Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: instalacja CO2 a bezpieczenstwo  (Przeczytany 6848 razy)
damian996
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 86


« : Listopad 04, 2009, 00:18:20 »

niedawno zainstalowalem w swoim 126l akwarium system CO2 oparty na butli 5kg. Butla nowa, kupiona kilka dni temu w sklepie zoologicznym. Do butli podlaczony jest reduktor http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170395724194 z zaworem precyzyjnym. Nie znam sie na reduktorach ale wydaje mi sie on dosyc porzadnie wykonany. Wszystko dziala super. Pytanie jest nastepujace: co sie stanie jesli z jakiegos powodu instalacja sie rozszczelni? czy istnieje w ogole takie prawdopodobienstwo? Akwarium stoi w sypialni (pomieszczenie 3mx5m) i zastanawiam sie co by sie stalo gdyby taka instalacja rozszczelnila sie w nocy. Gaz CO2 jest przeciez trujacy, a w butli 5kg (brutto) jest go chyba calkiem sporo... Czy istnieje jakies niebezpieczenstwo?
Zapisane

125l - akwarium ogólne

35l - szpital/kwarantanna

Stiep
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #1 : Listopad 04, 2009, 11:47:50 »

Nawet jeśli układ się rozszczelni to do atmosfery dostanie się tylko tyle CO2 ile masz ustawione na potrzeby akwarium. A to naprawdę niewiele w stosunku do tego co sam wydychasz. Nie słyszałem natomiast jeszcze nigdy, żeby butla sama z siebie się rozszczelniła i wypluła całą zawartość (jest to możliwe jedynie przy mechanicznym uszkodzeniu zaworu lub reduktora).
Zapisane

102L profil: Neon similans, Ancistrus sp.
20L: Red Cherry, 30L: Crystal Red A-SSS, 30L: CPO, Razbora borneanska, 40L: Yellow,
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/stiep-102l-10-l/
piotrw_78
Zainteresowany
**
Wiadomości: 69


« Odpowiedz #2 : Listopad 04, 2009, 12:55:55 »

moim zdaniem przy uszkodzeniu reduktora lub butli moze dojśc do zatrucia , natomiast jeżeli te dwie żeczy będą sprawne nic sie nie stanie ilośc dozowana do akwarium jest na tyle mała że nie stwarza zagrożenia dla użytkownika. ktos wie ile m^3 miesci się w 1kg butli  CO2.

"Do zatruć dwutlenkiem węgla dochodzi przede wszystkim w różnych zakładach przemysłowych, głównie kopalniach, jednak zatrucia są także możliwe w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie wydzielany w wyniku fermentacji dwutlenek węgla zwiększa stężenie tego gazu w powietrzu wdechowym. Wejście do takich pomieszczeń bez sprawdzenia składu powietrza lub bez aparatów tlenowych zagraża zatruciem, a nawet śmiercią."

źródło : Wikipedia
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2009, 13:00:12 wysłane przez piotrw_78 » Zapisane
damian996
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 86


« Odpowiedz #3 : Listopad 04, 2009, 13:38:45 »

Tym co jest dozowane do akwarium sie nie przejmuje bo wiadomo, ze to sa niewielkie ilosci. Butla tez sie nie przejmuje, bo jest nowa, pierwszy raz napelniana, z atestem. Jedyne co mo chodzi po glowie to reduktor. Nie kupowalem najtanszego dokladnie z tego powodu, a ten wydal mi sie calkiem porzadny i takie rzeczywiscie sprawia wrazenie po zainstalowaniu na butli. Co jesli jednak uszkodzeniu ulegie reduktor? Zawor na butli mam odkrecony na max (chociaz to nie ma znaczenia bo przy cisnienu jakie panuje w butli to nawet przy ustawieniu min cala zawartusc butli zostanie wypluta w kilka chwil), a na reduktorze ustawilem sobie 0,8 atmosfery ktore jeszcze redukuje zaworkiem precyzyjnym. Wiem, ze nie powinno sie nic stac, bo wszytsko zostalo porzadnie zmontowane i skrecone ale lepiej dmuchac na zimne, dlatego pytam Wink Czy taka ilosc gazu (butla 5kg brutto) w pomieszczeniu 3x5x2m bedzie niebezpieczna? jak to wyglada u Was?
Zapisane

125l - akwarium ogólne

35l - szpital/kwarantanna

Stiep
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #4 : Listopad 04, 2009, 14:31:41 »

5 kg CO2 to 113,6 mola gazu, co daje objętość 2545 dm3 czyli 2,545 m3
W pokoju o powierzchni 15 m2 taka ilość zajmie warstwę około 20 cm od podłogi (jak wiadomo CO2 jest cięższy od powietrza), więc jeśli nie śpisz na podłodze to nawat taka ilość nie powinna Ci zaszkodzić
Zapisane

102L profil: Neon similans, Ancistrus sp.
20L: Red Cherry, 30L: Crystal Red A-SSS, 30L: CPO, Razbora borneanska, 40L: Yellow,
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/stiep-102l-10-l/
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #5 : Listopad 04, 2009, 15:35:39 »

5 kg CO2 to 113,6 mola gazu, co daje objętość 2545 dm3 czyli 2,545 m3
W pokoju o powierzchni 15 m2 taka ilość zajmie warstwę około 20 cm od podłogi (jak wiadomo CO2 jest cięższy od powietrza), więc jeśli nie śpisz na podłodze to nawat taka ilość nie powinna Ci zaszkodzić
Obawiam sie ze to nie jest taki proste:P i tego gazu jest o wiele wiecej... musisz podac cisnienie panujace w butli oraz temp jaka jest w Twoim pokoju
Wypadki zdazaja sie bardzo rzadko ale jesli chcesz wiedziec co by sie stala gdyby taka butla sie rozszczelnila to zapewne CO2 wyparloby cale powietrze z pokoju co spowodowaloby smierc przez uduszenie. Sam CO2 nie jest szkodliwy ani toksyczny
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2009, 15:38:10 wysłane przez Thedevil » Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
skalar76
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 328



« Odpowiedz #6 : Listopad 04, 2009, 15:41:47 »

u mnie po nabiciu butli (już w domu) odpalił zawór bezpieczeństwa na butli (takie żółte coś obok zaworu) butla się przewróciła, gaz wydostał się na zewnątrz wydając przy tym przeraźliwy syk, butla się oszroniła (rozprężenie gazu) i to na tyle, stan ludności w domu tyle co przed awarią, żadnych zniszczeń nie zanotowano, brak innych ofiar czyli poprostu nic się nie dzieje
Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #7 : Listopad 04, 2009, 15:57:50 »

NIe to ma mieksce tylko w wypadku bardzo gwaltownego rozprezenia gazu:) mechaniczne uszkodzenie samej butli a to sie raczej nie zdarza;) zeby sama butla wybuchla co pokazuje ze jest to bezpieczne w stosowaniu:D
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
Stiep
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #8 : Listopad 04, 2009, 20:53:24 »

5 kg CO2 to 113,6 mola gazu, co daje objętość 2545 dm3 czyli 2,545 m3
W pokoju o powierzchni 15 m2 taka ilość zajmie warstwę około 20 cm od podłogi (jak wiadomo CO2 jest cięższy od powietrza), więc jeśli nie śpisz na podłodze to nawat taka ilość nie powinna Ci zaszkodzić
Obawiam sie ze to nie jest taki proste:P i tego gazu jest o wiele wiecej... musisz podac cisnienie panujace w butli oraz temp jaka jest w Twoim pokoju
Wypadki zdazaja sie bardzo rzadko ale jesli chcesz wiedziec co by sie stala gdyby taka butla sie rozszczelnila to zapewne CO2 wyparloby cale powietrze z pokoju co spowodowaloby smierc przez uduszenie. Sam CO2 nie jest szkodliwy ani toksyczny


a jednak jest to banalnie proste: w butli o pojemności 5 kg nie zmieści się więcej niż 5 kg gazu bo tak się te butle napełnia.  objętości które podałem dotyczą warunków normalnych czyli z grubsza temperatury pokojowej, jedyne co może spowodować powstanie grubszej warstwy dwutlenku to konwekcja gazu, ale spowouje ona też rozprzestrzenienie się gazu po całym mieszkaniu
Wniosek: śpij pokojnie
Zapisane

102L profil: Neon similans, Ancistrus sp.
20L: Red Cherry, 30L: Crystal Red A-SSS, 30L: CPO, Razbora borneanska, 40L: Yellow,
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/stiep-102l-10-l/
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #9 : Listopad 04, 2009, 21:53:33 »

mol CO2 (44g) zajmuje 22,4 dm3  

czyli 5 kg = 5000 g to 114 moli, gaz ten zajmuje 114 x 22,4 dm3 =  2553,6 dm3

1 m3 = 10 x 10 x 10 dm3 = 1000 dm3
15 m2 x 2,2 m = 33 m3 = 33 000 dm3

2553,6 dm3/33 000 dm3 = 7,8%
Wyszło podobnie jak u Stiep'a, a liczyłem sam.

jeśli dodasz swoje 5 punktów procentowych to masz jakieś 12,8% stężenia CO2 z pomieszczeniu, powiedzmy 16% przy plastikowych oknach. Od tego się nie umiera, ale głowa może boleć. Gdyby jednak cała butla nagle wypuściła gaz, to będziesz słyszał i się obudzisz. Śmiertelne stężenie to jakieś 30%, a przeciętnie w nocy może być nawet do 10% CO2. Normalnie jest coś koło 3% w atmosferze, a w wydychanym powietrzu około 10% CO2. Nie bardzo wierzę w gaz zbierający się całkowicie na podłodze, bo jest przecież ruch powietrza od grzejników.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2009, 21:55:24 wysłane przez Muchomorek » Zapisane
andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #10 : Listopad 04, 2009, 23:19:16 »

na tych chemicznych obliczeniach to się nie wyznaję ale z butlami Co2 I H2 trochę mam do czynienia ,
Taka butla może wywalić z kilku powodów
A uszkodzenie mechaniczne zaworu lub samej butli
B przegrzanie spowodowane trzymaniem zbyt blisko źródeł ciepła
C podobno może tez wywalić od przeładowania wtedy powinien wystrzelić ten zaworek o którym była mowa wyżej .
Czy takie coś może być groźne ? Sama blaszka jak odskakuje to może coś tam zrobić ale jak byś akurat majstrował przy butli .
Natomiast co do kwestii gazu to jak wiadomo w gaśnicach sniegowych o podobnej pojemności też jest Co2 ludzie tym gaszą pożary też w zamkniętych pomieszczeniach i jakoś nie słyszałem żeby ktoś od tego umarł
Co do zasad bezpieczeństwa to
Butle postaw tak żeby nie było możliwości jej przewrócenia powinna mieć stopkę jak masz okragłe dno to zrób podstawkę z rury PCV     .przymocuj do ściany szafki obejmą .
Ustaw tak żeby nic na nią nie spadło z góry .
Postaw min jeden metr od pieca grzejnika lub innego źródła ciepła
Nie stawiaj w miejscu o dużej wilgoci ochrona przed korozją i w miejscu do którego docierają promienie słoneczne ,
Zabezpiecz butlę przed dostępem osób trzecich szczególnie dzieci .
Po wykonaniu powyższych śpij spokojnie
Zapisane

Młode ampularie oddam
damian996
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 86


« Odpowiedz #11 : Listopad 04, 2009, 23:22:35 »

A wiec wynika z tego, ze moge raczej spokojnie spac Wink Nie spie na podlodze, ale jakies 40 cm nad podloga i drzwi do pokoju sa zawsze otwarte, a wiec w razie rozszczelnienia czesc gazu wydostalaby sie tez do innych pomieszczen Smiley Dzieki za wszytskie wyliczenia. Ja z chemii niewiele juz pamietam, a wiec wyliczenie tego zajeloby mi troche czasu Wink
Zapisane

125l - akwarium ogólne

35l - szpital/kwarantanna

andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #12 : Listopad 05, 2009, 09:51:27 »

Możesz spać spokojnie jak wywali to i tak Cię obudzi  Grin
Zapisane

Młode ampularie oddam
damian996
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 86


« Odpowiedz #13 : Listopad 05, 2009, 14:05:17 »

Wywalic raczej nie powinno bo butla jest nowa a reduktor raczej porzadny Smiley Pytanie bylo raczej toretyczne, typu co by bylo gdyby... Wink Dobrze jest wiedziec takie rzeczy na wszelki wypadek Wink
Zapisane

125l - akwarium ogólne

35l - szpital/kwarantanna

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: