Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Czyszczenie akwarium  (Przeczytany 7885 razy)
nestoor
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 413



« : Wrzesień 09, 2012, 14:25:51 »

Nie spodziewałem się że założę jeszcze kiedyś tak banalny temat, ale mam pewne wątpliwości na temat cotygodniowego czyszczenia akwarium. Pierwsza sprawa to czyszczenie przedniej szyby od wewnątrz. Przerabiałem żyletkę, czyścik magnetyczny, kartę kredytową i zatrzymałem się na etapie myjki do naczyń. Wszędzie jest polecana jako najlepszy czyściciel szyb (strona szorstka). Jednakże zauważyłem że mam coraz więcej drobnych (małych) rysek, uważam oczywiście aby między czyścik nie dostał się żwirek. Teraz pytanie : czy to jest coś z czym muszę się pogodzić, że zawsze będą powstawać ryski czy ja robię coś źle??

Kolejna sprawa to to że zmieniłem pokrywę na profesjonalną aluminiową z t5 w oprawkach (tubach). Wiadomo że woda pryska na nie i z czasem powstaje tam kamień. Nie mam zbyt dużego manewru jeśli chodzi o obracanie nimi i wyciąganie. W jaki bezpieczny sposób dla rybek czyścić te oprawki z kamienia ??
Zapisane

Zapraszam do mojego akwarium:
112L
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #1 : Wrzesień 09, 2012, 16:21:18 »

Temat może i banalny ale jednak dosyć istotny. Odradzam czyścić myjkami do naczyń baniak zwłaszcza tymi o kolorze zielonym gdyż mocno potrafi taka myjka zarysować baniak  Ja właśnie też czyszcząc raz taką z zieloną stroną porysowałem sobie całą przednią szybę- Kaszana i tyle. Co do tub to chyba tylko ocet CI pozostaje.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
nestoor
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 413



« Odpowiedz #2 : Wrzesień 09, 2012, 17:54:24 »

Wszędzie polecają ;/ ale nikt nie pisał o skutkach ubocznych ;/. Jak żyć ? Czym czyścić bezpiecznie zatem ? Da się jeszcze z takimi ryskami coś zrobić ?
Zapisane

Zapraszam do mojego akwarium:
112L
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 09, 2012, 18:51:51 »

Panowie co Wy opowiadacie o tych myjkach kuchennych!
 Ja myje identyczna co tydzień przednią szybę od kilku lat w swoich zbiornikach i nie zauważyłem, żeby szyby się porysowały choćby w najmniejszym stopniu.
Założę się, że dostają się Wam drobinki piasku i stąd ten problem.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
ssebastiann
Rybnięty
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 38



« Odpowiedz #4 : Wrzesień 09, 2012, 18:54:21 »

Ja polecam ten czyścik JBL

http://www.kubazoo.com/pl/jbl-blanki-czyscik-do-szyb-1870.html

Ja używam go od dłuższego czasu nie robi rysek czyści wszystko, stary osad wapienny, glony a także kamień na świetlówkach.
Trzeba oczywiście uważać tylko żeby nie dostał się jakiś kamyszek między czyścik a szybe Smiley

Jeśli chodzi o czyściki te z zieloną stroną to popieram baniakmaniaka, niech ktoś spróbuje wyczyścic tym samochód. Sąsiad wpadł na taki genialny pomysł i ma lakier porysany jak sie patrzy Smiley

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2012, 19:00:25 wysłane przez ssebastiann » Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 09, 2012, 19:34:40 »

Panowie co Wy opowiadacie o tych myjkach kuchennych!
 Ja myje identyczna co tydzień przednią szybę od kilku lat w swoich zbiornikach i nie zauważyłem, żeby szyby się porysowały choćby w najmniejszym stopniu.
Założę się, że dostają się Wam drobinki piasku i stąd ten problem.
Też się zdziwiłem tym, że gąbka może rysować szybe.
Sam od dawna w ten spsob czyszcze szybe i zadnego baniaka nie porysowałem, za to kiedyś dla testu uzylem czyscika magnetycznego i po jednym przejechaniu miałem ryse.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #6 : Wrzesień 09, 2012, 22:56:24 »

Panowie co Wy opowiadacie o tych myjkach kuchennych!
 Ja myje identyczna co tydzień przednią szybę od kilku lat w swoich zbiornikach i nie zauważyłem, żeby szyby się porysowały choćby w najmniejszym stopniu.
Założę się, że dostają się Wam drobinki piasku i stąd ten problem.
Też się zdziwiłem tym, że gąbka może rysować szybe.
Sam od dawna w ten spsob czyszcze szybe i zadnego baniaka nie porysowałem, za to kiedyś dla testu uzylem czyscika magnetycznego i po jednym przejechaniu miałem ryse.
Widocznie myjka myjce nierówna moja była z tych takich co mocno wodą chłoną nazwy nie pamiętam. Faktem może być to że zaczynałem od góry tam gdzie był kamień po odparowanej wodzie i to mogło być problemem nie wiem teraz mam baniak w restarcie z powodu przechylania się tła no i mocno zarysowanego przodu baniaka. Przy prostym baniaku wystarczy go obrócić i tu z tyłu mam ideał w czym tło 3D wiele pomogło gdyż nawet światło tam nie docierało i nie było czyszczone wcale.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
nestoor
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 413



« Odpowiedz #7 : Wrzesień 10, 2012, 08:47:52 »

Ten czyścik jbl-a jest 100% bezpieczny? bo jak sie pojawi więcej rys to masakra ;/. Obrócenie 240 L to nie taka prosta sprawa.
Zapisane

Zapraszam do mojego akwarium:
112L
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #8 : Wrzesień 10, 2012, 19:23:32 »

Bo trzeba używać myjki z BIEDRONKI:)
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #9 : Wrzesień 10, 2012, 20:23:55 »

Ten czyścik jbl-a jest 100% bezpieczny? bo jak sie pojawi więcej rys to masakra ;/. Obrócenie 240 L to nie taka prosta sprawa.
Żaden czyścik nie jest w 100% bezpieczny.
Wystarczy ziarenko piasku...

Widocznie myjka myjce nierówna moja była z tych takich co mocno wodą chłoną nazwy nie pamiętam. Faktem może być to że zaczynałem od góry tam gdzie był kamień po odparowanej wodzie i to mogło być problemem nie wiem teraz mam baniak w restarcie z powodu przechylania się tła no i mocno zarysowanego przodu baniaka. Przy prostym baniaku wystarczy go obrócić i tu z tyłu mam ideał w czym tło 3D wiele pomogło gdyż nawet światło tam nie docierało i nie było czyszczone wcale.
Ja zawsze zaczynam czyszczenie od góry i nigdy kłopotu nie było. Pewnie masz racje i wszystko zależy od tego jaka to gąbka.
Zapisane

lukasz81
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 141



« Odpowiedz #10 : Wrzesień 10, 2012, 20:48:26 »

u mnie czyscik kuchenny jest w uzyciu od lat 4 czyszcze raz na dwa tygodnie,patrzylem dzisiaj-rys brak.sprzet jest dobry,najwyrazniej zla technika
Zapisane


akwa 200l
4 blue diamond
 red cherry
ssebastiann
Rybnięty
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 38



« Odpowiedz #11 : Wrzesień 11, 2012, 07:52:21 »

J
Ten czyścik jbl-a jest 100% bezpieczny? bo jak sie pojawi więcej rys to masakra ;/. Obrócenie 240 L to nie taka prosta sprawa.
Ja go używam od pół roku polecił mi go sprzedawca w sklepie skalar w Poznaniu, nie  jest tani ale wart ceny, jak do tej pory jest to najlepszy czyścik jaki miałem usuwa glony kamień i nie ryssa szyb. Jednak jak przy kazdym czysciku trzeba uwazac zeby ziarenka piasku czy jakis kamien nie dostał się do niego bo rysa murowana. No i jak będziesz  usuwał osad kamienny z górnych częsci to zanim wyczyscisz srodek baniaka można przepłukać czyscik w wodzie bo od kamienia tez moga byc mikro zarysowania choć mi się nie zdażyło.

Zapisane
nestoor
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 413



« Odpowiedz #12 : Październik 11, 2012, 17:48:34 »

kupiłem ten czyścik, zobaczymy jaki będzie efekt .... ale ryski kolą w oczy Sad - muszę nauczyć się je tolerować
Zapisane

Zapraszam do mojego akwarium:
112L
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #13 : Październik 13, 2012, 15:36:32 »

Najlepszym, najskuteczniejszym i najszybszybszym sposobem na czyszczenie szyby jest plastikowa karta bankomatowa/kredytowa/kodów/telefoniczna. Wcześniej używałem wielu wynalazków i gąbek, i zawsze po jakims czasie rysy się pojawiały (łatwo złapać ziarenko pisaku). Karta jest skuteczna, wystarczająco ostra i mimo, że trochę niezbyt wygodna - to polecam w 100%. Mój baniak czyszczę co tydzień 2,5metra przdeniej szyby - ponad rok czasu i nie mam ani jednej ryski. Tzn. 1 mam jakieś 0,5cm nie głeboka 5cm od powierzczni wody i nie mam pojęcia skąd się wzięla... ale napewno nie od karty - może nożyczkami zrobiłem...
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
moroboro
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 220


« Odpowiedz #14 : Październik 13, 2012, 16:28:38 »

Karta jest trochę kłopotliwa przy zbiornikach h>50 cm, ale chyba najskuteczniejsza i bezpieczniejsza od gąbki. Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: