Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Oświetlenie LED ?  (Przeczytany 13159 razy)
P@tryk
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 365



WWW
« : Styczeń 16, 2017, 20:17:55 »

Witam, wracam po dłuższej przerwie do prowadzanie "normalnego" akwarium :-)
Około rok temu zmieniłem oświetlenie w akwarium, zlikwidowałem świetlówki i zamontowałem pasek ledowy. Od tamtej pory rośliny stanęły w miejscu i stoją.
Wiadomo, że Ledy mają dużo mniejsze zużycie energii od świetlówek. Więc może czas zupełnie przerzucić się na LED?

Akwarium które chcę oświetlić to 240l 120x40x50h cm. Wiadomo 50cm wysokości dosyć ciężko doświetlić. Czytałem dużo różnych artykułów i podobno, żeby rośliny rosły istnieje potrzeba oświetlenia LEDami czerwony i niebieskimy podobno to otpowiednie widmo dla roślin. I teraz moje pytanie do Was. Jakie wybrać ? jaką ilość? Czy ktoś używa u siebie i się wypowie?

Znalazłem na allegro coś takiego: http://allegro.pl/swietlowka-grow-led-plant-40cm-rosliny-akwarium-i6535104663.html
Zapisane

Początkujący Smiley
54l - 5 lat
240l - Ameryka Południowa - Nowe
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #1 : Styczeń 25, 2017, 16:53:47 »

Ja powiem tak.
Świetlówka daje sumarycznie więcej światła
Ale LED nie wyjdzie tanio przy takich belkach powiedziałbym że podobnie z ilością wat jak świetlówka ale dużo drożej.
Jak bawić się w LED to tylko samodzielny montaż Power LED 1-3W z kombinacjami RB i białe od ciepłego do bardzo zimnego
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #2 : Styczeń 25, 2017, 19:44:57 »

az moje pytanie do Was. Jakie wybrać ? jaką ilość? Czy ktoś używa u siebie i się wypowie?

Znalazłem na allegro coś takiego: http://allegro.pl/swietlowka-grow-led-plant-40cm-rosliny-akwarium-i6535104663.html


takich modułów trzeba by dać z 6 najmniej przy baniaku 120cm-owym

Ja powiem tak.
Świetlówka daje sumarycznie więcej światła
Ale LED nie wyjdzie tanio przy takich belkach powiedziałbym że podobnie z ilością wat jak świetlówka ale dużo drożej.
Jak bawić się w LED to tylko samodzielny montaż Power LED 1-3W z kombinacjami RB i białe od ciepłego do bardzo zimnego


Zgadzam sie z kolegą przy tak dużym akwarium oświetlenie LED-owe nie będzie tanie chyba że zrobił byś je samemu. Sam takie miałem i nawet nie próbowałem a znam sie na temacie nieco:)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2017, 19:55:08 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #3 : Styczeń 27, 2017, 09:48:15 »

Taśmy LED (zwłaszcza noname, te tanie) raczej kiepsko nadają się do oświetlania akwarium roślinnego.
Trzeba się rozglądać w stronę PowerLED 1W lub 3W ewentualnie CREE lub COB.

Do małego akwarium można samemu coś wymajsterkować.

Poniżej kilko moich warsztatowych zabaw narzędziami.








Lub coś do mniejszego zbiornika:




Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #4 : Lipiec 04, 2017, 11:20:17 »

Cześć wszystkim.
Pietach podpowiedz mi czy dobrze widzę czy ta biała lampa ma wejście usb z boku?
Czy to od jakiegoś sterownika ?
Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #5 : Sierpień 04, 2017, 19:47:11 »

Oj, dawno zaglądałem i chyba nawet fotek już nie chce pokazywać.
Tak, tam jest USB.
W lampie w środku jest sterownik Led Dimmer Pro V2 od Palbras.
Obecnie robię sterowniki na podzespołach Arduino.
Sterowanie bezprzewodowe bluetooth - laptop, smartfon, tablet.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: