Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Początek z ......  (Przeczytany 10992 razy)
sqwara
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 180



« : Wrzesień 09, 2008, 12:15:26 »

Witam, jesteś nowy na forum i zielony co do hodowli rybek. Od pewnego czasu zbieram się na kupno akwarium, czytam dużo na necie ale czym więcej tym większy mętlik w głowie mam.
Zacznę od tego że chce mieć akwarium do 112l. może być mniejsze, w akwarium chce mieć 3-4 rybki (rybki ładne,efektowne, najlepiej dwa gatunki, oraz ładwe w hodowli). Teraz po tym krótkim wstępie zwracam się z prośbą o udzielenie fachowego słowa i rady co do akwarium.

Dokładniej to:

1. Jaka wielkość akwarium na początek.
2. Najważniejsze jaka książka na wstęp dla laika, na poczatek.
3. Jakie rybki (najlepiej 6-10cm kolorowe)
4. Jaki sprzęt (wmiare tani)
5. Jaki piasek, roślinki, chemia wrazie konieczności.

Z poważaniem
Łukasz
Zapisane

Moje akwaria: 126l.
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 09, 2008, 12:31:58 »

Wydaje mi się, ze tu znajdziesz większość odpowiedzi na Twoje pytania:

http://www.akwa.aip.pl/rady.html

oraz tu:

http://www.akwarium.net.pl/port/modules/zalozenie/
http://www.akwarium.net.pl/port/modules/pielegnacja/

i tu:

http://www.artnet.com.pl/lkozicki/thekrib/begin.html
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
sqwara
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 180



« Odpowiedz #2 : Wrzesień 09, 2008, 14:57:13 »

wielkie dzięki, ale po przeczytaniu dalej nie wiem jaki filtr i jakie akwarium, jakie rybki na początek. Wiem co prawda tyle samo tylko jaśniej mam mniej pytań. Lecz na poczatek nie wiem nic np. czy bojownika można puścić z innymi rybkami ??
Zapisane

Moje akwaria: 126l.
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #3 : Wrzesień 09, 2008, 15:50:49 »

Bojownika nie należy trzymać z rybami o welonowych płetwach jak np. gupiki i z takimi, które z kolei jemu mogłyby płetwy poobgryzać jak np. brzanki sumatrzańskie.
Akwarium im większe tym lepsze Smiley Zależy ile masz kasy i miejsca w domu, nowe 112 litrowe da się urządzić za min. 600 zł, 200L to co najmniej 1000zł. Ze sprzętem możemy pomóc dopiero wtedy gdy zdecydujesz się na wielkość akwarium.
Rybek możesz poszukać w atlasach:
http://www.akwafoto.pl/core/index.action
http://www.jjphoto.dk/artsindex-fersk2.htm
Jeżeli któreś Ci się spodobają poszukaj o nich więcej informacji, zapytaj na forum i zastanów się czy możesz zapewnić im odpowiednie warunki.
Zapisane

sqwara
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 180



« Odpowiedz #4 : Wrzesień 09, 2008, 19:49:14 »

Akwarium chce kupić z półką do niego, na allegro szukałem Cheesy myślę o 112l na początek to i tak dużo. Kasy chciałbym wydać w miarę rozsądnie tzn. nie kupować niewiadomo jak wypasionego i drogiego sprzętu tylko tak z średniej półki. Opłaca się kupować zestawy czy nie bardzo? Jesli TAK to prosiłbym o linka z przykładem Smiley Jak kupie akwarium,to napiszę co i jak, oraz poproszę o dobór sprzętu. Smiley

Aha pracuje od 7-17 to chyba nie ma wpływu na hodowlę rybek ??

Interesuje mnie coś takiego:
http://allegro.pl/item428698518_akwarium_112l_profil_podstawka_skalka_zestaw.html
i.
http://allegro.pl/item432532712_okazja_szafka_comfort_80x35x67_112l_inne.html

Czy to zda egzamin ??
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2008, 19:59:19 wysłane przez sqwara » Zapisane

Moje akwaria: 126l.
lauri24
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1223


Power^^


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 09, 2008, 19:56:55 »

http://allegro.pl/item431107347_zestaw112l_profil_wyposazenie_mata_gratis.html
tutaj kupiłam 112l. i powiem że się opłaca bo w zoologiku zapłącisz 300zł za akwarium+pokrywę...do tego 100zł za filtr 40 za grzałkę więc jak widzisz to się opłaca Smiley mieszkam koło tego sklepu i mogę ci sprzedać do tego  sztuczną skałkę (info wyśle na pw ) Wink

Akwarium chce kupić z półką do niego, na allegro szukałem Cheesy myślę o 112l na początek to i tak dużo. Kasy chciałbym wydać w miarę rozsądnie tzn. nie kupować niewiadomo jak wypasionego i drogiego sprzętu tylko tak z średniej półki. Opłaca się kupować zestawy czy nie bardzo? Jesli TAK to prosiłbym o linka z przykładem Smiley Jak kupie akwarium,to napiszę co i jak, oraz poproszę o dobór sprzętu. Smiley

Aha pracuje od 7-17 to chyba nie ma wpływu na hodowlę rybek ??

Interesuje mnie coś takiego:
http://allegro.pl/item428698518_akwarium_112l_profil_podstawka_skalka_zestaw.html
i.
http://allegro.pl/item432532712_okazja_szafka_comfort_80x35x67_112l_inne.html

Czy to zda egzamin ??

akwariumnapewno bo mam kupione w tym slepie...nie musisz kupować ze skałką mogę sprzedać ci większą  Wink
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2008, 20:12:28 wysłane przez lauri24 » Zapisane

112l. Ogólne
30l.- Gupiki, platki
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #6 : Wrzesień 09, 2008, 22:23:04 »

Wadą takich zestawów jest oświetlenie - przy tym zamontowanym w standardowej pokrywie prawie nic Ci nie urośnie, pomyśl nad pokrywą własnej roboty np. ze spienionego PCV - w dziale zrób to sam może coś będzie.
Mógłbyś się także zorientować w różnicach między akwarium prostym a profilowanym, jakie są plusy, minusy.
Grzałka, filtr ok - chociaż lepsza byłaby kaskada lub mały kubełek ale to już więcej kosztuje i w zestawie tego nie kupisz.
Zapisane

sqwara
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 180



« Odpowiedz #7 : Wrzesień 10, 2008, 08:36:14 »

Kurcze dużo czytam i jakoś nei spotkałem się że akwarium profilowane ma inne właściwości niż kwadratowe, mogę wiedzieć jakie są plusy i minusu, albo linka do tego ?? Co do pokrywy jestem z zawodu elektrykiem i liczę że tą standardowa łatwo się przerobi na 2x20 - 2x30. Widziałem takie pokrywy na sell ale jak dla mnei za dużo wołają ( ponad 200zł to dla mnie przesada) poza tym jak bym od środka wymalował srebrem w spreju nie podniesie "wydajności" światła??

Doradzacie mi że większy lepszy dlatego chce 112l profilowany, ale mogę prosić o doradzenie literatury fachowej. Co prawda czytając stronę i to forum jestem w stanie teoretycznie założyć już własne, pierwsze, małe akwarium Smiley ale od nadmiaru przeczytanej wiedzy jeszcze nic złego nie wyszło Cheesy

2x18 to mało ?? jakie roślinki przeżyją ?? jest jakaś stronka z opisem dokładnym roslinek tzn tem. wymagana, natężenie światła itp?? Gdzieś znalazłem że na 1l. wody ma przypadać 0,5W światła. To dobry przelicznik ??

A czy ten zestaw http://www.allegro.pl/item415204525_zestaw_juwel_rio_125_125l_gotowka_raty.html wyposażenie ma dobre, oswietlenie ma 2x28W czyli 56W na 125l chyba wystarczy ?? tylko czy filtry i reszta będzie odpowiednie ??
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2008, 08:43:09 wysłane przez sqwara » Zapisane

Moje akwaria: 126l.
Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #8 : Wrzesień 10, 2008, 09:52:55 »

Kurcze dużo czytam i jakoś nei spotkałem się że akwarium profilowane ma inne właściwości niż kwadratowe,
Jedyne właściwości to właściwości optyczne - akwarium profliowane lekko zniekształca obraz kiedy patrzysz z bliska i ustawiony "pod kątem" do szybki. Poza tym pewnie troszkę trudniej wyczyścić taką szybę przednią ale to raczej kosmetyczna sprawa..
Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #9 : Wrzesień 10, 2008, 10:51:22 »

2x18 to mało ?? jakie roślinki przeżyją ?? jest jakaś stronka z opisem dokładnym roslinek tzn tem. wymagana, natężenie światła itp?? Gdzieś znalazłem że na 1l. wody ma przypadać 0,5W światła. To dobry przelicznik ??

Jest dużo roślin, które dobrze sobie radzą przy takim świetle więc nie ma obawy. Są to np: nurzaniec (vallisneria), nadwódki (hygrophila), mikrozorium, mchy, żabienice (echinodorus), zwartki (cryptocoryne), bakopy, limnofila sessiliflora, heteranthera zosterifolia, lotosy.

Warto zaopatrzyć się w odbłyśniki i bardziej akwarystyczne świetlówki niż te montowane standardowo w obudowach. Oświetlenie możesz kupić wysyłkowo np tu: www.zoolight.pl

Polecam świetlówki philips aquarelle i philips master 840. Do tego możesz założyć jako trzecią dodatkową philips 865. To jest dobry i sprawdzony zestaw. Jak zrobić zasilanie z elektroniki z żarówki energooszczędnej to pewnie wiesz z jak nie to znajdziesz u nas w dziale "Zrób to sam". Jest tam nawet instrukcja jak dołożyć więcej światła do akwarium profilowanego Smiley

Bardzo ważną rolę w akwarium spełnia także podłoże i na to także przeznacz trochę grosza. Opłaca się pod żwirek (2-3 mm średnicy, naturalny kwarcowy) podsypać jakimś substratem dla roślin - dużo lepiej rosną. Na rynku jest sporo takich substratów jak Floran Start, Stare dno, Biogrunt, Actisubstrate, Sera, substraty z Tetry i JBL-a. Do wyboru do koloru. Potem to już głównie kwestia ceny. Przeczytaj także temat przyklejony w dziale Rośliny o akwarium z ziemią ogrodową pod żwirkiem.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
sqwara
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 180



« Odpowiedz #10 : Wrzesień 11, 2008, 09:55:49 »

Co do mojego akwarium 112l to filtr (w zestawie) umieścić na górze zbiornika ?? jak wlać wodę aby nie rozwalić misternie usypanej ziemi, czy zwykłą kranówkę odstaną mogę wlać do akwarium czy muszę dolewać jakieś preparaty ?? Ile muszę czekać po zalaniu wodą wystartowaniu grzałki filtru i zasadzeniu roślin z wpuszczeniem ryb ?? Czy filtr w zestawie (narazie zostanie z przypływem kaski zmienię) muszę do niego coś wlewać aby się mikroorganizmy bakterie wytworzyły.

Co do podłoża to co dać pod żwirek (chce coś gotowego a nie ziemię, z ziemią to się pobawię jak już nabiorę doświadczenia)

Co do oświetlenia to wymienię świetlówki 18W na 20W oraz dołożę jeszcze jedną 20W oraz dam odblaski Smiley powinno wystarczyć, czy się mylę ?? ale 60W na 112l to chyba już ok ??

Możecie mi podpowiedzieć jak dobrze przygotować akwarium do wprowadzenia do niego rybek ??

PS Emi możesz dać fotki tych roslin bo szukam na wikipedii i niektórych nie ma :/
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2008, 11:28:37 wysłane przez sqwara » Zapisane

Moje akwaria: 126l.
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #11 : Wrzesień 11, 2008, 11:34:33 »

Co do mojego akwarium 112l to filtr (w zestawie) umieścić na górze zbiornika ??
Chodzi Ci o to czy go przyczepić wyżej czy niżej? Właściwie nie ma różnicy, może tylko taka, że jak go umieścisz dosyć wysoko i skierujesz wylot do góry tak aby poruszał powierzchnią wody to możesz obejść się bez napowietrzania i filtr cichutko chodzi Smiley
jak wlać wodę aby nie rozwalić misternie usypanej ziemi, czy zwykłą kranówkę odstaną mogę wlać do akwarium czy muszę dolewać jakieś preparaty ??
Kładziesz na dnie talerz i lejesz na niego wodę, na starcie woda nie musi być odstana, nie musisz nic dolewać
Ile muszę czekać po zalaniu wodą wystartowaniu grzałki filtru i zasadzeniu roślin z wpuszczeniem ryb ?? Czy filtr w zestawie (narazie zostanie z przypływem kaski zmienię) muszę do niego coś wlewać aby się mikroorganizmy bakterie wytworzyły.
Czekać trzeba aż zakończy się cykl azotowy czyli co najmniej 2 tygodnie. Bakterię muszą mieć jakąś pożywkę - mozesz dodać Sera Nitrivec lub/i wrzucić trochę pokarmu mrożonego lub/i po kilku dniach wpuścić kilka wytrzymałych rybek  (np. zmienniaków ) - ale jak nie znamy stężeń No2 i No3 lepiej tego nie robić, zamiast rybek bezpieczniej jest wpuscić kilka ampularii
Co do podłoża to co dać pod żwirek (chce coś gotowego a nie ziemię, z ziemią to się pobawię jak już nabiorę doświadczenia)
Co do oświetlenia to wymienię świetlówki 18W na 20W oraz dołożę jeszcze jedną 20W oraz dam odblaski Smiley powinno wystarczyć, czy się mylę ?? ale 60W na 112l to chyba już ok ??
Możecie mi podpowiedzieć jak dobrze przygotować akwarium do wprowadzenia do niego rybek ??
PS Emi możesz dać fotki tych roslin bo szukam na wikipedii i niektórych nie ma :/
Emi napisała wyżej o markowych substratach
Oświetlenie będzie ok.
Obsadzić roślinami (najlepiej z gustem Smiley ), jakieś kryjówki jeśli będą potrzebne porobić i poczekać aż dojrzeje - czyli sprawdź po tych 2 tygodniach na jakim poziomie masz No2, No3
W google na pewno sporo o tych roślinach znajdziesz

 
Zapisane

sqwara
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 180



« Odpowiedz #12 : Wrzesień 12, 2008, 08:24:56 »

Wielkie dzięki, teraz sprawa rybek, co prawka akwarium plus inne rzeczy to potrwa zanim kaskę dozbieram ( teraz wesela :/) ale jak już to załatwić wsio od razu jakie rybki polecacie Mi początkującemu ?? Ja myślę o takich:


1.Kirysek lamparci
2.Ostrogon z Kupang
3. Neone
4.Żaglowiec skalar
5. Głupik
6. Jakiś glonojad ale nie wiem jaki Sad podpowiedzcie

Chce mieć po parze Cheesy
Zapisane

Moje akwaria: 126l.
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #13 : Wrzesień 12, 2008, 09:01:46 »

Takie ryby jak kiryski i neony są stadne więc trzeba trzymać je w większej ilości (min. 6)
Wątpię żebyś gdzięś znalazł ostrogony, może zamiast nich prętniki?
Dla skalarów moim zdaniem za małe akwa
Glonojad - nie większy niż 15cm - może być najpopoularniejszy zbrojnik niebieski lub niedrogie, a ładne Peckoltia vittata L-103 i Panaque Maccus L-104.
Zapisane

sqwara
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 180



« Odpowiedz #14 : Wrzesień 12, 2008, 10:12:58 »

Wielkie dzięki Smiley

Powiedzcie mi jeszcze jakie inne rybki mogę hodować w akwarium wielogatunkowym o rozmiarze moim ?

Jest tutaj opcja podziękuj lub coś w tym stylu, bo chce jakoś wyróżnić osoby które mi odpowiedziały i pomogły Smiley
Zapisane

Moje akwaria: 126l.
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: