Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: 112L jakie rośliny. Nadaje się ?  (Przeczytany 10178 razy)
Barticf
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57


« : Styczeń 25, 2013, 16:17:18 »

Witam chciał bym zakupić rośliny do akwarium 112L oświetlenie 2x18W. Mam już ryby w akwarium i jako tako na podłożu mam tylko żwirek rzeczny. Mogę w takim akwarium sadzić rośliny ?. Nie ma żadnego specjalnego podłoża tylko żwirek. Czy jedyną opcją jest wyłowić ryby do jakiejś miski czy czegoś i w tym czasie wyczyścić zbiornik położyć substrat i dopiero sadzić rośliny ?
Zapisane
amstaff12
Nowy
*
Wiadomości: 49


« Odpowiedz #1 : Styczeń 25, 2013, 16:28:16 »

Oczywiście że możesz posadzić rośliny nie wyciągając ryb , nie musisz kombinować
po prostu musisz mieć ok 5-7 cm podłoża .
Jak już roślinki będą w akwarium musisz je po prostu regularnie nawozić (co 2 tygodnie ) i co dziennie np : węgiel organiczny!
Zapisane
Barticf
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #2 : Styczeń 25, 2013, 16:52:22 »

Oczywiście że możesz posadzić rośliny nie wyciągając ryb , nie musisz kombinować
po prostu musisz mieć ok 5-7 cm podłoża .
Jak już roślinki będą w akwarium musisz je po prostu regularnie nawozić (co 2 tygodnie ) i co dziennie np : węgiel organiczny!
Jak to cenowo wychodzi ? Nawozić po przez dolewanie czegoś do wody czy w inny sposób ? Opłaca się wtedy robić bimbrownie ?
Zapisane
amstaff12
Nowy
*
Wiadomości: 49


« Odpowiedz #3 : Styczeń 25, 2013, 17:08:18 »

Węgiel organiczny jest w cenie ok 30 zł za butelkę .
Ja też mam 112 l i starcza mi to na dość długo .
natomiast nawóz kupuję u znajomego który prowadzi sklep akwarystyczny za 7 zł 18 ml
i to sie rozdwaja na dwie dawki 1 dawka na 2 tygodnie .
podłoże to kwestia 5 zł za woreczek .
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #4 : Styczeń 25, 2013, 17:36:22 »

Oczywiście że możesz posadzić rośliny nie wyciągając ryb , nie musisz kombinować
po prostu musisz mieć ok 5-7 cm podłoża .
Jak już roślinki będą w akwarium musisz je po prostu regularnie nawozić (co 2 tygodnie ) i co dziennie np : węgiel organiczny!

Pokaż mi proszę swoje akwarium prowadzone takim trybem!!!
Skąd ludzie biorą pomysły na takie działanie i co więcej dlaczego polecają takie sposoby innym???!!!

Chyba, że ja coś źle robię i wyjdzie na to, że w moich baniakach rośliny źle rosną... Nie powtarzajcie głupot usłyszanych od znajomego w sklepie!

Do autora wątku:

-oświetlenie 2x18W T8 i żwirek rzeczny w 112L spokojnie wystarczą pod mniej wymagające rośliny, takie jak nurzaniec, cryptocoryny, echinodorusy, żabienice, anubiasy, microsoria i mchy. Większości z tych roślin nie musisz nawet nawozić. Jeśli jednak chcesz przyśpieszyć ich wzrost, jak najbardziej wskazana jest bimbrownia, która zresztą dostarczy Ci dużo lepiej przyswajalnego przez rośliny węgla, który nie musi kosztować 30zł, jak radzi Ci przedmówca. Węgiel w płynie to dodatek, ale jeśli umiesz zająć się bimbrownią, to jest ona dużo tańszym i setki razy skuteczniejszym rozwiązaniem niż węgiel w płynie ("węgiel organiczny").
Przy jałowym podłożu, jeśli będziesz podawał co2 (bimbrownia), możesz też stosować nawozy do słupa wody. W przypadku takich zbiorników polecam nawozy Aqua Artu "PLANTA GAINER" MACRO, FERRO+ i CLASSIC. Przy takim oświetleniu stosowałbym dawki dzienne pomniejszone o połowę tych sugerowanych przez producenta.
Zapisane

Barticf
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #5 : Styczeń 25, 2013, 17:46:37 »

Oczywiście że możesz posadzić rośliny nie wyciągając ryb , nie musisz kombinować
po prostu musisz mieć ok 5-7 cm podłoża .
Jak już roślinki będą w akwarium musisz je po prostu regularnie nawozić (co 2 tygodnie ) i co dziennie np : węgiel organiczny!

Pokaż mi proszę swoje akwarium prowadzone takim trybem!!!
Skąd ludzie biorą pomysły na takie działanie i co więcej dlaczego polecają takie sposoby innym???!!!

Chyba, że ja coś źle robię i wyjdzie na to, że w moich baniakach rośliny źle rosną... Nie powtarzajcie głupot usłyszanych od znajomego w sklepie!

Do autora wątku:

-oświetlenie 2x18W T8 i żwirek rzeczny w 112L spokojnie wystarczą pod mniej wymagające rośliny, takie jak nurzaniec, cryptocoryny, echinodorusy, żabienice, anubiasy, microsoria i mchy. Większości z tych roślin nie musisz nawet nawozić. Jeśli jednak chcesz przyśpieszyć ich wzrost, jak najbardziej wskazana jest bimbrownia, która zresztą dostarczy Ci dużo lepiej przyswajalnego przez rośliny węgla, który nie musi kosztować 30zł, jak radzi Ci przedmówca. Węgiel w płynie to dodatek, ale jeśli umiesz zająć się bimbrownią, to jest ona dużo tańszym i setki razy skuteczniejszym rozwiązaniem niż węgiel w płynie ("węgiel organiczny").
Przy jałowym podłożu, jeśli będziesz podawał co2 (bimbrownia), możesz też stosować nawozy do słupa wody. W przypadku takich zbiorników polecam nawozy Aqua Artu "PLANTA GAINER" MACRO, FERRO+ i CLASSIC. Przy takim oświetleniu stosowałbym dawki dzienne pomniejszone o połowę tych sugerowanych przez producenta.

Dobrze, że napisałeś o mchach bo głównie na nich mi zależy (chciał bym je dać na korzeń) dzięki za pomoc dobrze w sumie, że wystarczy bimbrownia bo patrząc na koszty jej zrobienia nie wychodzi tak drogo
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #6 : Styczeń 25, 2013, 17:55:44 »

koszty bimbrowni są śmieszne, ale musisz pamiętać, że dobry zacier starczy na 2-3 tygodnie (nowa tu o stałej ilości podawanego gazu).
Zmuś mamę, żeby zawsze miała w kuchni wszystkie składniki zacieru i wyjdzie za darmo Smiley
Jeśli planujesz same mchy, to wystarczy bimbrownia-nawozów w płynie nie trzeba przy nich stosować, za to lubią co2.
Zapisane

nikodem0
Zainteresowany
**
Wiadomości: 164


« Odpowiedz #7 : Styczeń 25, 2013, 18:13:23 »

witam
vento także polecił  mi nawozy aqu-art i jestem zadowolony  z efektów ,  więc  także polecam!!!
Na podłoże  możesz  dać  ciemny  bazalt  +  substrat.
Zapisane
Barticf
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #8 : Styczeń 25, 2013, 18:27:57 »

koszty bimbrowni są śmieszne, ale musisz pamiętać, że dobry zacier starczy na 2-3 tygodnie (nowa tu o stałej ilości podawanego gazu).
Zmuś mamę, żeby zawsze miała w kuchni wszystkie składniki zacieru i wyjdzie za darmo Smiley
Jeśli planujesz same mchy, to wystarczy bimbrownia-nawozów w płynie nie trzeba przy nich stosować, za to lubią co2.

Cóż teraz jak już wiem, że nie tylko mchy mogę mieć to na inne chyba też chyba się zdecyduje chciał bym wkońcu by moje akwarium ładnie zaczęło wyglądać Smiley
Zapisane
nikodem0
Zainteresowany
**
Wiadomości: 164


« Odpowiedz #9 : Styczeń 25, 2013, 19:03:49 »

Możesz dołożyć oświetlenie  pod  bardziej   wymagające  roślinki ale  to sie wiąże z kosztami.
Zapisane
amstaff12
Nowy
*
Wiadomości: 49


« Odpowiedz #10 : Styczeń 25, 2013, 20:03:30 »

tak jak powiedział nikodem0 oświetlenie na pewno będzie służyło roślinkom koszt to ok 50 zł za sztuke i trzeba co rok wymieniać
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #11 : Styczeń 26, 2013, 12:41:02 »

tak jak powiedział nikodem0 oświetlenie na pewno będzie służyło roślinkom koszt to ok 50 zł za sztuke i trzeba co rok wymieniać

Może się czepiam, ale... COOOOOOO???!!!  Shocked

Jakie 50zł za sztukę? Za sztukę czego? Dlaczego trzeba "to" co rok wymieniać, czymkolwiek "to" jest?

Zapewne chodzi Ci o dodatkową świetlówkę, ale 50zł za sztukę dotyczy według Ciebie czego? Świetlówki, czy może całego zestawu ze statecznikiem, oprawkami i przewodami? Dlaczego sugerujesz co roczną wymianę?

Jeśli założyciel wątku zechce dodać oświetlenia, to IMHO powinien zainwestować około 150zł w zestaw 2x24W T5:
-statecznik elektroniczny 2x24W - około 65zł
-dwie świetlówki powiedzmy Sylvania 865 to koszt łączni około 50zł
-oprawki bryzgoszczelne po 6zł za szt i tyle samo za przewód zasilający
-do tego kilka drobnych dodatków takich jak uchwyty do świetlówek, silikon akwarystyczny po kilka zł za szt.

Taki zestaw będzie służył przez długi okres (świetlówki T5 nie tracą tak szybko skuteczności jak T8). Kilka lat z głowy i żadnych dodatkowych kosztów.
Zapisane

nikodem0
Zainteresowany
**
Wiadomości: 164


« Odpowiedz #12 : Styczeń 26, 2013, 15:13:08 »

witam
vento ja już  nie komentuje  wypowiedzi  amstafa  bo niema sensu.......(on wie najlepiej).
pozdrawiam
Zapisane
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #13 : Styczeń 26, 2013, 20:13:08 »

Nie jestem fanem, ani tym bardziej znawcą roślin, ale Vento w tym temacie jest dla mnie wyrocznią.
Jego wypowiedziami  bym się kierował, a nie "fachowców" z każdej możliwej dziedziny akwarystyki.
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
nikodem0
Zainteresowany
**
Wiadomości: 164


« Odpowiedz #14 : Styczeń 26, 2013, 21:43:49 »

Nie jestem fanem, ani tym bardziej znawcą roślin, ale Vento w tym temacie jest dla mnie wyrocznią.
Jego wypowiedziami  bym się kierował, a nie "fachowców" z każdej możliwej dziedziny akwarystyki.
tak jak  powiedziałeś  ja także  uważam  go  za osobe  bardzo  znaną   w  tej dziedzinie  i zazdroszcze mu takiej  wiedzy pomógł  mi  wielu  sytuacjach  otkąt  mam  akwa roślinne i  jestem  mu  za  to bardzo wdzięczny ,  wystarczyło  by  zobaczyć  jego  akwaria (sposób  prowadzenia , kondycja roślin.)
pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: