kwasy humusowe a przyswajalność substancji pokarmowych

(1/1)

lukas:
czy obecnośc kwasów humusowych (z nieokorowanych gałęzi, szyszek olchowych, itp) wpływa na przyswajalność substancji pokarmowych przez rośliny ? czy może miec wpływ na rozpuszczalność CO2 ?

kafarski:
jeśli wpływa to poprzez rozkład ,czyli obniżenie pH przez wytworzenie CO2- pozytywnie. może się pokazać kożuch bakteryjny na tafli  nawet. ale gałęzie i szyszki raczej nie z tego roku jeszcze? muszą wyschnąć przez zimę podobno.

lukas:
byłem ostatnio na prelekcji odośnie parametrów wody, i tam włąśnie był poruszany temat wpływu kwasów humusowych na formę pierwiastków chemicznych rozpuszczonych w wodzie. Oczywiście moja wiedza w tym zakresie bardzo szybko wywietrzała , dlatego chcaiłem żeby ktoś mądrzejszy ode mnie sie na ten temat wypowiedział.
W tej prelekcji zdaje mi się było powiedziane, że kw.h. mogą powodować syntezę niektórych pierwiastków w nieprzyswajalne dla roślin związki.

kafarski:
hm. ciekawy temat. w przyrodzie jednak w stanie równowagi biologicznej rośliny obumierają tworząc m.in. humus i kwasy humusowe. z ich szczątków żywią się w dużym skrócie inne, nowe rośliny. także nie wiem czy wszystkie humusy blokują dane pierwiastki.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości