Zielono -brązowy nalot na szybach... jak zapobiegać.

(1/2) > >>

Cortino:
Gdy posiadałem wcześniej akwaruim jednym z moich większych problemów był zielono -brązowy nalot na szybach , na liściach i kamieniach. Nie mogłem soboie z tym poradzić. Czyściłem szyby , lecz po kilku dniach sytuacja się powtarzała. Posiadałem akwarium 170L i jako oświetlenie stosowałem jarzyniówkę FLORA firmy osram. Dawała lekko różowe światło. Niby miała być dobra dle roślin. Jednak rośliny zamiast rosnąć stały prawie w miejscu , natomiast nalot na szybach pojawiał się natychmiast. Teraz zakładam inne akwarium ok 200L. I nie chce aby taki nalot się pojawił. Poradzcie co mam zrobić. Z góry dziękuję .

Przemek:
Z tego co pamiętam te swietlówki flora mają światło dobre dla roślin, ale stosunkowo słabe. Zresztą brązowy nalot świadczy o za słabym oświetleniu (okrzemki). Proponuję dołożyć do tej inne świetlówki o innej barwie. No i wysoki poziom związków azotowych też sprzyja glonom. Jeśli akwarium dobrze dojrzeje będzie dużo mniej z tym kłopotów.

lukas:
światło z FLORY osram'a bardzo głęboko penetruje zbiornik i bardzo sprzyja glonom. Nie polaca się jej do niskich akwariów,bo właśnie wywołuja burzę glonów. Myślę że admin ma racje spróbuj połączyć ją z innymi świetlówkami,np. INTRENE lub BIOLUX (obie firmy osram),jednak jeśli twoje akwa jest niższe niż 50cm to raczej wogóle zrezygnuj z FLORY.

Sebastian:
2 m-ce temu uruchomiłem akwa 90 l  mam w nim flore (18W) i 840 , akwa ma wys. 38 cm, i nie zauważyłem plagi glonów.Glony można pokonać,odpowiednie param. wody, oświetlenie itp i bedzie ok.

Cortino:
Teraz czyli 2 dni  temu , założyłem sobie akwarium 160 l o wymiarach 100x40x40. Jako oświetlenie do niego stosuje 2 jarzeniówki Philipsa DayLight o mocy 30W każda. Mam nadzieje ze bedzie dobrze, tylko zeby rośliny rosły :) W pozniejszym czasie zmienie jednego day lighta na coś innego , doradzcie co bedzie najodpowiedniejsze dla roślin i ryb. Jak narazie wszystko jest ok , tylko woda trochę mętna...i zastanawiam się czy to efekt świerzeh wody czy moze za słabo wypłukałem żwir :) Zobaczymy . Pozdrawiam i dzięki za wszystkie wskazówki.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona