Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak zwalczyć okrzemki?  (Przeczytany 69898 razy)
paweloo18
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 296



« : Grudzień 19, 2010, 12:37:29 »

W całym akwarium rozprzestrzeniły mi się okrzemki, na podłożu, na szybach akwarium, na roślinkach. Jak się ich pozbyć? Akwarium założone około 1 misiąc temu, nie ma w nim jeszcze rybek. Oświetlenie 0.5W/L , ostatnio przez kilka dni napowietrzałem wodę 24h na dobę. Czy to może być przyczyną powstania okrzemek?
Zapisane

Pasja. Wiedza. Doświadczenie.
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #1 : Grudzień 19, 2010, 12:58:59 »

Moze
Zapisane
paweloo18
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 296



« Odpowiedz #2 : Grudzień 19, 2010, 14:31:19 »

Może rozwiązaniem będzie bimbrownia?
Zapisane

Pasja. Wiedza. Doświadczenie.
thunderdome
Bywalec
****
Wiadomości: 540


HARDCORE 4 LIFE!


« Odpowiedz #3 : Grudzień 19, 2010, 14:36:09 »

Wydaje mi się, że okrzemki same znikną ew. ograniczyć światło.
Zapisane
paweloo18
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 296



« Odpowiedz #4 : Grudzień 19, 2010, 14:49:22 »

Rozumiem, zmniejsze o połowę do 25W/L. Jeszcze mogę dodać żę pH wynosi około 8.
Zapisane

Pasja. Wiedza. Doświadczenie.
thunderdome
Bywalec
****
Wiadomości: 540


HARDCORE 4 LIFE!


« Odpowiedz #5 : Grudzień 19, 2010, 14:50:31 »

Według mnie wystarczy czas w jakim oświetlasz zbiornik.
Zapisane
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #6 : Grudzień 19, 2010, 15:17:02 »

http://www.akwarium.net.pl/forum/rosliny-akwarystyczne/masz-problem-z-roslinami-przeczytaj-zanim-zadasz-pytanie/    Wściekły Wściekły Wściekły
Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #7 : Grudzień 19, 2010, 15:19:08 »

Wydaje mi się, że okrzemki same znikną ew. ograniczyć światło.
raczej zwiększyć ilość W/litr
Jeśli zbiornik jest świeży (mniej niż 1 do 2 miesięcy), okrzemki są czymś normalnym i same powinny z czasem ustąpić.
W dłużej funkcjonujących zbiornikach dobrą, jeśli nie najlepszą metodą jest regularna podmiana wody. Dobrze jeśli do podmian stosuje się wodę stosunkowo miękką o lekko kwaśnym odczynie - przyspiesza to "eksmisję"
Ważna jest ilość światła - ale bez przesady. Okrzemki jako cieniolubne nie tolerują większych (nie dłuższych czasowo) ilości światła.
O utrzymaniu higieny w zbiorniku nie wspominam...
Zapisane

Max 58
Każdy ma tak, jak sobie zrobi...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 165



WWW
« Odpowiedz #8 : Grudzień 19, 2010, 15:43:57 »

Zgadzam się z imiennikiem - ma 100% racji.

ostatnio przez kilka dni napowietrzałem wodę 24h na dobę.
A co to znaczy ? Jak napowietrzałeś?  Nie bardzo rozumiem... To normalnie nie jest napowietrzany?
Czy na pewno wiesz jak zbiornik powinien być natleniany? (bo zbiornika się nie napowietrza a natlenia, a to WIELKA RÓŻNICA).
Zapisane

Pozdrawiam słonecznie
Andrzej Wink
paweloo18
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 296



« Odpowiedz #9 : Grudzień 19, 2010, 16:07:43 »

Zgadzam się z imiennikiem - ma 100% racji.

ostatnio przez kilka dni napowietrzałem wodę 24h na dobę.
A co to znaczy ? Jak napowietrzałeś?  Nie bardzo rozumiem... To normalnie nie jest napowietrzany?
Czy na pewno wiesz jak zbiornik powinien być natleniany? (bo zbiornika się nie napowietrza a natlenia, a to WIELKA RÓŻNICA).

Używałem pompki napowietrzającej, czy to takie trudne się domyśleć?

To wkońcu co mam zrobić: zwiększyć czy zmniejszyć ilość światła lub okres naświetlania? Bo już się pogubiłem.
Zapisane

Pasja. Wiedza. Doświadczenie.
Max 58
Każdy ma tak, jak sobie zrobi...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 165



WWW
« Odpowiedz #10 : Grudzień 19, 2010, 16:29:09 »

Czyli nie natleniałeś a napowietrzałeś wodę.  Używanie pompek jest jakimś reliktem sprzed wynalezienia akwarystycznych pomp turbinowych.
Wiadomym jest że najefektywniejszym sposobem natlenienia wody , jest ruch jej powierzchni ! lepiej po prostu ustaw tak wylot filtra , aby dobrze mieszał wodę na powierzchni, nie powodując jej spieniania (czyli lekko pod powierzchnią a nie nad nią).
Do filtra , czy pod podloże dałbym troche torfu, by obnizyć pH.  W okresie dojrzewania zbiornika nie powinno sie zbyt dlugo swiecić- na poczatek powinno wystarczyć
ok. 8 godzin całym światlem. Okrzemki same znikną jak zbiornik dojrzeje. Mam nadzieję że masz dużo roslin, jeśli nie to następny etap - glony... Zreszta pewnie i tak sie pokażą , no chyba ze sinice.
jakie masz podloże? Czy nawozisz? Rośliny jakieś są?
Zapisane

Pozdrawiam słonecznie
Andrzej Wink
Harriet
Nowy
*
Wiadomości: 46


« Odpowiedz #11 : Grudzień 19, 2010, 16:37:48 »

Okrzemki mogą mieć wiele przyczyn - ja walczę z moimi półtora roku i jak na razie one są górą;-p Ogólnie rzecz biorąc okrzemki nie lubią dużego natężenia światła więc twoje 0,5W na litr powinno je wyeliminować ale jest parę "ale". Przy dużym natężeniu światła konieczne jest podawanie CO2. Jeżeli nie podajesz to to może być przyczyna powstawania okrzemek. Inna przyczyna to fosforany. Mierzyłeś ich poziom? Nawozisz w ogóle czymś rośliny? Bo zbyt wysoki poziom fosforanów też jest przyczyną powstawania i utrzymywania się okrzemek (tak jest u mnie). Jeszcze inną przyczyną jest tak jak już ktoś wspominał świeży zbiornik i brak w nim równowagi biojakiejśtam;-)
Zapisane
gajo123
Gajowy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 291



« Odpowiedz #12 : Grudzień 21, 2010, 21:20:04 »

Podstawowym czynnikiem stymulującym wzrost okrzemek
jest dostępność rozpuszczalnej ...krzemionki (jak sama nazwa wskazuje).

Krzemionka to krytyczny budulec dla tych glonów. Robią sobie z niej pancerzyki.

W praktyce akwarystycznej w nowo założonym akwarium jest nadmiar rozpuszczalnej
krzemionki w stosunku do tego co mogą zużyć rośliny. Rośliny chętnie pobierają
krzemionkę choć nie jest to dla nich krytyczny pierwiastek.
Jej źródłem jest świeże podłoże. Są tam Krzemiany sodu i potasu, które rozpuszczają się
bardzo szybko, jest tam też krzemionka amorficzna która rozpuszcza się wolniej i są
tam glinki (gliniano-krzemiany) z których już stosunkowo wolno uwalniana jest krzemionka.

Rozpuszczalna krzemionka nie jest zbyt stabilna, wytrąca się zwłaszcza w kwaśnym środowisku.
Okrzemkom sprzyja słabe oświetlenie bo wtedy wygrywają konkurencję z zielenią gdyż do
polimeryzacji krzemionki nie jest potrzebna tak duża energia jak do produkcji celulozowych
ścianek.
Co by jednak nie robić to problem okrzemek sam zniknie wraz z dojrzewaniem akwarium,
no chyba, że przyjdzie nam do głowy dozować szkło wodne. Wtedy na pewno wrócą.
Zapisane


Akwarium i hydroponika
enilno
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #13 : Grudzień 22, 2010, 18:39:23 »

Witam chcialem sie dołaczyc do kolegi, w moim akwarium rowniez sie zaroiło od okrzemek podmiany wody zrobiły swoje ilosc tych glonow zmalala na roslinach juz praktycznie na ma wogule problem mam teraz z zielonymi glonami ktore zaczynaja tworzyc zielone plamki na szybach, dodam ze woda jest czysciutka. W zwaizku z tym mam takie pytanie czy nie zaszkodziło by gdybym wypapowal wode z mojego akwa wysprzatal je konkretnie i wlal ta sama wode ewentualnie połowe podmienił. Czy to sie wiaze z ponownym dojrzewaniem baniaka ?
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #14 : Grudzień 22, 2010, 19:26:05 »

Witam chcialem sie dołaczyc do kolegi, w moim akwarium rowniez sie zaroiło od okrzemek podmiany wody zrobiły swoje ilosc tych glonow zmalala na roslinach juz praktycznie na ma wogule problem mam teraz z zielonymi glonami ktore zaczynaja tworzyc zielone plamki na szybach, dodam ze woda jest czysciutka. W zwaizku z tym mam takie pytanie czy nie zaszkodziło by gdybym wypapowal wode z mojego akwa wysprzatal je konkretnie i wlal ta sama wode ewentualnie połowe podmienił. Czy to sie wiaze z ponownym dojrzewaniem baniaka ?
to nie jest dobre rozwiązanie, moze dokładnie opisz akwarium

- rodzaj i moc oswietlenia     ( żarówki, świetlówki, hologeny itd, czas oświetlania )
- pojemność akwarium
- nawożenie     ( jaki nawóz: w płynie, tabletki, CO2 itd, częstotliwość podawania i ilość )
- parametry wody     ( pomocne będą wskazania NO3-azotany, PO4-fosforany, pH-odczyn, TWO-twardość ogólna, TWW-twardość węglanowa )
- parametry wody którą wlewasz( mozesz poszukac informacji w wodociagach jesli lejesz kranówkę)
- ilość i częstotliwość podmian wody
- jakie masz rosliny i w jakiej ilosci
- filtr ilosc rodzaj czestotliwosc czyszczenia
- fotka która zobrazuje ogólny wygląd akwarium
- fotka na ktorej jest zblizenie na glona
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: