Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « roślinki z jeziora ,rzeki do akwarium???
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: roślinki z jeziora ,rzeki do akwarium???  (Przeczytany 23721 razy)
geniusz444
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« : Grudzień 09, 2010, 17:40:37 »

siema czy mogą być roślinki z jeziora do akwarium jak tak to co czeba zrobic zeby nić sie niedziało rybkami

« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2010, 17:44:11 wysłane przez geniusz444 » Zapisane
Bartosz_n
Nowy
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #1 : Grudzień 09, 2010, 18:23:32 »

Witam  ::)jestem tu nowy ale od razu zauważyłem ten temat. Osobiście w swoim baniaku mam pare roślin z różnych wód.
Roślinki w akwa czują się całkiem dobrze, ja przed wsadzeniem ich tylko wypłukałem je. Trzymam także część roślin z oczka wodnego.
Ale uwież mi , że rośliny z rzeki powinny tam rosnąć , przecież jest bardzo duży wybór roślin akwariowych.




Pozdrawiam Bartek.
Zapisane
Lucky
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 402


« Odpowiedz #2 : Grudzień 09, 2010, 18:47:33 »

Wystarczy ze je obmyjesz z jakichs jaj żab i mozesz zaryzykowac posadzenie - kiedys mialem takie sztuki u siebie - ale nie trzymaly sie długo - z tym że to bylo dawno jak doswiadczenia mialem mniejsze (w podstawówce)
Zapisane
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #3 : Grudzień 09, 2010, 19:42:59 »

Według mnie się nie nadają. Rosliny w polskich rzekach czy jeziorach przystosowane są do życia w chłodnej wodzie. W akwarium temperatura będzie dla nich za wysoka (chyba że zamierzasz założyć akwarium z rybami polskimi). Z takimi roślinami zawsze można przyciągnąć jakieś choróbsko lub pasożyty lub innych "gości". Woda też jest zanieczyszczona róznymi chemikaliami, metalami ciężkimi, pestycydami, herbicydami, detergentami.  Z resztą, w sklepach akwarystycznych jest duży wybór roślin, jest także Allegro,  więc po co grzebać w rzece  Cheesy
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2010, 19:46:16 wysłane przez netka888 » Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
g_stanislaw
Gość
« Odpowiedz #4 : Grudzień 09, 2010, 20:06:26 »

Woda też jest zanieczyszczona róznymi chemikaliami, metalami ciężkimi, pestycydami, herbicydami, detergentami.  
Nie przesadzaj. Pewnie nie raz napiłaś się wody z jeziora i żyjesz. Smiley
Od początku mojej przygody z akwarystyką (zaraz będzie rok? Smiley ), mam w zbiorniku nurzańce i rogatki z Drawy. Co prawda wody nie grzeję grzałką, gdyż robią to świetlówki. Latem woda 26-28* (jak włączę wentylator i zapomnę o nim, to zbija mi do 22*), a zimą utrzymuje się 25*.
Więc grzej do rzeki po ziele. Smiley Oczywiście wiosną.
Pamiętaj tylko - tak jak już wspomnieli poprzednicy - o dokładnym wypłukaniu. Dla pewności możesz zrobić kilkuminutową kąpiel w nadmanganianie potasu. Ikry to nie załatwi, ale glony, grzyby itp. owszem.
Zapisane
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #5 : Grudzień 09, 2010, 20:30:02 »

Woda też jest zanieczyszczona róznymi chemikaliami, metalami ciężkimi, pestycydami, herbicydami, detergentami. 
Nie przesadzaj. Pewnie nie raz napiłaś się wody z jeziora i żyjesz. Smiley

Nigdy nie napiłam się wody z jeziora ani rzeki i nikomu nie polecam. Wody powierzchniowe w Polsce są naprawdę bardzo zanieczyszczone (tylko niektóre odcinki, szczególnie w górach, mają wodę klasy 1).

Nikomu nie polecałabym sadzenia w akwa roslin z rzeki, ale to tylko moje zdanie i macie prawo się z nim nie zgadzać.
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
g_stanislaw
Gość
« Odpowiedz #6 : Grudzień 09, 2010, 20:54:50 »

Woda też jest zanieczyszczona róznymi chemikaliami, metalami ciężkimi, pestycydami, herbicydami, detergentami. 
Nie przesadzaj. Pewnie nie raz napiłaś się wody z jeziora i żyjesz. Smiley

Nigdy nie napiłam się wody z jeziora ani rzeki i nikomu nie polecam. Wody powierzchniowe w Polsce są naprawdę bardzo zanieczyszczone (tylko niektóre odcinki, szczególnie w górach, mają wodę klasy 1).

Nikomu nie polecałabym sadzenia w akwa roslin z rzeki, ale to tylko moje zdanie i macie prawo się z nim nie zgadzać.

Sorry za OT, ale nie mogłem się powstrzymać.
Powietrze w Polsce też jest zanieczyszczone. Zwłaszcza latem w Krakowie. Smiley
Nie dajmy się zwariować.

Wracając do tematu... Przecież kilkadziesiąt lat temu (pamiętam bom stary), w zoologu można było kupić gupiki, mieczyki i tzw. glonojady. Po rośliny szło się do rzeki lub jeziora. I wszystko grało.
Tylko nie mów, że dwadzieścia kilka lat temu wody były czystsze. PGR-y waliły nawozy aż miło. Zarówno sztuczne, jak i naturalne.

Można śmiało wsadzać rośliny z naszych wód. Możesz również iść do sklepu i kupić polskiego nurzańca za 9zł. Wybór zostawiam Tobie.
Zapisane
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #7 : Grudzień 10, 2010, 07:49:31 »

Bardzo dużo krajowych roślin musi mieć zapewniony okres spoczynku przez zimę. Jeżeli nie przeżyją zimy w postaci przetrwalnika, to na drugi rok z "niewadomego" powodu giną.
Zapisane

Tańczący z rybkami
netka888
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 395

Akwarystyka to pasja... Practise, go and win !


« Odpowiedz #8 : Grudzień 11, 2010, 17:08:23 »

g_stanislaw, nie będę się z Tobą kłocić ale uważam że rośliny z rzeki się nie nadają. Takie jest moje zdanie. (a zanieczyszczen nalezy unikac jak sie da. przed powietrzem akurat nie uciekniesz, chyba ze na wies  Roll Eyes)

Sory za OT. Już wyraziłam swoje zdanie i siedze cicho  Cheesy
Zapisane

The only reason why God created man is because he was disappointed with the monkey - M. Twain

                 
...In sleep he sang to me
In dreams he came
That voice which calls to me
and speaks my name
And do I dream again?...

...........................................................
Łuki aqua
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #9 : Styczeń 01, 2011, 13:34:14 »

Można spróbować:) ale odradzam sam miałem na początku przygody z akwarium ale jak któregoś razu padły mi ryby co do sztuki to przestałem. Kąpałem w KMno4 i czasem chwilówka cmf i akryflawinie niektóre warte zachody były rogatek sztywny i inne ale szkoda w razie pasozyta lub choroby jakiejś potem wszystko do śmieci całe podłoże korzenie szkoda zachodu. lepiej od znajomego z akwarium albo z allegro rzeczywiscie niektóre firmy mają dobre i doradzą co i jak z warunkami. Pozdrawiam
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #10 : Styczeń 01, 2011, 14:27:57 »

Też uważam że gra nie warta świeczki, lepiej poszukać czegoś na Allegro. Naprawdę można dostać rośliny za grosze i mieć pewność że nie zgniją w akwarium. g_stanislaw  nie zanieczyszczenie chemiczne jest tu problemem a biologiczne, lepiej nienarażać się na chorobę zawleczoną od dzikich ryb. Koszt leczenia i nowej obsady na pewno przewyższy koszt roślin z Allegro.. Po za tym wiele gatunków jak juz wspomniano potrzebuje niskiej temperatury a zimą okresu spoczynku.

Jeszcze jedna kwestia to ochrona środowiska, nie wolno zabierać gatunków chronionych więc trzeba się upewnić zabierając roślinę z naturalnego stanowiska czy nie jest chroniona, nawet jesli chcemy ją posadzić w oczku wodnym.
Przykłady:     

    - Grzybieńczyk wodny
    - Kotewka, Orzech wodny
    - Pływacz zwyczajny
    - Salwinia pływająca
    - Poryblin jeziorny
    - Bobrek trójlistkowy
    - Grążel drobny
    - Grążel żółty
    - Grzybienie białe
    - Grzybienie północne
    - Poryblin kolczasty
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2011, 14:38:06 wysłane przez Pethro » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: