Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
Autor Wątek: PIELĘGNICA BLUE DEMPSEY  (Przeczytany 25407 razy)
grodek78
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 277



« Odpowiedz #30 : Kwiecień 04, 2010, 19:43:37 »

witam może i ja coś dorzucę jakieś "trzy zdania"
Pielegnica niebieskołuska
Nandopsis actofasciatus
Syn. Cichlasoma octafasciatum
Cichlasoma biocellatum,
Heros octofasciatus

Ta wojownicza pielegnica w pełni zasłużyła na przydomek " Jack Dempsey" , którym akwaryści obdarzyli ją na cześć legendarnego boksera. Jest jednak przepięknie ubarwiona i mimo trudnego usposobienia cieszy się wciąż ogromną popularnością.
Występowanie: Belize, Gwatemala, Honduras i południowy Meksyk
Wielkość:  samce ponad 20cm, samice mniejsze
Zachowanie: ryba terytorialna i agresywna, kopiąca w podłożu, niszczy rośliny.
Karmienie: duży pokarm preparwany i żywy
Akwarium: obszerne z otwartą przestrzenią do pływania i dużymi kryjówkami, Skały oraz inne elementy wystroju muszą być dobrze umocowane, rośliny zabezpieczone. Skład wody nie ma wiekszego znaczenia zaleca się jednak wodę dobrze filtrowaną, miękką o odczynie obojętnym. Temp.22 -25 stopni
 
To są Twoje informację, czy też cytujesz je z jakiegoś źródła ? Jeżeli są cytowane to dobrze byłoby podać materiał źródłowy z którego one pochodzą. A tak poza tym te informacje można bez problemu znaleźć w googlach, a tematem tego wątku jest odmiana "electric blue".
Zapisane

aresik
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 343


« Odpowiedz #31 : Kwiecień 04, 2010, 21:20:24 »

och przepraszam myślałem że ten wątek to zbiór wiadomości na temat pielegnicy niebieskołuskiej, to przepisałem z pewnej ksiązki ale już nie pamiętam nazwy grodku. Dlaczego się czepiasz.   Tongue to jest temat 
 Pierwszy post ,
Cześć dzisiaj w zoologu widziałem pielęgnice blue demsey (nie wiem czy nie przekręcam nazwy). Czy ktoś może wie gdzie można znaleźć informacje na temat tej rybki. Google brak - wiec podejrzewam ze coś kręcę z pisownią. Śliczna  jest więc prośba o pomoc.....i droga jak pierun. U mnie 90,0 zł/szt.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2010, 21:22:46 wysłane przez aresik » Zapisane

do moderatora , proszę o usunięcie mnie z forum!
Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #32 : Kwiecień 06, 2010, 12:20:58 »

Cytuj
Pielegnica niebieskołuska
Nandopsis actofasciatus
Syn. Cichlasoma octafasciatum
Cichlasoma biocellatum,
Heros octofasciatus

Ta wojownicza pielegnica w pełni zasłużyła na przydomek " Jack Dempsey" , którym akwaryści obdarzyli ją na cześć legendarnego boksera. Jest jednak przepięknie ubarwiona i mimo trudnego usposobienia cieszy się wciąż ogromną popularnością.
Występowanie: Belize, Gwatemala, Honduras i południowy Meksyk

To jest przepisane z jakiejś strony internetowej. I nazwy nie są zaktualizowane - bo jako obowiązującą podano "nandopsis", co nie jest prawidłowe. Nandopsis, Cichalsoma, Heros, czy C.biocellatum można uznawać za synonimy lub stare nazwy (C. biocellatum to już szczególnie dawna nazwa). Ale o tym już tu była mowa.


Historycznie opisana pod takimi nazwami przez takich badaczy:

Heros cyanoguttatus (Evermann & Goldsborough 1902) - błędna identyfikacja
Heros octofasciatus (Regan, 1903) - oryginalny, bazowy opis; pierwszy dokładny opis tej ryby
Cichlasoma octofasciatum (Meek 1904)
Cichlosoma biocellatum (Regan, 1909) - młodszy synonim
Parapetenia octofasciata (Allgayer 1989) - nowa próba przypisania rodzajowego
'Cichlasoma’ octofasciatum (Kullander 1996) - Kulander zgłosił tu jakieś swoje wątpliwości; postulat Kulandera by ryby o nie do końca rozstrzygniętej identyfikacji nazywać 'Cichalsoma' ale w tym jednym charakterystycznym cudzysłowiu; w tym rodzaju są ryby które trafiają tu tymczasowo, czekając na dalsze badania i rewizje
Archocentrus octofasciatus (Schmitter-Soto 1998) - nowa próba przypisania rodzajowego; tak naprawde octofasciatum należy do szerokiej grupy Archeocentrus, w której mieszczą się mniejsze rodzaje: Cryptoheros, Rocio, Amatitlania itp - nazwa dla rodzaju ryb blisko ze sobą spokrewnionych
Nandopsis octofasciata (Burgess 2000)
Rocio octofasciata (Schmitter-Soto, 2007)

Dlatego nazwą obecną jest Rocio octofasciata, bazowy opis to opis Regana z 1903 roku.

oraz lokalne geograficzne odmiany:

Rocio ocotal (Schmitter-Soto , 2007)
Rocio gemmata (Contreras-Balderas & Schmitter-Soto, 2007)
Zapisane
aresik
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 343


« Odpowiedz #33 : Kwiecień 06, 2010, 18:47:07 »

to nie jest przepisane ze strony internetowej. Akwarystyka słodkowodna  John Dawes
Zapisane

do moderatora , proszę o usunięcie mnie z forum!
Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #34 : Kwiecień 06, 2010, 19:26:50 »

Ok, sorki, i za razem dzięki za informacje skąd pochodzi info.
Zapisane
Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #35 : Kwiecień 18, 2010, 17:39:05 »

Pozwole sobie wkleić fotke - r. octofasciata, rybka pływająca w zbiorniku użytkownika peron - wklejał zdjęcie w temacie prośba o identyfikacje ryb strona 132


Zapisane
Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #36 : Kwiecień 29, 2010, 09:36:10 »

Gośc w Łodzi ma do sprzedania Electric Blue Dempsey
Zapisane
Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
 
Skocz do: