Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Filtr zewnetrzny czy wewnetrzny?  (Przeczytany 11938 razy)
paupuk2
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 252



« : Maj 19, 2007, 18:29:32 »

Mam pytanie zastanawiam sie nad kupnem nowego filtra i wiem ze filtr zewnetrzny jest lepszy pod tym wzgledem ze sie go zadziej czysci ale czy jest cichszy od wewnetrznego czy to niema znaczenie? I w czy jest roznica w jakosci czyszczenia wody?
Zapisane
ehro
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 113


« Odpowiedz #1 : Maj 19, 2007, 19:11:11 »

W filtrze zewnętrznym możesz dowolnie skonfigurować wkłady co do cichej pracy filtra zewnętrznego to zalezy od modelu ale raczej żaden nie jest tak głośny żeby mogło to przeszkadzać.
Zapisane

KrystekGdynia
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 243



WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 20, 2007, 07:58:37 »

Ważne jest jakiej wielkości akwarium ma ten filtr zasilać! - Ponieważ np. Fluvala 404 nie zastosujesz do 30 litrowego akwarium!

Filtr wydajnością musi być dostosowany do wielkości akwarium. A pokrótce filtr zewnętrzny (kubełkowy) spełnia rolę filtra biologicznego i nie można się po nim spodziewać ,że będzie zasysał wszystkie nieczystości z dna akwarium (bo do tego nie służy). Dlatego też czasami używa się kombinacji filtrów – zewnętrznego i wewnętrznego a do tego należy odkurzać dno akwarium i podmieniać wodę.

W małych akwariach z powodzeniem wystarcza filtr wewnętrzny – moim zdaniem małe akwarium to takie do 100 litrów.
Zapisane

paupuk2
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 252



« Odpowiedz #3 : Maj 20, 2007, 11:56:56 »

aha to dzieki za odpowiedzi  Grin (Ja mam akwarium 60l)
Zapisane
splendens
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 213



« Odpowiedz #4 : Maj 20, 2007, 13:18:20 »

To ja się podepnę Tongue : co sie dzieje z filtrem zewn. w razie braku zasilania i po jego wznowieniu? Startuje normalnie czy trzeba mu "pomagać?"  Cheesy
Zapisane
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #5 : Maj 20, 2007, 13:25:09 »

hmm startuje normalnie tylko ja bym się nie bał o uruchomienie tylko o bakterie nitryfikacyjne. w przypadku braku ruchu wody przez godzinę zaczynają ginąc.
Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Góral
Tomek
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 897


Przyjaciel Wiosny


WWW
« Odpowiedz #6 : Maj 21, 2007, 06:47:36 »

aha to dzieki za odpowiedzi  Grin (Ja mam akwarium 60l)

do 60l można z powodzeniem zastosować filtr zezwnętrzny kaskadowy, np. aqua claer mini.
zaletą takiego rozwiązania jest fakt połączenia filtra mechanicznego z biologiczny oraz nie zabieranei miejsca wewnątrz i tak niewielkiego akwarium.
Zapisane

gg:1384140
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #7 : Maj 21, 2007, 21:47:44 »

imho zewn filtr kubelkowy do 60l nie ma zbyt wiele sensu. Oczywiscie np. taki Fluval 105 mogl by Ci chodzic i 6 miesiecy bez czyszczenia i  wyciagal by wszystko w kilka sekund, ale pozostaje kwestia ceny.

Dobre filtry kubelkowe sa niemal ze "bezszelestne", ale wewnetrzne tez.

Filtr kaskadowy, jaki poleca goral ma rzeczywisie te zalete, ze jest dosyc wydajny, ma wiele miejsca na wklady i znajduje sie poza akwa. Taki filtr ma jednak nastepujace wady:
1. Jesli masz standartowa pokrywe, musiala byc w niej wyciac odpowiednia dziure aby podalczyc filtr. 2. Filtr ten wlewa wode do akwa jak maly wodospad, co wiaze sie z pewnym, nieprzerwanym pluskiem wody. Mozna temu zapobiec, podwyzszajac odpowiednio poziom wody, ale nie wiem, czy przy kazdym filtrze kaskadowym przyniesie to efekt bezglosnego dzialania. 3. w prawdzie nie masz nic w akwa, ale za to przy akwa pewien "plecak" (cos za cos)

Imho wystarczy Ci w zupelnosci filtr wewnetrzny, ktory ma tylko gabke jako wklad. Jesli mial by tez dodatkowy pojemnik na dowolne wklady, bylo by super, ale nie jest to konieczne.

Bardzo dobrym filtrem jest np. Aquael Turbo Filter. jest chyba oferowany w 3 skalach: 1100, 650 i ... nie wiem 350 L/H. Filtr ten jest cichy (wieksze modele troche wibruja, ale daje sie zyc) i ma przede wszystkim pojemnik na dowolne wklady i dodatkowo gabke. Jest on niestety strasznie szpetny i wielki. Nawet nie wiem czy sie zmiesci w 60L, dla tego ci go nie polecam, ale radze "rzucic okiem" w sklepie i przemyslec. Sa tez troche ladniejsze i nowsze filtry wewn Aquaela - chyba "Uni filter" i maja jako ekstra diody UVC, ktorych dzialanie jest w prawdzie watpliwe, ale jak nie pomoze na glony, to przynajmniej nie zaszkodzi.

Ogolnie filtrow wewnetrznych jest kupa. Polecam wybrac taki, ktorego wydajnosc na godzine jest ok. 5-6 razy pojemnosc akwa - czyli przy 60L akwa wydajnosc jest 300-360 l/H.

np:
Aquael FAN 1
Tetratec IN 600
Aquaszut Super-Mini 360 albo Junior N
Unifilter 500 UV (moze robic pralke/trzeba zredukowac przaplyw)

Ja... gdybym mial tylko 1 akwa 60l i chcial dac fajny filtr, to wybral bym chyba filtr wewn Fluval 2 plus. Nie znam tego filtra, ale mam wspaniale doswiadzenia z fitrami zewn. firmy Fluval.
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2007, 21:49:30 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Góral
Tomek
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 897


Przyjaciel Wiosny


WWW
« Odpowiedz #8 : Maj 22, 2007, 06:26:14 »

Cytuj
Filtr kaskadowy, jaki poleca goral ma rzeczywisie te zalete, ze jest dosyc wydajny, ma wiele miejsca na wklady i znajduje sie poza akwa. Taki filtr ma jednak nastepujace wady:
1. Jesli masz standartowa pokrywe, musiala byc w niej wyciac odpowiednia dziure aby podalczyc filtr. 2. Filtr ten wlewa wode do akwa jak maly wodospad, co wiaze sie z pewnym, nieprzerwanym pluskiem wody. Mozna temu zapobiec, podwyzszajac odpowiednio poziom wody, ale nie wiem, czy przy kazdym filtrze kaskadowym przyniesie to efekt bezglosnego dzialania.

1). wycięcie otworu pod filtr nie jest wadą. tak samo trzeba wycinać pod "rury" kubełka. po prostu standartowe (czyt. tanie) pokrywy nie są przystosowane do filtrów zewnętrznych
2). pluskanie wody w przypadku używanej przeze mnie kaskady pojawia się w momencie gdy tafla wody obniży się do poziomu 3cm od wylotu filtra. nie wystęuje to na tyle często, aby uważać to za wadę. A jeśli już występuje, to znak iż czas najwyższy dokonac podmiany wody w akwa. mozna więc z przymróżeniem oka, traktować te plumkanie jako swoisty dzwonek alarmowy...  Wink


Cytuj
Jesli mial by tez dodatkowy pojemnik na dowolne wklady

obawiam się że do tak niskiego akwa może być kłopot ze zmieszczeniem filtra wewnętrznego z pojemnikiem na wkłady.
Zapisane

gg:1384140
paupuk2
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 252



« Odpowiedz #9 : Maj 22, 2007, 19:03:33 »

dzieki za tak obszerne wypowiedzi jeszcze raz dokladnie to przemysle i na pewno sie na cos zdecyduje  Grin Grin Wink
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: