Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Umieszczenie akwarium w pokoju  (Przeczytany 8003 razy)
Burza
Zainteresowany
**
Wiadomości: 166



« : Marzec 17, 2013, 16:11:02 »

Posiadam problem z glonami (takie zielone na szybach, co schodzi tylko żyletką)
Poczytałem i stwierdzam, że:
-albo mam niestabilne akwarium,
-albo promienie słoneczne padające na akwarium wywołują glony

Oto projekt mojego pokoju(teraz):


Czy jeżeli przestawił bym akwarium w następujący sposób jak poniżej to glony ustąpią? A może problem tkwi w niewłaściwym oświetleniu akwarium 60W/200l (będzie 138W/200l)


Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam Wink
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #1 : Marzec 17, 2013, 17:10:33 »

Światło słoneczne padające na akwarium w takim ułożeniu jakie masz teraz, nie ma absolutnie żadnego wpływu na powstawanie glonów!
Zielone glony na szybie to zielenice kolonijne i punktowe. U mnie pojawiają się przy nadmiarze potasu-upewnij się, że nie podajesz go za dużo.
Ograniczyć powstawanie tych glonów można również przez częstsze czyszczenie mechaniczne szyb, połączone z podmianami wody.
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #2 : Marzec 17, 2013, 20:44:28 »

Światło słoneczne padające na akwarium w takim ułożeniu jakie masz teraz, nie ma absolutnie żadnego wpływu na powstawanie glonów!
Dlaczego nie ma wpływu na glony?
Moim zdaniem ma i to duży wpływ.
U mnie, jeśli tylko zapomne opuścić rolety przed wyjściem z pracy, zawsze jakieś zielone plamy na szybie się pojawią.
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #3 : Marzec 17, 2013, 21:23:41 »

Światło słoneczne padające na akwarium w takim ułożeniu jakie masz teraz, nie ma absolutnie żadnego wpływu na powstawanie glonów!
Dlaczego nie ma wpływu na glony?
Moim zdaniem ma i to duży wpływ.
U mnie, jeśli tylko zapomne opuścić rolety przed wyjściem z pracy, zawsze jakieś zielone plamy na szybie się pojawią.

W odległości 5m od okna???
Moje jest jakieś 4m od całej oszklonej ściany, również od wschodniej strony-czy mam zasłonięte zasłony czy nie, żadnego wpływu światła słonecznego nie zanotowałem. IMHO za daleko akwa stoi od okna.
Zapisane

Burza
Zainteresowany
**
Wiadomości: 166



« Odpowiedz #4 : Marzec 17, 2013, 22:24:23 »

Światło słoneczne padające na akwarium w takim ułożeniu jakie masz teraz, nie ma absolutnie żadnego wpływu na powstawanie glonów!
Dlaczego nie ma wpływu na glony?
Moim zdaniem ma i to duży wpływ.
U mnie, jeśli tylko zapomne opuścić rolety przed wyjściem z pracy, zawsze jakieś zielone plamy na szybie się pojawią.

W odległości 5m od okna???
Moje jest jakieś 4m od całej oszklonej ściany, również od wschodniej strony-czy mam zasłonięte zasłony czy nie, żadnego wpływu światła słonecznego nie zanotowałem. IMHO za daleko akwa stoi od okna.
Czyli rozumiem coś z potasem nie tak? Cheesy
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #5 : Marzec 18, 2013, 01:03:45 »

A ile lejesz potasu dziennie?
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #6 : Marzec 18, 2013, 06:54:31 »

W odległości 5m od okna???
A dlaczego nie?
Ja mam właśnie podobną odległość od okna, z tym że to okno południowe. Może stąd ta różnica.
Niemniej, okno na wzrost glonów ma wpływ i to bardzo duży.
Inna sprawa to zbiorniki roślinne, gdzie wzrost roślin skutecznie hamuje rozwój glonów.
Zapisane

Burza
Zainteresowany
**
Wiadomości: 166



« Odpowiedz #7 : Marzec 18, 2013, 08:34:59 »

A ile lejesz potasu dziennie?
Leje coś takiego Symfonia Złota + K + Fe + E202 + E300 3ml dziennie.
Chociaż kiedy tego nie lałem glony i tak powstawały
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #8 : Marzec 18, 2013, 11:27:20 »

Jak dla mnie działasz trochę na oślep z tym akwarium. Masz tam szczątkowe ilości roślin i to jeszcze wyjątkowo wolno rosnących, zaledwie 0,33 W/L brutto, jedynie kaskadę jako filtrację do zbiornika 200L z dużymi rybami i podajesz symfonię złotą czyli nawóz do rośliniaków...

Na Twoim miejscu rozpocząłbym od dokładnego wyczyszczenia szyby z jednoczesną sporą podmianą i ewentualnie odessaniem glonów z piasku przy przedniej szybie (jeśli tam są). Ograniczyłbym lanie symfonii-nie zupełnie, ale zmniejszyłbym dawki.
Po takich zabiegach trzeba by poczekać z dwa/trzy tygodnie na efekty ale przy okazji regularnie czyścić szyby dwa razy w tygodniu.

Przemyślałbym też kwestię mocniejszej filtracji i dołożenia jakiegoś zielska (oczywiście pasującego do wystroju zbiornika-np. jakiegoś nurzańca).

Przemeblowanie w Twoim wypadku, to ostatnia rzecz jaką bym się przejmował.
Zapisane

Burza
Zainteresowany
**
Wiadomości: 166



« Odpowiedz #9 : Marzec 18, 2013, 12:29:23 »

Jak dla mnie działasz trochę na oślep z tym akwarium. Masz tam szczątkowe ilości roślin i to jeszcze wyjątkowo wolno rosnących, zaledwie 0,33 W/L brutto, jedynie kaskadę jako filtrację do zbiornika 200L z dużymi rybami i podajesz symfonię złotą czyli nawóz do rośliniaków...

Na Twoim miejscu rozpocząłbym od dokładnego wyczyszczenia szyby z jednoczesną sporą podmianą i ewentualnie odessaniem glonów z piasku przy przedniej szybie (jeśli tam są). Ograniczyłbym lanie symfonii-nie zupełnie, ale zmniejszyłbym dawki.
Po takich zabiegach trzeba by poczekać z dwa/trzy tygodnie na efekty ale przy okazji regularnie czyścić szyby dwa razy w tygodniu.

Przemyślałbym też kwestię mocniejszej filtracji i dołożenia jakiegoś zielska (oczywiście pasującego do wystroju zbiornika-np. jakiegoś nurzańca).

Przemeblowanie w Twoim wypadku, to ostatnia rzecz jaką bym się przejmował.

Nurzańce mam w planach te takie gigantyczne. Symfonie i tak chyba codziennie nie leje, bo najczęściej zapominam. Mocniejsza filtracja? Moim zdaniem kaskada daje sobie rade oczyszczając cały zbiornik. Dzisiaj jadę po 2 dodatkowe świetlówki T5 39W, więc wyjdzie 138W/200l czyli jakieś 0,69W/l
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #10 : Marzec 18, 2013, 12:38:54 »

No i to też działanie na oślep-po co Ci dodatkowe światło, jeśli nie masz tam roślin...Huh Anubiasy będą rosły i pod światłem z latarki.
To że podajesz nawozy nieregularnie, to kolejny minus dla Ciebie-systematyczność w prowadzeniu akwarium, to też bardzo ważna sprawa, a jej brak zazwyczaj=glony!
Na jakiej podstawie wnioskujesz, że kaskada wystarczy? Czy bazą do takiego stwierdzenia jest fakt, że nie masz wody jak w kałuży? Przejrzysta woda w akwarium to nie jedyne zadanie filtra. Filtracja jest jednym z głównych czynników jakie bierze się pod uwagę rozwiązując kwestię powstawania glonów.
Zapisane

Burza
Zainteresowany
**
Wiadomości: 166



« Odpowiedz #11 : Marzec 18, 2013, 13:19:08 »

No i to też działanie na oślep-po co Ci dodatkowe światło, jeśli nie masz tam roślin...Huh Anubiasy będą rosły i pod światłem z latarki.
To że podajesz nawozy nieregularnie, to kolejny minus dla Ciebie-systematyczność w prowadzeniu akwarium, to też bardzo ważna sprawa, a jej brak zazwyczaj=glony!
Na jakiej podstawie wnioskujesz, że kaskada wystarczy? Czy bazą do takiego stwierdzenia jest fakt, że nie masz wody jak w kałuży? Przejrzysta woda w akwarium to nie jedyne zadanie filtra. Filtracja jest jednym z głównych czynników jakie bierze się pod uwagę rozwiązując kwestię powstawania glonów.
Roślinki będą! Jak mam kupić najpierw rośliny nie mając oświetlenia?
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #12 : Marzec 18, 2013, 13:48:39 »

Więc dodaj oświetlenie i rośliny jednocześnie, bo będziesz miał problem.
Proponuję też podłączyć dodatkowe oświetlenie pod osobny włącznik i na początku świecić po kilka godzin dziennie, stopniowo zwiększając czas naświetlania.
Zapisane

Burza
Zainteresowany
**
Wiadomości: 166



« Odpowiedz #13 : Marzec 18, 2013, 16:42:36 »

Więc dodaj oświetlenie i rośliny jednocześnie, bo będziesz miał problem.
Proponuję też podłączyć dodatkowe oświetlenie pod osobny włącznik i na początku świecić po kilka godzin dziennie, stopniowo zwiększając czas naświetlania.
No własnie o to miałem się też zapytać Cheesy
Bo świece teraz tym 60W po 11h i jak ustawić te kolejne 78W na jaki czas? Teraz leci od 9:00 do 21:00
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #14 : Marzec 18, 2013, 17:10:23 »

ustaw na początek od 14 do 18 i co dwa tygodnie zwiększaj o godzinę
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: