Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Piranie  (Przeczytany 5446 razy)
rybak
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162



« : Styczeń 19, 2007, 12:55:42 »

Witam
Nabyłem dziś w sklepie dwie piranie czerwone tak przynajmniej pisało. Ryby te mają ok 6 cm są podobno jeszcze młode. Moje pytanie brzmi w jakich warunkach powinno się hodować takie ryby i czy można je trzymać póki co w akwarium towarzyskim? Jak trochę podrosną to sprawie im większe i osobne akwarium. Może ktoś hoduje w swoim akwarium takie ryby. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
                                                                                                                            THX.
Zapisane
::Martyna::
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 203


« Odpowiedz #1 : Styczeń 19, 2007, 13:31:13 »

Tekst pochodzi z http://www.akwarium.netfriend.org/kasaczowate/pirania_cz.html
Jest najbardziej znaną przedstawicielką swojej rodziny. Są to ryby drapieżne i krwiożercze, znane głównie z legend i opowiadań. Każdy z nas słyszał historie, lub widział film na którym stado "zabójczych" ryb atakowało podróżnika który zażywał kąpieli w Amazonce. Ryba ta ogryza ciało do kości, nie atakuje zwykle ludzi, chyba że ze strachu. Gatunek ten posiada bardzo ostre zęby, które pozostawiają bardzo trudno gojące się rany. Dlatego należy zachować ostrożność, wykonując prace porządkowe w akwarium. Gdy zdecydujemy się hodować ten gatunek w naszym akwarium musimy posiadać bardzo duży, jednogatunkowy zbiornik. Powinniśmy również zaopatrzyć się w bardzo wydajny filtr, gdyż ryby te są bardzo łakome i wydalają dużo odchodów, problem też stanowi nie zjedzony pokarm który może łatwo zepsuć wodę. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami z wieloma kryjówkami z korzeni. Piranie karmimy obficie 2-3 razy w tygodniu kawałkami mięsa. Zdarzają się przypadki rozrodu w niewoli, ale by osiągnąć taki sukces potrzebne są idealne warunki w naszym zbiorniku, POWODZENIA Smiley

Tekst z http://www.akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=181&Itemid=57
POCHODZENIE:
Tropiki Ameryki Południowej
WIELKOŚĆ:
30cm 
DYMORFIZM:
Brak wyraźnych różnic. Samiec z wiekiem staje się czarniejszy od samicy. 
ZACHOWANIE:
Bardzo agresywna, drapieżna ryba. Nadaj sie wyłącznie do jednogatunkowego akwarium. Do domowego zbiornika zalecane jest trzymanie młodszych egzemplaży. 
TEMPERATURA:
23-26*C. Nie powinna spadać poniżej 21*C. 
POKARM:
Wyłącznie mięsny: owady, dżdżownice, larwy ochotki, rureczniki (tubifex), surowe mięso pokrojone na cienkie paski, młode ryby. Obficie karmimy. 
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 24-25*C. Hodowla możliwa jedynie kiedy rodzice są obficie karmieni. Ikra rozsiewana jest po zbiorniku. Wylęg jest bardzo mały i wrażliwy na zmiany temperatury wody. Karmimy pantofelkami  i wrotkami. Po kilku tygodniach pylistą suchą paszą i drobnym żywym pokarmem. Zbiornik rozrodowy powinien być duży ponieważ młode szybko rosną. 
Młode ryby są dosyć płochliwe, jednak kiedy się zaaklimatyzują mogą być dośyć agresywne. Do dekoracji używamy kamieni, korzeni i lignitow. Dno raczej żwirowate. Ewentualne rośliny powinny  być duże i zakorzenione w doniczkach. Zbiornik przyciemniony, co nada charakteru naturalnego środowiska ryb. Woda miękka i lekko kwaśna, powininna być dobrze natleniona. 
OPIS:
Ponieważ ryby potrafią niszczyć urządzenia w akwarium, zalecany jest filtr zewnętrzny i dobrze ukryty kabel od grzalki, najlepiej w plastykowej rurce. 

Cytat z http://www.akwarium.mud.pl/pirania.html
Młode ryby są dosyć płochliwe, jednak kiedy się zaaklimatyzują mogą być dośyć agresywne. Do dekoracji używamy kamieni, korzeni i lignitow. Dno raczej żwirowate. Ewentualne rośliny 
powinny  być duże i zakorzenione w doniczkach. Zbiornik przyciemniony, co nada charakteru naturalnego środowiska ryb. Woda miękka i lekko kwaśna, powininna być dobrze natleniona.



P.S: Młode rosną bardzo szybko!!! Lepiej już teraz kup to większe akwarium.
Zapisane

x))
Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #2 : Styczeń 19, 2007, 16:13:50 »

Rybak a tak apropo ile litrowe masz akwarium bo jak na 2 piranie powinno być przynajmniej 150l a tamte rybki zaraz staną sie pożywieniem dla piranii. Na filmie widziałem jak wpuszczono żywego szczura do akwarium z kilkoma piraniami po 5 minutach już go nie było.Zapomniałem jeszcze dodać że jest to ryba z rodzaju kąsaczowatych a wiec lepiej ją trzymac w stadzie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2007, 18:10:01 wysłane przez Andrij » Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #3 : Styczeń 19, 2007, 20:01:11 »

to pytanie chyba powinieneś był zadać przed kupnem tych ryb. To bardzo płochliwe ryby a do tego wybitnie drapieżne (wie to każdy 5-cio latek). Dlatego trzymanie ich w akwarium towarzyskim to kompletny idiotyzm. To duże stadne ryby wymagające dużego akwarium.
Zapisane

żałobniczka
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 384



« Odpowiedz #4 : Styczeń 19, 2007, 20:07:43 »

Andrji twoja wypowieć ..... Shocked nieskomentuje, bo sama mam szczura bubka  Grin I tak jak napisał lukas, szybko urosną i będzi duży kłopot, te ryby ze względu na zachowania powinno się trzymać w towarzyskim.
Zapisane

Moje akwa, odnowione foty Wink. Zapraszam do komentowania Smiley

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,8645.0.html
Bubo bubo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 182



« Odpowiedz #5 : Styczeń 19, 2007, 21:37:28 »

Pirania atakuje tylko wtedzy kieduy jest głodna.tylko że...GŁODNA JEST ZAWSZE!
Zapisane

450 l : 6 Pterophyllum scalare,3 Ancistrus sp. 3 Platydoras costatus,  3 Hoplosternum thoracantum, 3 Crossocheilus siamensis, 4 Ancistrus sp. 5 Corydoras sp.
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #6 : Styczeń 19, 2007, 22:15:57 »

Czytałam wypowiedź człowieka, który jest właścicielem piranii i zajmuje sie tym gatunkiem od ponad 15 lat. Napisze co zapamietałam.
Piranie powinno sie trzymać w stadach minimum 15 sztuk a wymagana wielkość zbiornika dla takiej ilości to ok 900L.
Nalezy także dokładnie wiedzieć jakie piranie sie ma, bo w sklepach najczęściej sa opisane jako piranie :? A jest to o tyle istotne, że często w sprzedaży jest oferowany gatunek piranii roslinożernej.
Dla mnie sam pomysł dołożenia piranii mięsożernych do zbiornika ogólnego jest albo wyrazem ogromnej głupoty labo skłonności sadystycznych "akwarysty".
Zapisane
rybak
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 162



« Odpowiedz #7 : Styczeń 20, 2007, 13:46:40 »

Jak juz pisalem trzymam je tam tymczasowo a pozatym sa jeszcze bardzo male i od kiedy je mam nie zdazylo sie aby zaatakowaly mi jakas inna rybe dzis zlozylem zamówienie na akwarium 200l mysle ze to powinno wystarczyc jak na dwie tylko ryby a tak pozatym to pytalem tylko w jakich warunkach powinno sie je chodowac(warunki wodne ,temp, pozywienie ,filtracja itp.)
 Za odp. MARTYNY wielkie dzieki za reszte zreszta tez.
Zapisane
Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #8 : Styczeń 31, 2007, 19:43:04 »

No cóż, zapytałem w twoim imieniu koleżanki, po szkole ichtiologicznej i powiedziała mi, ze 2 piranie szybko się zatłuką, nie mogą sobie ustalic hierarchi i zagryzą się na śmierć !!!!!!  Sad od 300l można trzymać 5 pirani, które jako tako będą żyły, powiedziała, że jest taka zasada : 1 pirania- 100l, 2-4 piranii - trupy, 5 piranii - ok. Można trzymać jedną piranie, która będzie żyła, ok wszystko, ale jeśli kilka to TYLKO od 5szt
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #9 : Luty 01, 2007, 14:42:41 »

Trzymanie samotnej piranii też odpada, że względu na jej stadność. Jeśli chce się hodować, to kupujemy STADO i to za jednym zamachem i zbiornik dla takiego stada min. 500L. Mówię tu oczywiście o piraniach czerwonych/nattera (tych drapieżnych). W handlu b. popularnie są sprzedawane piranie roślinożerne, paku jako czerwone. Za młodu b. trudnio się odróżnia te 2 wspomniane wcześniej gatunki.
Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #10 : Luty 01, 2007, 16:45:22 »

1 pirania spoko będzie żyła, tylko nie będzie widać naturalnych zachowań, takie jakie są w stadzie ... Co prawda to prawda, u mnie w sklepie sa piranie roslinozerne po 5zl i rzeczywiscie sa podobne  Wink papa
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #11 : Luty 01, 2007, 22:21:38 »

Cytuj
1 pirania spoko będzie żyła

Tylko CO TO ZA życie ?

Paletkę też można samotnie trzymać, tylko po co?

Stado to stado i trzeba mieć stado, a nie skażywać rybę na samotność jak na stada nie ma warunków - czysta głupota i tylko zwierzęta się męczą.
Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #12 : Luty 02, 2007, 10:13:21 »

Teraz masz gościu problem. Jesli da rade to odwołaj tamto zamuwienie i kup akwarium 350L. Jak już to zrobisz, zalejesz wodą, urządzisz zbiornik to za 2 tygodnie będziesz mógł wpuścić ryby, czyli te twoje 2 piranie plus jeszcze 3 które dokupisz.
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #13 : Luty 02, 2007, 11:09:59 »

popieram, ostatecznie nawet 300l je zadowoli, lecz jak masz miejsce to jak największe, jak będzie z 400, to możesz już mieć 6-7 Wink, nawiasem mówiąc zawsze mażyły mi się piranie  Cool Gratuluje wyboru  Cool
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
xmateuszxxx
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 58


« Odpowiedz #14 : Kwiecień 09, 2007, 22:40:37 »

siema jak jeszcze nie wiesz to odpowiem ci na twoje pytanie piralie naj lepiej czuja sie w 27 stopniach nawet miesozerne zjadaja albo niszcza rosliny na twoim miejscu dokupil bym jeszcze ze 2 sztuki powinny miec mocny filtr bo bardzo brudza na jedna powinno przypadac 50 l wody wiecej nie pamietam Smiley
Zapisane

160l
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: