Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « Czy wegiel w filtrze kubelkowym moze zwolnic wzrost roslin ???
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy wegiel w filtrze kubelkowym moze zwolnic wzrost roslin ???  (Przeczytany 6422 razy)
1981
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 115

Akwarystyka jest Moja odskocznia od rzeczywistosci


« : Styczeń 13, 2010, 23:28:58 »

Podobno wegiel w filtrze krystalizuje nam wode . Gdzies na forum przeczytalem ze jezeli nawozimy akwarium to nalezy go wyjac , oraz ze zwalnia wzrost roslin

Przawda czy nie . Kiedys Mialem piekne roslinne akwarium, od miesiaca probuje sparwic aby bylo tak samo ale cos jest nie moze mi wystartowac roslinnosc !

Nie pamietam czy wtedy uzywalem wegiel , jedynie wiem ze mialem i mam ten sam sprzet nawozy a cos roslinnosc rosnie slabiej.

Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #1 : Styczeń 13, 2010, 23:49:36 »

Krystalizuje to nie wiem chyba nie bo bardzo kłopotliwe jest wykrystalizowanie wody Wink wywal to świństwo do szuflady Wink wszystko co dobre i potrzebne zostaje na węglu a  w wodzie Sahara Wink węgiel aktywny to używa się np w wypadku terapii antybiotykowej lub stosowaniu jakiejś innej chemii Wink
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
1981
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 115

Akwarystyka jest Moja odskocznia od rzeczywistosci


« Odpowiedz #2 : Styczeń 14, 2010, 00:46:30 »

dzieki the....
Zapisane
b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #3 : Styczeń 14, 2010, 01:04:04 »

devil przedstawil jedna strone medalu, druga jest taka ze wegiel najpierw zbiera zwiazki z wody a po jakims czasie je stopniowo uwalnia Wink
Zapisane

1981
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 115

Akwarystyka jest Moja odskocznia od rzeczywistosci


« Odpowiedz #4 : Styczeń 14, 2010, 02:29:39 »

 Grin TO WYJAC CZY LEPIEJ NIECH JEST Huh?


NA OSIEM KOMOR W FILTRZE ON JEST TYLKO W JEDNYM - GORNYM
Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #5 : Styczeń 14, 2010, 22:58:57 »

możesz usunąć, generalnie stosuje się go raczej w przypadkach usuwania jakiejś chemii tak jak już była mowa ale zrobię teraz trochę coś w stylu cytując klasyka "jestem za a nawet przeciw"
masz tu ciekawy artykuł:
http://www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #6 : Styczeń 15, 2010, 14:08:59 »

devil przedstawil jedna strone medalu, druga jest taka ze wegiel najpierw zbiera zwiazki z wody a po jakims czasie je stopniowo uwalnia Wink

Czy ja wiem czy warto patrzeć na drugą strone medalu Wink Gdy nastąpi maksymalne obsadzenie miejsc sorbcji w węglu aktywnym, nieważne czy przez zanieczyszczenia czy przydatne substancje to po pewnym czasie z węgla aktywnego będą uwalane substancje toksyczne, a nie tylko związki sprzyjające rozwojowi życia w akwarium Wink
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
Sepp
Zainteresowany
**
Wiadomości: 96

Born to own


« Odpowiedz #7 : Styczeń 15, 2010, 15:45:01 »

devil przedstawil jedna strone medalu, druga jest taka ze wegiel najpierw zbiera zwiazki z wody a po jakims czasie je stopniowo uwalnia Wink
Okej, czyli chcesz wkładać węgiel aktywny tylko po to, żeby wszystkie wyabsorbowane substancje zostały z niego potem uwolnione? O_o
Zapisane

Scio me nihil scire.  <3
b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #8 : Styczeń 15, 2010, 15:48:00 »

devil przedstawil jedna strone medalu, druga jest taka ze wegiel najpierw zbiera zwiazki z wody a po jakims czasie je stopniowo uwalnia Wink
Okej, czyli chcesz wkładać węgiel aktywny tylko po to, żeby wszystkie wyabsorbowane substancje zostały z niego potem uwolnione? O_o

przeczytaj sobie artykul z linku od dobraf'a, a potem do mnie pisz k?
Zapisane

czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #9 : Styczeń 15, 2010, 18:48:50 »

Nie popadajmy może w skrajności i wróćmy do tematu.
Pewnie że na temat węgla można pisać referaty ale tutaj chyba nie o to chodzi. Pewnie połowa z nas ma węgiel i wszystko jest w najlepszym porządku. Sam mam wkład węglowy i rośliny rosną świetnie. Moim zdaniem jest to jeden z setki czynników które mogą mieć wpływ jeżeli wystąpią określone warunki. W prawidłowo działającym zbiorniku wątpię w zauważalne na roślinach skutki występowania węgla.
Zapisane
Sepp
Zainteresowany
**
Wiadomości: 96

Born to own


« Odpowiedz #10 : Styczeń 16, 2010, 19:19:39 »

przeczytaj sobie artykul z linku od dobraf'a, a potem do mnie pisz k?
Oj, przepraszam, że nie przeczytałem o.x
Cytuj
Jony metali często tworzą w wodzie związki z substancjami organicznymi. Klasycznym przykładem, bardzo istotnym dla akwarystów zajmujących się roślinami wodnymi, jest fakt chętnego łączenia się żelaza ze związkami humusowymi. Substancje te formują w wodzie tzw. kompleksy. Żelazo jest ważnym dla roślin wodnych pierwiastkiem, będącym podstawowym składnikiem większości nawozów akwariowych. Problem w tym, że rośliny przyswajają go znacznie lepiej właśnie w formie kompleksów. Jeśli w akwarium stosujemy torf w celu uzyskania efektu „czarnej wody”, to możemy spodziewać się, że zastosowanie węgla aktywnego spowoduje oprócz usunięcia samych związków humusowych również związanego z nimi żelaza. A to na pewno nie wpłynie korzystnie na nasze rośliny. Kupowane w sklepach nawozy również zawierają mikroelementy w postaci kompleksów – z tym, że używa się tu innych niż związki humusowe substancji (np. oznaczonych symbolami EDTA, HEEDTA, DTPA czy CDTA). Wypełnienie filtra sorbentem skutecznie zniweluje pozytywne działanie tych preparatów.
ednak w wyniku zastosowania materiału niższej jakości i niewiadomego pochodzenia słusznie można się obawiać zaburzenia poziomu stężenia fosforanów w akwarium, co może zaowocować np. niekontrolowanym rozwojem glonów.
Cytuj
Węgiel stosujemy w filtrach głównie po to, aby pozbyć się zanieczyszczeń natury organicznej. Niekiedy, paradoksalnie, może być to również poważną wadą węgla. Chodzi o akwaria, w których zastosowano biologiczną metodę usuwania azotanów – denitryfikację. Proces ten realizowany jest przez mikroorganizmy żyjące w warunkach niedotlenionych. W wyniku tego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują łatwoprzyswajalnych związków organicznych jako pokarmu (np. cukry czy alkohole). Zastosowanie węgla aktywnego może spowodować pozbawienie bakterii tych substancji i w efekcie denitryfikator przestanie działać.
Cytuj
Sytuacja gwałtownych skoków stężeń substancji w akwarium nie jest codzienna. W pewnym stopniu jednak zdarza się np. przy okresowej podmianie wody. Wlewając świeżą wodę do akwarium, powodujemy rozcieńczenie niektórych zanieczyszczeń obecnych w wodzie, a tym samym może wystąpić niewielka desorpcja zanieczyszczeń ze zużytego węgla aktywnego. Ilość uwolnionych substancji może być jednak jedynie tak duża, że stężenie zanieczyszczeń powróci do stanu sprzed podmiany. Nie jest to oczywiście zjawisko korzystne, ale też nie spowoduje tragedii w akwarium.
Zapisane

Scio me nihil scire.  <3
1981
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 115

Akwarystyka jest Moja odskocznia od rzeczywistosci


« Odpowiedz #11 : Styczeń 20, 2010, 01:57:06 »

dla pewnosci wyjelem i ZOBACZYMY EFEKTY

Zapisane
loozaak
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #12 : Marzec 06, 2010, 22:14:27 »

i jak efekty?
Zapisane
1981
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 115

Akwarystyka jest Moja odskocznia od rzeczywistosci


« Odpowiedz #13 : Marzec 12, 2010, 03:50:18 »

hmmmmm.... troche ciezko mi to stwierdzic gdyz w tym samym czasie zaczelem podawac fe i co2 z bimbrowni ..... ale jednak zostal bym przy kubelku BEZ wegla aktywnego

moim zdaniem wyjolawia wode z chemi a co za tym idzie pownie tez pozbywamy sie tym samym skladnikow potrzebnych dla roslin !!!!


imho wegiel aktywny powinien byc tylko i wylacznie dodawany po kuracji leczniczej .... pozniej wyjmujemy wegiel i dodajemy np amonia remover !!!

Zapisane
cin
Gość
« Odpowiedz #14 : Marzec 12, 2010, 19:54:29 »

Węgiel jest O.K.
W moim przypadku więcej jest korzyści niż wad.
Jedyna rzecz o której należy pamiętać to to że pochłania również wiązania organiczne chelatów żelazowych więc najlepiej kropnąć nawozu z rana a filtr ustawić na minimalny obieg albo wyłączyć.
Do zalet można zaliczyć: pochłanianie chloru, zabarwień z korzenia, lekarstw, związków organicznych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2010, 19:57:59 wysłane przez cin » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: