Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Podloże  (Przeczytany 12760 razy)
Blueza
Nowy
*
Wiadomości: 6


« : Styczeń 07, 2016, 20:44:56 »

Witam
Kupilem ostatnio okazyjnie akwarium i chce sobie je uzadzic
czytam ostatnio duzo o podlozu nie potrafie sie zdecydowac wiec postanowilem zapytac was
Chce chodowac paletki
Sporo roslin
zastanawiam sie czy JBL Manado wtedy nie musze zwirku dodawac albo Tetra complete substrate tylko ze ona wyplywa na powierzchnie wiec trzeba przysypac ja zwirkiem
JBL Manado podobno trzeba dobrze przeplukac bo zmeci wode mam dosyc spore szklo wiec wrazie czego wymiana by byla kosztowna.
Jezeli ktos z was ma to podloze moze podzieli sie swoja opinia
Dzieki
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1 : Styczeń 10, 2016, 10:25:56 »

zastanawiam sie czy JBL Manado wtedy nie musze zwirku dodawac albo Tetra complete substrate tylko ze ona wyplywa na powierzchnie wiec trzeba przysypac ja zwirkiem
JBL Manado podobno trzeba dobrze przeplukac bo zmeci wode mam dosyc spore szklo wiec wrazie czego wymiana by byla kosztowna.
Jezeli ktos z was ma to podloze moze podzieli sie swoja opinia
Dzieki
Zgodnie z instrukcją na opakowaniu należy podłoże zalać ciepłą wodą. Na powierzchnie wody uniesie się pył i inne zanieczyszczenia. Odlewasz to i znowu zalewasz wodą. Stosowałem manado dosyć długo i zwykle po 3 takich płukaniach było ok.

Manado jest podłożem lekkim i mocno sypkim. Ciężko w nim posadzić rośliny. Byle kirysek potrafi podkopać korzenie roślin. No i to podłoże nie jest aktywne. Nic Ci na nim nie urośnie. W akwarystyce roślinnej zwykle stosuje się coś aktywnego i dopiero na to można sypnąć manado.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #2 : Styczeń 10, 2016, 21:05:12 »


  Nic Ci na nim nie urośnie.
Ekspert od akwariów roślinnych się odezwał Smiley co roślinki w baniakach nazywa chwastami:)
Rosną gorzej, ale ja miałem w 240 l same JBL Manado i dawało radę roślinki rosły. Faktem jest to że ciężko się sadzi rośliny ale jak juz posadzisz raczej nie ma z nimi problemu zwłaszcza że rośliny się szybko ukorzeniają w nim i dzięki temu że jest lekkie jest ich sporo wiećej mam porównanie bo kiedyś przy takich samych gatunkach roślin przy zwykłym żwirze były mniej ukorzenione. Ze starego akwarium właśnie zostawiłem sobie do nowego baniaka tylko to podłoże i wodę.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #3 : Styczeń 11, 2016, 13:30:14 »

Też mam manado od kilku lat ok5, co restart daję pod nie substrat mieszany pół na pół z ziemią ogrodową i przykrywam siatką. Na samym manado też rosną rośliny ale za słabo, jeśli chce się dawać CO2 i mocno świecić trzeba podłożyć coś pod spód.
Ja na początku sporo męczyłem się z płukaniem, dopiero przy pierwszym restarcie wpadłem na pomysł i całe manado przepłukałem przez sitko i odpadło z 20l manado ok 4l samego pyłu. Pył bardzo ładny mam go w krewetkarium i jest spoko, ale przy rybach trochę za dużo się mąci.
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #4 : Styczeń 11, 2016, 21:24:13 »


  Nic Ci na nim nie urośnie.
Ekspert od akwariów roślinnych się odezwał Smiley co roślinki w baniakach nazywa chwastami:)
Rosną gorzej, ale ja miałem w 240 l same JBL Manado i dawało radę roślinki rosły. Faktem jest to że ciężko się sadzi rośliny ale jak juz posadzisz raczej nie ma z nimi problemu zwłaszcza że rośliny się szybko ukorzeniają w nim i dzięki temu że jest lekkie jest ich sporo wiećej mam porównanie bo kiedyś przy takich samych gatunkach roślin przy zwykłym żwirze były mniej ukorzenione. Ze starego akwarium właśnie zostawiłem sobie do nowego baniaka tylko to podłoże i wodę.
Żaden ze mnie ekspert w kwestii roślinniaków - to fakt, ale to i owo o akwarystyce wiem. No i potrafię czytać instrukcję Wink
Czego by nie powiedzieć, manado jest podłożem jałowym, czysto dekoracyjnym i żaden akwarysta idący w HT lub poważniejszą zabawę w rośliny nie będzie budował akwarium tylko na manado. Obawiam się, że nawet nawożenie słupa wody niewiele tu pomoże ale jak zauważyłeś, żaden ze mnie ekspert.

Ja zawsze lubiłem Twoje zbiorniki: to taka prosta kwintesencja akwarystyki. Co ma w nim rosnąć, rośnie. Co ma pływać, pływa. Bez spinki na jakieś wykręcone rośliny i ryby. Ale zgodzisz się, że gdyby taki Vento chciał osiągnąć, co osiągnął tylko na mandao, mógłby tylko pomarzyć.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #5 : Styczeń 13, 2016, 02:31:03 »

Ale zgodzisz się, że gdyby taki Vento chciał osiągnąć, co osiągnął tylko na mandao, mógłby tylko pomarzyć.

Zgodzę się jak najbardziej. U mnie rośną rośliny takie które nawet przycinać nie musze nie mam już tyle czasu co kiedys niedługo pokaż e swój nowy zbiornik narożny 190l
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Blueza
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #6 : Styczeń 13, 2016, 08:23:51 »

Dziekuje slicznie panowie
Kupie wiec Tetre i przysypie zwirem
Jeszcze raz slicznie dziekuje
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: