Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Ryby akwariowe « Całkiem nowy start i kilka pytań potrzebujacych odpowiedzi.
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Całkiem nowy start i kilka pytań potrzebujacych odpowiedzi.  (Przeczytany 4741 razy)
mateu52
Nowy
*
Wiadomości: 7


« : Kwiecień 19, 2014, 18:45:06 »

Witam, tydzień temu kupiłem nowe akwarium .. może coś o nim
Akwarium 112. panorama (z przykrywa)
FILTR ZEWNĘTRZNY HW-302
Grzałka (nazwy nie pamiętam, stoi u dziewczyny ale temp. jest po 2giej stronie akwarium 25-26oC)
Kamień napowietrzający
roślinki
podłoże(jakiś specialny żwirek ze sklepu) + mniejsze kamienie


Teraz zacznę tak, mam w nim już trochę rybek z tego co pamiętam jest ok 35-40
Rybki są dla początkujących tj. gubiki, mieczyki, molinezje, neonki, kiryski, razbory
Robiłem test związków wody testem z zoologicznego i wszystko jest ok

Teraz zadam kilka pytań i jeżeli mógłby ktoś to proszę o odpowiedzi, a jeżeli Wy macie pytania bo czegoś zapomniałem to proszę pisać.

1. Posiadam filtr zewnętrzny z 3 koszykami, co w nie włożyć? Aktualnie siedzi na samym dole: zeloid, środek: węgiel aktywny, góra: ceramika. Czy coś takiego może zostać? Czy może lepiej coś na coś zmienić? żeby było wszystko ok z akwarium i rybkami.
2. Jaka powinna być temp. wody, po 1 stronie akwarium mam grzałkę, po 2giej jest termometr i pokazuje ok 25-26oC
3. Jak często i długo palić światło dla rybek?
4. Jak często karmić rybki? Ile razy dziennie?
5. Jeżeli mam w akwarium trawę i inne 2 roślinki w tym żwirku to te roślinki rozprzestrzenią się czy tylko będą rosły w górę?
6. Czy wyżej wymienione rybki mogą pływać w akwarium razem?
7. Jakie są rybki żyworodne poza tymi co mam? (oczywiście wiem że nie wszystko jest u mnie żyworodne)
8. Jak wygląda rozmnażanie rybek ikrowych? Czy wystarczy że wrzucę samiczkę do samca w odpowiednich warunkach w akwarium w każdej chwili i doczekam się ikry? Czy samiczka musi być specialna jakaś?tzn. mieć w sobie jakąś ikre i wtedy samiec ją zapładnia? Może niezrozumiałe pytanie ale jakoś wytłumaczyć nie potrafie he.

Z góry dziękuję każdemu kto spróbuje odpowiedzieć na moje pytania i pomóc mi. Pozdrawiam a jeżeli sobie coś jeszcze przypomne to napiszę.
Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 20, 2014, 06:11:04 »

1. Gdzieś czytałem, że węgiel to daje się tylko jak się leki podaje. Nie wiem ile w tym prawdy ale u mnie już węgla nie ma - zastąpił go keramzyt, a zeolit zamieniłem na biobale bo miałem wrażenie, że podnosił twardość wody. Zastanawiam się też nad dodaniem prefiltra zewnętrznego z gąbką o różnej grubości bo koszy na wkłady brakuje, jak nie to do 1 kosza pójdą 2 rodzaje wkładów XD.
2. Temperatura jest ok 25 jest odpowiednia dla większości ryb.
3. 10h jest zalecane, ale można palić do 12h.
4. 1-2 razy.
5. Roślinki ci się teoretycznie namnożą przez kłącza i w górę też będą rosły. Tyle w teorii, w praktyce zapewne pokryje je glon, liście zżółkną lub odpadną. Może się mylę i oby, ale tak często kończy się przygoda z akwarystyką. Pełno na serwisach aukcyjnych itp. właściwie nowych akwariów za 1/4 czy 1/2 ceny, których właściciele się zrazili do akwarystyki bo wyrósł glon i nie wyglądało już tak pięknie jak sobie wyobrażali.
6. Pływać razem mogą, nic im nie będzie. Ale czy powinny XD?
7. Drobniczka jednodniówka, platka - tyle znam innych.
8. Samica składa ikrę i samiec ją podlewa "mleczkiem".  Czasem ryby się mnożą czasem nie, na to wpływu nie masz.
Z 2 ostatnich pytań jakie zadałeś domyślam się, że będziesz chciał ryby mnożyć i tu chciałem cię przestrzec. Ryby żyworodne to nie jest chodliwy towar, a jak nie jest chodliwy to i nie jest cenny. Gupiki można kupić po 50gr/szt, a inne żyworódki od 1-3zł. Po tyle widziałem wystawione, nie wiem czy ktoś je kupuje. Może właśnie nowi akwaryści. Z żyworódkami jest problem, poczytaj, początkowa radość zamieni się w problem:
http://www.akwarium.net.pl/forum/jak-rozmnozyc-rybki/jak-powstrzymac-rozmnazanie-rybek/msg347169/#new
Nie dorobisz się na tym, załatwisz sobie problem. Jajorodne tak się nie mnożą.
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 20, 2014, 19:48:46 »

1. W koszach zostawiłbym ceramikę. Zeolit zmieniłbym na gąbkę i węgiel na dodatkową ceramikę, bądź biobale.
2. Temperatura gra dla większości popularnych ryb i roślin.
3. Jeśli akwarium dopiero startuje, to świeć 5-6h dziennie i stopniowo co tydzień zwiększaj czas naświetlania o godzinę, aż do docelowych 10 godzin dziennie. Zaczynając od razu od 10h dziennie narażasz się na wysyp glonów.
4. Ryby karm 1-2 razy dziennie, ale uważaj, żeby ich nie przekarmiać-lepiej trochę mniej niż za dużo.
5. Rośliny w najprostszym podziale rozróżniamy łodygowe i rozmnażające się przez kłącza-wszelkiego rodzaju trawy rozrastają się przez kłącza, rośliny łodygowe zaś trzeba przycinać i rozsadzać na boki. Musiałbyś podać nazwy roślin jakie posiadasz, lub wrzucić ich zdjęcia, żeby można było jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
6. Wymienione ryby raczej nie będą sobie przeszkadzały w jednym akwarium, jednak Twoje jest za małe dla tylu gatunków. Na Twoim miejscu wybrałbym dwa/trzy gatunki, np. gupiki, razbory i kirysy.


Powodzenia!!!
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #3 : Maj 04, 2014, 08:27:38 »

1. Co do warstw w filtrze:

1) jako pierwsza idzie warstwa filtracji mechanicznej - może to być albo gąbka albo wata perlonowa - ta warstwa zapobiega zamulaniu warstw czynnych biologicznie
2) jako druga warstwa idzie zeolit (pamiętaj że zeolit trzeba wymieniać, ponieważ nasyca się on tylko do pewnego poziomu)
3) ostatnia warstwa to ceramika. sporo osób nie daje zeolitu dając w jego miejsce ceramikę również na 2 warstwę

węgla na co dzień nie daje się do filtra biologicznego. używamy go tylko wtedy kiedy chcemy wyciągnąć jakieś substancje z wody. np po leczeniu ryb.

2. 25-26 stopni dla tego co tam masz jest git.
3. Dla rybek to może się ono w ogóle nie palić. światło jest potrzebne do życia roślinom a nie rybom.
4. Wszystko zależy on tego jakie mamy ryby. Przy twoich 2-3 razy dziennie małymi porcjami. Jak dasz więcej to też nic im nie będzie. Ważne żeby podawac małe porcje, tzn takie żeby w ciągu ok 2-3 min wszystko było zjedzone. pokarm nie może zalegać w akwarium.
5. Podaj gatunki tych roślin to coś powiemy. Trawa, to pewnie nurzaniec - on rozmnaża się wegetatywnie przez rozłogi, także obok wyrośnie cię drugi, dalej trzeci, itd.
6. Mogą, choć dla mieczyków to trochę małe akwarium. Trzeba było zamiast mieczyków wybrać platki - są bardzo podobne a jednak dużo mniejsze.
7. Wszystkie piękniczkowate, szczupaczki żyworodne, półdziobki, ksenotki... jest tego trochę.
8. Nie można generalizować. Ryby mają bardzo zróżnicowane zwyczaje tarłowe i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na twoje pytanie.
Zapisane

mateu52
Nowy
*
Wiadomości: 7


« Odpowiedz #4 : Maj 10, 2014, 08:17:15 »

mam jeszcze 1 pytanie czy kamien napowietrzajacy jest wystarczajacy do napowietrenia wody w 112l?
i jeszcze jedno, od jakiegos tygodnia dzieje sie mi cos z rybkami a mianowicie 2dum mieczykom zniknela pletwa
na gorze zrobila sie biala i zanikla, poznije na grzbiecie pojawily sie biale male plamki zauwazylem ze tjb, jakies
wżery, wczoraj neonkowi przod zrobil sie biały i tjby zaszło na prawe oko i jest takie metne czy wie ktos co to moze byc?
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #5 : Maj 10, 2014, 11:23:06 »

zastosuj baktopur. jakaś bakteria zaatakowała twoje ryby.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #6 : Maj 10, 2014, 19:35:39 »

mam jeszcze 1 pytanie czy kamien napowietrzajacy jest wystarczajacy do napowietrenia wody w 112l?
i jeszcze jedno, od jakiegos tygodnia dzieje sie mi cos z rybkami a mianowicie 2dum mieczykom zniknela pletwa
na gorze zrobila sie biala i zanikla, poznije na grzbiecie pojawily sie biale male plamki zauwazylem ze tjb, jakies
wżery, wczoraj neonkowi przod zrobil sie biały i tjby zaszło na prawe oko i jest takie metne czy wie ktos co to moze byc?


Kamień niby wystarczy ale lepsze by było gdy woda wychodząca z filtra porusza taflą wody jest chyba lepszą metodą niż puszczanie efektownych bąbelków do wody.
Co do mieczyka to zapewne ma tą płetwę sklejoną i wygląda na to jak by jej nie było. Małe białe plamki występują w ospie rybiej "Ichtioftirioza" poczytaj sobie i porównaj do objawów swoich ryb:
http://www.domowe-akwarium.pl/ospa_rybia.php

zastosuj baktopur. jakaś bakteria zaatakowała twoje ryby.


To dobry lek tylko przy zastosowaniu zbyt mocnej dawki tego specyfiku można zabić ryby.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2014, 19:40:56 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #7 : Maj 11, 2014, 01:46:06 »

To dobry lek tylko przy zastosowaniu zbyt mocnej dawki tego specyfiku można zabić ryby.
mi się nigdy nie zdarzyło, ale jak z każdą chemią wpuszczaną do wody trzeba być ostrożnym i uważać.

baniakmaniak co ci poleciało?
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #8 : Maj 11, 2014, 21:32:36 »

baniakmaniak co ci poleciało?

Nic. Napisałem, że jest dobry ale też mocny to lek to taka przestroga zwłaszcza dla tych co jeszcze go nie stosowało.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: