Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: torf do filtra  (Przeczytany 2535 razy)
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« : Listopad 24, 2010, 14:25:34 »

Witam, mam takie pytanko bo chcialbym spora ilosc garbnikow wprowadzic do baniaka, tym samym zrobic herbaciana wode no i chcialbym uzyc torfu jako jeden z wkladow do filtra. Mam tetratec ex700 i myslalem aby do jednego sita wrzucic torf, ale chcialbym rozniez aby to wynioslo mozliwie jak najmniej funduszy i tutaj prosze was o pomoc w doradzeniu taniego a skutecznego rozwiazania Wink
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #1 : Listopad 24, 2010, 19:08:45 »

A masz dostęp do szyszek olchy ?

Ja ostatnio uzyskałem prawie czarną wodę Smiley PH mi spadło prawie o jeden stopien. Zrobiłem wywar z szyszek i całość wlałem do akwarium, ale ja tylko prowadziłem testy. Prawdopodobnie, żeby podtrzymać barwę to ja bym wrzucił kilka szyszek luzem do akwarium i kilka do filtra, a barwe wody to już bym uzyskał podając kolejne porcje wywaru.
Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #2 : Listopad 24, 2010, 20:22:29 »

hmm mozliwe ze mialbym dostep, musialbym po prostu porozgladac sie Wink
a jakies inne rownie ciekawe propozycje ?Smiley
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #3 : Listopad 24, 2010, 22:52:51 »

Dziś gdzieś czytałem, że liście różnych drzew zawierają w sobie garbniki, jedne wiecej, drugie mniej, kora dębu i coś tam jeszcze. Juz zapomniałem jaka to była strona, ale na dole było podpisane, że źródło z jakiejś tam książki.

Znalazłem w guuglach Cheesy Popróbuj Smiley

dopisane chwilę później:

Poza tym, z szyszkami nie ma tak wiele zachodu, nie wiem gdzie mieszkasz, ale ja np. często jeżdże na ryby i gdzie nie pojadę to zawsze jakąś olche znajdę Smiley Co raz sobie nowych szyszek nazbieram. Na pewno masz jakąś "zieleń" niedaleko siebie, sprawdz Smiley

« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2010, 22:55:58 wysłane przez fr0t » Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #4 : Listopad 25, 2010, 12:03:45 »

i chyba po tych radach wykorzystam szyszki Wink tylko pozostaje jeszcze jak bardzo moge zbic pH wody i czy latwo to kontrolowac? bo w zasadzie nie zalezy mi na zbiciu mocno pH, gora o 0.5 a sadze ze o 1 bylo by za duzo. Kolejna sprawa czy wkladac szyszki do filtra czy do akwarium, czy moze tu i tu? Wink
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #5 : Listopad 25, 2010, 18:37:27 »

Z PH to byś musiał to sprawdzać testami, ja swego czasu miałem szyszki i tu i tu, w akwarium krewetki miały niezłą wyżerkę, a odfnośnie kontroli to trudno powiedzieć, dużo szyszek - dużo garbników, mało to mało, wrzucaj kolejno co jakiś czas i sprawdzaj co się dzieje. Ja bym zrobił wywar, wlał tyle ile potrzeba, poczekał ze dwa dni i wrzucił szyski. Ale to też zależy od zbiornika, np. węgiel Ci wyłapie garbniki itd. Nie wiem jakby było z bimbrownią, bo i jedno i drugie działa na PH, więc byś musiał być ostrożny i cierpliwy, PH potrafi skakać z dnia na dzień.

Najlepsza metoda to metoda prób i błędów, tyleże z głową Smiley
Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #6 : Listopad 25, 2010, 19:58:47 »

metoda prob i bledow znana mi, jednak wolalbym zminimalizowac ta koniecznosc jak najbardziej Wink jednak rozumiem w pelni przekaz.
A sprawa kolejna, moga byc dowolne szyszki czy musza byc olchy? bo dzisiaj przeszedlem sie do lasu, no szyszek bym znalazl, olchy i pewnie tez ale gdzies w glebi a z racji ze jest plucha z powodu sniegu to srednio mam ochote w blotku sie taplac Wink no i kwestia tez lisci, jakie one moglby sie nadac? oraz czy liscie rowniez moge do filtra wlozyc czy to juz przesada bedzie?

Wroce jeszcze do oryginalnego pytania, zastosowanie torfu w filtrze, czy jak uda mi sie kupic torf o ph ~5-7 to moge uzyc go do filtra? bo z tego co mi sie obilo o uszy (poprawcie mnie jesli sie myle) to takie ogrodnicze torfy do kupienia w paczkach maja bardzo niskie pH, siegaja zakresu 2-4 co spodziewam sie ze zbiloby mi za mocno pH i zrobilbym tam kwas Cheesy
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #7 : Listopad 27, 2010, 09:52:46 »

Nie wiem co z innymi szyszkami, nigdy/nigdzie nie słyszałem. Szyszki olchy natomiast bardzo często widziałem, że olcha rośnie nad wodą - może taka jej przypadłość, może dlatego nie mogłeś jej znaleść. Tam gdzie wędkuje to w każdym miejscu gdzie nie pojade jest olcha, a obok mnie jest park i nie ma ani jednej olchy  Shocked O liściach to musiałbyś doczytać w necie, nie stosowałem to nie wiem, a z torfem to jest tak, im bardziej kwaśny tym mniej go użyj Smiley Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że do takiego i takiego baniaka, z takim i takim filtrem, tyle i tyle takiego i takiego torfu Smiley (ale nakręciłem) na PH działa nie tylko torf, istotne jest stężenie CO2 stężenie NO3 twardość wody i TwW i TwO, pewnie coś jeszcze. I co najważniejsze - każde akwarium jest inne, jak Ci powiem co i jak zrobić tak jak ja zrobiłem u siebie to poźniej będziesz mnie szukać w Anglii (mieszkam w Anglii) bo przeze mnie Ci rybki padły Smiley

Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #8 : Listopad 27, 2010, 13:05:18 »

hehehe Cheesy zabawne ale sluszne stwierdzenia Smiley
cieszy mnie jeden fakt ze moge po prostu uzyc mniej torfu o bardziej kwasnym odczynie. Dodatkowo juz mam pomysl gdzie sie przejechac zeby znalesc olche, nad jeziorko najblizsze Cheesy

No nic, skompletuje wszystko co potrzebne i o efektach napisze pozniej, dzieki na chwile obecna za pomoc Wink
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: