosną że ryby nie będą miały gdzie pływać, a choćby nawet by nie dopóścić do tego musiał by je reguralnie "podcinać" a tak bedzie miał spokój.
Zapisane

250L słodkie
540L + 112L morskie
couek
Zainteresowany
**
Wiadomości: 52

http://zg.wroclaw.pl


WWW
« Odpowiedz #8 : Styczeń 19, 2009, 23:26:12 »

Lampa UV odradzam - niepotrzebny wydatek. Można świderki wpuścić. Dbają o czystość i glony też jedzą, gdy nie przekarmiasz rybek - ślimaki nie mają co jeść.

Ogólnie na glony najlepsza jest kosiarka - do kupienia za 5-10 zł. na 100L spokojnie jedna sztuka wystarczy. Ale jest to ryba stadna czyli lubi towarzystwo minimum 5 sztuk Smiley Do tego mieszanie biotopów zwłaszcza Azji z Tanganiką może źle się skończyć - oczywiście dla Azji Smiley (kosiarka to ryba azjatycka).

A tak na koniec najlepsza porada Smiley Lepszy filtr, podmiany wody co 2 tygodnie i nie ma prawa być glonów Smiley Ewentualnie jest jeszcze sposób z rośliną: Rogatek Sztywny. Jest to roślina występująca w Tanganice. Rośnie bardzo szybko więc zużywa dużo substancji odżywczych = glony nie rosną, bo nie mają papu. Wada tego rozwiązania to częste przycinki tej rośliny, oraz tlen zużywany w nocy przez rośliny.
Zapisane

Kret
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #9 : Styczeń 20, 2009, 16:15:53 »

Jeśli chodzi o glony to ja mam pytanie. Ostatnio coraz więcej pojawia mi się takiego zielonego nalotu na skałkach i na muszlach... i co ciekawe te glony pojawiają się tylko w miejscach bezpośrednio pod świetlówką (tzn. na skałkach i muszlach które leżą prosto pod świetlówką). Próbowałem zetrzeć ręką ten osad z muszli ale jest on bardzo uporczywy. Wydaje mi się, że to może być od świetówki, która już troche świeci, a czytałem gdzieś kiedyś że od starych świetówek rosną glony... myślicie, że to może być powód? Ostatnio tez troche więcej karmię, bo mam narybek w tym akwa i pewnie to też częściowo przyczynia się do wzrostu tych glonów
Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #10 : Styczeń 21, 2009, 01:05:52 »

Jeśli chodzi o glony to ja mam pytanie. Ostatnio coraz więcej pojawia mi się takiego zielonego nalotu na skałkach i na muszlach... i co ciekawe te glony pojawiają się tylko w miejscach bezpośrednio pod świetlówką (tzn. na skałkach i muszlach które leżą prosto pod świetlówką). Próbowałem zetrzeć ręką ten osad z muszli ale jest on bardzo uporczywy. Wydaje mi się, że to może być od świetówki, która już troche świeci, a czytałem gdzieś kiedyś że od starych świetówek rosną glony... myślicie, że to może być powód? Ostatnio tez troche więcej karmię, bo mam narybek w tym akwa i pewnie to też częściowo przyczynia się do wzrostu tych glonów

Nic nie wiem o glonach pod starymi świetlówkami, ale to raczej normalne, że w miejscu gdzie najwięcej światła glony będą szybciej się rozwijać.
A prawdę mówiąc co szkodzi trochę zielonego nalotu na muszlach i skałach ? Czy myślisz, że w naturze kamienie w jeziorze są gładkie i wypucowane ? Wprost przeciwnie - rośnie na nich mnóstwo glonów, które są podstawowym pokarmem m.in. tropheusów.
Więc myślę, że bez przesady - nieco nalotu nie zaszkodzi, byle przednia szyba była czysta Smiley
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
Kret
Nowy
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #11 : Styczeń 21, 2009, 19:22:05 »

Nie nie przeszkadza mi to zbytnio i fakt nawet naturlaniej to wygląda, tyle tylko że obawiam się żeby to nie wymknęło się spod kontroli....  Roll Eyes
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: