Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Sprzęt, technika akwarystyczna « Szafka pod akwarium 112l ... czy się nadaje?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Szafka pod akwarium 112l ... czy się nadaje?  (Przeczytany 8605 razy)
bonuska
Nowy
*
Wiadomości: 24


« : Czerwiec 15, 2010, 13:14:53 »

Czy szafka z płyty o wym. 83/45/77, która ma dwie pary drzwi oraz dwie szuflady z przegrodą po środku od podstawy do blatu wytrzyma ciężar 112l akwarium?

Proszę o pomoc zorientowanych w temacie.

Zapisane
asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 15, 2010, 13:26:41 »

najlepiej jakbyś wkleił/wkleiła foto tej szafeczki i napisała z jakiego drewna jest wykonana
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 15, 2010, 13:30:04 »

Wytrzymałość płyty jest duża, szczególnie na ściskanie, więc nawet nie znając szafki powiem, o ile jest płyta główna równomiernie podparta, to szafka wytrzyma.
Ważne, żeby była wypoziomowana i dobrze skręcona, żeby się nie ruszała.
O ile nie ma nogi pod spodem w środku (środkowa płyta pionowa), to trzeba dać dwie (z przodu i tyłu).
Można dać z tyłu płytę, ale według mnie, dla małego akwarium 112 litrów nie ma takiej potrzeby.
Powinna spokojnie wytrzymać, ale jeśli masz zdjęcie, to daj, może to jest jakaś nietypowa konstrukcja?
Zapisane
bonuska
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 15, 2010, 13:36:03 »

Napisałam powyżej, że szafka wykonana jest z płyty .... meblowej, to nie jest drewno.

A zdjęcia nie mogę podać, bo szafka jest w sklepie. Pytam dlatego, bo chcę ją właśnie kupić.
Ale nie mam pewności, czy jest odpowiednia. Mnie się wydaje, że tak ... na taką wygląda ....dość masywna, sztywna.
Sklepowy też tak sądzi, ale jemu trochę bałam się do końca zaufać.

Dlatego jestem tu.

Muchomorek .... szafka ma 3 ścianki pionowe, tzn. dwie boczne i jedna środkową od podstawy do blatu i z tyłu płyta pilśniowa .... jak wszędzie w meblach.
Z lewej strony drzwi na całą jej wysokość, a z prawej od góry - dwie szuflady, a niżej mniejsze drzwiczki.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2010, 18:15:53 wysłane przez Grajewiak » Zapisane
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 15, 2010, 20:07:41 »

Wytrzyma.  Kupuj śmiało. Miałem kiedyś bardzo podobną.
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
bonuska
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #5 : Czerwiec 16, 2010, 10:03:26 »

Doczytałam się, że środkowa, pionowa ścianka szafki powiinna sięgać podłogi, a ta sięga jedynie podstawy szafki, opartej na czterech nóżkach.

Czy to jest istotne? (nie wiem, ale sądzę, że tak)
Czy wobec tego pozbyć się nóżek i wtedy cała podstawa szafki spocznie na podłodze i ciężar będzie rozłożony równomiernie na wszystkich trzech pionowych ścianach, czy może lepiej podłożyć kawałek deski, aby wesprzeć środkową ściankę?

Chciałam przesłać szkic szafki, ale niestety nie wyszło.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2010, 10:27:16 wysłane przez bonuska » Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 16, 2010, 10:37:34 »

Jak masz jakieś umiejętności to możesz dodać pod środkową płłytę jakieś podparcie tylko pamiętaj że cięzar szafki nie powiniej być oparty za mocno na niej tak żeby środkowa płyta pionowa nie podniosła się gdy obciążysz pozostałę nóżki

Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #7 : Czerwiec 16, 2010, 12:37:36 »

Doczytałam się, że środkowa, pionowa ścianka szafki powiinna sięgać podłogi, a ta sięga jedynie podstawy szafki, opartej na czterech nóżkach.

Przewidziałem to i już o tym pisałem:
O ile nie ma nogi pod spodem w środku (środkowa płyta pionowa), to trzeba dać dwie (z przodu i tyłu).
Zapisane
bonuska
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #8 : Czerwiec 16, 2010, 19:30:09 »

Dzięki za porady.
Muchomorek szczególnie cenię sobie twoje uwagi.
Podczas serfowania za "szafką", natknęłam się na Twoje wypowiedzi.

Co do tych brakujących podpórek - nóżek, to wcześniej nie załapałam, ale teraz już wiem o co chodzi.

Płyta główna to - podstawa - mam rozumieć?

A jak się ma do tego blat? Nie ma potrzeby kłaść na niego dodatkowej płyty?

Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #9 : Czerwiec 16, 2010, 19:56:53 »

Płyta to podstawa pod akwarium. Te płyty są naprawdę mocne, o ile nie będą stały rok w deszczu na dworze. Nie ma powodu tego wzmacniać, bo akwarium nie jest duże i wszystko waży z  112 kg akwarium 15% szkło - około 17 kg, jakieś podłoże z 25 kg, czyli coś około 150 kg.
Pod akwarium pójdzie pianka, albo styropian, które zabezpieczą przed drganiami i pracą szafki.

Ps. Teraz tak popatrzyłem na szafkę, że być może brakować po 1 cm z każdej strony, akwarium ma prawdopodobnie długość 85 cm, a szafka 83 cm. Lepiej dać wtedy płytę na wierzch pod całym akwarium.
Zapisane
bonuska
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #10 : Czerwiec 16, 2010, 21:03:19 »

Muszę zaznaczyć, że szafka o której piszę, to mebel ze sklepu meblowego (jeszcze nie kupiony) i nie wiem czy płyta wierzchnia jest tak wytrzymała, jak u szafki specjalnie do tego celu przeznaczonej. nie wiem, czy miałeś to na względzie, bo być może nie jasno się wyraziłam, dlatego wolę zasięgnąć informacji i ewentualnie zmienić zdanie, co do zakupu.

Akwarium też w planach do realizacji, ale dopiero po zakupie szafki. Chciałabym dopasować  je do rozmiarów mebelka.
Te 112l, to profil 80/ 35/ 40, to jest właściwie niepełne 112.

Stoliki z allegro nie przypadły mi do gustu, są malutkie, niziutkie i oszczędne, jeżeli chodzi o ilość zużytego na nie materiału.
Poczekam do przyszłego tygodnia, bo wtedy będę miała jeszcze jedną możliwość wyboru szafki, ale nie jestem co do tego przekonana.

Ta szafka o której piszę jest taka, jaką chciałabym mieć ...... zależy mi na niej. Ale ważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo jej użytkowania.


Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #11 : Czerwiec 16, 2010, 21:51:37 »

Płyta wierzchnia ma typową grubość, podejrzewam, że coś koło 1,5 cm-2 cm, a to wystarczy.
Idź może do sklepu z aparatem i wstaw tutaj zdjęcie, na pewno ktoś się znajdzie tutaj, kto ma podobną szafkę.
Zapisane
bonuska
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #12 : Czerwiec 17, 2010, 18:01:25 »



O tę szafkę chodzi.
Proszę o komentarze.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2010, 18:23:04 wysłane przez bonuska » Zapisane
serwisek35
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 316


I`m the last one


« Odpowiedz #13 : Czerwiec 17, 2010, 18:11:46 »

Kumpel ma podobną, tyle że u niego są tylko dwie duże szuflady z jednej strony i drzwiczki z drugiej. Postawił na tym 96-ci litrowe akwarium i po kilku tygodniach nie mógł otworzyć ani drzwiczek, ani szuflady - szafka się po prostu wygięła. zdemontowaliśmy nóżki(nie obyło się bez miękkiego restartu akwa) i teraz stoi na całej powierzchni i jest lala  Good !
Zapisane

Akwarystyka to hobby, Rodzina to obowiązki
GG 10680128
zybi
Nowy
*
Wiadomości: 46


« Odpowiedz #14 : Czerwiec 17, 2010, 18:27:28 »

Kolega wyżej dobrze radzi, bez nóżek będzie dużo lepiej. Ja też swoją postawiłem na dolnej podstawie, dzięki czemu cały ciężar jest równo rozłożony Smiley.
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: