kirysnik

(1/2) > >>

JAJOO:
czy kirysniki czarnoplame sa rybami stadnymi jak kiryski? czy moze jak sa dwa osobniki to tez beda sie dobrze czuly?

Jarecki:
Kryjówki dają poczucie bezpieczeństwa dla nawet jednego osobnika. Po za tym płochliwość zwiększa się jesli w akwarium jest bardzo mało lub zero innych ryb. Miałem kiedyś aż trzynaście dojrzałych "klamotów" i zachowywały sie dość swobodnie. Przy karmieniu to był istny kocioł.
Jednak nawet w takiej ilości nie wykazują takiego pływania w stadzie jak czynią to dianemy długowąse. Wolą przesiadywać na dnie w zakamarkach roślin i korzeni.
Wnioskuję że dobre schronienia są dla nich najważniejsze i o dziwo: Obecność innych ryb.
Słynne u nich pobieranie powietrza z szybkością torpedy występuje gdy powierzchnia wody jest mocno oświetlona i brak jakichkolwiek roślin nawodnych czy dorastających do powierzchni.

JAJOO:
narazie amm jednego malego czy dokupienie jeszce 2 do 160L to juz bedzie ich za duzo?jednak rosna dosc spore. i jescze ejdno zcemu ramireza go atakuje? :/

Jarecki:
No trochę gęstawo dla trzech sztuk w przyszłości.
Tak mi się wydaje bo zjeść dobrze też lubią więc im ich więcej tym roboty z utrzymaniem czystości także.

Rybcia:):
Kiryśnik czarnoplamy (Hoplosternum thoracatum) (Cuvier i Valenciennes, 1840)
 Występowanie: północna i środkowa część Ameryki Południowej, południowa część Ameryki Środkowej;
Akwarium: duże, powyżej 120 litrów;
Woda: miękka do twardej; pH około 7; idealnie klarowna;
Temperatura: 20 - 260C;
Wielkość: nawet do 20 cm, zwykle w akwariach nie przekracza 18 cm;
Długość życia: ryba długowieczna, żyje przeciętnie 10-15 lat;

 Kiryśnik czarnoplamy należy do rodziny Kirysowatych - Callichthyidae. Jest więc dalekim kuzynem kiryska strumieniowego, spiżowego, panda i pozostałych kirysków.
Kirysowate w naturze zamieszkują zbiorniki zamulone i okresowo przesychające. Aby więc przeżyć, wykształciły specyficzny sposób oddychania. Po prostu połykają powietrze, z którego tlen pobierają w końcowej, silnie unaczynionej czśąci przewodu pokarmowego.
Obserwując tę rybę w akwarium często można zauważyć gdy, jak błyskawica, podpywa do powierzchni wody, połyka kilka łyków powietrza, po czym pikuje w dół, na dno zbiornika. Podobno, w czasie takiego rajdu, może zranić wolno pynące pod powierzchnią wody rybki. Bowiem kiryśnik zmierzając do powierzchni, nie bardzo obserwuje otoczenie. Jednak osobiście nigdy nie spotkałam się z taką sytuacją.
            Kiryśnik czrnoplamy jest dużą rybą o walcowatym ciele pokrytym dużymi płytkami kostnymi. W jego wyglądzie dominuje ubarwienie szaro-brązowe, z mnóstwem ciemnych kropek o różnych kształtach. Głowę ma dużą z bezzębnym pyskiem otoczonym dwoma parami wielkich wąsisków.
Płeć można rozróżnić dopiero u osobników dorosłych. Samce mają bardziej rozwinięty pierwszy promień płetwy piersiowej. Jego zabarwienie jest ciemnordzawe. Samice natomiast pierwszy promień płetwy piersiowej mają ciemny (czasem nawet czarny )ale nie tak mocno rozwinięty.Poza tym samce są wyraźnie smuklejsze od samic, zaokrąglonych w partii brzusznej.
            Ten łagodny olbrzym jest rybą długowieczną. W akwarium może dożyć nawet piętnastu lat. Przyjmując więc go do naszego zbiornika musimy liczyć się z tym, że na długie lata w nim pozostanie.
Urządzając dom dla tej rybki, nie musimy kierować się jakimiś specjalnymi wskazówkami. Doradzam jedynie zrezygnowanie z roślin o delikatnych łodygach oraz z roślin nie ukorzeniających się w akwarium. Bowiem kiryśnik płynąc bardzo szybko może te rośliny uszkodzić lub wyrwać z podłoża. Zamiast tego lepiej zdecydować się na duże rośliny o szerokich liściach. Mój kiryśnik wprost uwielbia wylegiwać się na nich.
Kiryśnik krórego ja hoduję, wraz z postępującym z wiekiem coraz częściej w dzień chowa się pod dużymi liściami kryptokoryn bąź też w innych zakamarkach akwarium. Doradzam więc stworzenie paru odpowiednio dużych i zaciemnionych kryjówek dla tej ryby.
Dobrze jest również ułożyć w akwarium kilka dużych, płaskich kamieni. Kiryśniki bowiem lubią na nich odpoczywać.
            Kiryśniki czarnoplame należą do dużych ryb. Mimo swej wielkości są są one bardzo łagodne. Nigdy nie słyszałam o sytuacji, w której zraniłyby inną rybkę. Wolą raczej ustępować miejsca bardziej zadziornym gatunkom.
            Kiryśniki w zasadzie przyjmują każdy rodzaj pokarmu. Aczkolwiek zauważyłam, że wolą one pokarmy mięsne. Larwy owadów, rureczniki, serce wołowe, gotowane żółtko - to ich przysmaki. Nie gardzą równiez wszelkimi pokarmami suchymi.

Informacje pochodzą ze strony www.moje-rybki.webpark.pl
Powodzenia w hodowli :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona