Termometry

(1/2) > >>

Bonzo:
jak dotychczas byłem zwolennikiem i stosowałem tradycyjne szklane termomtry w akwarium .. do czasu az samiec gurami w sile wieku nie chlupnał i go nie rozbił. cale szczescie rtec nie wyciekła i obyło sie bez strat;) od tego czasu stosuje "papierkowe", naklejane termo.

eBonifacy:
Jak termometr w moim akwarium wykorzystuje czujnik własnej konstrukcji oparty na układzie elektronicznym DS12B80. Są to czujniki firmy Dallas-Maxim, są kalibrowane w procesie ich produkcji, producen gwarantuje dokładność +-0,5stopnia, ale doświadczenie wskazuje, że przważnie mieści się do w zakresie 0,2. Rozdzielczość czujnika to 0,0625 stopnia. Jeśli ktoś byłby zainteresowany wykonaniem takiego termometru/termoregulatora to mogę udostępnić schematy na forum.

Przemek:
Myślę, że przydałby się schemat, zwłaszcza całości - razem z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym.
Chociaż z drugiej strony można całkiem tanio coś takiego kupić
(http://www.allegro.pl/show_item.php?item=57285539)

eBonifacy:
Co do jakości tych tanich termometrów się nie będę wypowiadał. ;) Wystarczy mieć np kilka szt. obok siebie. Widać jaki to ma rozjazd pomiarów.
Swego czasu na tych czujnikach DS18B20 robiłem kontrolę temperatury grzybni w pieczarkarni, gdzie dokładność jest bardzo ważna.
Dodatkowo czujnik ten komunikuje się ze światem w postaci cyfrowej, więc zakłucenia nie mają wpływu na wyniki pomiarów, uszkodzenie kabla jest rozpoznawane jako błąd, nie jest wyświetlane coś z "księżyca" jak to mają zwyczaju te tanie termometry.

Do paru dni opracuje dokumentację do tego termometru i umieszczę to na forum. Jeśli macie jakieś pomysły na urządzenia elektroniczne do akwarium to piszcie, może coś zprojektuje. ;)

Bonzo:
eBonifacy, a jaki jest koszt takiego termometru Twojej roboty? no to czekam na instrukcje i schematy;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona