Żabienica boliwijska

(1/1)

rodia:
Dziś pierwszy raz natknąłem się na żabienicę boliwijską w sklepie. Na internecie nie mogę znaleźć żadnych sensownych opisów oprócz tych sklepowych. W sklepie liście były dość szerokie - owalne, na necie na fotkach widać liście długi i bardzo wąskie.

Do jakich rozmiarów i jaki kształt ma ta roślina ?

Pozdrawiam, R.

michji:
Pewnie to w sklepie była to forma emersyjna. Z wyglądu podwodnego bardzo przypomina Sagittarię Subulatę.

 Na niemieckiej stronie jest napisaneŁ

Temperatur      20-30°C
pH                    pH 5,5-7,5
KH                    2-12dKH
Höhe(wysokość)   10 bis 20cm

sebano79:
Pozwolę sobie zacytować:
"Echinodorus bolivianus  (Rusby) Holm-Nielsen (1979)
- Żabienica boliwijska


SYNONIMY :
Alisma bolivianum Rusby 1927,
Alisma ranunculoides L. var. brasiliense Saint-Hilaire 1833,
Alisma tenellum f. latifolia Seubert 1848,
E. austroamericanus Rataj 1970,
E. tenellus var. latifolius (Seubert) Fassett 1955,
E. tenellus var. latifolius f. apanecae Fassett 1955,
E. grisebachii hort.

POCHODZENIE : Rozpowszechniona w południowej Ameryce: Ekwador, Brazylia, Boliwia, Peru, Argentyna, Paragwaj
OPIS : Nieduża błotna roślina, nadwodna wysokości do 25 cm, podwodna do 10 cm. nadwodne blaszki liściowe liniowe 2 - 8 cm długości i szerokości 3 - 10 cm z ostrym czubkiem, zielonego koloru. Podwodny liść do 10 cm długości i5 - 7 cm szerokości jasno zielony z 3(5) żeberek. Pęd kwiatowy podwodny równy z liśćmi lub troszeczkę wyższy około 13 cm. Kwiatostan z 1 - 4 okółkami w każdym jest 6- 14 kwiatów o rozmiarach około 1,3 cm. Nasiona długości 0,8 - 1,5 mm, 0,5 - 1 mm szerokości z trzeba bocznymi żeberkami.
UPRAWA : Niskorosnące żabienice są bardzo dekoracyjne i zalecane do sadzenia w przedniej części zbiornika. Temperatura optymalna 20 - 26°C. Duże egzemplarze rozmnażają się czasami poprzez podział kłącza. "
tekst zaczerpnięty ze strony: http://akwa-mania.mud.pl/

rodia:
Nie rozumiem tego z synonimami. To znaczy że to ten sam gatunek co latifolius czy tenellus ? Bo jeśli tak to wychodzi, że latifolius i tenellus to też ten sam gatunek. <zonk>

sebano79:
Skrót "var." pochodzi od łacińskiego varietas, czyli po naszemu odmiana, np. "fagus silvatica var. purpurea" to po naszemu buk pospolity odmiana purpurowa. Wszystkie powyższe nazwy odnoszą się do tej samej rośliny. W systematyce ciągle zachodzą zmiany i wprowadzane są poprawki, stąd ciężko czasami być na bieżąco.  Pamiętam, jak zaczynałem szkołę średnią były tylko dwa królestwa a jak ją kończyłem to już pięć :)
Nazwisko przy nazwie określa przyrodnika , który daną nazwę nadał klasyfikując roślinę. Najpopularniejszym był Karol Linneusz i stąd często literka "L" na końcu łacińskiej nazwy wielu gatunków. Nie tylko on jednak się tym zajmował i stąd mnogość nazw.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości