Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: JBL Manado - opinie.  (Przeczytany 32516 razy)
tomto1
*****
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 279


Sing Hallelujah !


« : Kwiecień 03, 2010, 14:06:31 »

Chciałbym zapytać tych którzy mają lub mieli to podłoże o spostrzeżenia co do zmian jakichkolwiek parametrów wody, kondycji roślin itd.
Warto ?

Zapisane
Parravon
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 104


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 03, 2010, 15:26:16 »

O bardzo fajnie że założyłeś ten tema bo też się zastanawiam nad zakupem tego podłoża.
Niby wszyscy chwalą ale nie spotkałem nikogo kto by je testował samemu, wiem że parametrów wody nie zmienia na 100% bo koleś w akwarystycznym testuje to podłoże u siebie ale nie chce mi się czekać na rozrośnięcie roślin.
Więc mam nadzieje że ktoś nam odpowie na to pytanie wcześniej.
Zapisane
tomto1
*****
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 279


Sing Hallelujah !


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 03, 2010, 15:33:12 »

Cena jest bardzo atrakcyjna. Wychodzi 5.20zł/1L przy worku 5L, dla porównania AS II+ 9.66zł/1L przy worku 6L czy też Amazonia II ~20zł/1L.
Zapisane
Parravon
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 104


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 03, 2010, 16:12:35 »

Ja osobiście planowałem zakup 25L z allegro za cenę 84.99 już z przesyłką kurierską i wtedy 1L wychodzi 3.4zł czyli bardzo zachęcająco Cheesy
Zapisane
b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 03, 2010, 16:37:29 »

Cena jest bardzo atrakcyjna. Wychodzi 5.20zł/1L przy worku 5L, dla porównania AS II+ 9.66zł/1L przy worku 6L czy też Amazonia II ~20zł/1L.

Z tym ze to są inne podłoża
Zapisane

michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #5 : Kwiecień 03, 2010, 16:53:44 »

 Ja akurat mam to podłoże w akwarium .

 Tylko nie zastosowałem samego jbl manado tylko jeszcze ziemię, żwirek itd.

 Sam żwirek bardzo mi się podoba kolorystycznie, granulacja też jest bardzo fajna. Problemem może być lekkość kulek oraz spora ilość tych które nie mogą zatonąć.

 Żwirek jak napisałem jest bardzo lekki, byle ruch ręką przy dnie i mamy wichurę.

 Nie miałem żadnych problemów w sadzeniu roślin, a szybkie ukorzenianie zauważyłem po tygodniu na Hygrophilia corymbosa i sagittaria subulata.

 Na początku bardzo mocno pyli, przez dwa dni woda była brązowa, ale potem kolor wody się rozjaśniaj, aż do kryształu :] Ogólnie to zachowuje się tak jak każde inne podłoże na bazie gliny, przynajmniej z moich doświadczeń tak wynika.

 Apropo gliny. Czasem po zalaniu można zauważyć "niedopieczone" grudki gliny, które barwią wodę i się rozpudzczają, ale jak zauważyłem, ampulariom i krewetkom to nie zaszkodziło.

 Jak na razie moje akwarium nie jet takie jakie bym chciał mieć (potrzeba noweg oświetlenia, kubełka), docelowo ma to być jednogatunkowy holender, że tak powiem.


 Chciałem założyć temat jak zakładam akwarium na bazie ziemi, żwirku i jbl manado. Szkoda, że wtedy, kiedy kładłem podłoże o tym nie pomyślałem. Zimową lub letnią porą założę je od nowa tak samo jak ma teraz, ale wtedy porobię zdjęcia i spiszę relację na

forum  Marzyciel

 Co do tego czy podłoże zmienia parametry, to prócz chwilowego podniesienia sie ph do 7,9 (teraz ciągle stabilnie 7,0) i twardości (myślę że to przez te "nie dorobione kawałeczki gliny" ), odpowiednimi sposobami można mieć miękką wodę.

 Naprawdę polecam to podłoże w połączeniu z ziemią ogrodową przysypaną żwirkiem kwarcowym, rzecznym lub czymkolwiek cięższym (Duże ryzyko wypłynięcia ziemi).

Samo jbl manado? Nie wiem, nie lubię próbować na wg. mnie jałowych podłożach, także nie wiem i pewnie się nie dowiem z autopsji czy to będzie działać.

 Podsumowując:

Plusy:
-Kolor
-Granulacja
-Cena
-Szybkość ukorzeniania się roslin
-Po kilku podmianach, nie zmienia parametrów
- W 10l worku jest go naprawdę sporo Smiley
-Dziecinnie proste sadzenie roślin, nawet tych o skąpym układzie korzeniowym.

Minusy:
-Dla niektórych za lekki
-Na początku barwi wodę
-Podczas zalewania trzeba uważać, bo robią się duże "kratery" i jeśli ktoś ma nieprzykrytą chociażby firanką, ziemię to na pewno będzie ona wypływać.
-Początkowe zmienianie parametrów.
-Wypływające niedobitki, które trzeba wyławiać

 Reszta wyjdzie w praniu  Grin Jeśli czegoś nie napisałem, to zapytajcie tutaj.
Zapisane
Parravon
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 104


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 03, 2010, 17:05:11 »

A ja słyszałem że na nowych opakowaniach pojawiła się informacja że należy to podłoże zalać gorącą wodą tak na 10/15min. Miał ktoś na opakowaniu taką informację? Dzięki temu niby eliminuje się te rozpuszczające się drobiny i już wtedy nie brudzi wody i staje się bardziej stabilne nie jest takie lekkie.
Zapisane
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 03, 2010, 17:27:55 »

A ja słyszałem że na nowych opakowaniach pojawiła się informacja że należy to podłoże zalać gorącą wodą tak na 10/15min. Miał ktoś na opakowaniu taką informację? Dzięki temu niby eliminuje się te rozpuszczające się drobiny i już wtedy nie brudzi wody i staje się bardziej stabilne nie jest takie lekkie.


 Ta, gdyby bylł instrukcja po polsku pewnie byłoby tak napisane...

 Jest napisane nawet po estońsku i to mnie wkurza, że nie ma polskiego Wściekły Na dodatek to, że na polskich eksportowanych produktach ma być made in europe, ale gdy coś niemieckiego przyjedzie do polski pisze Made in Germany.
 Jasna krew mnie zalewa, ale mniejsza o to

 Z tego co się doczytałem jest miej więcej opisane, że jest to perfekcyjne podłoże dla korzeni, siedlisko potrzebnych bakterii, kulki są okrągłe itp.

 Potem jest napisane, że ma różne wartości wapnia, przed użyciem wygotować  z resztek wapnia oraz że mogą wypływać zbyt lekkie kulki. Na koniec oczywiście reklama kolejnego produktu, w tym przypadku piszą  o kablu grzewczym jbl ...

 Ja tam się nie stosowałem do tych rad, przecież i tak po dwóch trzech podmianach wszystko się stabilizuje, syf wciągnie filtr.

 Z resztą jaka jest przyjemność z sypania suchego podłoża prosto z paczki  Grin
Zapisane
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 03, 2010, 18:01:54 »

Nie wiem gdzie wyczytaliscie o wygotowywaniu - bzdury
Nalezy tylko przeplukac pod biezaca woda i wylowic siatka unoszace sie na powierzchni czasteczki .

http://www.jbl.de/?lang=de

http://www.jbl.de/?lang=fr
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2010, 18:12:20 wysłane przez owlman » Zapisane
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #9 : Kwiecień 03, 2010, 18:15:54 »

 Cytat  z mojego opakowania:

" Before use, we recommend boiling JBL Manado thoroughly with warm tap water in order to clean it from particles abraded during shipment and leftovers of calcium."

Tłumaczenie google:

 "Przed użyciem, zaleca gotowanie JBL Manado dokładnie ciepłą wodą z kranu w celu jej oczyszczenia z cząstek uszkodzonej w czasie transportu i resztki wapnia."
Zapisane
Parravon
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 104


« Odpowiedz #10 : Kwiecień 03, 2010, 18:37:24 »

Nie wiem gdzie wyczytaliscie o wygotowywaniu - bzdury
Nalezy tylko przeplukac pod biezaca woda i wylowic siatka unoszace sie na powierzchni czasteczki .

http://www.jbl.de/?lang=de

http://www.jbl.de/?lang=fr


A gdzie ja pisałem o wygotowaniu? Zalać tylko gorącą czyli tak 70/80 stopni a nie wygotowywać.
Zapisane
b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #11 : Kwiecień 03, 2010, 18:43:38 »

U mnie podobnie jak u kolegi michji, jest akwa na bazie ziemii ogrodowej + jbl manado, ja podloze wymoczylem w cieplej wodzie i musze przyznac ze zmetnienia prawie nie odczulem,
Zapisane

Parravon
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 104


« Odpowiedz #12 : Kwiecień 03, 2010, 18:51:50 »

b0rn2bewild a po takim wymoczeniu podłoże manado jest mniej podatne na wypłukiwanie przez zawirowania wody? czy tak samo jak pisał michji
Zapisane
b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #13 : Kwiecień 03, 2010, 19:12:32 »

myślę że nie, porównania nie mam więc ciężko cokolwiek powiedzieć... aczkolwiek zauważyłem że większość  tych pływających "odpadów" osiadło na dno i wcale nie są wypłukiwane podczas lekkiego zawirowania, a przynajmniej nie jest to zauważalne..., porównanie mam do np Filtusa Florana który mam w drugim akwarium i jego "lekkość" jest bardzo podobna Wink
Zapisane

Parravon
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 104


« Odpowiedz #14 : Kwiecień 03, 2010, 21:08:06 »

b0rn2bewild a jak porównujesz manado ze zwykłym żwirem lub bazaltem jest duża różnica to znaczy widać ze roślinki lepiej rosną jeśli oczywiście masz takie porównanie. Za wszystkie informacje wielkie dzięki wszystkim. 
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: