Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: Czarna lista roślin.  (Przeczytany 75550 razy)
meteoryt
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« : Wrzesień 21, 2006, 18:45:16 »

Buszując dzisiaj po necie znalazłem ciekawy temat na jednej ze stron o roślinkach, a mianowicie CZARNĄ LISTĘ ROŚLIN i postanowiłem ją tutaj umieścić po ty aby nieuczciwi sprzedawcy nie wciskali kupującym roślin, które po miesiącu padną ze względu na to że nie są one wodne tylko np. błotne. Nazwy są podane w języku ang., polskim i niektóre łacińskim. A oto i one:

umbrella pine (parasol sosny)
 
ground pines / club mosses (sosny gruntowa / klub mchów) (Lycopodium)
 
aluminium plant (roślina aluminiowa) (Pilea cadairei)

crinkle (fałduj) (Hemigraphis) (brak polskiej nazwy; używa się określenia hemigrafis - przyp. tłum.)

green hedge (zielony żywopłot)

underwoter palm (palma podwodna)
 
spider plant (roślina pająka) (Chlorophytum)
 
Chinese evergreen (wiecznie zielony Chińczyk)
 
arrowhead - zarówno Syngonium (roślina domowa) jak i gatunek Sagittaria, któremu zanurzenie nie sprzyja.
 
pongol sword

sandriana, green dragon plant (roślina zielonego smoka)

(Dracena sanderana) - wysoka podobna do zboża łodyga, liście ciemnozielone, w kształcie szpady z białymi krawędziami (w Polsce używa się nazwy dracena albo smokowiec - przyp. tłum.).
 
Mondo grass, fountain plant (roślina fontannowa)

(Ophiopogon japonicus) - trawiasta, liście w jednej płaszczyźnie.
 
Japanese rush (japoński pęd) (Acorus gramineus) – wygląga jak mondo.
 
Brazil sword (brazylijski miecz), Borneo sword (miecz Borneo) (Spathiphyllum sp.). według Rataja, S. Wallisii może być odpowiednia do zanurzenia.
 
Scarlet hygro (szkarłatna hygro) / dragon flame (płomień smoka) / alligator weed (chwast aligatora) (Alternanthera) - zob. listę roślin łodygowych, ponieważ niektóre odmiany mogą być uprawiane w akwariach.

Info ze strony http://www.artnet.com.pl/lkozicki/thekrib/plant-list.html.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2006, 22:34:19 wysłane przez Sebastian » Zapisane

reaktywacja po 4 latach;)
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #1 : Wrzesień 22, 2006, 21:43:23 »


umbrella pine (parasol sosny) - masakra. Wyskakuje sosna i tyle. Jedyne sensowne zdjęcie, gdzie tos może się naciąć jako roslina kwarystyczna ponizej. Choc tez nie wiem jakim cudem...


ground pines / club mosses (sosny gruntowa / klub mchów) (Lycopodium) - wiekszość wygląda jak normalne mchy jakie spotykamy w lesie. Jeden byc może troszke inaczej.


aluminium plant (roślina aluminiowa) (Pilea cadairei)


crinkle (fałduj) (Hemigraphis)
http://images.google.pl/images?svnum=10&hl=pl&lr=&q=hemigraphis&btnG=Szukaj - podaje link bo jest ich zdecydowanie za dużo

green hedge (zielony żywopłot)


underwoter palm (palma podwodna) - wyskakuja palmy i koralowce...
spider plant (roślina pająka) (Chlorophytum)

 
Chinese evergreen (wiecznie zielony Chińczyk)

 
arrowhead - zarówno Syngonium (roślina domowa) jak i gatunek Sagittaria, któremu zanurzenie nie sprzyja.

 
pongol sword
http://images.google.pl/images?svnum=10&hl=pl&lr=&q=pongol+sword&btnG=Szukaj ponownie link bo za dużo

sandriana, green dragon plant (roślina zielonego smoka)

(Dracena sanderana) - wysoka podobna do zboża łodyga, liście ciemnozielone, w kształcie szpady z białymi krawędziami (w Polsce używa się nazwy dracena albo smokowiec - przyp. tłum.).
http://images.google.pl/images?svnum=10&hl=pl&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=Dracena+sanderiana&spell=1 aż szkoda że nie mozna w akwarium
 
Mondo grass, fountain plant (roślina fontannowa) wyszło że to jest ta sama roslina (Ophiopogon japonicus) - trawiasta, liście w jednej płaszczyźnie.

 
Japanese rush (japoński pęd) (Acorus gramineus) – wygląga jak mondo.

 
Brazil sword (brazylijski miecz), Borneo sword (miecz Borneo) (Spathiphyllum sp.). według Rataja, S. Wallisii może być odpowiednia do zanurzenia.

 
Scarlet hygro (szkarłatna hygro) / dragon flame (płomień smoka) / alligator weed (chwast aligatora) (Alternanthera) - zob. listę roślin łodygowych, ponieważ niektóre odmiany mogą być uprawiane w akwariach.
http://images.google.pl/images?svnum=10&hl=pl&lr=&q=Scarlet+hygro&btnG=Szukaj Scarlet hygro
- chwast aligatora




« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2006, 22:01:01 wysłane przez malzonka » Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 27, 2006, 09:29:18 »

Cytuj
Brazil sword (brazylijski miecz), Borneo sword (miecz Borneo) (Spathiphyllum sp.). według Rataja, S. Wallisii może być odpowiednia do zanurzenia.
W Gliwickiej palmiarni doniczka w której toto rośnie stoji w 3/4 w wodzie (w oczku wodnym) i rośnie i to całkiem nieźle. Chociaż nie wiem jak z pełnym zanurzeniem.
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #3 : Wrzesień 27, 2006, 10:14:31 »

Ophiopogon japonicus widziałam w sklepie zoologicznym w Bytomiu w Plejadzie. Bardzo ładnie sie prezentowała w wodzie. Szkoda, zę nie może rosnąć pod wodą :/
Dracena sanderiana swoją drogą też tam była... a u mnie w pełnym słońcu na parapecie świetnie rośnie....
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2006, 10:16:34 wysłane przez Emi » Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
męczykoń
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 28, 2006, 15:55:09 »

oj, znalazlem wsrod tych roslinek jedna, ktora mialem w akwa, jest to Chlorophytum, cos strasznego tydzien wytrzymala, zgnilo wszystko
Zapisane
Magdallenah
Ja.
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1131


I'm ;)


WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 19, 2007, 14:06:56 »

oj, znalazlem wsrod tych roslinek jedna, ktora mialem w akwa, jest to Chlorophytum, cos strasznego tydzien wytrzymala, zgnilo wszystko

Ojjj... tak ja tez to miałam. Rozpuściło się w rękach. Wyszły nitki, które mi zrobily niezły syf...
Zapisane

Pozdrawiam, Magda.
Frosch
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 68



« Odpowiedz #6 : Marzec 19, 2007, 00:45:43 »

a ja widziałem takie "wodne" roślinki jak palemki, draceny, Fittonia, Pilea i widliczka Kraussa (Selaginella kraussiani). Należy uważać na nieuczciwych czy może nieświadomych sprzedawców w sklepach. Co ciekawe w katalogu holenderskiej firmy oferującej rośliny wodne widziałem oprócz typowo bagiennych także rośliny lądowe-popularne doniczkowe Pilea i Fittonia.
Muszę się przyznać, że naciąłem się na widliczkę wiele lat temu, dziwiłem się czemu ta roślinka i jakoś mi się  kojarzy z książką o roślinach doniczkowych. Zgniła po tygodniu.

Ophiopogon to roślina bagienna, nadaje się do paludarium
Chlorophytum to popularna doniczkowa zielistka
club mosses to nie mchy a widłaki
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2007, 13:47:09 wysłane przez Frosch » Zapisane
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 16, 2007, 14:05:10 »

Witam,
dzis kupilem juz chyba 2. raz Acorus gramineus. Stal obok Acorus Decorus i jeszcze sie pytalem czy to rosl. akwariowa. Koles powiedzial ze tak, a jak sie spytalem o Decorus, aby go "sprawdzic" - bo te akurat znam, to powiedzial ze to nie-akwariowa tylko bagienna, wiec mu uwierzylem.

Jestescie pewni, ze to nie jest akwariowa roslina (ta Acorus gramineus)? Na etikiettce "Plantisa" jest nawet symbol ab podawac CO2...
Mial te roslinke juz ktos w akwa?
Ta moja jest b. malutka ok. 5cm - jak Lilaleopsis


EDIT,
zajzalem na Dennerle.de

to, co mam to chyba SU 30 Acorus gramineus var. pusillus
Zyje pod woda 12 m-cy i dluzej... hmmm...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2007, 14:10:38 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Torro
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 351


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 16, 2007, 14:56:08 »

spróbuj tutaj


http://akwa-mania.mud.pl/rosliny/lacinskiwykaz.html#8
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2007, 14:59:47 wysłane przez Torro » Zapisane
Radek-79
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12



« Odpowiedz #9 : Maj 14, 2007, 14:17:32 »

Czesc ja nie dawno kupilem Fittonia argyronauta (Mini) czy to roslina doniczkowa lub moze blotna Huh bo zdnia na dzien traci listki Undecided, szukalem troche po necie i znalazlem inne odmiany Fittoni ale w doniczkach Roll Eyes
Zapisane

GG 9045100
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #10 : Maj 14, 2007, 14:27:27 »

Cytuj
Czesc ja nie dawno kupilem Fittonia argyronauta (Mini) czy to roslina doniczkowa lub moze blotna  bo zdnia na dzien traci listki , szukalem troche po necie i znalazlem inne odmiany Fittoni ale w doniczkach


do doniczki i na parapet Wink szczerze? to się nazywa ździerstwo w zoologach, takie rośliny powinni w kwiaciarniach sprzedawac...

PS - nie kupuj roslin których nie znasz - najlepsze zabezpieczenie. mi ostatnio dracenę chcieli sprzedac - facet w zoologu dostał pouczenie czym jest dracena i gdzie powinna stac - na parapecie.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2007, 14:30:46 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Radek-79
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12



« Odpowiedz #11 : Maj 14, 2007, 14:38:40 »

No i mam znalazlem ale po niemiecku niestety.
http://www.aquarium-wasserpflanzen.de/lexikon/inhalt/fittonia-argyronauta-mini.html

Lebensdauer: unter Wasser ca 4 oder 5 Wochen.
Dlugosc zycia: pod woda mniej wiecej 4 do 5 tygodni. Wściekły Wściekły

NO TO SE W DONICZKE JA POSADZE!!!  Wściekły Wściekły
Zapisane

GG 9045100
Magdallenah
Ja.
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1131


I'm ;)


WWW
« Odpowiedz #12 : Maj 14, 2007, 15:05:16 »

Tak- to też miałam, To jest tak kiedy niedoświadczony wierzy sprzedawcą.  Wściekły  Wściekły  Wściekły

....A tak ładnie wygląda....
Zapisane

Pozdrawiam, Magda.
Frosch
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 68



« Odpowiedz #13 : Maj 14, 2007, 16:10:41 »

Czesc ja nie dawno kupilem Fittonia argyronauta (Mini) czy to roslina doniczkowa lub moze blotna Huh bo zdnia na dzien traci listki Undecided, szukalem troche po necie i znalazlem inne odmiany Fittoni ale w doniczkach Roll Eyes
pisałem parę postów wyżej, że fittonia to roślina doniczkowa.
Zapisane
wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #14 : Czerwiec 14, 2007, 18:00:56 »

Ophiopogon japonicus - chciałbym tą roślinę stąd wykreślic. Mam ją przez 3 lata i rośnie bardzo dobrze w wodzie. trzeba ją tylko stopniowo zaaklimatyzowac.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2007, 10:12:36 wysłane przez Emi » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: