Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku
Strony: 1 ... 95 96 [97] 98
  Drukuj  
Autor Wątek: akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku  (Przeczytany 591264 razy)
Bagniak
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 48


Wersja robocza


« Odpowiedz #1440 : Styczeń 27, 2013, 16:01:17 »

Witam
Bardzo zainteresował mnie ten watek bo od dawna planowaem zrobic sobie LT.  Jakos tak przy 40 stronie skoczyłem do ogrodniczego i kupiłem wszystkie skladniki na mieszanke, i zrobiłem restart. Przy 50 str. troszke zacząłem sie martwic ale pomyslałem ze czas pokaże. Akwarium stoi trzy dni a ja praktycznie juz nic nie rozumiem. Nic sie w nim nie dzieje woda jest taka jaka wlałem czyli Ph 6,7 jak to mozliwe przy takiej ilosci kwasnego torfu. Moja mieszanka  to 3L gliny takiej z której kiedys robiło sie cegły klinkierowe (czerwone) podobno ma sporo Fe, dałem to na samo dno. Na to mieszanka  Ziemi uniwersalnej  Ph 5,5-6,5, zasolenie 1,0-2,0 g/l, N 100-300 mg/l, P 80-300 ml/l, K 150-450 ml/l . Torf kwasny 3,2- 4,5Ph .I dałem też 2,5 l keramzytu 15-20 mm wydawało mi sie mało wiec dałem jeszcze 2,5l ale juz pokruszonego młotkiem.  Na całos moskitiere i 4- 7 cm żwirku o granulacji od 2mm do 5-6 mm (po prostu wszystko co miałem). W akwarium został cały syf jaki w nim był po prostu przykryłem go gliną, a filtr dziala od 4 mies bez czyszczenia kubła , wiec mysle ze problem bakterii  i startu jakby mam z glowy. Akwarium udało sie zapełnic  starą wodą PH 6,6-6,7, No3 -0 P - 0,1,TwW -6, TwO -10,  dodałem tylko 30 ppm  K2So4.  Wszystko udało sie zrobic nawet czysto troszke tylko syfu pływało po powieszchniale filtr poradził sobie z tym do rana.
I tu jest moje pytanie czy przy takiej ilosci torfu woda nie powinna sie jakos zakwaszac, wytrzymałem trzy dni bez testowania  a woda ma nadal  Ph 6,7 garbników jest jakby mniej a moze to tylko pierwotniaki wybieliły wode. Spodziewałem sie ze wszystko bedzie brązowe a ph spadnie do 6,  a tu cos takiego. Moze mi to ktos wytumaczyc?.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2013, 19:01:12 wysłane przez Bagniak » Zapisane
waisss
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 125

Rybka lubi pływać :)


« Odpowiedz #1441 : Styczeń 28, 2013, 13:12:32 »

Zmierz KH (TwW). I druga sprawa, czym przykryłeś ziemię?
Zapisane
Bagniak
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 48


Wersja robocza


« Odpowiedz #1442 : Styczeń 28, 2013, 18:46:07 »

O.k  zrobiłem własnie testy TwO 10, TwW 6, No3 -0  test na Fosfor niestety mi sie skonczył. Ph - 6,6 (jakby lekki spadek, albo wachania dobowe). Mija dzien czwarty woda kryształ, garbniki znikneły prawie całkowicie.
Na dno dałem gline
ziemie torf i keramzyt wybełtałem razem
Na to moskitiera
żwirek  4-7 cm granulacja 2-6mm

Zrobiłem fote przepraszam za jakosc ale to z telefonu

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7c25da387472ded9.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2013, 12:33:23 wysłane przez Bagniak » Zapisane
waisss
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 125

Rybka lubi pływać :)


« Odpowiedz #1443 : Styczeń 29, 2013, 08:59:09 »

Ph 5,6 to już bardzo kwaśna woda jak na warunki akwariowe, więc nie wiem o co Ci chodzi. Poza tym parametry wody masz eleganckie (TwO10,TwW6) - ja takie uzyskuje mieszając 10L RO i 10L kraniczanki. W podłożu masz ziemię, a więc mikroelementy z głowy. Musisz zadbać o to żeby nie wystąpiły niedobory węgla, azotu, fosforu i potasu. Powodzenia.
Zapisane
Bagniak
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 48


Wersja robocza


« Odpowiedz #1444 : Styczeń 29, 2013, 12:25:36 »

Woda była ze starego baniaka musiałem dolac tylko jakies 10 l, chciałem miec bezpieczny start. Wode mam z RO+uzdatniacz , choc twórca  uzdatniacza zaklina sie ze powinna dawac TwW 5 i TwO 10 ale to drobny szczegół mysle. I troche zle sie zrozumielismy , ja nie panikuje tylko nie rozumiem jak przy takiej ilosci torfu woda może nie zmienic parametrów. W kranie moja  "Łabedzianka" ma 22TwO i kupe  azotu i fosforu, wiec jestem skazany na RO. Prawde mówiac zastanawiam sie jaka wode teraz lac wczesniej akwarium było HT i podmianki 30% tygodniowo .Tylko znudziła mi sie zabawa w Boga.Poza tym mam jeszcze 112l HT z łodygowcami, do zabawy w przycinanie. Do Ph jakos tak z czasem doszedłem, na początku chciałem tylko żeby było 6,9Ph. Długi czas nie mogłem zejsc poniżej 6,8Ph. Dopiero jak zacząłem kupowac ten bełtany uzdatniacz z suchych soli dało sie zbic Ph i zachowac małe wachania dobowe.  
A przepraszam własnie zobaczyłem swój błąd   Ph mam 6,6 a nie 5,6 ( juz poprawiłem)

06.02. Pytanie już nieaktualne , torf zaczął puszczac soki  Cheesy
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2013, 21:00:07 wysłane przez Bagniak » Zapisane
AnnaM
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #1445 : Luty 16, 2013, 20:47:23 »

Jaki stary, taki głupi. Zachciało mi się wyrwać kilka roślin posadzonych na ziemi ogrodowej. Pierwszy raz mam ziemię w baniaku. Wielokrotnie czytałem, że przesadzania roślin na ziemi najczęściej kończy się restartem. Stwierdziłem, że zrobię to delikatnie i nic się nie stanie. Aby dostać się do nurzańca musiałem wyrwać ogromną żabienicę, no i ją wyrwałem. Przy okazji podniosłem żwir z siatką, około 10cmx30cm. Momentalnie buchnęło błoto i w baniaku zrobiło się ciemno. Siarkowodór i pewnie coś jeszcze strzeliło mi po nozdrzach. Gazy wydobywały się z siłą podobną, jak para ze szklanki, podczas gotowania wody, za pomocą grzałki, gdy moja wychowawczyni z klasy I-III chciała napić się herbaty. Nie mam testów, nie znam parametrów.
Zrobiłem około 55% - 60% podmiany wody. Powstałą dziurę zakleiłem i zasypałem żwirem. Zanim ryby dostały świeżej wody wszystkie cztery miecze siedziały przy tafli wody i łapały powietrze, obie samice kakadu wybielały, samiec kakadu padł, ampularie nie zgłaszały jakichkolwiek zastrzeżeń. Podczas dolewania wody ryby przepychały się do wężyka. Godzinę temu zakończyłem operację. Obecnie wszystko wygląda normalnie. Kakadu wróciły do normalnego ubarwienia.
Kiedy zrobić kolejną podmianę? Ile wody podmienić? Czy dać węgiel aktywny?
Zapisane

jakie są najlepsze tablety android?
Auman
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1446 : Marzec 01, 2013, 12:54:09 »

Mam pytanie czy zamiast ziemi uniwersalnej mógłbym zastosować torf ogrodniczy ph 3,5- 4,5?Jak wpłynie to na rośliny/mieszkańców?
Zapisane
Auman
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1447 : Marzec 01, 2013, 23:44:05 »

Prosze o szybką odpowiedz.
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #1448 : Lipiec 06, 2013, 18:17:07 »

Witam
W ramach odkopywania fundamentów do zrobienia drenowania dokopałem się najpierw do ziemi z gliną a ciut głębiej to gliny.
Czy zamiast robić mieszankę gliny, ziemi uniwersalnej z ogrodniczego lub zamiast ziemi z kretowiska mógłbym dać właśnie taką mieszankę czarnej ziemi zmieszanej z gliną?



Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
skorpion83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #1449 : Wrzesień 01, 2013, 14:19:55 »

Witam.

Mam pytanie dotyczące ziemi jaką użyliście do swojego akwarium. Sam posiadam zbiornik na ziemi ogrodowej, była to ziemia do oczek wodnych firmy Hartman o ile dobrze pamiętam. Zbiornik funkcjonuje na tej ziemi co najmniej 3-4 lata. Przez cały okres funkcjonowania nie miałem żadnych problemów z jego parametrami. Rośliny rosły bardzo dobrze, glonów brak, ryby w dobrej kondycji. Niestety przyszedł chyba czas na wymianę ziemi ponieważ widać już objawy wyczerpania tego podłoża, po za tym przenoszę akwa do innego pomieszczenia i muszę go opróżnić. Niestety ziemi której użyłem do stworzenia tego zbiornika nie ma już na rynku, a przynajmniej ciężko ją znaleźć, bo odwiedziłem sporo sklepów ogrodniczych i nigdzie nie znalazłem.
Stąd moje pytanie o ziemię. Jakiej ziemi wy użyliście do swojego akwa, oczywiście proszę o sprawdzone propozycje.
Zapisane

skorpion83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #1450 : Wrzesień 04, 2013, 16:17:28 »

Właśnie znalazłem tą ziemie w ogrodniczym sklepie internetowym, już zamawiam i nie mogę się doczekać restartu na świeżutkiej ziemi Smiley A wszystkim początkującym polecam ten wątek jako lekturę obowiązkową i ziemie którą ja stosowałem, bez żadnych mieszanek tylko przykrytą żwirkiem.
Zapisane

kosma2000
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 79



« Odpowiedz #1451 : Wrzesień 06, 2013, 07:46:08 »

daj link do tej ziemi - za tydzien restartuje zbiornik i potrzebuję sprawdzonej ziemi
Zapisane
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #1452 : Wrzesień 06, 2013, 20:25:30 »

Jako, że skłaniam się do zmiany aranżu baniaka (BW się nie rozwija) nasuwa się pytanie. Czy zamiast żwiru na wierzchniej warstwie można użyć piasku? Pytanie wiąże się z tym, że chciałbym wykorzystać piach, który jest w baniaku od grubo ponad pół roku, a co się z tym wiąże są w nim pożyteczne bakterie.
Pytam o piach, bo żwir 1-3, 2-4 dobrze się sprawował.
Woda będzie ta sama z baniaka, która zostanie zlana.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
skorpion83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #1453 : Wrzesień 10, 2013, 14:59:08 »

Link do ziemi którą ja zastosowałem u siebie:

http://sklep.lustan.com.pl/towar/1039/HARTMANN+-+Pod%C5%82o%C5%BCe+do+ro%C5%9Blin+wodnych+20l
Zapisane

bartosz_b
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1454 : Październik 09, 2013, 11:53:24 »

Na początku to chciałbym się przywitać bo to mój pierwszy post tutaj Smiley
Mam pytanie, bo przeczytałem cały ten wątek ale przy 50 stronie się mi już wszystko pomieszało i wiem że nic nie wiem Smiley.
Mam zbiornik 240l 120x40cm, będę go robił od początku (wcześniej był mniejszy dziesięciokrotnie). Bardzo podobają mi się akwaria mocno obłożone roślinami i wśród tych roślin przepływające ławice neonek i razborek. W każdym razie zainteresowałem się podłożem z ziemi. Tylko nigdzie nie mogę znaleźć info ile tego podłoża ma być.  Gdzieś z jakiś proporcji wywnioskowałem że dajemy 2cm ziemi, na to siatkę lub moskitierę na górę cienką warstwę piasku rzecznego, a na to żwir właściwy (4-5 cm) - dobrze to rozumuje? Tak z doświadczenia ile tej ziemi pójdzie na ten zbiornik? Bo nie jest dla mnie problem kupić więcej, ale nie chciałbym żeby mi brakło mieszanki ziemno-torfowo keramzytowej. Z góry dzięki za odpowiedź.
Zapisane
Strony: 1 ... 95 96 [97] 98
  Drukuj  
 
Skocz do: