Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Świetlówki dla roslin.  (Przeczytany 41077 razy)
piotrekkk
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 89


« : Kwiecień 06, 2010, 10:35:43 »

Jakie są dobre świetlówki dla roślin? Jakie polecalibyście na wzrost roślin w górę a jakie aby były gęstsze? Na co zwracać uwagę przy wyborze świetlówki? Na to jaka jest temperatura barwowa np.18000K?
Co najlepiej do akwarium roślinnego: Philips Aquarelle 18W vs HAGEN SunGlo 20W vs HAGEN AquaGlo 18W?
Zapisane
dunaj-83
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


-Waterworld- ;-D


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 06, 2010, 10:59:01 »

Dobre świetlówki to takie które w swej barwie emitują kolor czerwony i niebieski, te najlepiej stymulują wzrost roślin.
Najlepiej do tego celu wybierać swietlówki powyżej 5000K

Np. polecam taki zestaw
1.Philips Aquarelle 1000K+ philips 865 lub 965 - wzmaga wzrost roślin i podkreśla kolory ryb
2.Sylvania Grolux= philips 865 lub 965- wzmaga wzrost roślin

A najlepiej zastosować oba zestawy razem, gdyż pojedyńczo może się wydawać trochę przyciemno w akwarium  Grin

To jak będa Ci rosły rośliny nie zależy od samych świetlówek chociaż odgrywają one bardzo ważną role, ważne żeby oświetlenie nie było za słabe w stosunku do ilości litrów w zbiorniku, dodatkowo rodzaj podłoża, nawożenie i Co2 ma duże znaczenie we wzroście roślin ale to osobny temat  Grin
Zapisane
tomto1
*****
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 279


Sing Hallelujah !


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 06, 2010, 18:54:08 »

To czy mamy temp. barwową 4000K czy 10000K nie ma znaczenia dla roślin, chodzi o nasze upodobania Wink
Co do "ciemności" w akwarium to wydaje mi się, że przy temp barwowych powyżej 6500K nie powinno być aż tak ciemno.
Zapisane
Radziasss
Zainteresowany
**
Wiadomości: 178


WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 06, 2010, 22:00:53 »

To czy mamy temp. barwową 4000K czy 10000K nie ma znaczenia dla roślin, chodzi o nasze upodobania Wink

Naprawdę? Nawet nie wiedziałem. Dobrze się składa, bo ostatnio nie mogłem dostać nigdzie 6500 i musiałem kupić 4000. Myślałem, że to jakaś różnica dla roślin. Nie ma żadnej?
Zapisane

zapraszam na moją stronę: www.akwa-swiat.cba.pl
dunaj-83
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


-Waterworld- ;-D


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 07, 2010, 17:01:01 »

Ja jednak przystaję przy tym że ma znaczenie jakie oświetlenie jest zastosowane dla roślin, jeżeli nie ma różnicy to tomto1 proszę spróbuj uprawiać je przy samym oświetleniu 4000K lub 2700K. Rośliny będa wegetować przy tym oświetleniu a o wzroście tych bardziej wymagających można pomarzyć. Dlatego nie muszą to być jakieś super firmowe świetlówki ważne tylko żeby miały odpowiednią moc i temp barwową.
Kolejna sprawa to to że każdy powie że najlepsze swietlówki dla roślin to 6500K i 1000K (np Aquarelle) a najlepiej ich kombinacja, owszem przy 6500 nie jest ciemno ale dodaj do tego groluxa lub aquarelle to zobaczysz jaki będzie efekt. Dlatego stosuje się czasem dodatkowo świetlówki 4000K, przeważnie wtedy gdy jest jeszcze kilka innych świetlówek. Świetlówka 4000K ma barwę żółtą która bardzo słabo wspomaga wzrost roślin dlatego dodaję się ją raczej dla uzyskania efektu wizualnego w zbiorniku
 
Zapisane
tomto1
*****
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 279


Sing Hallelujah !


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 07, 2010, 19:41:15 »

4000K owszem wygląda jakby świeciła troszkę na żółto ale czy widmo światła będzie tylko i wyłącznie żółte ? Dajmy przykład PHILIPS MASTER TL5 4000K. Widmo tej świetlówki jest niebiskie, zółto-zielone i czerwone więc chyba prawidłowo ?
Co do uprawy przy świetlówkach 2700K i 4000K z powodzenie uprawiałem takie rośliny jaki Rotala sp green, Eleocharis parvula. Moim zdaniem jest to możliwe co popieram własnym doświadczeniem, lecz tak jak mówiłem temp. barwowa jest tylko własnym upodobaniem. Obecnie posiadam w zbiorniku 54L 2x 15W 6500K i jestem bardziej zadowolony z barwy, jest jaśniej, więc możemy wnioskować iż gdy mamy większą temp. barwową świetlówka daje jaśniejsze światło. Wink
Zapisane
dunaj-83
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


-Waterworld- ;-D


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 08, 2010, 01:37:53 »

Wszystkie świetlówki które mają w swoich oznaczeniach na początku cyfrę 9 (np 965), nie ważne czy to bedzie właśnie 965 oznaczające świetlówki o barwie 6500K czy też 940 oznaczające świetlówki o barwie 4000K, będą to świetlówki o pełnym widmie, a to znaczy że będą one zawierały w sobie wszystkie kolory (czerwony niebieski żółty i zielony) różnica polega na tym że w jednych będzie więcej danego koloru a w drugich mniej, i chociaż nie będzie to widoczne gołym okiem kolory te będą występować w danej świetlówce. Świetlówka 4000K zawiera w sobie trochę niebieskiej i czerwonej barwy ale tylko znikome ilości, dlatego rośliny jakoś tam będą przy niej rosły, przewaga to kolor zielony i żółty które są w małym stopniu wykorzystywane przez rośliny. Dlatego słyszy się czasem że rośliny dają sobie radę przy takim oświetleniu, ale bez szału.
6500K jest dobrym światłem jasnym i wyraźnym i nie ma mowy żeby ktoś powiedział że przy nich jest ciemno w akwarium, aquarelle 10000K daje natomiast światło sine jak w masarni, podobnie wszystkie typowo roślinne np Sylvania grolux, Aquamedic plant grow itp dają światło różowawe i trzymając tylko takie świetlówki będzie ciemno w akwarium mimo że maja wysoką temp barwową, dlatego potrzebne są do rozjaśnienia świetlówki o barwie zimnej białej 6500K.
Wytłumacz mi więc kwestie, po co Ci wszyscy ludzie płacą grubą kasę zakupując takie drogie świetlówki specjalistyczne, skoro w pierwszym lepszym sklepie elektrycznym mogliby kupić i zastosować tanie odpowiedniki jakimi są świetlówki biurowe o barwie 4000K i zwykłe żarówki energooszczędne 2700K i z powodzeniem tak jak Ty piszesz uprawiać przy ich użyciu rośliny, przecież to by była wielka pomyłka tych ludzi? Niestety tak nie jest. Dlaczego?
Odpowiedz jest prosta: przy uprawie roślin nie stosuję się takich świetlówek gdyż ich barwa słabo stymuluje wzrost roślinności . Powtarzam jeszcze raz że, świetlówki 4000K są miłe dla oka ludzkiego, można je z powodzeniem użyć przy hodowli samych ryb (np. ryby z Tanganiki lub Malawii)  ale do uprawy roślin się nie nadają.
Jeśli dalej nie wierzysz to poczytaj wątki i popatrz na duże zbiorniki roślinne ludzi którzy mają nie dwie, tylko więcej świetlówek, zobacz jakie oni mają zestawy oświetleniowe, rzadko który ma u siebie 4000K i niżej, bo ze swojego doświadczenia wiem i nie tylko mojego że wystarczy jedna taka świetlówka w całym zestawie a będzie ona psuć efekt wizualny nie mówiąc już o jej słabym działaniu na rośliny.
Twój wniosek jest zatem niepoprawny bo masz dwie takie same świetlówki (6500K), nie masz więc porównania jak by to wyglądało gdybyś zamienił tą jedną na aquarelle lub groluxa, efekt wizualny i ten działający na roślinność jest wtedy zupełnie inny.   papa

  
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2010, 01:39:46 wysłane przez dunaj-83 » Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 08, 2010, 10:28:02 »

Z tego co wyczytałem to rosliny sa w stanie wykorzystac słaba swietlówke z nieodpowiednim widmem pod warunkiem ze natezenie swiatła bedzie odpowiednie. Natomiast gdy natezenie jest nieodpowiednie to nawet odpowiednie widmo swietlówki nic nie da  .. Dlatego najpierw trzeba zadbać by mieć odpowiednią ilosc W/l w następnej kolejnosci martwic sie o widmo a na samym koncu o to czy jest jasno w akwarium  Wink

ps. mam akwarium na 2 rózowych roslinnych swietlowkach i wcale nie jest az tak ciemno  Wink

Co do samej jasnosci w akwarium to ludzkie oko ma to do siebie ze odbiera zielone widmo za bardziej jasne niz czerwone i niebieskie o takim samym natezeniu. Wiec w uproszczeniu im swietlowka wydaje sie jasniejsza tym ma mniej odpwiedniego widma dla roslin a wiecej nieodpowiedniego widma zielonego.


W odpowiedzi na pierwszy post polecam kupić najtanszy polski wyrób PILA 54-765 (dzienna zimna) do tego cieplorózową tanią osram fluora i będzie swietne połączenie za małe pieniądze
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2010, 10:33:36 wysłane przez Pethro » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #8 : Kwiecień 08, 2010, 14:39:17 »

Dołączę tutaj i dodam że jest też taka świetlówka jak Osram Nature która ma światło różowawe i jest jaśniejsza od flory cena badzo podobna.Swego czasu stosowałem taką świetlówkę oczywiście w połączeniu z 865 i rośliny fajnie rosły. W Castoramie w Kielcach można obejżeć jak świecą Fluora i Nature na dziale ze świetlówkami.
A jak ktoś nie mieszka w Kielcach to wystarczy prześć się do większego supermarketu typu Real,Tesco,Lewiatan,Lidl na dział mięsny i zobaczyć jak świeci tam najczęściej są stosowane bo podbija kolor czerwony miięsa i warzywa wyglądają na świerzsze w tym świetle.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2010, 14:51:50 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #9 : Kwiecień 08, 2010, 15:45:27 »

To czy mamy temp. barwową 4000K czy 10000K nie ma znaczenia dla roślin, chodzi o nasze upodobania Wink
Co do "ciemności" w akwarium to wydaje mi się, że przy temp barwowych powyżej 6500K nie powinno być aż tak ciemno.
He he, no dobre. Możesz czymś poprzeć tą teorię?
Zapisane
sebano79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #10 : Kwiecień 09, 2010, 14:54:33 »

Panowie i panie, nie ma co się spierać gdyż każdy ma trochę racji. Rośliny korzystają  z całego spectrum, jednak barwa czerwona i niebieska ma największy wpływ na proces fotosyntezy. W zależności od wymagań rośliny różnie ona będzie reagowała na oświetlenie. Nie zapomnijmy, że istnieje podział roślin na światłożądne, śwaitłolubne, cienioznośne i cieniolubne. Widziałem akwaria oświetlone zwykłą żarówką (nawet nie świetlówką) i pewne gatunki (mchy, micorosium) nieźle sobie radziły. Osobiście kupując świetlówki roślinne zwracam uwagę głównie na wykres. Z własnych doświadczeń mogę polecić Narwa oceanic colour oraz narva nature superb. Aktualnie od tygodnia używam osram fluora. Do tego Philips aquarelle ale wybrałem ją ze względu na zdolność oddawania barw i nie traktuję jej jako roślinną. Jest uzupełnieniem do osram. Co do świetlówek Hagena to niestety niezbyt miło ją wspominam. Miałem sun glo i po pół roku wyrzuciłem wymieniając na narva oceanic colour.Nie odpowiadała mi ani barwa (widzialna) ani jej wpływ na akwarium. Gatunki uprawiane przeze mnie żyły, ale nie rosły jak bym sobie tego życzył. Poza tym notorycznie nękały mnie glony. Przyczyny można by się doszukiwać gdzie indziej ale po wymianie świetlówki wszelkie problemy zniknęły.
Wracając do waszej dyskusji: im temperatura barwowa wyższa , tym barwa światła bardziej "zimna" i na odwrót. Przy czym światło białe ma temperaturę barwową 5500K. Trzeba również wziąć poprawkę na zdolność widzenia światła przez ludzkie oko, gdyż jak wspomniano już powyżej najlepiej przyswajamy światło z zakresu żółci i zieleni.
A teraz krótko , żwięźle i na temat: do akwarium roślinnego , żeby nie przepłacać , polecam na początek Osram fluora (18W koszt ok. 25zł).
Zapisane


450l
dunaj-83
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


-Waterworld- ;-D


« Odpowiedz #11 : Kwiecień 09, 2010, 18:02:02 »


A teraz krótko , żwięźle i na temat: do akwarium roślinnego , żeby nie przepłacać , polecam na początek Osram fluora (18W koszt ok. 25zł).

Pytanie: gdzie można taką fluore dostać pytam bo u mnie w mieście kicha z tym, jakie są jej długości i z tego co się orientuje to tylko w t8 występuje?
Zapisane
tomto1
*****
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 279


Sing Hallelujah !


« Odpowiedz #12 : Kwiecień 09, 2010, 18:14:46 »

Fluora w Castoramie z tym, że widziałem tylko T8 od 18W w górę. Jedynie 6W i 8W jeśli dobrze pamiętam było T5.
Zapisane
sebano79
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« Odpowiedz #13 : Kwiecień 09, 2010, 18:22:13 »

Na stronie producenta oraz w jego katalogu nie ma wersji T5. Kupowałem niedawno 18W (60cm) za 24 zł w sklepie elektrycznym oraz dwa tygodnie temu 36W/120cm w hurtowni elektrycznej "POLAMP" w cenie 35 zł . Możliwe , że znajdziesz je również w zoologicznym ale pewnie będzie drożej. Jej zamiennikiem wg producenta jest Sylvania gro-lux.
Moce: 15, 18, 30, 36 i 58 W
Zapisane


450l
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #14 : Kwiecień 09, 2010, 18:26:06 »

Pytanie: gdzie można taką fluore dostać pytam bo u mnie w mieście kicha z tym, jakie są jej długości i z tego co się orientuje to tylko w t8 występuje?

18(20)W to praktycznie jedna i ta sama dlugosc czyli 59cm, mozna znalesc tak jak podalem w nawiasie 20W t8 ktora jest jak widac o 2W mocniejsza a taka sama dlugosc, ja z takich korzystam aktualnie, firma to ressun, cos chinskiego ale widze ze wykresy odpowiadaja barwie oddawanej przez nie (wiadomo ze moje oko dokladnie nie wychwyci ale sadze ze bardziej wiecej niz mniej sie zgadza wykres do swiatla)
jestem z nich zadowolony, ladnie podkreslaja kolor ryb, rosliny ladnie rosna i jest wydana z tej firmy szeroka gama swietlowek, aktualnie posiadam o barwie niebieskiej typowo na rosliny i 2x rozowej na rosliny i ryby - te faktycznie podkreslaja kolory ryb a ze dominuje ich spektrum na codzien to takze moge smialo powiedziec ze przyczyniaja sie do ladnego wzrostu roslin

cena takich to zakres 15-25zl w zaleznosci jaka, za rozowe zaplacilem akurat 18zl a za niebieska 23zl. Skad roznica cenowa to niestety nie wiem Grin
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: