Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
Autor Wątek: PIELĘGNICA BLUE DEMPSEY  (Przeczytany 25418 razy)
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #15 : Marzec 28, 2010, 21:00:46 »

Z tego co mi wiadomo cichlasoma octofasciatum pochodzi z dorzeczy Amazonki i Rio Negro,(...)
bardzo proszę o nie wygłaszanie takich herezji na głos Wink C.octofasciatum nazywana przez amerykańskich hodowców Jack Dempsey (na cześć amerykańskiego boksera) to typowa pielęgnica ameryki środkowej - zamieszkuje Meksyk i południe USA, Gwatemalę oraz Belize. Występuje głównie w alkalicznych jeziorach, oraz na rozlewiskach (Floryda). Preferuje raczej twardsze wody o pH powyżej 7. Także pisanie tu o Rio Negro jest całkowicie nie na miejscu.

Electric Blue jest barwną odmianą hodowlaną, choć pojawiają się już opinie mówiąc, że może być hybrydą międzygatunkową. W każdym razie potomstwo Electric Blue jest płodne, a barwy trwałe i dziedziczne.
Zapisane

asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #16 : Marzec 28, 2010, 22:42:34 »

Napisałem z tego co mi wiadomo... podparty 2 książkami akwarystycznymi. Fakt wiekowymi...
Przepraszam za wprowadzenie błędu do dyskusji... mógłbym uzyskać źródło twoich informacji??
Dokształce się w Pielęgnicach
Zapisane

k_stach
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #17 : Marzec 29, 2010, 07:47:08 »

witam,
 Jako zrodlo informacji o pielegnicach polecam ksiazki A.Sieniawskiego Pielegnice Amerykanskie w Akwarium cz. 1 i 2.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2010, 08:06:59 wysłane przez k_stach » Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #18 : Marzec 29, 2010, 18:05:55 »

... mógłbym uzyskać źródło twoich informacji??

źródłem tych informacji była moja głowa Smiley ale żeby nie być gołosłownym wrzucam kilka pierwszych linków z google:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piel%C4%99gnica_niebiesko%C5%82uska
http://akwa-mania.mud.pl/archiwum/a120/a120,1.html
http://www.aquawiadomosci.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103
http://www.jarek.zsel.edu.pl/strony/malawi.html

przepraszam że nie podaję odnośników do literatury ale szczerze mówiąc nie chce mi się szukać. Przedmówca zaproponował Sieniawskiego - powinieneś tam stosowne info znaleźć.
Zapisane

asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #19 : Marzec 29, 2010, 20:38:08 »

... mógłbym uzyskać źródło twoich informacji??

źródłem tych informacji była moja głowa Smiley ale żeby nie być gołosłownym wrzucam kilka pierwszych linków z google:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piel%C4%99gnica_niebiesko%C5%82uska
http://akwa-mania.mud.pl/archiwum/a120/a120,1.html
http://www.aquawiadomosci.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103
http://www.jarek.zsel.edu.pl/strony/malawi.html

przepraszam że nie podaję odnośników do literatury ale szczerze mówiąc nie chce mi się szukać. Przedmówca zaproponował Sieniawskiego - powinieneś tam stosowne info znaleźć.


Więc ja że nie siedze w SA co do pochodzenia podparłem się Encyklopedią Ryb Akwariowych Stanislava Franka... i jak to nie raz już na tym forum pisałem treść książek bardzo często rozmija się z prawdą Smiley
Pozdrawiam
Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #20 : Marzec 30, 2010, 08:19:00 »

Panowie!  Smiley

Cytuj
bardzo proszę o nie wygłaszanie takich herezji na głos (...) Także pisanie tu o Rio Negro jest całkowicie nie na miejscu.


Cytuj
Przepraszam za wprowadzenie błędu do dyskusji... (...) Dokształce się w Pielęgnicach


Cytuj
Przedmówca zaproponował Sieniawskiego - powinieneś tam stosowne info znaleźć



Sieniawski podaje jako miejsce występowania także dorzecza Rio Grande i Rio Negro (Sieniawski, Pielęgnice a w akwarium część II, strona 42). Więc ani nie jest to wygłaszanie herezji na głos, ani asagoth nie musi się niczego douczać ani za nic przepraszać, bo podał słuszne info (a przynajmniej poszedł za waszymi wskazówkami i podał info zgodne z Sieniawskim  Smiley  ). Jedyne czego można tu nie pojmować, to nazwanie tego błędem i herezją, a będąc poproszonym o informacje powołać się na Sieniawskiego który pisze co innego....

Cytuj
to odmiana ta nie jest sztucznie wyhodowana przez człowieka.
Co ciekawe, oprócz odmiany "blue", znalazłem też informację, że pielęgnica ta występuje również w innej barwnej odmianie "gold"


To bardzo interesujące informacje! Skoro octofasciatum występuje na tak rozległych terenach, to podejrzewam że musi występować kilka różniących się przynajmniej trochę populacji. Nigdy wcześniej nie słyszałem o odmianie gold, ale gold i blue mogą być właśnie takimi populacjami. Niestety, ale aby uznać to za prawidłowe i słuszne, musiałbym mieć wiarygodne dane w jakich rejonach dokładnie gold i blue są poławiane, a tego rodzaju informacjami kiepsko...

Cytuj
C.octofasciatum nazywana przez amerykańskich hodowców Jack Dempsey


I nie C. octofasciatum tylko R. octofasciatum  Smiley  Nie ma podstaw by nie uznawać rewizji z 2007 roku. Nazwa Cichlasoma była nazwą tymczasową w momencie kiedy nie wiedzieliśmy do jakiego rodzaju zaliczyć tę pielęgnicę, i zresztą prawidłowo powinno się używać tej nazwy w nawiasie 'Cichlasoma' lub nazwy exCichlasoma -  "Cichlaosma"/exCichlasoma to taki worek do którego wrzuca się wszystko (pielęgnice amerykańskie) których przynależność nie jest rozstrzygnięta. Jednak po badaniach z 2007 roku uznanie rodzaju Rocio jest uznane za słuszne.

U Sienawskiego wsyępuje jeszcze dawna nazwa - nandopsis. Ale nazwy Cichlaosma, nandopsis, parachromis czy heros - pod jakimi ta pielęgnica w przeszłości występowała, nie są aktualne.

http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=rocio+octofasciatum&btnG=Szukaj+w+Google&lr=
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2010, 08:27:14 wysłane przez Grundman » Zapisane
k_stach
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #21 : Marzec 30, 2010, 10:43:45 »

Sieniawski faktycznie pisze o Rio Negro, ale pod nazwa Rio Negro wystepuje tez rzeka w Gwatemali i mysle ze mial na mysli te rzeke
http://en.wikipedia.org/wiki/Chixoy_River
 
Zapisane
grodek78
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 277



« Odpowiedz #22 : Marzec 30, 2010, 11:44:29 »

Sieniawski faktycznie pisze o Rio Negro, ale pod nazwa Rio Negro wystepuje tez rzeka w Gwatemali i mysle ze mial na mysli te rzeke
http://en.wikipedia.org/wiki/Chixoy_River
 

Zapewne tak, bo Rio Negro (to które jest dopływem Amazonki) to typowo "czarne wody" Ameryki Południowej i byłem mocno zdziwiony, gdy przeczytałem, że występuje tam pielęgnica niebieskołuska.
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #23 : Marzec 30, 2010, 19:31:45 »

Sieniawski podaje jako miejsce występowania także dorzecza Rio Grande i Rio Negro (Sieniawski, Pielęgnice a w akwarium część II, strona 42). Więc ani nie jest to wygłaszanie herezji na głos, ani asagoth nie musi się niczego douczać ani za nic przepraszać, bo podał słuszne info (a przynajmniej poszedł za waszymi wskazówkami i podał info zgodne z Sieniawskim  Smiley  ). Jedyne czego można tu nie pojmować, to nazwanie tego błędem i herezją, a będąc poproszonym o informacje powołać się na Sieniawskiego który pisze co innego....

Przyglądając się wymaganiom tego gatunku - pH:7,0-8,0 ; dH:10-20 - można wysnuć prosty wniosek że ta ryba nie może pochodzić z Rio Negro (dopływu Amazonki). Przy Rio Grande zapewne też chodzi o tą na granicy Meksyku i USA, a nie tą w południowej Brazylii.

Sieniawski faktycznie pisze o Rio Negro, ale pod nazwa Rio Negro wystepuje tez rzeka w Gwatemali i mysle ze mial na mysli te rzeke
http://en.wikipedia.org/wiki/Chixoy_River

tego typu pomyłki (?) często pojawiają się w książkach Pana Sieniawskiego. zresztą zdarzają mu się i poważniejsze błędy merytoryczne - o czym już na forum było. Z pewnością zasięg niebieskołuskiej nie sięga aż tak daleko na południe by sięgnąć do Rio Negro (tego o którym myślimy w pierwszym momencie wymieniając tą nazwę Wink ) Także zapewne masz rację.

asagoth - mam nadzieję, że nie odebrałeś mojego pierwszego postu jako atak, to była tylko kontra twojej wypowiedzi, nic osobistego. choć widzę że niektórzy odebrali to inaczej. pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2010, 22:11:39 wysłane przez lukas » Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #24 : Marzec 31, 2010, 17:56:30 »

Ok, możecie mieć rację, że z tym Rio Negro chodzi o Chixoy River. Niestety, jeśli nawet, to błąd Sieniawskiego polega tu na tym, że nie doprecyzował.

Cytuj
to była tylko kontra twojej wypowiedzi, nic osobistego. choć widzę że niektórzy odebrali to inaczej. pozdrawiam.


Heheh, nie, jeśli chodzi o mnie, to ja tak nie zrozumiałem, i w osobiste kwestie też się nie mieszam  Wink  chodzi mi tylko o konkretne informacje. Skoro już poucza się kogoś, a ten ktoś prosi o wskazanie źródeł gdzie może się douczyć, a podaje się mu Sieniawskiego, który twierdzi znowu inaczej, to robi się śmiesznie  Wink

Pisałeś, że gdzieś tu był temat/dyskusja o błędach u Sienaiwaskiego - moge zapytać gdzie się ta dyskusja toczyła. Będe wdzięczny za linka.



___________________________________________________________ _____________________________________________

Informacje do których dotarłem


Electric Blue - generalnie różnie się mówi, jedni podają że jest to mutacja, którą wyodrębniono w akwariach, inni wskazują że może to być krzyżówka (octofasciatum z H. carpintis). W następnym poście przedstawię najbardziej dokładne dane jakie do tej pory znalazłem - będzie to opinie Artigasa Azasa.

Natomiast jak ktoś zainteresowany to tu jest temat w którym gość opisuje jak prowadzi hodowle Electric Blue. Wcale nie jest to prosta sprawa, trzeba krzyżować te ryby ze zwykłymi Dempseyami, potem selekcjonować itd., z tarła Electric Blue rodzi się wiele zwykłych Dempseyów - z racji tych problemów ryby te osiągają bardzo duże ceny. http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=8479   Są tu też zdjęcia oraz filmiki.

Gold Dempsey - złota mutacja Rocio octofasciata  uzyskana i opracowana na Florydzie (Demason, 1997), a potem wprowadzona na rynek i produkowana do celów komercyjnych.

Albino Dempsey - jest jeszcze odmiana albinotyczna. Niektórzy myślą że gdy mowa o odmianie złotej to chodzi właśnie o nią. Ale albino występuje w naturze, w pojedyńczych egzemplarzach, ale są łatwym łupem dla drapieżników. Obserwuje się je rzadko.


Ale odmiany Blue, Gold i Albino to jeszcze nie wszystko! W rodzaju Rocio oprócz octofasciatum są bowiem także: Rocio ocotal i Rocio gemmata. Nie różnią się za bardzo od octofasciatum, są to raczej warianty lokalne.

Rocio ocotal to ryby poławiane w Ocotal Laguna (ponoć mozna je znaleźć też w innych miejscach), różnią się tym że mają znacznie więcej koloru czerwonego i różowego na głowie i są ciemniejsze niż normalny octofasciatum, są ponoć też mniej agresywne. Z kolei jak wygląda R. gemmata i gdzie występuje - nie wiem. Brak dostępnych info o tym.




Na zdjęciu pierwszym Rocio ocotal z Laugny Ocotal, fota pochodzi z Cichlid Room, ryba pływa w akwarium uzytkownika michael z Holandii.



Drugie zdjęcie, Rocio octofasciata populacja z Cenote-Huchil ha w Meksyku.
(* nie wiem co to "cenote" ale to chyba to:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Cenote )
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #25 : Marzec 31, 2010, 18:07:12 »

Pisałeś, że gdzieś tu był temat/dyskusja o błędach u Sienaiwaskiego - moge zapytać gdzie się ta dyskusja toczyła. Będe wdzięczny za linka.
to było w dziale Ryby akwariowe w wątku autorstwa Drago o nietypowych rybach akwariowych (temat nazywał się O flądrach, belonach itp. albo jakoś tak - znajdziesz na pewno) - wątek Sieniawskiego przewijał się w tym temacie parokrotnie.

jak na niego trafię to zalinkuję
Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #26 : Marzec 31, 2010, 18:09:44 »

"Tzw. Blue Dempsey - szczep tych ryb został opracowany pod koniec 1990 r. przez Héctora Luzardo, (zmarły w 2004) renomowanego akwaryste z Argentyny. Chociaż szczegóły dotyczące jego rozwoju i powstania są utrzymywane w tajemnicy, powszechnie rasa została uznana za pochodzącą z natury mutacje, u której następnie w sposób selektywny wychodowano długie nietypowe płetwy. Choć ta hipoteza może być prawdziwa (a na pewno komercyjnie wygodna, bowiem wielu ludzi ma tendencję do odrzucania mieszańców), to jednak jest sprzeczna z moim doświadczeniem i wiedzą. Powszechnie są znane mutacje występujące w środowisku naturalnym (np. Albino i złota formy wielu pielęgnic, czerwona splendida Petenia, różowa nigrofasciatus Cryptoheros), ale nigdy nie widziałem koloru nawet w przybliżeniu tak niebieskiego jak u Blue Dempsey. Duża zmienność w kolorze i kształcie u narybku Blue Dempsey jest jeszcze bardziej podejrzana, jest tu widoczne silne podobieństwo kolorystyczne i kształt podobne do carpintis Herichthys, pielęgnicy z północno-wschodniego Meksyku". (Artigas Azas, 2007).
Zapisane
grodek78
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 277



« Odpowiedz #27 : Marzec 31, 2010, 20:44:38 »

Grundman, to bardzo interesujące informacje. Ciekaw jestem, jakie jest stanowisko ichtiologów w kwestii pochodzenia pielęgnicy electric blue, czy jest ono jednoznaczne, czy też panują całkowicie odmienne opinie.
Zapisane

Grundman
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 524


« Odpowiedz #28 : Kwiecień 01, 2010, 10:32:12 »

Póki ktoś nie zrobi porządnych badań genetycznych, to będą panowały różne opinie...  Opinia Azasa jest jak na chwilę obecną najbardziej zrównoważoną opinią - bo jak by nie było on bierze pod uwagę wszelkie mozliwości, i nie faworyzuje jakiegoś poglądu.

W sumie sam nie wiedziałem że jest tyle tych pododmian octofasciatusów Smiley  Nie wiedziałem np że istnieje ta odmiana/mutacja gold, dzięki grodek za to info.

No i ciekawe jaka odmiana/populacja pływa w Twoim akwarium  Smiley
Zapisane
aresik
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 343


« Odpowiedz #29 : Kwiecień 04, 2010, 19:13:40 »

witam może i ja coś dorzucę jakieś "trzy zdania"
Pielegnica niebieskołuska
Nandopsis actofasciatus
Syn. Cichlasoma octafasciatum
Cichlasoma biocellatum,
Heros octofasciatus

Ta wojownicza pielegnica w pełni zasłużyła na przydomek " Jack Dempsey" , którym akwaryści obdarzyli ją na cześć legendarnego boksera. Jest jednak przepięknie ubarwiona i mimo trudnego usposobienia cieszy się wciąż ogromną popularnością.
Występowanie: Belize, Gwatemala, Honduras i południowy Meksyk
Wielkość:  samce ponad 20cm, samice mniejsze
Zachowanie: ryba terytorialna i agresywna, kopiąca w podłożu, niszczy rośliny.
Karmienie: duży pokarm preparwany i żywy
Akwarium: obszerne z otwartą przestrzenią do pływania i dużymi kryjówkami, Skały oraz inne elementy wystroju muszą być dobrze umocowane, rośliny zabezpieczone. Skład wody nie ma wiekszego znaczenia zaleca się jednak wodę dobrze filtrowaną, miękką o odczynie obojętnym. Temp.22 -25 stopni
 
Zapisane

do moderatora , proszę o usunięcie mnie z forum!
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
 
Skocz do: