Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Ryby akwariowe « Zdychające Prętniki !!! Jaka przyczyna ???
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Zdychające Prętniki !!! Jaka przyczyna ???  (Przeczytany 5988 razy)
adinml
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 158



WWW
« : Kwiecień 19, 2007, 16:45:18 »

Witam dzisiaj zdechły mi 2 prętniki karłowate. Jeden przed południem a drugi po południu. Od około tygodnia mam dyfuzor Filtus i podaję CO2 roślinkom. Nidawno widziałem jak jeden z nich wpłynął do tego dzwonu i sobie zaczerpnął CO2 i troszkę zgłupiał nie mógł znaleźć wyjscia ale jakoś mu się udało. Podpłynąl sobie wtedy pod powierzchnię wody i sobie pooddychał. Nie wiem czy może i te tak zrobiły. Czy może być że się zatruły tym CO2 Huh Nie widać u nich  żadnych śladów walki ani nic co by mogło wskazywać na jakąś chorobę. Dwa dojrzałe zdrowe okazy zdechły, został już tylko jeden. Poza nimi pływa sobie 16 neonków Inessa i 6 zwinników czerwonoustych oraz 1 zbrojnik niebieski i nic im się nie jest. Nie wiem co się dzieje Huh
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2007, 16:47:31 wysłane przez adinml » Zapisane

112l ; 45l - krewetkarium
GG: 2661217
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 19, 2007, 19:35:41 »

dobrze by bylo zabezpieczyc dzwon jakas siatka czy kawalkiem ponczochy, jesli sie trzyma labirynty. Wiecej nie moge powiedziec.
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
adinml
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 158



WWW
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 19, 2007, 22:34:44 »

Mam jeszcze jedno pytanko. Nie mam żadnych testów do wody i nie wiem jakie właściwie ma parametry. Czy może mi ktoś odpowiedzieć jakie testy są najważniejsze i gdzie kupić takowe??? Niestety w naszym zoologicznym czegoś takiego nie mają Sad Może ktoś z was ma jakiegoś godnego polecenia sprzedawcę np. z allegro Huh Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Zapisane

112l ; 45l - krewetkarium
GG: 2661217
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 20, 2007, 10:55:27 »

co do testów to powinieneś docelowo posiadac testy na pH, kH,gH, Nno3, przydałyby sie też na żelazo (fe) i fosforany (po4) ale już bardziej pod kątem hodowli roślin.

przy zakupie testów przez allego (abstrach*ąc od marki) bardzo ważny jest termin przydatności ale to trudno zweryfikować zakupując tą drogą. staraj się wybierać dużych sprzedawców (np sklepy)zawsze możesz sprawdzić co dany delikwent ma właśnie w ofercie (pokaz inne przedmioty sprzedającego) i wyciągnąc wnioski.

a co do prętników.
podaj może więcej info z obserwacji przed śnięciem - jakies dziwne zachowania, anomalia w budowie. co do dyfuzora oswald ma rację. taka dawka co2 pobrana zamiast tlenu z atmosfery mogła mieć wpływ. i jeszcze jedno. jak długo je masz w zbiorniku? i ile dni po zaczerpnięciu dwutlenku węgla odjechał ten jeden? czy był to jedyny taki przypadek przez ciebie zaobserwowany?
Zapisane

wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 20, 2007, 12:23:21 »

    tutaj nie ma wątpliwości że prętniki zdechły w wyniku zatrucia co2. dlatego jeśli chodzi o dyfuzor to lepszy jest zrobiony ze strzykawki i kostki lipowej na forum w dziale "zrób to sam" napewno coś o tym dyfuzorze znajdziesz.
     hmmm co do zatrucia. ryby zatrute co2 mają po pobraniu jego (mówię o rybach labiryntowych) chwiejne ruchy. Czasem również zaburzenia wzroku przez co obijają się o różne przedmioty. Takie dzwony dyfuzyjne są niewskazane gdy trzymamy ryby labiryntowe a specyfika działania co2 na układ krwionośny ryby jest zabójcza. Ryby oddychające skrzelami są przez to mniej podatne na zatrucia natomiast gdy ryba labiryntowa pobierze do labiryntu tylko i wyłącznie dwutlenek węgla to zaczyna się dusic - zostaje zaburzony narząd równowagi poprzez niedotlenienie muzgu i ryba traci zmysł orientacji - to tłumaczy to co napisał autor wątku - ryba "zgłupiała czyli nie mogła znaleźc wyjścia. co do strony chemiczno - biologicznej takiego procesu.  Mianowicie w krwinkach czerwonych znajduje się barwnik o nazwie hemoglobina jest to białko złożone z 4 części (globiny) - dwóch części alfa i dwóch części beta. do każdej części globiny przyłączony jest hem (Fe 2+   przy czym   2+ oznacza że ma dwa wolne wiązania na cząsteczki tlenu), skoro hem jest przy każdej cząsteczce globiny to również jest w liczbie 4 sztuk w jednej cząsteczce hemoglobiny. każda cząsteczka hemu jest w stanie przyłączyc 2 atomy tlenu co daje 8 atomów na jedną cząsteczkę hemoglobiny. budowę tej cząsteczki podaję poniżej na rysunku:




    wiązanie tlenu z hemem jest odwracalne czyli tlen może byc przyłączany i odłączany w każdej chwili ponieważ między tlenem występuje wiązanie pojedyncze. ten suplement hemu daje możliwośc rozprowadzania tlenu w organiźmie. teraz porównując drogi transportu we krwi (przy normalnej sytuacji) dwutlenku węgla i tlenu można zauważy różnicę:
    mianowicie tlen rozprowadzany jest poprzez wiązanie z hemem w hemoglobinie a dwutlenek węgla rozprowadzany jest we krwi inaczej, mianowicie jest rozpuszczony w osoczu krwi. i w ten sposób dwutlenek węgla wędruje do labiryntu i jest wydalany na zasadzie dyfuzji (przenikania pod ciśnieniem) do labiryntu skąd jest usuwany poprzez charakterystyczne bąblowanie - napewno nie jeden z was zauważył jak gurami czy prętnik po jakimś czasie zwraca spowrotem powietrze - jest ono przesycone dwutlenkiem węgla i gdy zwróci to powietrze pobierane jest nowe i cykkl się powtarza. to jest opis normalnej sytuacji. ale sytuacja jest inna wtedy kiedy ryba weźmie czysty dwutlenek węgla do labiryntu. zajmuje on wtedy miejsce tlenu w hemoglobinie łącząc się z hemem wiązaniem podwójnym (tlen łączył się pojedynczym) a nie rozpuszcza się w osoczu ( czyli droga dwutlenku węgla zostaje zmieniona wcześniej był rozpuszczany w osoczu a teraz jest wiązany przez hemoglobinę.  to podwójne wiązanie wytworzone pomiędzy dwutlenikiem węgla a hemem  jest wiązaniem nieodwracalnym czyli niemożliwe jest odłączenie dwutlenku węgla. gdy dwutlanek węgla wysyci (zajmie) większą częśc hemoglobiny to nie ma już miejsca na tlen i ryba powoli zaczyna się dusic. mimo że pobiera powietrze to jej krew nie absorbuje tlenu z powietrza ponieważ miejsce tlenu zajął dwutlenek węgla i zaczyna się powolne śnięcie ryby. kiedy niedotleniony zostaje mózg ryba zdycha. to taki w skrócie mechanizm działania dwutlenku węgla na ryby labiryntowe. pozdrawiam serdecznie!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2007, 13:57:18 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
adinml
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 158



WWW
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 22, 2007, 11:14:11 »

co do testów to powinieneś docelowo posiadac testy na pH, kH,gH, Nno3


Czy takie testy mogą być na początek ??

http://www.akwarystyka.com/sklep/product_info.php?cPath=22_151_72&products_id=1979
Zapisane

112l ; 45l - krewetkarium
GG: 2661217
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 22, 2007, 18:43:09 »

Czy takie testy mogą być na początek ??


nie za bardzo... do dokladniejszych pomiarow bedziesz musial i tak kupowac kropelkowe.

napewno lepsze takie, choc o dokladnosci tez istnieja rozne opinie:
http://www.ph-enter.pl/zwierzoland/product_info.php?cPath=49_50_148&products_id=2689
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
adinml
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 158



WWW
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 22, 2007, 22:42:20 »

Więc tak - nie mam za dużo kaski na zakup testów, ale chciałbym jednak w miarę dokładne czyli jednak kropelkowe. Napiszcie jakie są niezbędne do sprawdzania wody przy nawożeniu CO2? Jakieś najważniesze 2-3 testy i najlepiej jakiej firmy?
Zapisane

112l ; 45l - krewetkarium
GG: 2661217
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #8 : Kwiecień 22, 2007, 23:15:08 »

jak kupisz 2-3 testy to wyjdzie tyle co ten koferek, ktory zapodalem wyzej
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 22, 2007, 23:33:25 »

Więc tak - nie mam za dużo kaski na zakup testów, ale chciałbym jednak w miarę dokładne czyli jednak kropelkowe. Napiszcie jakie są niezbędne do sprawdzania wody przy nawożeniu CO2? Jakieś najważniesze 2-3 testy i najlepiej jakiej firmy?

kup testy na ph i kh (marki sera lub jbl)
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #10 : Kwiecień 23, 2007, 13:48:59 »

Tetry też są bardzo dobrej jakości ale są dość drogie.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 23, 2007, 18:12:00 »

U mnie kosztują 5zł tyle samo co: gupiki, razbory, klinowe, neony innesa
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #12 : Kwiecień 23, 2007, 19:22:58 »

U mnie kosztują 5zł tyle samo co: gupiki, razbory, klinowe, neony innesa

hehe ironia czy nieuwaga...?
chodzi o testy firmy Tetra...  Grin

PS to w Gdansku taniej: Gupiki i Neonki 2 do 3,- PLN

A testy to na ogol tak: Zoolek ok 18,-; Nutrafin ok. 28-34,-; Tetra ok 25,- PLN
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2007, 19:26:21 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Magdallenah
Ja.
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1131


I'm ;)


WWW
« Odpowiedz #13 : Kwiecień 23, 2007, 19:26:17 »

A ja neony kupowałam po 1,5zł Wink
Zapisane

Pozdrawiam, Magda.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: