Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: weryfikacja oświetlenia.  (Przeczytany 1799 razy)
wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« : Maj 24, 2007, 12:14:40 »

akwa. 112l, tw=9, ph=7,4
filtr zewnęt., co2 z butli

oświetlenie:

1 x 20W T8 Hagen SunGlo 4200K - z tyłu

1 x 20W T8 Hagen AquaGlo 18000K - środek

1 x 24W T5 Sylvania Aquastar 10000K - przód jako tzw. dopalacz


uważam, że mimo tego że Hagen zaleca takie połącznie SunGlo z AquaGlo, to jednak AquaGlo daje zbyt różowe światło i bardzo słabe, dodatkowo chyba ten dopalacz też nie jest zbyt dobrze dobrany.

rosliny raczej w calym zbiorniku rosna tak samo, uuuu... średnio rosną, ale rosną powoli.

może wymienić środkową świetlowke na zwykla marketowa o symbolu 840, 845, 940, czy 960... (światło bardziej białe), może wtedy świato zostałoby trochę wzmocnione w zbiorniku.

co myślicie.

nie wiem czy w ogole jest sens tego ruszac, akwa ma dopiero 4 m-ce i zmiana swietlowki moglaby tylko zaszkodzic..

wulo
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Maj 24, 2007, 12:19:52 »

Dla roślin nie liczy się jak jasno świeci dana świetlówka tylko jakie światło emituje. Akurat mam Aqua Glo w 25 l i rośliny pięknie bąblują mimo, iż w akwarium jest dość ciemno.

Wulo, a może kłopotów z roslinami szukaj gdzie indziej? Przy takim oświetleniu nie powinno być problemów ze wzrostem. Czym nawozisz i jakie masz podłoże?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #2 : Maj 24, 2007, 12:30:44 »

nie nie, tak tylko myslalem nad tym oswietleniem ostatnio... na innym moim poscie korespondujemy na temat Synemy. mam w swoim akwarium ten substrat wojtaszka, ktory generalnie nie przewiduje stosowania co2, ale ja nie wstawilem korzeni, ktore sie przyczyniaja do zakwaszania wody (dopiero teraz to zrobilem), wiec ph mam na poziomie 7,8 i wytraca sie dodatkowo wapn z wody.

dalem juz co2 z butli na poziomie ph=7,4, roslinki ladnie zaczely bablowac i jakby wszystko sie ruszylo, nawet troszke zastosowalem nawozu Classic AquaArt'u z połową dawki na poczatek.

mysle ze moze teraz bedzie lepiej.

nawet cyjanobakterii jest mniej, wiec... trzeba poczekac na efekty cierpliwie.

myslalem moze ze to oswietlenie moje jest slabe, ale jak mowisz, jest ok.

wulo
Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #3 : Maj 24, 2007, 16:40:03 »

nie nie, tak tylko myslalem nad tym oswietleniem ostatnio... na innym moim poscie korespondujemy na temat Synemy. mam w swoim akwarium ten substrat wojtaszka, ktory generalnie nie przewiduje stosowania co2, ale ja nie wstawilem korzeni, ktore sie przyczyniaja do zakwaszania wody (dopiero teraz to zrobilem), wiec ph mam na poziomie 7,8 i wytraca sie dodatkowo wapn z wody.

dalem juz co2 z butli na poziomie ph=7,4, roslinki ladnie zaczely bablowac i jakby wszystko sie ruszylo, nawet troszke zastosowalem nawozu Classic AquaArt'u z połową dawki na poczatek.

mysle ze moze teraz bedzie lepiej.

nawet cyjanobakterii jest mniej, wiec... trzeba poczekac na efekty cierpliwie.

myslalem moze ze to oswietlenie moje jest slabe, ale jak mowisz, jest ok.

Troche nie rozumiem dla czego Ci sie wytraca z wody wapn.... z tego co wiem to raczej zadko spotykane zjawisko. Raczej tylko przy dolewaniu kwasu do wody.

Cyjanobakterii jest mniej...? Czy to znaczy ze masz atak sinic? To troche nieciekawie. Sam mialem to ostatnio w 112 i choc zrobilem totalna demolke, to caly czas gdzies to swinstwo mi sie pojawia. Szukalem informacji na stronach niemieckich i znalazlem watek jakiegos kolesia, ktory chcial sie dowiedzic co inicjuje atak sinic i oblatal wszystkie uniwersytety i sie dowiedzial, ze badania nad tym sa nadal prowadzone i dokladnie nie wiadomo, ale najmniejszym wspolnym mianownikiem jest wysokie organiczne obciazenie wody. Dotychczas uwazano, ze brak azotanow prowadzi do rozwoju... moze to wina substratu wojtaszka  Huh

Tu na forum jest watek o sinicy, w ktorym znajdziesz metody na ich pozbycie sie (Tytul cos jak "Fosforan Erytromycyny vs. Sinice"). Ewentualnie wystarczy zaciemnienie na kilka dni.

To, ze Aqua Glo swieci na rozowo to dobrze! Rosliny najlepiej korzystaja ze swiatla w czerwonym zakresie. Mozliwe, ze takie swiatlo wydaje sie ciemniejsze, ale za to cala moc idzie na spektrum, wykorzystywane przez rosliny. PS Osram Fluora swieci podobnie, a jest to specjalna lampa dla roslin.
 papa
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2007, 16:43:37 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #4 : Maj 24, 2007, 18:52:42 »

Na temat sinic można u nas na forum (GSA) zagadnac kolegę Hydrophil'a. Mial powazny atak z którym wygrał. Poza tym sinice to jego konik. Ostatnio nawet jakieś tam eksperymenty robil. Dla mnie specjalista  Good ! od sinic.
Zapisane

wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #5 : Maj 24, 2007, 20:43:10 »

u mnie cyjanobakterie sa koloru brazowego w postaci nalotu na szybach roslinach lub zwirze, nie jest to jednak problem w moim zbiorniku, jest tego niewiele, coraz mniej, i mysle, ze w momencie calkowitej stabilizacji zbiornika nalot powinien zaniknac.

te same cyjanobakterie pojawialy mi sie przy nieodpowiednim nawozeniu jeszcze zanim stosowalem substrat, stosowalem zly nawoz i w nadmiarze.

nalot glownie zbiera sie w przewodach polaczeniowych do filtra.

czesto cyjanobakterie wystepowaly u mnie w momencie radykalnych zmian warunkow panujacych w zbiorniku np: zmiany nawozu, niewlasciwe lecznie chorob ryb roznymi preparatami jednoczesnie, ale przede wszystkim przy zmianie nawozu lub naglemu zwiekszeniu dawkowania.

no coz, poczatkujacy popelniaja zwykle duzo bledow Wink

Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #6 : Maj 25, 2007, 08:48:45 »

Troche nie rozumiem dla czego Ci sie wytraca z wody wapn....

Jeśli w wodzie brakuje CO2 to niektóre z roślin potrafią sobie wyłuskać go z węglanu wapnia rozpuszczonego w wodzie. Zostaje Ci wtedy tlenek wapnia, który w połączeniu z kilkoma innymi minerałami wytrąca się jako widoczny nalot.

Co do sinic to eksperymenty kolegi pokazały, ze na rozwój sinic odpowiedzialny jest m.in. zły stosunek NO3 do PO4.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2007, 12:37:16 wysłane przez Emi » Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #7 : Maj 25, 2007, 08:59:59 »

nalot glownie zbiera sie w przewodach polaczeniowych do filtra.
To chyba nie są sinice. Ja bym stawial na kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Tez mam to w filtrze i zupelnie mi to nie przeszkadza. Jesli jest to tylko nalot, i są to bakterie nitryfikacyjne to nawet lepiej (dodatkowe oczyszczanie wody).
Jeśli są to glony ... dopoki nie zatykają przewodów na maksa - nie przejmowalbym sie - znowu dodatkowa filtracja (glony tez przeciez wychwyca azotany itp).
Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #8 : Maj 25, 2007, 11:00:01 »

Co do sinic to eksperymenty kolegi pokazały, ze na rozwój sinic odpowiedzialny jest zły stosunek NO3 do PO4.

To jest to, od dawna znane "Redfield Ratio" - i na podstawie najnowszych badan (stan 01.06.2006) nie jest ono wcale odpowiedzialne za rozwoj sinic, przynajmniej nie w tej skali, jak dotychczas uwazano. Badania w tym zakresie sa w toku i jedyne, co mozna narazie powiedziec, to, jak pisalem: najmniejszym wspolnym mianownikiem jako warunek powstawania sinic jest wysokie organiczne obciazenie wody

Co do problemu kolegi, to przypuszczam, ze glony koloru brazowego w postaci nalotu na szybach roslinach lub zwirze to okrzemki,
a te w rurach od filtra to krasnorosty.

Cyanobakterie (sinice) sa raczej niebieskawo-zielone.
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #9 : Maj 25, 2007, 12:30:26 »

Tak, stosunek Redfielda. Badania kolegi pokazały, że w 2 takich samych zbiornikach z wodą, stojących obok siebie, w zależności od tego jakie ilości N i P były podawane pojawiły się albo zielenice albo sinice. Przypuszczam, że na dobry rozwój sinic ma wpływ także wysoka zawartość innych związków ale nie zagłębiałam się w temat aż tak bardzo. Trzeba by to sprawdzić.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: