Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: sum pospolity  (Przeczytany 16630 razy)
murena
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 157


« : Październik 04, 2004, 18:19:38 »

Jakie rozmiary może osiagnac nasz rodzimy sum w 80 l awarium? Rybki, którą mi sprzedano w sklepie zoologicznym, nie znalazłam w żadnym atlasie ani podręczniku dla akwarystów, za to odpowiada w stu procentach opisowi w książce dla wędkarzy. To silurus glanis. Jest bardzo ciekawym i żywotnym osobnikiem. W naturze ten "wąsacz" osiąga rozmiary tucznika. Co się z nim stanie w akwa? Padnie? Stanie się karłem? A może pożre swoich współlokatorów? Czy ktoś hoduje takie sumiki?
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #1 : Październik 04, 2004, 18:56:46 »

Mam nadzieję, że nie wpadłaś na pomysł hodowli tej ryby w 80 litrach. A jeśli tak to jak najszybciej o tym zapomnij. Szkoda zwierzęcia.
Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #2 : Październik 04, 2004, 19:08:34 »

No to niezły "sumik" Smiley
Kto sprzedaje takie stwory w sklepie akwarystycznym Huh
Może to rodzimy sumik karłowaty, który ma "tylko" do 25cm?

Jednak najbardziej prawdopodobne że to clarias batrachus, który jest często w marketowych sklepach zoo. On również stanowczo nie nadaje się do takiego malutkiego akwarium. Patrz:
http://www.akwarium.prx.pl/adv/clarias_batrachus.htm
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
murena
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 157


sum
« Odpowiedz #3 : Październik 04, 2004, 19:33:58 »

Dzięki za odpowiedzi. Skorzystałam z linku. To, niestety, nie jest sum karłowaty (rózni sie zdecydowanie od tych na zdjęciach), ale pospolity. Miałam juz kiedyś sumiki, dlatego zaniepokoił mnie odmienny wygląd obecnego. Cóz, nie kupiłam go w zwykłym markecie, ale w dość interesującym sklepie, jak sie okazuje. To pewnie był narybek... I co teraz? O, mamo! Czy mam go wpuścić do brudnej rzeki?! Poza tym polubiłam go... Na razie nie wygląda na to, żeby się męczył, biedaczek. Czy może przyzwyczaic sie do życia w akwarium, jak inne rybki, które też przecież sprzeniesiono kiedyś do sztucznych hodowli z rzek i jezior?  Czy mogę jakoś dołączyć jego zdjęcie zrobione cyfrówką?
Zapisane
sir Michael
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 676


WWW
« Odpowiedz #4 : Październik 04, 2004, 20:21:13 »

Interesujący, to niejednoznaczne określenie. Sprecyzuj swą wypowiedź Smiley

Jeśli chcesz go zatrzymać, załatw sobie oczko wodne!
Zapisane
murena
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 157


sum
« Odpowiedz #5 : Październik 04, 2004, 20:39:04 »

Oczko wodne albo lepiej fajny staw to może i dobre rozwiązanie, ale nie mam domku jednorodzinnego ani nawet działki. Nie urządzę mu przeciez akwarium w wannie, a poza tym sumik ma na razie 10 cm i nie atakuje innych rybek. Może nie będzie tak źle... Co do sklepu, to ogłasza się jako renomowany i profesjonalny. Podawanie marki i adresu byłoby chyba nie na miejscu albo kryptoreklamą, albo może antyreklamą...

Oto jego zdjęcia:

Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #6 : Październik 04, 2004, 21:25:06 »

murena - po prostu nie kupuje się ryb o których nic nie wiemy tylko dlatego, że nam się spodobały.
Zapisane
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #7 : Październik 05, 2004, 22:20:37 »

(((odświeżam temat bo wstawiłem fotki)))
 :wink:
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #8 : Październik 05, 2004, 22:28:00 »

Fajne fotki, przepiękna ryba.
Zapisane
Robson
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #9 : Październik 06, 2004, 09:19:43 »

Zanim zobaczylem te zdjecia to chcialem pisac zebys go czym predzej wypuscil do duzej rzeki. Jednak gdy zobaczylem fotki odrazu przypomnialy mi sie poczatki mojej akwarystycznej przygody.Kiedys udalo mi sie zakupic parke takich ryb.Hodowalem je przez dlugi czas w akwarium okolo 60l.Byly bardzo ciekawe w obserwacji.Wiekszy sumik mial 20cm a mniejszy 15cm.Choc nigdy sie u mnie nie rozmnozyly,ale z ich zachowania wnioskowalem ze to pan i pani :wink:
Podsumowujac uwazam,ze nie jest to sum europejski, ktorego wyroznia duzo wieksza glowa w proporcji do tulowia czego nie mozna zaobserwowac u Twoich podopiecznych.Pisze to jako byly wedkarz,ktory mial do czynienia z prawdziwymi sumami w roznej wielkosci.
Proponuje zebys zostawil go sobie.
Zapisane

60x33x30cm profilowane (jeszcze puste)
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #10 : Październik 06, 2004, 14:31:40 »

To bardzo ciekawa ryba. Co to może być? Z całą pewnościa nie jest to sum europejski (zbyt wąska i krótka głowa), nie jest to tez żaden ze znanych mi przedstawicieli Clarias (malutka płetwa grzbietowa). Jak ktoś zidentyfikuje tą rybę to niech napisze o tym na forum.
Zapisane

C^666
Nowy
*
Wiadomości: 20



« Odpowiedz #11 : Październik 06, 2004, 15:27:44 »

ciekawa ryba, jestem wędkarzem i z pewnościa moge stwierdzić ze nie jest to sumik karłowaty na zdjeciach są bardzo młode sztuki ale to raczej zwykły żyjący w naszych wadach sum Shocked . Policz i napisz ile ma wąsów bo jakoś nie chce mi sie wierzyć zeby w zoologicznym sprzedawali rybe osiągającą 70 do 300kg przy ponad 3metrach :!:
Zapisane
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #12 : Październik 06, 2004, 19:49:52 »

Czy to nie będzie sum indyjski zwany fossilisem? Dorasta do 30 cm i żyje baardzo długo.
Zapisane

Tańczący z rybkami
murena
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 157


« Odpowiedz #13 : Październik 06, 2004, 21:00:54 »

Dziękuję wam bardzo za zainteresowanie moją dziwną rybką. Trudno jej policzyc wąsy, bo jest bardzo ruchliwa, ale udało mi sie zliczyć cztery pary, czyli ma ich osiem - wszystkie długie. Rzeczywiście głowę ma za małą, jak na rodzimego suma, dopiero teraz zwróciłam na to uwagę. Z pewnością nie wypuszczę jej do rzeki. Bedę obserwowac jak rośnie i jak się zachowuje Smiley
Zapisane
C^666
Nowy
*
Wiadomości: 20



« Odpowiedz #14 : Październik 06, 2004, 21:29:25 »

No to raczej masz tego indyjczyka Smiley bo ten twój ma za duzo wąsów i wszystkie pary są długie...a pozatym nasz rodzimy sum nie jest zbyt ruchliwy zwłaszcza w dzień, ale nie przejmuj sie ten będzie miał pół metra wię na patelnie tez się nadaje Cheesy
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: