Glony prawdopodobnie okrzemki, proszę o pomoc w ich zwalczeniu.

<< < (2/4) > >>

Pietro54:
Faktycznie mam zielono-brązowy nalot czasem na szybach, ale zetrę go raz w miesiącu i jest spokój, nie jest to jakaś nad wyraz gwałtowna inwazja glonów na szyby

Muchomorek:
Ja mam ślimaki (jednego średniego na każde 5l), które załatawiają sprawę. Można się spokojnie zastanawiać nad niedoborami i nadmiarami.

Pietro54:
Hej, ślimaków boje się mieć w akwa, mam w tej chwili jednego i na szczęście inne ryby dbają o to by był tylko jeden..
Dziś dołożyłem dwie jarzeniówki 8w  czyli łączna moc oświetlenia w moim akwarium wzrosła do około 52w na 112 to daje już nie najgorszy wynik.
Mam pytanie, jeżeli to nie okrzemki to co?
Mogę wrzucić więcej fotek jeżeli te wam niewiele mówią, tylko proszę pomóżcie mi je zidentyfikować żebym wiedział jak z tym walczyć.

Pethro:
okrzemki ;)
jak chcesz miec ładne rosliny to zrób restart i wsyp wiecej podłoza,
a swietlowowki jakie dolozyłes, kompaktowe?

Pietro54:
nie, zwykłe świetlówki po 8w t5 barwa około 6000k - tak na oko bo od 640 są bardziej czyste, można powiedzieć ze woda w akwa zrobiła się też zdecydowanie czystsza, bardzo fajny efekt. Pożyczyłem niedawno światłomierz cyfrowy, przy dnie mam natężenie około 200-300luxów, zmierzyłem również świetlówki, może mało profesjonalnie ale uznałem że to będzie najuczciwszy test, czujkę przytykałem bezpośrednio do świetlówki,  dają od 1750 do 1850 wahania są spowodowane tylko i wyłącznie ich migotaniem, każda z nich waha się w tym przedziale, dobrze bo widać że świetlówki są jeszcze stosunkowo świeże.
Wczoraj dużo poogolowałem, dużo czytałem o filtrach okrzemkach i innych glonach, dowiedziałem się jak działają rożnego rodzaju filtry, ro węglowe jak tworzą się okrzemki i jak skrócić ich życie.
Niestety problemem u mnie może być samo podłoże które może zawierać dużo kwarcu, może ale nie musi, ciężko to teraz określić bez głębszych badań, ale znacznie może pomoc obniżenie twardości wody co wypłucze krzem z wody.
Nie wiem czy kiedy kol wiek ktoś z was zastanawiał się skąd się wzięła nazwa okrzemik? Niby oczywiste ale przyznam że wcześniej nie dostrzegłem zależności z krzemem, chyba mało bystry jestem, 50% masy tych żyjątek to właśnie krzem, pochłaniają go z wody i przetwarzają na własne potrzeby. Więc to proste równanie że wystarczy zmiękczyć wodę by pomoc rośliną, ale nie będę kupował filtra ro za 200zł żeby mi parę litrów przefiltrował, zdecydowałem się kupić kilkadziesiąt litrów demineralizowanej i mieszać, na start do akwa wleje z 10l demineralizowanej a później już będę mieszał pół na pół z kranową lub nawet więcej kranówy, w zależności od parametrów jakie uzyskam.

Ok, zbieram się i jadę po wodę, sama do mnie nie przyjdzie;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona