Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Przeklęte akwarium?  (Przeczytany 1996 razy)
.:MEVA:.
Nowy
*
Wiadomości: 1


« : Lipiec 19, 2007, 11:13:56 »

Posiadam akwarium od 3 lat, więc nie za dużo. Na samym początku było ładne, dużo kolorowych roślin, rybek. Lecz od dawna już nie ma po nich śladu... Kupowałam różne środki usuwające glony, nawozy do roślin, zmiękczacze wody i nic! Mam tylko jedną małą roślinkę która i takjuż marnieje. Czyszcze akwarium co 2 miesiące, stosuje różne preparaty, sadzę nowe roślinki i już po 2-3 tygodniach wszystko wraca do poprzedniej formy. Czy ktoś z was miał podobny problem? Jeżeli tak to jak go rozwiązaliście? W czym może tkwić ten problem?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2007, 11:22:25 wysłane przez Emi » Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Lipiec 19, 2007, 11:22:47 »

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,4354.0.html
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
fuzya
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #2 : Lipiec 19, 2007, 11:39:57 »

Witam.
W prawdzie mam akwarium krócej, ale aż takich problemów nie pamiętam.
Właściwie o co chodzi? Czy rośliny marnieją, czy nie udaje się walka z glonami?
Powody, jakie przychodzą mi do głowy:
- złe miejsce ustawienia akwarium - przy oknie np.
- za małe, lub nieodpowiednie oświetlenie
- woda - skoro wciąż stosujesz chemię, to boję się myśleć, jaki koktajl masz w akwarium.Trzeba by zbadać parametry wody i doprowadzić ją do zalecanych stężeń pierwiastków, pH i twardości. Być może w wodzie jaką stosujesz jest jakiś pierwiastek wpływający negatywnie na rośliny, a pozytywnie na glony?
- przerybienie - powoduje, z tego co wiem, duże stężenie NH3 - czyli glony i złe warunki dla ryb.
- filtracja - jeśli nie wychwytuje szkodliwych substancji, to pozostają one w wodzie, szkodząc mikroklimatowi zbiornika.
- nawożenie - tu można by wiele pisać, ale najpierw zająłbym się tym, co powyżej.
- ważna rzecz - podmiany wody zaleca się robić w ilości 25 % co tydzień, ostatecznie co 2 tyg w dojrzałych zbiornikach
- można też przy dużej obsadzie ryb "odkurzać " dno akwarium w częstotliwości wedle potrzeb.
Rozumiem, że doprowadzenie akwarium do świetności zajmie trochę czasu i będzie kosztowało sporo cierpliwości, wielu zabiegów, ale mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogą moje spostrzeżenia.
Pozdrawiam i życzę pięknego ogrodu podwodnego.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: