Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Oczko wodne « Oczko 130 litrów (kałuża) i już powstaje "mini stawik"
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Oczko 130 litrów (kałuża) i już powstaje "mini stawik"  (Przeczytany 9366 razy)
@ro81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« : Styczeń 01, 2010, 22:02:01 »

Witam! Swoją 130 litrową kałużę mam od 2007r. Jest to gotowa forma. Jest wielu którzy krytykują, odradzają że nie warto i w ogóle ale nie każdego stać i nie każdy ma miejsce na 5000 litrów. Chciałem pokazać moje "oczko" żeby uświadomić że tak małe też można. Zdjęcia ułożone od początku założenia w 2007r aż do minionego lata.

Na początku wyglądało jak wyglądało, też musiałem się dużo nauczyć. Ale teraz przylatują ptaki, ważki. Żaby oczywiście to już standard. Miałem krótko dwa karasie koi ale wydałem i zrezygnowałem z trzymania ryb. Myślę, że nawet na maluniej działce przy niedużym nakładzie można stworzyć taki mały ekosystem i naprawdę cieszyć wiosną i latem oko. Nigdy nie przypuszczałem że moja kałuża przyciągnie do siebie tyle życia.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2010, 20:12:29 wysłane przez @ro81 » Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #1 : Styczeń 01, 2010, 22:18:16 »

Sporo masz tam roślin, więc oczko żyje. Zbiornik w cieniu? Na ostatnim zdjęciu chyba żaba trawna.
Zapisane
@ro81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #2 : Styczeń 01, 2010, 22:41:03 »

Rośliny to mięta wodna, dwa rodzaje sitowia niestety dokładnie nazw nie znam, mech który sam zawitał i wszystkim znana rzęsa. Oczko przed najgorszym słońcem w południe osłania cień budynku. Tak to żabka trawna. Pojawiają się tez ropuszki szare ale one mieszkają pod roślinnością za oczkiem i tylko czasem wchodzą do wody. Godów jednak żadne nie odbywają. Nie wiem czy to z powodu wielkości zbiornika.
Zapisane
M G
NIE NABIJAĆ POSTÓW
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 181


gg: 12084964


WWW
« Odpowiedz #3 : Styczeń 10, 2010, 15:08:50 »

Oczko piękne dopracowane otoczenie, roślinki ......  Good !  Good !  Good !
tylko mi  osobiście nie podoba się ten czarny plastik na wierzchu, u mię są do niego przyklejone kamienie na klej do kafelek
Zapisane

Cool I'm your Master Cool

http://www.akwa-pasja.pl

papa Pozdrawiam [/color
@ro81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #4 : Styczeń 15, 2010, 16:39:43 »

Wiem. Mi też to się nie podoba ale wkopałem za płytko formę i za bardzo wystaje ponad ziemię. Na wiosnę planuję obsadzić formę ciut głębiej i obłożyć naokoło kamieniem polnym.
Zapisane
tek76
Juwel 240l
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 51


« Odpowiedz #5 : Styczeń 23, 2010, 22:58:20 »

plastik napewno zamaskuje ALE ITAK JEST ZAJEFAJNE!!!
Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #6 : Styczeń 23, 2010, 23:19:59 »

spoko oczko, nie myślałeś czasem o jakichś rybach? np. wielkopłetwy letnią porą...
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
@ro81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #7 : Styczeń 29, 2010, 17:34:41 »

Jedno lato miałem karasie koi 2 sztuki. Niestety taką rybę musiałbym zabrać na jesień do domu a nie mam dużego akwarium. To znaczy mam 80 litrowe (na przezimowanie by styknęło) ale na razie nie mam miejsca i muszę się zadowolić 30 litrowym akwarium w domu. Z tego względu niestety ryby tymczasowo odpadają.
Zapisane
rogerakva
Nowy
*
Wiadomości: 34


« Odpowiedz #8 : Styczeń 29, 2010, 18:06:55 »

No ładne bajorko stworzyłeś Grin Rośliny dodają mu uroku, z cieniem padającym za pośrednictwem ściany też dobrze pomyślane Smiley
Ja mam zamiar założyć kałuże na wiosnę. Nie będzie to gotowa forma gdyż takie większe są ho...drogie a marzy mi się mostek po środeczku także coś wybetonuję. Kolejną przeszkodą jest mój labladorek który na pewno chętnie wykąpał by się w upalne dni w moim zbiorniczku. Będę musiał go w takim wypadku jakoś odgrodzić od reszty ogrodu. Ale jak mi się uda coś skonstruować to na pewno zaprezentuję Cheesy
Życzę samych pozytywnych chwil przeżytych podczas podglądania ekosystemu kałużki papa
Zapisane
@ro81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #9 : Styczeń 31, 2010, 11:35:59 »

Zapewne myślisz o siatko-betonie. Też miałem ochotę ale moje zdolności "murarskie" są żadne. Ich zaletą na pewno jest to że dajesz im taki kształt jaki Tobie odpowiada no i podobno przy dobrym wykonaniu są bardzo trwałe. Ja już w głowie planuje większy zbiornik z EPD-mu ale teraz mnie czeka budowa domu i pewnie nie prędko będę mógł zadziałać. Działkę mam sporą wiec będę mógł zaszaleć Grin Też marze od dawna o Labladorku z żonką wiec i nowe oczko trzeba będzie grodzić ale to daleka przyszłość.

Pozdrawiam i życzę owocnych prac i szybkiej wiosny  papa
Zapisane
@ro81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #10 : Kwiecień 24, 2010, 20:20:41 »

Myślałem że do tego szybko nie dojdzie jednak decyzja zapadła i już dołek wykopany  Grin. Na razie wymiary to 3m/1,5m i 70cm głęboki ale boki wyszły strome i chyba będzie trzeba poszerzyć do 2m. Część pogłębię do 1 m żeby ryby mogły zimować bo w tym oczku na pewno będą karasie koi Cheesy. Wiec moja 130 litrowa kałuża zmieni się w około 4000 litrowe oczko Shocked. Na razie decyzja padła na folie ale nie wiem czy siatkobeton nie byłby lepszy tylko czy sobie z tym sam poradzę. No jeszcze zobaczymy. Powolutku będę zdawał relacje fotograficzna z postępów.
Zapisane
M G
NIE NABIJAĆ POSTÓW
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 181


gg: 12084964


WWW
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 24, 2010, 23:16:16 »

Ja robiłem z foli (koszt 600zł) i do tego później klej kafelkowy i kamyki....
Także beton będzie najlepszym rozwiązaniem, weź pod uwagę też to że folia ma wytrzymałość około 5-7lat
Zapisane

Cool I'm your Master Cool

http://www.akwa-pasja.pl

papa Pozdrawiam [/color
@ro81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #12 : Kwiecień 25, 2010, 15:22:33 »

Co to jest klej kafelkowy? Taki jak do glazury? A do wody nie uwalniają się jakieś związki od tego? Kładłeś go bezpośrednio na folię czy na jakaś siatkę? Jak tak do stalowa RABITZA (chyba tak się to piszę) czy zwykłą montażową?
Zapisane
M G
NIE NABIJAĆ POSTÓW
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 181


gg: 12084964


WWW
« Odpowiedz #13 : Kwiecień 26, 2010, 00:53:31 »

Co do kleju napiszę jutro, dokładnie jakiego użyłem,
wiem jednak że nic nie wydziela do wody.

Oczko zbudowałem tak:
dziura Tongue; gąbki, folie, wszystko co było pod ręką (niedaleko choinki3, więc lepiej zabezpieczyć);
Folia "właściwa" (taka zielono/czarna:P);
na nią siatka montażowa
potem klej i zanim wystygnie rzucałem garściami drobne kamyczki (aby się wbiły)

A oto efekt:


Zapraszam również do komentowania mojego bagna  Wink
http://www.akwarium.net.pl/forum/oczko-wodne/moje-bagna/
Zapisane

Cool I'm your Master Cool

http://www.akwa-pasja.pl

papa Pozdrawiam [/color
@ro81
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #14 : Maj 03, 2010, 19:25:18 »

Dziś do kałuży trafiło kilka nowych roślin:
-Żabieniec- babka wodna
-Tojeść rozesłana
-Wiązówka błotna
Wszystko z leśnego stawu 5 minut jazdy rowerem od mojego domu. Miałem się tylko rozejrzeć ale że dało się z brzegu co nieco sięgnąć wiec kilka sztuk skubnąłem  Wink

I już powstał wykop pod nowe oczko (300/180/80). Początkowo wyglądał tak:

I już po poprawkach:


"Schody maja ułatwić ewentualne wejście do oczka no i  posłużą jako półki dla roślin. Teraz tylko dylemat pomiędzy folią a siatkobetonem bo grunty u mnie to pisaki i obawiam się obsuwania w wypadku folii.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2010, 08:28:21 wysłane przez @ro81 » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: