Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Nierybiaste => Wątek zaczęty przez: lukas Styczeń 22, 2009, 22:43:01



Tytuł: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 22, 2009, 22:43:01
Jako, że te zwierzęta stają się coraz bardziej popularne, a niewiele o nich informacji, uznałem że temat poświęcony chociażby bardzo oględnemu omówieniu kilku najpopularniejszych gatunków powinien się na form znaleźć. Istnieje wiele mitów na temat trzymania raków w akwarium, a być może ten wątek przyczyni się do ich obalenia.

Rodzaj: Cherax


Rak morelowy (Cherax holthuisi)

(http://www.asianscientist.com/wp-content/uploads/2011/06/wwf-new-guinea-8.jpg)
foto: www.asianscientist.com (http://www.asianscientist.com)

Inne nazwy: Rak apricot, Apricot lobster, Orange lobster
Pochodzenie: Papua, Indonezja
Wielkość: 7,5-10,0 cm

Jeden z mniejszych raków akwariowych. Wymagana temperatura to 26-28 stopni. Jest wszystkożerny, żywi się głównie padliną i detrytusem. Nie jest niebezpieczny dla ryb. Głodny może uszkadzać delikatne rośliny. W akwarium podajemy mu gotowe karmy dla raków i krewetek oraz warzywa (cukinia, ogórek, groszek i inne strączkowe). Raz na jakiś czas chętnie przyjmuje ochotkę. Raki te charakteryzują się silnym terytorializmem i agresją wewnątrzgatunkową, dlatego mimo niewielkich rozmiarów zaleca się trzymanie ich pojedynczo lub co najwyżej jedną parę na zbiornik (100l i więcej). U tego gatunku również dość powszechny jest kanibalizm. Samce posiadają ogromne szczypce, samiczki znacznie mniejsze. Intensywność koloru pomarańczowego jest cechą osobniczą. Równie często można spotkać raki morelowe o ubarwieniu cielistym - zobacz (https://www.interaquaristik.de/documents/image/15/1572/Aprikosenkrebs-Cherax-holthuisi.jpg), lub prawie białym - zobacz (http://www.garnelen-guemmer.de/images/product_images/popup_images/1708_4.jpg).


Rak Yabby (Cherax destructor)

(http://www.biolib.cz/IMG/GAL/91142.jpg)
foto: www.biolib.cz (http://www.biolib.cz)

Inne nazwy: Rak niebieski, Yabby
Pochodzenie: Australia
Wielkość: 12,5-15,0 cm

W naturze najczęściej występuje w kolorze szarym (zobacz) (http://www.aabio.com.au/new/wp-content/uploads/2013/08/spec-1834-003a.jpg) lub lekko niebieskawym. W akwarium wyhodowano odmianę o intensywnie niebieskim ubarwieniu. Raki te są wszystkożerne choć głównie odżywiają się detrytusem. Prawidłowo karmione ignorują obecność ryb. Stosunek do roślin jak przy raku florydzkim. Raki te trzymamy pojedynczo lub w parach, licząc przynajmniej 50L wody na parę. Kanibalizm u tych raków (jak u większości cheraxów) jest zjawiskiem powszechnym - zwłaszcza przy wylince. Raki te bardzo lubią kopać w podłożu, co warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu zbiornika. Więcej o raku Yabby przeczytasz w magazynie "Nasze Akwarium" nr 33.

Rak czerwonoszczypcowy (Cherax quadricarinatus)
(http://www.sea-ex.com/fishphotos/images/freshwater-cherax-quadricarinatus-500.jpg)
foto: www.sea-ex.com (http://www.sea-ex.com)

Inne nazwy: Red Claw Crayfish, Blue Red Claw, CQ Blues, Rak czerwonoszczypcy
Pochodzenie: Australia
Wielość: 20,0-35,0 cm

To jeden z większych raków obecnych na rynku. Na jednego osobnika powinno przypadać przynajmniej 100L wody. Trzymane w większym zagęszczeniu raki będą ze sobą walczyć oraz napadać na siebie podczas linienia. Rak czerwonoszczypcowy nie jest groźny dla ryb jednak zdecydowanie niszczy rośliny. Jak większość raków także i on jest wszystkożerny. Samice (zobacz) (http://xa.yimg.com/kq/groups/18487623/homepage/name/homepage.jpg?type=sn) są mniej intensywnie ubarwione niż widoczny na zdjęciu głównym samiec. Trochę więcej informacji na temat tego raka znajdziesz klikając tu. (http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/show_article.php?article_id=432)


Rak papuaski (Cherax peknyi)

(http://www.crusta-fauna.org/gallery2/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=3998)
foto: www.crusta-fauna.org (http://www.crusta-fauna.org)

Inne nazwy: Cherax sp. 'Zebra' , Rak zebra, Cherax zebra, Zebra Irian
Pochodzenie: Indonezja
Wielkość: 10,0-12,5 cm
Ciekawie ubarwiony rak pochodzący z Indonezji. Wzór na jego ogonie przypomina ubarwienie trzmiela. Raki te są dość spokojne i zupełnie ignorują obecność ryb i krewetek. W odpowiednio dużym akwarium z licznymi kryjówkami można je  nawet utrzymywać w grupie, co jest dość nietypowe dla raków z rodzaju Cherax. Raki te uparcie kopią w podłożu, starając się podkopać wszelkie elementy dekoracji, co warto mieć na uwadze urządzając zbiornik - kamienie i inne ciężkie elementy należy układać tak, by przewracając się nie uderzały w szyby. Rak ten dość łatwo rozmnaża się w akwarium i ogólnie jest bardzo mało problematyczny, przez co może być polecany początkującym. Więcej o tym raku przeczytasz tutaj (http://crusta.de/krebse/cherax-sp-zebra-cf-papuanus-zebrakrebs_1261).

Red Brick (Cherax sp. 'Red brick')
(http://shrimpusa.com/wp-content/uploads/2013/03/Cherax-sp.red-brick.jpg)
foto: http://shrimpusa.com (http://shrimpusa.com)

Inne nazwy: Red Papua
Pochodzenie: Papua, Indonezja
Wielkość: 13,0-15,0 cm

Na polskim rynku jest raczej nowinką, która w handlu pojawia się sporadycznie. Wymagania: pH 6,5-8,0; woda średnio twarda do twardej, temperatura 26-30 stopni Celsujsza. Zachowanie jak u innych Cheraxów. Trzymamy pojedynczo lub w parach w akwarium nie mniejszym niż 50L. Rak ten jeśli jest karmiony prawidłowo nie atakuje ryb i nie niszczy roślin. Samice są nieco smuklejsze i mają mniejsze szczypce.

Blue Moon (Cherax (Astaconephrops) pulcher)
(http://juwelshrimps.webs.com/cherax_sp_blue_moon.jpg)
foto: http://juwelshrimps.webs.com (http://juwelshrimps.webs.com)
(http://cdn.crustahunter.com/wp-content/gallery/cherax-pulcher/Cherax-Irian-Jaya2.jpg)
foto: http://cdn.crustahunter.com (http://cdn.crustahunter.com)

Inne nazwy: dawniej Cherax sp. 'Blue moon', Cherax sp. 'Hoa Creek'
Pochodzenie: Papua Nowa Gwinea - Irian Jaya
Wielkość: różne źródła podają różne informacje od 10,0 do 20,0cm.

Atrakcyjnie ubarwiony rak pochodzący z Irian Jaya (zachodnia Papua). Opisany naukowo dopiero w maju 2015, wcześniej posiadał tylko nazwę handlową. Wymagania: ph 6,5-7,5 , woda średnio twarda do twardej, temperatura 22-28 stopni Celsjusza. Rak ten jest bardzo wytrzymały i toleruje nawet znaczne odchyłki od podanych wartości. Raki te są dość agresywne względem innych raków, więc zaleca się trzymanie ich pojedynczo. Rozmnażanie (poza wrodzoną agresją) nie jest kłopotliwe. Rak chętnie przyjmuje każdy rodzaj pokarmu. Nie należy łączyć tych raków z dennymi rybami, do których raki mogą odnosić się z agresją i próbować je atakować. Raki te doskonale się wspinają więc należy zadbać o szczelne przykrycie zbiornika. Dużo informacji na temat tego raka znajdziecie tutaj (http://aqua-terra-vita.com/CrayfishWP/CheraxBlueMoonCare.html)

Rak tygrysi (Cherax lorentzi)
(http://www.caridina.com/image/600/1365.jpg)
foto: www.caridina.com (http://www.caridina.com)

Inne nazwy: Tiger lobster, Black tiger
Pochodzenie: Papua Nowa Gwinea, być może także Północna Australia
Wielkość: 12,0cm.

Przynależność taksonomiczna tego raka nie jest do końca znana. Podobnie jak Blue Moon należy do bardziej temperamentnych Cheraxów i zalecane jest trzymanie pojedynczych egzemplarzy w akwarium nie mniejszym niż 45l. Temperatura 22-28 stopni, ph 6,5-8,0. Akwarium koniecznie przykrywamy, gdyż rak ten świetnie się wspina i może ze zbiornika uciec. Rak ten jest prawie wyłącznie roślinożerny, także spokojnie możemy go łączyć z rybami. Poza standardowymi pokarmami warto podawać mu liście dębu lub ketapangu oraz zbutwiałe gałązki. Czasami można pomylić tego raka z Blue Moon, jednak w odróżnieniu do krewniaka, Ch.lorentzi nie posiada pomarańczowej obwódki na końcu wachlarza. Samice tego gatunku są mniej barwne, a ich ubarwienie jest prawie jednolicie błękitne.

Orange tip (Cherax snowden)
(http://www.interaquaristik.de/images/produkte/i10/10352-Feuerkrebs--Cherax-sp---Orange-Tip-.jpg)
foto: www.interaquaristik.de (http://www.interaquaristik.de)

Inne nazwy: Orange fire
Pochodzenie: zachodnia Papua
Wielkość: samice 10,0cm, samce 12,0cm.

Obok swojego bliskiego krewniaka - raka morelowego (dopiero w kwietniu 2015 oficjalnie uznano je za dwa odrębne gatunki), Orange Tip uchodzą za raki o najsilniejszych ciągotach kanibalistycznych. Niedoświadczonym hodowcom odradzam trzymanie więcej niż jednego egzemplarza. Są bardzo agresywne względem osobników swojego gatunku i raczej wrogo nastawione do innych raków. Chcąc rozmnażać, należy je łączyć w pary w akwariach nie mniejszych niż 100l i zaopatrzonych w dużą liczbę kryjówek. Pomimo tego nie atakują ani ryb ani krewetek, dlatego mogą przebywać z nimi w jednym zbiorniku. Wymagają temperatury z przedziału 22-25 stopni (choć podobno dobrze czują się nawet przy temperaturze 15 stopni), pH 6,5-8,0, oraz twardości 10-25. W internecie mało jest informacji na temat tych raków, także nie znalazłem żadnej sensownej stronki, do której mógłbym Was odesłać. Zobacz inne zdjęcia: 1 (http://shrimpusa.com/wp-content/uploads/2013/03/41-Cherax-holthuisi-orange-tip-9.jpg).

Yabby czarny (Cherax preissii)
(http://www.wirbelloseandmore.de/bilder/image4519.jpg)
foto: www.wirbelloseandmore.de (http://www.wirbelloseandmore.de)

Inne nazwy: Koonac, Black lobster
Pochodzenie: Australia
Wielkość: na wolności nawet do 30cm,  w akwarium zwykle 15-20cm

Duży Cherax pochodzący z zachodniej Australii. Ubarwienie atramentowo-czarne z czerwonymi antenami i stawami szczypiec. Oczy szaro-błękitne. Wymaga pH ok 7 i temperatury 15-22 stopni. Ze względu na swoje rozmiary nie powinien być trzymany w akwarium mniejszym niż 100L. Można trzymać więcej niż jednego ale w akwariach większych niż 160L. Obok raka luizjańskiego jest jednym z bardziej popularnych gatunków raków konsumpcyjnych.


Rodzaj: Procambarus


Rak luizjański (Procambarus clarkii)
(http://www.wirbellose.de/upload/1134073015.jpg)
foto: www.wirbellose.de (http://www.wirbellose.de)

Inne nazwy: Rak czerwony, Czerwony rak błotny
Pochodzenie: Ameryka północna, sztucznie introdukowany również w Europie (Francja, Hiszpania)
Wielkość: 12,0 cm

W naturze występują najczęściej osobniki brązowe, rzadziej czerwonawe. W akwarium wyselekcjonowano odmiany barwne: niebieską - kliknij (http://farm1.static.flickr.com/31/52594011_cb47902d5a.jpg?v=0), czerwoną - widoczną na głównym zdjęciu, białą - kliknij] (http://cdn.crustahunter.com/wp-content/gallery/astacidea-procambarus-sp/p-clarkii-white-3.jpg), blue pearl - kliknij (http://www.aqa.ru/photos/data/media/35/aqa.ru-20100213150626.jpg), czarną - kliknij (http://ikanhiasku.files.wordpress.com/2009/05/99999991-blackprocambarusclarkii.jpg), i pomarańczową - kliknij (http://1.bp.blogspot.com/_u8qCAlXlXcY/SjdJHR7qBuI/AAAAAAAAAHw/2M6Wx2M6Whg/s320/%E0%B8%81%E0%B8%B8%E0%B9%89%E0%B8%87%E0%B9%84%E0%B8%9A%E0%B8%A3%E0%B8%97%E0%B9%8C%E0%B8%AD%E0%B8%AD%E0%B9%80%E0%B8%A3%E0%B8%99%E0%B8%88%E0%B9%8C+Procambarus+clarkii+orange.jpg). Raki te są dość pokojowo nastawione do ryb, a odpowiednio karmione mogą być trzymane w grupach. Są wszystkożerne toteż niestety nie nadają się do akwariów z bogatą roślinnością, którą niestety niszczą. Są bardzo śmiałe i chętnie przebywają w akwarium na widoku. Obecność ryb i innych raków zdecydowanie je ośmiela, trzymane pojedynczo są płochliwe. Jest to obecnie najczęściej spotykany gatunek raka konsumpcyjnego. Więcej o raku luizjańskim przeczytasz TUTAJ (http://www.akwarysta.eu/index.php/skorupiaki-slodkowodne/176-rak-luizjanski-pomaranczowy-procambarus-clarkii-orange)

Rak florydzki (Procambarus alleni)
(http://i22.photobucket.com/albums/b319/Melissa2787/chris-procambarus-alleni-blue-lobst.jpg)
foto: http://i22.photobucket.com/albums/b319/Melissa2787 (http://i22.photobucket.com/albums/b319/Melissa2787)

Inne nazwy: Niebieski rak florydzki, Rak niebieski, Blue lobster
Pochodzenie: Ameryka północna
Wielkość: 10,0 cm

Podobnie jak w przypadku raka luizjańskiego, w naturze rak florydzki najczęściej występuje w ubarwieniu brązowym (zobacz) (http://stithaquatics.com/Crayfish/procambarusalleniwildmorphmale.jpg), a rzadziej niebieskawym. W akwarium wyhodowano odmianę barwną o intensywnie niebieskim zabarwieniu. Przy czym im raczek starszy, tym kolor niebieski jest bardziej intensywny. Rak raczej pokojowo nastawiony do ryb, choć możne podszczypywać powolne ryby o weloniastych płetwach. Jest wszystkożerny, choć preferuje martwe części roślin. Delikatne rośliny zostaną przez te raki zjedzone, toteż zielsko do akwarium wybieramy tak jak dla pielęgnic (anubiasy, microsorium, bolbitis, itp.). Więcej o raku florydzkim przeczytasz tu. (http://www.terrarium.com.pl/zobacz/procambarus-alleni-rak-florydzki-758.html)

Rak marmurkowy (Procambarus sp.)
(http://www.aquariumdomain.com/images/invert_freshwater/marbledCrayfish1.jpg)
foto: www.aquariumdomain.com (http://www.aquariumdomain.com)

Inne nazwy: Rak kubański
Pochodzenie: nieznane. Prawdopodobnie Ameryka północna, z pewnością nie Kuba.
Wielkość: 8,0 cm

To chyba najłatwiej dostępny w Polsce rak. Jako jedyny rozmnaża się poprzez partenogenezę, czyli dzieworództwo. Pochodzenie tego raka, oraz jednoznaczna klasyfikacja do dziś są tajemnicą. Ze względu na podobieństwo raka marmurkowego do samic raka z Everglades (http://www.geocities.jp/ideryusei/crayfishDM_468x346.jpg) (Procambarus fallax), wysnuto teorię jakoby rak marmurkowy był samicą Procambarus fallax zarażoną bakterią Wolbachia. Przynależność taksonową raków określa się głownie na podstawie cech samców, a jak wiadomo u tego raka występują wyłącznie samice, co bardzo utrudnia identyfikację. Raki te bardzo szybko się rozmnażają. Są dość agresywne w stosunku do wszelkich napotkanych w akwarium form życia, choć ich reakcje są dość powolne. Są wszystkożerne i zjedzą wszystko co są w stanie znaleźć lub złapać (również inne raki!). W związku z powyższym nie nadają się do akwarium z rybami ani roślinami. Raki te są bardzo wytrzymałe. Zakres tolerancji termicznej to....uwaga...... 3-28 stopni. W wodzie o niskim pH przyjmują zabarwienie niebieskawe - ZOBACZ (http://farm2.static.flickr.com/1084/1196971105_b7cd606ce8.jpg?v=0), co wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, którzy sprzedają je wtedy jako Raki florydzkie - uważnie przyglądajcie się temu co kupujecie! Więcej o raku marmurkowym przeczytasz tu. (http://www.terrarium.com.pl/zobacz/procambarus-sp-rak-marmurkowy-401.html)

Rak mandaryn (Procambarus milleri)
(http://www.geocities.jp/ideryusei/crusta10_196_Procambarus20milleri.jpg)
www.geocities.jp

Inne nazwy: Miami cave crayfish, Red cave crayfish
Pochodzenie: USA, okolice Miami. Podziemne jaskinie, 30m pod powierzchnią ziemi
Wielkość: 8,0 cm

Odkryty dopiero 1992 r w okolicach Miami w USA. Rak ten zamieszkuje podziemne jaskinie, na głębokości ok 30m pod powierzchnią ziemi. Jest to gatunek endemiczny. W akwarystyce obecny od niedawna, choć dzięki atrakcyjnemu ubarwieniu robi coraz większą furorę. Nie trzeba go trzymać w ciemności. Temperatura w zakresie 18-30 stopni jest dobrze znoszona. Raki te nie lubią zbyt miękkiej wody, najlepiej czują się przy TwO w granicach 15-20, oraz pH 7-8. Można je trzymać w grupie zapewniając odpowiednią liczbę kryjówek. Są wszystkożerne - mieszkając w podziemnej jaskini nie można grymasić przy jedzeniu ;) Nieco więcej o tym raku znajdziesz tu. (http://www.wirbellose.de/arten.cgi?action=show&artNo=096)

Nakrapiany rak królewski (Procambarus pictus)
(http://t0tta.blogg.se/images/2007/procambarus_pictus_1196039648_2112636.jpg)
foto: http://t0tta.blogg.se (http://t0tta.blogg.se)

Inne nazwy: Spotted Royal Crayfish
Pochodzenie: Ameryka Północna - rejony Florydy
Wielkość: ok 12,0cm.

Jeden z najładniej ubarwionych raków północnoamerykańskich. Zachowanie i warunki chowu prawdopodobnie jak u raka luizjańskiego. Jest to trudno dostępny rak i w zasadzie mało o nim wiadomo. Internet też niestety raczej milczy na jego temat, a szkoda. Inne zdjęcia: 1 (http://www.milleri.de/assets/images/Procambarus_pictus_04.jpg), 2 (http://www.milleri.de/assets/images/Procambarus_pictus_01.jpg), 3 (http://www.crusta10.de/templates/images/galerie/pictures/197/crusta10_197_IMG_8583.jpg), 4 (http://www.crusta10.de/templates/images/galerie/pictures/197/crusta10_197_Ohne%20Titel-3.jpg)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 26, 2009, 23:16:08

Rodzaj: Cambarellus


Raczek z Patzcuaro (Cambarellus patzcuarense)
(http://home.amis.net/vetpetdf/Akvaristika/pritlik.%20ko%9A%E8ak.jpg)
foto: http://home.amis.net (http://home.amis.net)

Inne nazwy: Orange Dwarf Crayfish
Pochodzenie: występuje wyłącznie w jeziorze Lago de Patzcuaro w Meksyku
Wielkość: 4,0 cm

Ten maleńki endemiczny raczek w naturze przybiera ubarwienie brązowe. W akwarium wyhodowano odmianę "Orange", której cechą jest intensywnie pomarańczowy kolor. Raczek ten jest bardzo łagodny i znakomicie nadaje się do akwariów towarzyskich i roślinnych. Nie atakuje ryb i nie niszczy roślin. Odżywia się wyłącznie detrytusem. Więcej o raczku z Patzcuaro przeczytasz tu. (http://www.akwaria.pl/raki/cambarellus_patzcuarense.html) A tutaj inne zdjęcia: 1 (http://farm3.static.flickr.com/2002/2091067081_125bb32b24.jpg?v=0), 2 (http://www.zierfischzucht-mack.de/images/77.jpg), 3 (http://www.fotocommunity.de/pc/pc/display/1274011).

Raczek moczarowy (Cambarellus puer)
(http://www.garnalenkweker.nl/database/kreeftenfotos/gk_crayfish_cambarellus_puer03.jpg)
foto: www.garnalenkweker.nl (http://www.garnalenkweker.nl)

Inne nazwy: Swamp Dwarf Crayfish.
Pochodzenie: południe Stanów Zjednoczonych (Oklahoma, Texas, Louisiana, Illinois, Arkansas, Mississippi, Tennessee i Kentucky)
Wielkość: 3,5 cm

Maleńki raczek pochodzący z Ameryki Północnej. Spotykany głownie na rozlewiskach i bagnach. Ubarwieniem przypomina nieco raka marmurkowego. Wymaga temperatury z przedziału 15-24 stopnie, pH 6,5-7,8 i gH 2-18. Jest gatunkiem spokojnym i pokojowo nastawionym do ryb i krewetek. Nie niszczy roślin. Nieco info o tym raku (niestety po niemiecku) znajdziesz tutaj (http://www.garnalenkweker.nl/database/kreeft.php?id=15).


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 01, 2009, 20:22:29
KNOW HOW Kupujemy raka

1. Jak bardzo zaawansowanym akwarystą trzeba być by zacząć hodować raki?

Większość raków to dość odporne stworzenia, także wydaje mi się że każdy średnio zaawansowany akwarysta sumiennie dbający o zbiornik może pokusić się o uzupełnienie obsady o raki.

2. Jaki rak jest najlepszy na początek?

Trudne pytanie. Głównie ze względu na dostępność tych stworzeń, na razie przeciętny mieszkaniec "poza Warszawy" nie może specjalnie wybrzydzać. Wydaje mi się, że najlepszy na początek będzie któryś z przedstawicieli rodzaju Cherax, jednak zaznaczam, że żaden z wymienionych przeze mnie raków nie jest jakoś specjalnie problemowy w utrzymaniu. Raki z rodzaju Cherax są też w miarę przyjazne roślinności.

3. Raki które widzę w sklepie są w opłakanym stanie  :-\

Tak, niestety tak bardzo często jest. Raki trzymane w zbyt dużym zagęszczeniu walczą ze sobą, uszkadzając sobie przy tym ciała, a często amputując wąsy, nogi i szczypce. Utracone kończyny odrastają przy linieniu także nie jest to wielki problem. Pamiętajmy, że młode (małe) raki linieją częściej toteż regeneracja utraconych fragmentów ciała będzie u nich postępowała znacznie szybciej. Zwróćmy uwagę jedynie na to czy rak zachowuje się normalnie, czy nie jest apatyczny, bądź nadmiernie agresywny. Raki w sklepie często nie jadły od tygodni (są głodzone przed transportem by nie brudziły wody), toteż bywają wygłodzone, a po wpuszczeniu do akwarium od razu szukają pokarmu, który akwarysta powinien dostarczyć. Mój rak morelowy intensywnie żerował już po 30min od wpuszczenia do akwarium.

4. Czym karmić raka ?

Podajemy parzone świeże liście (sałata, mniszek, koniczyna, rzodkiewka), warzywa (wszystkie strączkowe, ogórek, cukinia, gotowana marchew), gotowe pokarmy dla raków i krewetek, a od czasu do czasu można tez podać ochotkę i mrożone krewetki. Pokarmy mięsne powinny stanowić co najwyżej 25-30% diety raka. Raki niechętnie przyjmują mięso zwierząt stałocieplnych, np serce wołowe.

5. Rak linieje.

Prawdopodobnie, krótko po kupnie, na skutek poprawy warunków środowiskowych nasz rak przystąpi do procesu linienia. Podobnie jak w przypadku krewetek, także w życiu raka jest to dramatyczny okres, w którym wymaga spokoju i bezpiecznej kryjówki odpowiedniej wielkości. Pancerz raka po wylince twardnieje ok 2 dni, a przez pierwsze 2 godziny ma konsystencję wręcz galaretowatą. W tym czasie rak jest narażony na ataki ze strony ryb i innych raków. Jest praktycznie bezbronny. Urządzając akwarium dla większej liczby raków pamiętajmy by tworzyć kryjówki w ilości co najmniej dwukrotnie większej niż liczba hodowanych raków. Wylinki nie usuwamy z akwarium - stanowić ona będzie pierwszy posiłek raka, i duży zastrzyk węglanu wapnia, który utwardzi nowy pancerz.

6. Rak stracił oboje szczypiec, czy przeżyje?

Jeśli taki rak przebywa w grupie innych raków, należy go odseparować, gdyż będzie głodował. Kalece podajemy miękkie pokarmy, których nie trzeba rozdrabniać - gotowa karma dla raków, banany, itp. Mimo tego czasem zdarza się, że rak z amputowanym obojgiem szczypiec umiera. Także na pewno nie kupujmy takich osobników, jeśli widzimy je w sklepie.

7. Czy rak może mieszkać z krewetkami?

Wielu hodowców raków trzyma je z krewetkami, zwłaszcza karłowatymi. Raki za młodu konkurują z krewetkami o pokarm dostarczany przez hodowcę i tę konkurencję na ogół wygrywają. W miarę wzrostu i zwiększania się różnicy wielkości między krewetkami, a rakiem, ta konkurencja niweluje się. Dorosłe raki zupełnie ignorują krewetki, pozwalając im nawet chodzić po własnym pancerzu. Nie dotyczy to raka marmurkowego, którego nie należy łączyć z żadnymi innymi stworzeniami. Nigdzie nie znalazłem informacji na temat łączenia raka z krewetkami filtrującymi. Osobiście trzymam Cherax holthuisi z Atya gabonesis i jak na razie nic się nie dzieje. A z drugiej strony na razie żadna Atya nie liniała, a najbardziej się obawiam o ataki raków na krewetki po wylince. Pożyjemy, zobaczymy  ;)

8. Czy w jednym akwarium można łączyć rożne gatunki raków ?

W odpowiednio dużym akwarium z dużą liczbą kryjówek można. Natomiast należy pamiętać by w jednym zbiorniku nie łączyć raków amerykańskich z rakami z innych stron świata. Raki amerykańskie mogą przenosić dżumę raczą, na którą same są odporne. Dla raków z Europy, Azji i Australii to śmiertelna choroba.

9. Jak szybko rośnie rak?

Prawidłowo karmione raki rosną bardzo szybko. Docelowe rozmiary osiągają już w wieku ok 6miesięcy. Także należy od razu wprowadzać je do akwarium o docelowej wielkości

10. Jak odróżnić płeć raków?


U dorosłych raków rozróżnienie płci nie jest trudne. Widać to już na pierwszy rzut oka, samce są większe masywniejsze, z potężniejszymi szczypcami. W przypadku raków młodych, należy raczka obejrzeć od spodu, różnice budowy najlepiej zobrazuje fotografia - kliknij tutaj (http://aqua-terra-vita.com/CrayfishWP/SexingCherax.html)


Raki występujące w Polskich wodach

Rak szlachetny (Astacus astacus)

(http://www.mikrojezioro.met.pl/atlas_zw/okna/original/aablau2.jpg)
(http://www.biolib.cz/IMG/GAL/10169.jpg)
foto: http://www.mikrojezioro.met.pl , http://www.biolib.cz

Inne nazwy: Szewc, Rak rzeczny, Rak szerokoszczypcowy
Pochodzenie: Europa
Wielkość: 20,0-25,0 cm

Rak szlachetny jest naszym jedynym rodzimym rakiem. Występuje w dwóch formach barwnych: szaro-brązowej oraz niebieskawej. Pancerz gładki, bez gruzełków. Szczypce szerokie i masywne. Staw pomiędzy palcami szczypiec często zabarwiony na czerwono. Odżywia się głównie roślinnością wodną, zwłaszcza tą, która zawiera dużo wapnia, np. moczarka, rogatek, rdestnice, itp. W przypadku braku takiego pokarmu zjadają małże, larwy wodnych owadów oraz padlinę. Prowadzą głownie nocny tryb życia, dzień spędzając w kryjówce. Okres godowy przypada na przełom września i października i trwa do listopada. Samica opiekuje się jajami i młodymi przez 8 miesięcy, czyli do pierwszego linienia. Raki te są długowieczne. Żyją nawet 25 lat. Niegdyś gatunek ten był ważnym polskim produktem eksportowym, obecnie ze względu na epidemię raczej dżumy i postępujące zanieczyszczenie środowiska, rak ten znajduje się na granicy wymarcia. Ekolodzy alarmują aby gatunek ten objąć całkowitą ochroną gatunkową, jednak w Polsce ciągle można je poławiać. Wymiar ochronny to 12cm dla samic i 10cm dla samców. Wymiar liczy się od końca wachlarza (telson) do czubka rostrum (z pominięciem długości szczypiec). Okres ochronny przypada na: 1) dla samców - 15 październik do 15 marzec, 2) dla samic - 15 październik do 31 lipiec. Paradoksalnie w Polsce wpisany jest do Czerwonej Księgi Gatunków Ginących. Więcej o raku szlachetnym przeczytasz tutaj (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_szlachetny)
Ustawa o gatunkach chronionych (http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20042202237&type=2&name=D20042237.pdf)


Rak błotny (Astacus leptodactylus)

(http://www.fv-heilbronn.de/Krebse/Galizierkrebs1.jpg)
samiec
(http://www.rusbiophoto.com/images/pages/02005310.jpg)
samica
foto: www.fv-heilbronn.de , www.rusbiophoto.com

Inne nazwy: Krawiec
Pochodzenie: Zlewisko morza Kaspijskiego, introdukowany również w centralnej Europie
Wielkość: najczęściej ok 15,0 cm, choć trafiają się też osobniki osiągające 30,0 cm

Dziko występuje w zlewisku morza Kaspijskiego, sztucznie introdukowany w Europie w XIX w jako zwierzę hodowlane o smacznym mięsie. Uciekinierzy z hodowli zadomowili się w naszych wodach. Nie jest gatunkiem specjalnie ekspansywnym także nie zagraża populacji Raka szlachetnego. Ubarwienie szaro-brązowe. Pancerz chropowaty z dużą ilością gruzełków. Szczypce długie i wąskie. Pokarm i zachowanie jak u raka szlachetnego. Mimo, że nie jest gatunkiem rodzimym, w Polsce objęty jest wymiarem ochronnym 10cm. Okres ochronny przypada na: 1) dla samców - 15 październik do 15 marzec, 2) dla samic - 15 październik do 31 lipiec. Więcej o raku błotnym przeczytasz tutaj (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_b%C5%82otny)

Rak pręgowany (Orconectes limosus)
(http://www.geocities.jp/ideryusei/OrconectesLimosus1.jpg)
foto: www.geocities.jp/ideryusei

Inne nazwy: Rak pręgowaty, Rak amerykański
Pochodzenie: Ameryka północna, sztucznie introdukowany w całej Europie
Wielkość: średnio ok 8,0cm, ale dorasta do 10,0-12,0 cm

Ok 1890r został sprowadzony z Pensylwanii (USA) w okolice Myśliborza (Polska!), jako alternatywa dla przemysłu rakowego po europejskiej epidemii raczej dżumy. Stąd rozpoczęła się ekspansja tego raka na całą Europę. Barwa brązowa z wyraźną poprzeczną czerwoną pręgą na każdym z segmentów ogona. Pancerz gładki, jedynie po bokach występują gruzełki i guzki. Okres rozrodczy przypada na wrzesień i październik. Samica opiekuje się jajami i młodymi przez ok 6 tygodni (samica raka szlachetnego aż 8 miesięcy!). Pokarm i zachowanie jak u raka szlachetnego. Żyje ok 2,5 roku. Rak pręgowany jest odporny na raczą dżumę, jednak może ją przenosić na inne gatunki raków. Jest dość odporny na zanieczyszczenie środowiska i może występować nawet w wodach pozaklasowych. Ze względu na niewielkie rozmiary i niezbyt smaczne mięso, nie przyjął się jako zwierzę hodowlane. Obecnie traktowany jest jako szkodnik, który wypiera rodzime gatunki raków. W Polsce nie jest objęty ochroną. Więcej o raku pręgowanym przeczytasz tutaj (http://www.mikrojezioro.met.pl/atlas_zw/rak_sygn_am.html)

Rak sygnałowy (Pacifastacus lenisculus)

(http://www.mikrojezioro.met.pl/atlas_zw/okna/original/rak_syg2.jpg) (http://www.nurkomania.pl/atlas/rak_sygnalowy_01m.jpg)
foto:www.mikrojezioro.met.pl , www.nurkomania.pl

Inne nazwy: Rak szwedzki, Rak kalifornijski
Pochodzenie: Zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej, sztucznie introdukowany w Europie
Wielkość: 15,0 cm

Jeden z większych północno amerykańskich raków. W 1960 r sprowadzony do Szwecji jako alternatywa dla przemysłu rakowego po epidemii raczej dżumy. Dziesięć lat później sprowadzony do Polski. Tak rozpoczęła się ekspansja tego gatunku na wody całej Europy. Gatunek odporny na raczą dżumę, jednak stwierdzono, iż w sytuacjach stresu raki te również poddają się temu grzybowi. Rak sygnałowy ma ubarwienie brązowe z charakterystycznymi białymi znamionami na szczypcach. Spód szczypiec jest czerwony. Pokarm i zachowanie jak u raka szlachetnego. Raki te żyją 7-8 lat. Rosną szybko, dojrzałość płciową osiągając w wieku 3lat, przy 10cm długości (nasze raki potrzebują na to rok więcej). W związku z tym traktowane są jako gatunek ekspansywny i nie są objęte ochroną. Więcej o raku sygnałowym znajdziesz tutaj (http://www.nurkomania.pl/fauna_raki.htm)

Ochrona rodzimych gatunków raków:


Poza uwagami zamieszczonymi przy opisach gatunków nalezy pamiętać o tym, że:

- w Polsce całkowicie zabroniony jest amatorski połów raków: szlachetnego i błotnego (Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym); oznacza to że połowem tych raków mogą zajmować się wyłącznie zarejestrowane podmioty gospodarcze

- w Polsce całkowicie zabrania się połowu raków poprzez wyciąganie ich z nor oraz jakiegokolwiek naruszania ich nor (Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym)

- Raków pręgowanych oraz Raków sygnałowych nie należy wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie)

- Raki szlachetny i błotny objęte są wymiarami ochronnymi i okresem ochronnym, o których mowa przy opisie gatunku (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 16, 2009, 23:26:49
No, minął już ponad tydzień odkąd w moim baniaku mieszka rak morelowy. Przez ten tydzień nie zauważyłem żadnych uszczerbków roślin ani tym bardziej żadnych stworzeń akwariowych (ryby, ślimaki, krewetki). Raczek na kilka dni zaszył się w swojej kryjówce i nie wychodził na zewnątrz. Ja się okazało wczoraj (pierwsze wyjście od ok 5dni) raczek przeszedł wylinkę. Jak go kupowałem był dość poważnym kaleką: posiadał zaledwie 4 nogi (z czego 3 z jednej strony i tylko jedną z drugiej), brakowało mu jednego ze szczypiec oraz kilku wąsów. Dziś rak ma już wszystkie nogi i wąsy. Szczypce w czasie tej wylinki nie odrosło. Raczek jest bardzo płochliwy. Całe dnie spędza w kryjówce (wykopał sobie norkę pod korzeniem), na żer wychodzi po 19. Jednak nawet podczas spacerów raczej trzyma cię blisko swego schronienia. Boi się zarówno większych krewetek jak i ryb. Na widok ryby natychmiast przyjmuje postawę grożącą i wycofuje się do kryjówki. Musi przywyknąć do nowego sąsiedztwa. Cieszy mnie to, że bardzo chętnie przyjmuje pokarm sztuczny (pałeczki dla raków, granulat dla pielęgnic, a nawet pokarm płatkowany), także nie sprawia problemów z wykarmieniem.


minęły kolejne 2 tygodnie. rak ma się dobrze. przeszedł kolejną wylinkę, podczas której odrosło mu utracone szczypce. jest co prawda o połowę mniejsze od drugiego , ale wyraźnie widać że rak mając komplet czuje się znacznie pewniej, oraz znacznie łatwiej jest mu się przedzierać przez gąszcz roślinności. ciągle jest dość nieśmiały, jednak zauważam pewną poprawę w stosunku do początku. Przez te 3 tygodnie urósł co najmniej o połowę także rośnie dość szybko. Nadal nie zauważam żadnych uszkodzonych roślin, ani rannych (a tym bardziej martwych) ryb. A trzymam go z tak drobnymi rybami jak neony czerwone, gupiki czy drobnoustki obrzeżone. Rak chętnie zjada wszelki pokarm dla ryb, pałeczki dla raków oraz ostatnio nawet mrożoną ochotkę.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: karol13 Luty 21, 2009, 19:24:18
W jakim akwarium trzymasz swojego raka??? Pisałeś, że raki z rodzaju Cherax, są bardziej przyjazne roślinom. Nazwa Cherax destructor szczególnie przypomina łagodnego :D:D:D

Wiem, że dałeś linki, ale może takie skrócone informacje się przydadzą. Dane z książki "Ryby i bezkręgowce akwariowe" Claus Schaefer

Atya sp.

Występowanie: przyujściowe odcinki rzek wybrzeży Afryki zachodniej
Dymorfizm płciowy: samce mają masywne, pazurzaste odnóża kroczne pierwszej pary; samice większe
Pielęgnacja: Akwarium z kryjówkami dostosowanymi do wielkości stworzeń. Niezbędna pompka wytwarzająca prąd wody. Mogą przebywać w towarzystwie spokojnych ryb
Rozród: dotychczas nie rozmnażanie w niewoli. Wzrost larw prawdopodobnie możliwy tylko w wodzie morskiej ze względu na planktoniczne stadium larwalne tego gatunku. Karmienie dorosłych osobników najlepiej najdrobniejszym pokarmem żywym
Rozmiar: do 15cm
Hodowla: w grupie
Zbiornik: Gatunkowy 118l, towarzyski 160l
Warunki: Woda miękka do twardej' 20-30*C
Pokarm: wszystkożerne; mrożony, żywy

Cambarellus patzcuarenis (Raczek patzcurski)


Występowanie: tylko z jeziorze Patzcuaro w Meksyku
Dymorfizm płciowy: samce najczęściej mniejsze i z większymi szczypcami, mają ponadto dobrze widoczne gonopody, samice większe i bardziej krępe
Pielęgnacja: Zbiornik o bardzo urozmaiconym wystroju z licznymi kryjówkami. Aktywny w dzień; możliwa hodowla w towarzystwie niezbyt dużych ryb
Rozród:Po krótkich, lecz energicznych zalotach samica zaczyna się ukrywać i pokazuje się tylko o zmierzchu podczas poszukiwania pokarmu. Młode raki wykluwają się po 28 dniach i spędzają jeszcze około 4 tygodni na odwłoku samicy. Później usamodzielniają się. Rodzice zawzięcie tropią młode.
Rozmiar:do 4 cm
Hodowla: 2/4 (2samce, 4 samice)
Zbiornik: gatunkowy 20l, towarzyski 54l
Warunki: woda miękka do twardej 18-22*C
Pokarm: wszystkożerne; suchy, mrożony, żywy

Cherax destructor (Jabby siny)

Występowanie: szeroko rozpowszechniony w południowej Australii. Najczęściej w wodach stojących i wolno płynących
Dymorfizm płciowy: płeć można rozpoznać tylko na podstawie położenia gonoporu: u samic przy 3 parze, u samców przy 5 parze odnóży
Pielęgnacja: duże kryjówki; przy dobrym odżywianiu hodowla z niezbyt agresywnymi rybami nie stanowi problemu
Rozród: przebiega z powodzeniem, gdy hoduję się parę tych raków w większych akwariach. Po kopulacji samica nosi jaja pod odwłokiem przez około 30 dni, Młode pozostają pod odwłokiem samicy przez 5-7 dni po wylęgu i oddalają się od niej bardzo powoli. Młode należy jednak rozdzielić, gdyż podczas wzrostu przejawiają kanibalizm wobec rodzeństwa. Zjadają prawie każdy pokarm; rosną bardzo szybko.
Rozmiar: do 17 cm
Hodowla: para
Zbiornik: gatunkowy 118l, towarzyski 160l
Warunki:woda miękka do twardej, 16-25*C
Pokarm: wszystkożerne; suchy, mrożony, żywy

Cherax quadricarinatus (Jabby czerwonoszczypcy, rak czerwonoszczypcy)


Występowanie: Pierwotnie w północnej Australii i południowej Papui-Nowej Gwinei, wsiedlony w południowej Australii, Tajlandii oraz Indonezji
Dymorfizm płciowy:zewnętrzna krawędź szczypiec dojrzałych płciowo samców jest jaskrawoczerwona
Pielęgnacja:stabilne kryjówki, dopasowane wielkością do rozmiarów zwierząt. Zbiornik niezbyt jasny. Możliwa hodowla w towarzystwie większych ryb
Rozród:po kopulacji samica nosi pod odwłokiem do 800 jaj przez 25 dni; po wylęgu młode pozostają na odwłoku przez mniej więcej tydzień. Stare osobniki nie prześladują młodych, które jednak przejawiają kanibalizm wobec siebie. Podchów nie jest szczególnie trudny, gdyż raki zjadaja każdy rodzaj pokarmu. Wzrost jest bardzo szybki.
Rozmiar:do 27 cm
Hodowla:para
Zbiornik: gatunkowy 160l, towarzyski 375l
Warunki: woda miękka do twardej, 20-28*C
Pokarm: wszystkożerne, suchy, mrożony, żywy

Cherax sp. aff. papuanus

Występowanie: Papua-Nowa Gwinea, Irian Jaya. W wodach wolno płynących z grubą warstwą liści.
Dymorfizm płciowy:Rozpoznawanie płci tylko na podstawie położenia gonoporu: u samic przy 3 parze odnóży, u samców przy 5
Pielęgnacja:w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinami, niezbyt jasnych. W akwariach od 118l można hodować te zwierzęta w grupach. Możliwa hodowla w towarzystwie ryb.
Rozród: Odbywa się pomyślnie tylko od stycznia do maja. Po kopulacji samica nosi jaja pod odwłokiem przez 23-28 dni. Młode pozostają pod nim jeszcze 7-10 dni po wylęgu. Rodzice nie są kanibalami. Wzrost młodych jest bardzo powolny. Często nie dochodzi do zapłodnienia jaj; w miękkiej, kwaśnej wodzie liczb zapłodnionych jaj staje się nieporównywalnie wyższa. Młode raki zjadają prawie każdy rodzaj pokarmu, dobre wyniki osiąga się za pomocą suszonych liści.
Rozmiar: do 13cm
Hodowla: para/grupa
Zbiornik: gatunkowy 54l, towarzyski 118l
Warunki: woda miękka do twardej, 20-28*C
Pokarm: wszystkożerne, suszony, mrożony, żywy

Procambarus alleni (Rak florydzki)

Występowanie: Floryda; w mokradłach i rowach nawadniających, szeroko rozpowszechniony.
Dymorfizm płciowy: Samice bardziej krępe, z nieco krótszymi szczypcami; samce szczuplejsze, z dłuższymi szczypcami, na stronie brzusznej widoczne parzyste gonopody.
Pielęgnacja: dużo kryjówek. Grupa warstwa podłoża, by umożliwić zwierzętom zagrzebywanie się. W akwarium towarzyskim tylko z rybami przebywającymi w górnej warstwie wody. Zjada rośliny.
Rozród: Po bardzo gwałtownej kopulacji samica nosi jaja (do 60 sztuk) przez około 25 dni. Młode pozostają na jej odwłoku jeszcze przez 5 dni po wykluciu. Nosząc lęg samica opuszcza swoją kryjówkę bardzo rzadko i tylko o zmroku, by pobrać pokarm. Dorosłe osobniki prześladują młode w niewielkim stopniu. Młode wykazują wobec siebie zachowania kanibalistyczne.
Rozmiar: do 15cm
Hodowla: para
Zbiornik: gatunkowy 118l, towarzyski 160l
Warunki: woda miękka do twardej, 15-25*C
Pokarm: wszystkożerne, suchy, mrożony, żywy

Procambus sp. (Rak marmurkowy)

Występowanie: prawdopodobnie Ameryka Środkowa. Dokładne ustalenie miejsca pochodzenia nie jest już możliwe.
Dymorfizm płciowy: brak.  Występują tylko samice, gdyż gatunek ten rozmnaża się partenogenetycznie (dzieworództwo) Samce pojawiają się jedynie w wyjątkowo złych warunkach.
Pielęgnacja: W akwarium z licznymi kryjówkami. Zjada rośliny. Bezproblemowa hodowla w towarzystwie ryb, które te raki ignorują.
Rozród: Przebiega samoistnie. Gatunek bardzo produktywny. Samica może mień do 50 młodych co 30 dni.
Rozmiar: do 7cm
Hodowla: 1 (pojedynczo)
Zbiornik: gatunkowy 54l, towarzyski 112l
Warunki: woda miękka do twardej, 15-28*C
Pokarm: wszystkożerne, suchy, mrożony, żywy


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 22, 2009, 20:33:36
Mój rak mieszka w 120L akwarium.
Nazwa Cherax destructor ma związek z zamiłowaniem tego gatunku do kopania w podłożu, a nie z jego zachowaniem. Jabby nie jest specjalnie agresywnym rakiem i spokojnie można go trzymać z rybami. Jest to też jeden z ładniej ubarwionych raków i jednocześnie jest gatunkiem, który posiada chyba najwięcej hodowlanych form barwnych - przy niektórych aż trudno uwierzyć, że nie są to efekty pracy PhotoShopa :)

Dzięki za dodatkowe informacje, choć założeniem tego wątku jest tylko oględne opisanie raka i odesłanie zainteresowanych do odpowiednich miejsc w sieci gdzie mogą doczytać więcej. Pamiętajmy że to tylko forum, a nie strona internetowa.

Mam też małą uwagę co do twojego opisu. Stawonogi z rodzaju Atya powszechnie zaliczane są do krewetek filtrujących, a nie do raków. Także nie rozpisujmy się w tym wątku na ich temat. To wątek poświęcony wyłącznie rakom.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 27, 2009, 00:52:16
No i wszystkie Atya gabonesis przeszły wylinkę, podczas której rak nie wykazał zainteresowania zjedzeniem ich. Także myślę, że można stwierdzić i przynajmniej Cherax holthuisi nadaje się do wspólnego trzymania z krewetkami filtrującymi. Obecnie raczek ponownie zaszył się w swojej kryjówce i prawdopodobnie przechodzi wylinkę.

A to zdjęcie mojego pupila
(http://images39.fotosik.pl/75/9e0f7ad40b3954fcm.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9e0f7ad40b3954fc)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: shogun4 Kwiecień 17, 2009, 23:33:39
Ciekawy pomysł. Bardzo fajny ten mały raczek z Patzcuaro. Pasowałby mi do 60l  8)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Maj 03, 2009, 20:05:01
Raczek rośnie i ma się dobrze. Coraz śmielej spaceruje po całym akwarium. Nie jest już tak płochliwy jak na początku.
(http://images38.fotosik.pl/112/b6333f9db4e4f4b7m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b6333f9db4e4f4b7)

Dziś trochę gimnastykował się przy frontowej szybie co pozwoliło mi na identyfikację płci raczka, który okazał się być samiczką.
(http://images43.fotosik.pl/116/ea68260e0b6d68c6m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ea68260e0b6d68c6)
U nasady trzeciej pary odnóży krocznych (licząc od ogona) widoczne są dwa otwory - to żeńskie narządy rozrodcze raków z rodzaju Cherax. Samce ich nie posiadają.

PS: Czy naprawdę jestem jedyną osobą na forum, która posiada w swoim akwarium raka?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: shogun4 Maj 03, 2009, 20:28:35
Będzie nas dwóch jak tylko wymyślę skąd tu wziąć raczka z Patzcuaro  O0


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Mataertest Maj 03, 2009, 20:51:57
shogun4 proszę
http://www.allegro.pl/item623893415_pomaranczowe_raczki_cambarellus_patzuarensis.html (http://www.allegro.pl/item623893415_pomaranczowe_raczki_cambarellus_patzuarensis.html)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: shogun4 Maj 03, 2009, 21:32:39
Merci bardzo, ale cena  :o 40 zł!


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Mataertest Maj 03, 2009, 21:38:08
na fakt, widziałem tańsze, były po 36zł


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: karbowy Maj 03, 2009, 22:35:37
witam . Jako że jestem tu nowy witam wszystkich.
 Od tygodnia jestem posiadaczem raka pasiastego (taki śmieć zamieszkujące nasze wody, wypierający nasze gatunki), zlapanego w pobliskiej rzeczce. Mam więc parę pytań
- czym go karmić
-jak często
-jak dużo tego pożywienia w jednej porcji
-i może jeszcze jakieś wskazówki?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Maj 03, 2009, 22:45:09
o tym co jedzą raki jest napisane w drugim poście. co do ilości to 3 pałeczki pokarmu dla skorupiaków lub pół tabletki spirulinowej (typu wafers) lub kostka mrożonej marchewki to wystarczająca ilość na jeden posiłek. oczywiście ilość zjadanego pokarmu jest cechą osobniczą i może być zmienna. zmienia się też w czasie. czasem rak zjada tyle na jeden posiłek że normalnie to by się tym 4 raki najadły, a czasem pości przez kilka dni i nie przyjmuje żadnego pokarmu.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Twister78 Maj 07, 2009, 19:44:39
O ile się orientuje to wszystkie raki w polsce są pod ścisłą ochroną...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Maj 07, 2009, 21:01:08
To się źle orientujesz, bo rak pręgowany i sygnałowy nie są chronione.
Częściową ochroną są objęte: rak rzeczny i rak stawowy.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Maj 07, 2009, 23:30:29
Obok opisu raka szlachetnego podałem linka do aktualnej ustawy o gatunkach chronionych. to rozwieje twoje wątpliwości na temat, które gatunki raków są chronione, a które nie. A jeżeli nie masz ochoty studiować ustawy, to przy opisach raków wód krajowych znajdziesz wzmiankę o tym czy dany gatunek jest chroniony czy nie.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Maj 08, 2009, 11:27:16
Ja zaproponuję stronę Klubu Przyrodników, gdzie są zawsze aktualne ustawy i łatwiej w tekście coś wyszukać, bo w pdf'ie z Sejmu są skany, a pdf z KP ma tekst.

Dokumenty różne:
http://www.kp.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=114

Zwierzęta chronione:
http://www.kp.org.pl/pdf/prawo/rozporz_zwierz_chron_2004.htm 


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: karbowy Maj 23, 2009, 22:21:24
ogólnie rzecz biorąc z tego co się orientuję to rak pręgowany uważany jest za szkodnika w naszych wodach i nie jest objęty ochroną...
Poza tym rak czuje się dobrze, i dziś miał wylinkę :D
Zastanawiam się czy w akwarium umieścić jakieś roślinki, na razie mam sztuczne, bo w sklepie akwarystycznym odradzali mi naturalne mówiąc że rak je potnie i nie warto kupować.   Na waszych zdjęciach widzę ze w akwariach macie  razem z rakami roślinki, co mi radzicie? Akwarium mam 45 litrowe....


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Maj 23, 2009, 22:43:44
Mam raka w akwarium od 2 miesięcy i on się w ogóle nie interesuje roślinami...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Maj 24, 2009, 13:12:51
45 litrów to za mało dla raka, chyba że jakaś miniaturka, ale nasze rodzime są, według mnie, za duże.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Maj 24, 2009, 13:55:12
Moim zdaniem 45l dla jednego raka wystarczy w zupełności. Rak pręgowany nie jest zbyt duży. Przy zastosowaniu dużej ilości kryjówek można by się nawet o parkę pokusić, chociaż z tym byłbym ostrożny - mało w internecie informacji na temat temperamentu raków polskich wód. Także tego typu zachowania musimy sprawdzać sami - doświadczalnie.
Co do niszczenia roślin to wszystko jest uzależnione od tego jakiego masz raka i od tego jak go karmisz. Rośliny są częścią naturalnego jadłospisu raków, jednak jeśli będziesz im dostarczał pokarm zastępczy to nie będą ich niszczyć. Jednak generalną zasadą jest to iż z rakami nie łączy się roślin o delikatnych liściach. Najlepsze są rośliny mocne (anubiasy, microsorium, bolbitis, itp.) oraz szybko rosnące (rogatek, nurzańce, itp.).

bloniu - jakiego masz raka? napisz coś więcej.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Maj 24, 2009, 20:00:26
Zajrzałem do mojego poradnika hodowcy raków, autor poleca jednego dorosłego raka na 2-3 m brzegu. Mowa o stawie, ale daje pojęcie o wymaganiach. Wymiary raka pręgowanego to przeciętnie 8 cm (szlachetny też ma tyle w trzecim roku), maksymalnie 12-13 cm (szlachetny do 20 cm i dla niego był podany ten rozmiar brzegu).


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Maj 24, 2009, 20:07:28
nie wiem jak wygląda sytuacja w stawowej hodowli raków, w każdym razie w akwarystyce najczęściej podawaną wartością jest ok 50L na sztukę bądź parę.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Maj 24, 2009, 20:13:53
Ja bym się zgdził, ale ważne jest czy to jest kostka czy raczej podłużny prostopadłościan. Czym więcej dna dla raków, tym lepiej, a sama pojemność 45l niewiele mówi. 

Ps. A jak się kolega znudzi, to zostaje tylko garnek z osoloną wodą, bo raka pręgowanego nie wolno wpuszczać z powrotem do wody.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Przemek Maj 24, 2009, 20:26:56
Chyba poprawna nazwa to rak pręgowaty.
Kiedyś zrobiłem fotkę, ale nie byłem pewien że to ten gatunek i wypuściłem :(

Może ktoś pomoże rozbudować ten artykuł: http://www.akwarium.net.pl/wiki/Rak_pregowaty ?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: karbowy Maj 24, 2009, 20:58:48
Tak wiem ze nie wolni ich wpuszczać do zbiorników z powrotem. W mojej okolicy tak się tego namnożyło, że wędkarzom nawet na wędkę biorą (poważnie). Dziś znajomy wędkarz przyniósł mi drugiego, i teraz mam dwa, ale rzeczywiście, muszę dołożyć parę kryjówek, bo czasami są agresywne względem siebie (zwłaszcza samica, bo mam parkę), może to dlatego że musi się oswoić z nowym otoczeniem....


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Maj 24, 2009, 21:05:26
Chyba poprawna nazwa to rak pręgowaty.
Rak pręgowaty, Rak czerwonoszczypcy - to tylko niektóre z nazw raków, jakie funkcjonują w polskim nazewnictwie, jednak są one całkowicie niepoprawne gramatycznie. Ktoś kiedyś wypuścił takie "babochy", które teraz są bezmyślnie powielane, a brzmią po prostu żałośnie. Dbajmy o czystość języka polskiego i eliminujmy takie "kwiatki" z nomenklatury akwarystycznej. Poprawnie gramatycznie nazwy to: Rak pręgowany i Rak czerwonoszczypcowy.

Muchomorek - masz całkowitą rację - w przypadku hodowli raków chodzi głównie o powierzchnię dna a nie objętość. Wdaje mi się że hodowcy podając objętość 50L mają na myśli klasyczne zbiorniki, a nie kule, sześciany, itp.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: karbowy Maj 24, 2009, 21:16:46
Jeśli chodzi o wymiar dna to 50x27 cm  wysokośc akwarium 30 cm.
Puki co mogę powiedzieć że chętnie jedzą banana, mięso,  pokarm dla krabów "sera crabs natural", i sparzone liście sałaty i rzodkiewki.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Czerwiec 01, 2009, 00:22:43
do galerii dodałem kolejnego raka


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Czerwiec 01, 2009, 08:41:19
Rak który został dodany, czyli Cherax sp. blue moon jest w moim posiadaniu.
Kupiłem go w Kakadu w Warszawie (potem nie widziałem go już później w sprzedaży).
Opiszę po krótce moje obserwacje:

Rak dość płochliwy - dużo czasu spędza w kryjówce pod korzeniem. U mnie dostaje WaferMix Tetry, poza tym widzę jak "łapie" sobie mrożonki i płatki, które umnką rybom. Od czasu, gdy posadziłęm riślinę Ophiopogon gigantea zauważyłem, że coś ją podjada i to właśnie raka obwiniam za to (roślina jest bagienna więc słabo rośnie, ale ewidentnie jest podjadana), chociaż nie złapałem "dziada" :) na gorącym uczynku.

Często zrzuca wylinkę, czyli szybko rośnie. Wylinka zdarza mu się co 1,5-2tyg. Wtedy w ogóle nie wychodzi i wtedy też nie je (zjada swoją wylinkę).

Gdy przegapię danie mu tabletki dla raków potrafi w akcie desperacji atakować ryby. W dzień nie udaje mu się nic wskórać, jednakże w nocy kiedy ryby potrafią polegiwać brzuchami po dnie, potrafi złapać za płetwę i ją poszarpać (obgryźć).

Gdy dostaje jedzenie regularnie - sytuacja od razu się poprawia, rybom odrastają pocięte płetwy ogonowe i jest spokój (dodam, że trzymam raka z żyworódkami).

Rak jest bardzo samodzielny i zdeterminowany w zdobywaniu pożywienia - wiecznie głodne molinezje skubią tabletkę dla raka, która powoli opada na dno. W tym czasie rak potrafi czekać już na tabletkę (świetnie wyczuwa zapach - tabletka od razu reaguje z wodą i unosi się mgiełka), a nawet wspinać się w oczekiwaniu na szybę. Gdy tabletka opada na dno - ryby dalej skubią tabletkę - rak odgania je szczypcami, a mniejszymi odnóżami, którymi podaje pokarm do otworu gębowego, chwyta tabletkę, po czym szybko znika pod korzeniem.

Nie zauważyłem, żeby w naturalnych warunkach (kiedy nie wkładam rąk do akwarium :) ) używał ogona do skoków.

Potwierdzam, że całkowicie ignoruje krewetki, zarówno amano, red cherry oraz - o co miałem obawę bo są podobnej wielkości - atya gabonensis.

Raka polecam, mało problemowy a radośći z obserwacji mnóstwo.




Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Agnus Czerwiec 01, 2009, 08:49:00
bloniu a masz jakieś fotki swojego akwa z rakiem? :) Dzięki za relacje.. bardzo ciekawe :) Nigdy raka nie miałem, choć trzymałem już w rękach to stworzenie (był to polski Rak Szlachetny) i może kiedyś skuszę się na jego hodowlę.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Czerwiec 01, 2009, 09:10:32
Fotek samego raka nie mam, bo nie chce pozować ;)

A pływa w akwarium, które jest opisane w Nasze akwaria "bloniu 70l"

Tutaj ciekawy opis raka:

http://aqua-terra-vita.com/CrayfishWP/CheraxBlueMoonCare.html


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dj_ryba Czerwiec 18, 2009, 07:57:26
Ja posiadam raki marmurkowe w akwa i jakos nie mam z nimi problemow trzymam je z zyworodkami i tylko te bardziej ciekawskie gupiki maja ponadgryzane ogonki raki te sa zbyt wolne aby dopasc jakas rybke ale za to rozmnazaja sie w strasznych ilosciach gdyz w tym gatunku nie wystepuja samce karmie je tabletkami dla ryb dennych zawiewrajacymi okolo 36% spiruliny


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Czerwiec 20, 2009, 16:15:17
Jak to nie występują samce?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Mataertest Czerwiec 20, 2009, 18:18:30
no normalnie, tak jak w seksmisji :D
wysrępuje u nich dzieworództwo, czyli że z niezapłodnionych jaj wylęgaja się samice


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dj_ryba Czerwiec 20, 2009, 21:39:53
noo wlasnie polecam jee gdyz  nie maja durzych wymagan tylko mozna je nazwac mala plaga gdyz w akwarium w ktorym sie rozmnazac zaczna wystepuje 1 sztuka na 4 litry mniejwiecej na takim poziomie kontroluja swoja populacje


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Czerwiec 21, 2009, 11:07:38
Wiem co to jest partenogeneza :P ale nie wiedziałem, że któryś rak to "ogarnia".

Za chwilę się wybiorę do sklepu i zakładam hodowlę raczków :)
Bo już szukanie samca dla cherax blue moon już mi się powoli nudzi...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dj_ryba Czerwiec 21, 2009, 11:41:07
bloniu a skad jestes gdyz mam jeszcze okolo 10 sztuk na zbyciu


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Czerwiec 21, 2009, 14:00:55
Takie raczki i do tego okonie, które by na raki polowały... ale do tego by trzeba było mieć akwarium z 2000 l  :-\
Na takie maleństwa, to pewno inne ryby też polują? Jak jest u Ciebie dj_ryba?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dj_ryba Czerwiec 21, 2009, 14:40:50
no wiesz jak samoode to trzymam je w banaku specjalnie do nich 45l bez  rozlin przekladam tam samice z jajami a gdy sie wylegna odzielam je od samicy i po okolo miesiacu kolejna partia rozmnazaja suie tylko zima i laduja w zoologiku aktualnie chce sie ostatnich 10 sztuk mlodych pozbyc ale sklapy niechca ich przed urlopemwiec mammaly problemik i probuje znalesc kogos kto je przygarnie


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dj_ryba Czerwiec 21, 2009, 14:41:58
ryby na nie nie poluja raczej one przycinaja glupika troszeczke ogonki jakktorys jest zbyt ciekawski


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Czerwiec 21, 2009, 18:23:45
Jaka jest cena? Zagadaj do mnie na gg 2223410. Ja jestem z Warszawy ale chyba da się jakoś przesłać? Może w lipcu coś zadziałamy. Jak się zdecyduję to powiem Ci żebyś odłożył dla mnie...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dj_ryba Czerwiec 21, 2009, 21:37:41
u mnie maluszki do przygarniecia maja miedzy 2,5 a 3,5 cm dlugosci


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cambarellus Lipiec 28, 2009, 21:18:03
Witam, jestem kolejnym fanatykiem raków w akwarium..
w danej chwili posiadam 5 zbiorników 60l a w każdym z nich inny gatunek cambarellusa :)
texanus,schoko,orange,puer,shufeldtii..

już jakiś tydzień może dwa tygodnie temu odpaliłem kolejne dwa zbiorniki 80l i planuję lada dzień zakupić dwa gatunki duzego raka:
-Procambarus clarkii biały
-Cherax sp. Blue Moon

to że małe idealnie nadają sie do zbiorniczków ogólnych to juz wiem,a jak sprawa wygląda z dużymi ??
czy tyle samo dają frajdy z obserwacji co małe,czy są bardziej płochliwe ?
jak wygląda sprawa z rozmnażaniem ? trudniej czy łatwiej jak u cambarellusa ??
jak i które gatunki można ze sobą łączyć... 2 oddzielne sprawy(trzymanie razem i krzyżowanie gatunków )
i wiele inych pytań :)  ale po kolei :)



Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dj_ryba Lipiec 29, 2009, 21:13:34
ja mam na zbyciu Procambarus sp. skad jestes??


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cambarellus Lipiec 29, 2009, 22:48:16
Nowe domki :)

(http://img228.imageshack.us/img228/9936/trzydomki1.jpg)

(http://img149.imageshack.us/img149/569/osiemdomkw1.jpg)

Nowe raczki :)

(http://img339.imageshack.us/img339/9822/procambarusclarkiiwhite.jpg)

(http://img233.imageshack.us/img233/9822/procambarusclarkiiwhite.jpg)

(http://img338.imageshack.us/img338/9822/procambarusclarkiiwhite.jpg)

(http://img132.imageshack.us/img132/5757/cheraxspbluemoon.jpg)

(http://img146.imageshack.us/img146/7489/cheraxspbluemoon1.jpg)

(http://img259.imageshack.us/img259/9576/cheraxspbluemoon2.jpg)

(http://img181.imageshack.us/img181/3264/cheraxspbluemoon3.jpg)

No i trzy nowe fotki starych raczków :)

(http://img149.imageshack.us/img149/4204/cpo.jpg)

(http://img132.imageshack.us/img132/7443/cambarelluspuer.jpg)

(http://img216.imageshack.us/img216/9448/cambarellusschoko.jpg)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Twister78 Sierpień 02, 2009, 11:21:37
Tak się zastanawiam, wiecie może gdzie można kupić raka morelowego? Ja już obszedłem wieeele sklepów i żadnego nie znalazłem. W sklepach internetowych też się nie zdarzają... :/


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cambarellus Sierpień 02, 2009, 13:50:46
jutro dam ci znać..powinienem jeszcze mieć kilka :) u znajomych hodowców


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: pienta Sierpień 26, 2009, 18:21:24
Witam w kwietniu kupiłem raka niebieskiego (florydzkiego). Jego barwa jednakże nie była błękitna tylko kremowa, a z czasem biała/ blada. Mając nie wiele informacji na temat raków (również w sklepie nie wiele informacji mi udzielili) myślałem, że barwę niebieską nabierze z czasem, po kolejnych linieniach i wzroście. Niestety rak z czasem nie był nawet na chwilę nawet blado niebieski. Nie miał on również apetytu wrzucany pokarm był nie naruszony i często musiałem go usuwać, gdyż się rozkładał i pleśniał. W sierpniu z nieznanych mi przyczyn wyzionął ducha. Myślę, że kupiłem go już chorego i niestety mimo poprawy warunków w porównaniu do sklepowych (brak naturalnych/rodzimych wrogów więcej kryjówek, roślinki,) odpowiednia temperatura, oświetlenie, PH wody jego kondycja się nie poprawiła.
Od 2 tygodni mam nowego raka niebieskiego a dokładnie samiczkę. Trzymam ją w 25 l akwarium z 3 rybkami. Pani rakowa jak to rak nie jest zbyt towarzyska, spaceruje dopiero po zmroku :), żywię ją suchym pokarmem w postaci groszków (na brak apetytu nie mogę narzekać, pochłania pokarm bardzo szybko). Cztery dni temu miała pierwsze linienie i co o dziwo podczas linienia straciła jeden szczypiec :(. Na rybki w ogóle nie zwraca uwagi. Mam nadzieje, że nie będę miał z nią problemów tak jak miałem z poprzednim domownikiem i czekam na kolejne linienia, aby doszła do pełnej sprawności odzyskała szczypiec.
Na zdjęciu umieszczam jej domostwo oraz pozostawioną skorupę. Niestety sama gospodyni siedzi cały czas pod korzeniem na wprost i nie daje się sfotografować :). Pozdrawiam
(http://img262.imageshack.us/img262/3243/csc0309.jpg)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Wrzesień 11, 2009, 11:11:57
witam
koledzy podpowiedzcie mi jakie powinno być oświetlenie oraz ile mniej więcej godzin dziennie powinno działać dla raka luizjańskiego ( czerwonego ). Ostatnio zakupiłem takiego raczka po tygodniu przeszed wylinkę, w akwarium ( 210 l ) czuje sie bardzo dobrze, a wręcz powiedział bym że za dobrze, to znaczy zaczyna mi atakować ryby, jak patrzę na moje kiryśniki czarmoplamiste to aż mi ich szkoda, coraz więcej ryb ma pocięte płetwy, rak swobodnie spaceruje po całym akwarium i atakuje ryby , mimo że ma sporo kryjówek. Nie chciałbym go się pozbywać i myślałem nawet żeby założyć kolejny zbiornik ( 140 l ) w którym bym go umieścił i dokupił mu nawet coś do pary.
Akwarium chciałem umieścić w pomieszczeniu słabo oświetlonym  a nie chciałbym sie narażać na koszta utrzymania kolejnego akwarium i stąd się wzieło moje pytanie o oświetlenie.
jeszcze jedno - czy wiecie jak określić wiek raka ?
pozdrawiam


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 11, 2009, 20:02:02
jeśli w akwarium nie ma żywych roślin to zbiornik z rakiem może w ogóle nie być sztucznie oświetlany. Raki są stworzeniami preferującymi półcień, także z pewnością brak oświetlenia nie będzie im przeszkadzał.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Wrzesień 14, 2009, 07:35:50
może ktoś ma na sprzedanie raka czerwonego. Kupiłem jednego w sklepie zoologicznym w płocku ale u nas nie ma za dużego wyboru, raczki te pojawiają sie sporadycznie i ostatnio jak kupowałem to był ostatni.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Wrzesień 19, 2009, 10:38:01
A ja po dłuższej hodowli cherax sp. blue moon doszedłem do wniosku, że mój rak obgryza wszystkie rośliny :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Mariusz9876 Wrzesień 19, 2009, 12:32:33
Witam, chciałbym się zapytać czy raczek z patzcuaro nadawałby się jako pogromca plagi ślimaków w krewetkarium??


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Wrzesień 20, 2009, 17:05:12
Nie wiem, ale dopiszę jeszcze, że rak zjadł mi Atye gabonensis!! Nosz k...!!!!!!
A pod korzeniem ma nazbierane tabletek i objada regularnie rośliny...
Coś mu odbiło!!


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 22, 2009, 16:50:05
Nie wiem, ale dopiszę jeszcze, że rak zjadł mi Atye gabonensis!! Nosz k...!!!!!!
nie wiesz, czy zjadł?
Mój cherax mieszka razem z atyami juz kilka miesięcy i nigdy żadnej nie zaatakował, wręcz przeciwnie, to raczej atye go atakują gdy do niech podchodzi.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Wrzesień 26, 2009, 12:20:38
Nie wiem tyczyło się posta wyżej.

Zjadł na pewno.

Jak rak był mały to mieszkał z atyą i było OK.
Potem raka przetransferowałem do innego akwarium a atye zostały.

Rak urósł więc trafił z powrotem do atyi (większe akwa), która w międzyczasie bardzo się "oswoiła", bo pozwalała sobie na wycieczki po dnie, a poprzednio cały czas siedziała na filtrze.

Najbardziej przykro bo bidulka atya oswoiła się i zaczeła się czuć bezpiecznie a ten ... ją zjadł.







Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 26, 2009, 14:31:48
No nie wiem, wydaje mi się to mało prawdopodobne widząc jak moje Atye reagują na raki. W tych potyczkach to prawie zawsze atye są górą, zaciekle atakując uderzeniami szponów na pierwszej parze odnóży.

Od wczoraj w moich akwariach zamieszkał nowy raczek - rak papuaski. Jestem oczarowany jego kolorystyką. Co prawda miał umiarkowanie kopać w podłożu ale już pierwszej nocy przekopał pół akwarium. Ale w sumie spodziewałem się tego - w końcu to Cherax, także jest mu wybaczone :) Wydaje mi się że egzemplarz, który posiadam to młody samiec ale nie mam jeszcze pewności.

Ciągle poluję na samca Raka morelowego, widział je ktoś może w Trójmieście?

PS: Natknąłem się też w sklepie na ślicznego raka, którego jeszcze nie mamy w galerii także na dniach go dodam.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Wrzesień 26, 2009, 17:36:17
Czy raki Północno Amerykańskie można trzymać z rakami Południowo Amerykańskimi ???


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 26, 2009, 17:46:33
Wydaje mi się że można, choć nie kojarzę żadnego południowoamerykańskiego raka  ::)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Wrzesień 28, 2009, 10:33:17
Krabowy, w jakiej miejscowości mieszkasz?  :o


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Twister78 Wrzesień 28, 2009, 13:35:31
Witam. Kupiłem sobie raczka i nie za bardzo wiem co to za odmiana. Może pomożecie? :)

Oto zdjęcie:

http://img143.imageshack.us/img143/4215/raczek.jpg


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Wrzesień 28, 2009, 16:51:44
Wygląda mi na raczka z Patzcuaro Orange ;)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 28, 2009, 18:16:20
moim zdaniem to samiczka raka luizjańskiego odmiany pomarańczowej.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Twister78 Wrzesień 28, 2009, 20:21:38
Mój ma dużo mniejsze szczypce niż na zdjęciu ale możę urosną... :]


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 28, 2009, 20:35:02
Mój ma dużo mniejsze szczypce niż na zdjęciu ale możę urosną... :]

bo twój egzemplarz jest prawdopodobnie samiczką - ich szczypce zawsze są mniej imponujące. Obejrzyj w pierwszym temacie zdjęcie raka luizjańskiego odmiany białej (link w opisie) - to też samica. jej szczypce są znacznie mniejsze niż szczypce samców - czerwonego (na głównym zdjęciu), Blue Pearl, czarnego czy pomarańczowego.

Uppps! Zapomniałem że zmieniłem linki i biały rak pod linkiem z topika też jest samcem  :-[ Samiczka jest niebieska :)

Tutaj masz zdjęcia innych samiczek: 1 (http://www.planetinverts.com/crays/clarkiiwhite.jpg), 2 (http://i30.tinypic.com/35mfnur.jpg).


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Wrzesień 29, 2009, 06:52:59
Mam prośbę żebyście pomogli mi określić płeć mojego raka czerwonego niżej zamieszczam link do zdjęć
http://foto.onet.pl//6prhf,8k8g5gkc65c0,l5s2f,u.html#l5s2f

http://foto.onet.pl//6prhf,8k8g5gkc65c0,l5s2f,u.html#l5s2g

http://foto.onet.pl//6prhf,8k8g5gkc65c0,l5s2f,u.html#l5s2h

jestem zielony w kwestii raków dopiero co nabyłem 2 raki czerwone ale oba wyglądają identycznie i teraz mam problem czego dokładnie szukać ( samca czy samicy ) moim zdaniem z tego co się doczytałem w necie ja mam samicę, ale nie jestem tego na 100% pewny. Dlatego proszę was o pomoc z góry dziękuję.
Jak tylko urządzę docelowo moje akwa dla raków to zamieszczę zdjęcia. Oczywiście będę się też dzielił spostrzeżeniami


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Wrzesień 29, 2009, 07:46:59
wtrącę swoje 5 zł jeśli chodzi o raczka Twister-a78 nie sugerowałbym się wielkością szczypiec. Zawsze jest prawdopodobieństwo że w przeszłości stracił/a swoje szczypce podczas walk i podczas zrzucania wylinki odrastają. po za tym z tego co sie doczytałem przy większej ilości raków  w akwa tylko samiec dominujący będzie miał duże szczypce reszta będzie miała miejsze, ( jak jestem w błędzie proszę mnie z niego wyprowadzić ) oczywiście nie mogę tego poprzeć z własnych doświadczeń, ale mam nadzieję że w przyszłości będę mógł opierać moje wypowiedzi na własnych doświadczeniach


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Wrzesień 29, 2009, 08:08:49
Wydaje mi się że,to samiczka ale nie jestem pewien. ::)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Wrzesień 29, 2009, 08:13:34
"pomiędzy przedostatną a ostatnią parą odnóży krocznych będzie widoczny mały okrągły zbiorniczek nasienny zwany annulus ventralis, służący do przechowywania przez samicę spermatoforów samca od czasu kopulacji do złożenia jaj" zaczerpnięte ze strony http://www.terrarium.com.pl/zobacz/procambarus-clarkii-rak-luizjanski-1887.html


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 29, 2009, 17:44:20
trela56, twój rak to samica.

Cytat: trela56
wtrącę swoje 5 zł jeśli chodzi o raczka Twister-a78 nie sugerowałbym się wielkością szczypiec. Zawsze jest prawdopodobieństwo że w przeszłości stracił/a swoje szczypce podczas walk(...)
masz rację. założyłem że ten rak szczypiec nigdy nie stracił. 100% pewność będziemy mieli gdy Twister78 pokaże zdjęcie spodniej strony swojego raka.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Wrzesień 30, 2009, 07:05:09
Dorzucam wyraźniejsze zdjęcia rak czerwonego – samicy na tych zdjęciach wyraźnie widać „wypustkę „ pomiędzy przedostatnią a ostatnią parą kończyn.
W przyszłym tygodniu mam dostać 2 samce jak tylko pojawią się w moim akwa zrobię zdjęcia i zamieszczę je w necie
 http://foto.onet.pl//6prhf,wxs7svr8ckgg,l650s,u.html#l650s


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Wrzesień 30, 2009, 14:04:35
No nie wiem, wydaje mi się to mało prawdopodobne widząc jak moje Atye reagują na raki.

W takim razie PÓŁ krewetki zjadł narybek molinezji ;]
Moja atya była bardzo płochliwa...ale jak każda krewetka raczej dobrze przebierałą odnóżami...
Żal do dzisiaj...
Kupiłbym jeszcze jedną ale nie wiem co kolega niebieskoksiężycowy zrobi...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Twister78 Wrzesień 30, 2009, 16:31:34
Luizjańskie ponoć są pokojowo nastawione do ryb, a ten mi niedawno zerzarł prawie całego okazałego mieczyka...:/


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Wrzesień 30, 2009, 18:28:38
Może był źle dożywiony. Dawaj mu jedzenie blisko kryjówki. ;)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 30, 2009, 18:54:08
Luizjańskie ponoć są pokojowo nastawione do ryb, a ten mi niedawno zerzarł prawie całego okazałego mieczyka...:/
No właśnie. Literatura i internet na ogół opisują te raki jako bardzo spokojne i nie interesujące się rybami, natomiast już parokrotnie słyszałem o udanych łowach tych raków na rybki akwariowe. Z reguły dotyczy to raków, które w akwarium przebywają od niedawna, także można przyjąć hipotezę, że faktycznie robią to z powodu przegłodzenia.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Październik 01, 2009, 10:09:41
Mam raka luizjańskiego od jakiegoś czasu i nie zjadł mi żadnej ryby, ale kupiłem go w dobrym sklepie, w którym był jedynym osobnikiem. Sądzę, że był dobrze dożywiony. Zauważyłem, że zniknęły ślimaki, które były szkodnikami. Polecam te raki.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Twister78 Październik 01, 2009, 17:20:46
Też teraz wrzucam do akwa kostke ochotki - dla raka (ryby się nie dopchają), troche płatków dla ryb i pare tabletek dla otosów :]
Bo inaczej w akwa zgody nie będzie...

Raczek ogólnie boi się coraz mniej, lubi podgryść roślinki zwłaszcza na czubkach (najświeższe). Więcej (odpukać) ofiar w rybach nie ma. Zobaczymy co będzie dalej.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Październik 06, 2009, 11:05:03
Panowie zwracam się z prośbą o pomoc chcę założyć zbiornik dla raków czerwonych. Na tą chwilę posiadam 2 raki pływające w 140 l zbiorniku ( już po jutrze dołączą następne 2  ) tylko problemem tego akwa jest powierzchnia dna ( 110 x 30 cm ) wymyśliłem że tanim kosztem założę zbiornik ramowy o pojemności ok. 380 l o wymiarach 210 x 60 x 30 ( długość x szerokość x wysokość )
Pierwsze moje pytanie to czy zbiornik nie jest za niski ?
Drugie… gdzie znajdę jakieś porady na temat jak taki zbiornik zrobić, na co zwrócić uwagę gdy będę go robił
Z góry dziękuję


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 08, 2009, 18:02:07
co do pierwszego pytania, z pewnością za niski nie jest; co do drugiego, proponuję zadać je w dziale Zrób to sam :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Październik 16, 2009, 06:39:28
Kilka dni temu dostałem dwa samce raka czerwonego. Ku mojemu zdziwieniu raczki nie próżnowały od razu zabrały się do działania. Poniżej zamieszczam linki do zdjęć.

http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnsd
http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnse
http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnsf
http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnsg
http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnsh
http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnsi

a to mój nowy samiec

http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnsj
http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnsk
http://foto.onet.pl//6prhf,kkkgckkt38l4,lcnsd,u.html#lcnsl


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Październik 16, 2009, 06:46:00
Chyba źle się wyraziłem. Zabrzmiało to jakby te 2 samce „ten tego”. Dla sprostowania – w akwarium pływały już 2 samice. Dodam jeszcze że na zdjęciach ta większa to samica i to ona była inicjatorem tej sytuacji. Samiczka jest niewyżyta co chwilę atakuje samca żeby go zmusić do kopulacji. Mam nadzieję że starania samca nie pójdą na marne :D


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Październik 21, 2009, 18:43:16
Chciałem powiedzieć, że rak kubański to propambarus cubensis.  ;)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 23, 2009, 00:11:57
Chciałem powiedzieć, że rak kubański to propambarus cubensis.  ;)

chyba chodzi Ci o Procambarus cubenis cubensis. Owszem jest to rak kubański, ale nie należy go mylić z Procambarus sp. - rakiem marmurkowym, potocznie (choć błędnie) nazywanym rakiem kubańskim.
Wspomniany przez ciebie rak osiąga przeciętnie 7cm (samce) i ok 5cm samice - rekordowe samce do 12cm. Jak widać jest rozdzielnopłciowy. Był pierwszym rakiem jaki pojawił się w akwarystyce - było to w Niemczech (wówczas wschodnich ;) ) ok roku 1980. Dziś jest to rak trudno osiągalny i wyparty z rynku przez bardziej barwne gatunki raków. Później dodam go do galerii, na razie dla zainteresowanych podaję linka do większej ilości informacji na jego temat (niestety po niemiecku - jak większość wartościowych treści o rakach ;) ): kliknij tutaj (http://www.aquarienkrebse.de/Procambarus%20Cubensis.html)
(http://www.zoospravka.ru/forterrarium/animal/images/procubensis.jpg)
foto: www.zoospravka.ru


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: kamailro Październik 28, 2009, 23:32:38
Kilka dni temu otrzymałem dwa raki w prezencie, ale zauważyłem ze jeden jest chyba chory,przy próbie karmienia jeden z nich nie może znaleźć jedzenia i ma jakieś brązowe plamy na końcu ogona i na stawach od szczypiec czy może ktoś miał taki przypadek
a tak w ogóle to chyba sa marmurkowe raki
Zbiornik 400l także nie za mały
 


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 29, 2009, 01:29:21
choroby raków to niestety czarna dziura na mapie akwarystyki. niewiele na ich temat wiadomo, a jeszcze mniej wiadomo na temat leczenia raków. niestety.

Przede wszystkim powiedz co to za raki. Opisz warunki panujące w akwarium. Opisz dokładniej niepokojące Cię symptomy. Zdjęcie raków byłoby pomocne. Wiele dolegliwości skorupiaków ma najczęściej związek z warunkami chowu. Eliminacja niewłaściwych czynników w takich sytuacjach pomaga.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Październik 31, 2009, 10:19:58
Nie wiem, ale dopiszę jeszcze, że rak zjadł mi Atye gabonensis!! Nosz k...!!!!!!
nie wiesz, czy zjadł?
Mój cherax mieszka razem z atyami juz kilka miesięcy i nigdy żadnej nie zaatakował, wręcz przeciwnie, to raczej atye go atakują gdy do niech podchodzi.


Jako Atye gabonesis sprzedają inne bardziej agresywne krewetki.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 31, 2009, 18:27:58
moje krewetki to z pewnością Atya gabonesis


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Listopad 01, 2009, 07:50:08
Bodaj ich zdjęcia.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Listopad 02, 2009, 15:59:35
Mój rak liniał. ;)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: misuk Listopad 02, 2009, 21:53:16
Płeć raka
Kilka lat temu temu kupiłem raka, nie wiem jaki gatunek. Miał ok 1cm długości. Po roku kiedy podrósł zauważyłem pod odwłokiem jajka i po pewnym czasie w akwarium zaroiło się od małych raczków. Czy to była samica? ??? A jak doszło do zapłodnienia? ;)  Ten rak od ponad roku był sam w akwarium.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Listopad 02, 2009, 21:57:43
Rak marmurkowy? Podobno jest dzieworodny.
Czy to ten poniżej?
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Procambarus_sp_marmor_Jungtier_1.jpg/240px-Procambarus_sp_marmor_Jungtier_1.jpg)
(zdjęcie z Wikipedii)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: asagoth Listopad 03, 2009, 04:08:58
Rak marmurkowy jest dzieworodny, tzn występują tylko samicę do zapłodnienia dochodzi przez partogeneze:)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: gibonek Listopad 03, 2009, 09:58:35
rak marmurkowy ?

nie polecam, plaga egipska.
Mnozy sie jak glupie ,nie da sie zapobiec temu rozmnażaniu, niszczy rosliny ,wyzyna rowno wszystko microzomium czy anubias tez ucierpi ,jest kanibalem zjada wlasne dzieci,ogolnie to agresor w stosunku do wlasnego gatunku i nie tylko. Zabija neonki i inne kasacze ,co mniejsze i mnie uwazne piękniczkowate tez padna jego/jej łupem.

Naprawde nie polecam
nie dajcie sie zwiesc w sklepach zoologicznych

Ten rak nadaje sie do jednogatunkowego akwarium tj: tylko z tym rakiem i pare kamieni
chroncie nasze srodowisko nie wyzucajcie go do naszych rzek ! ;p


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Listopad 03, 2009, 19:09:45
ale to świetny pokarm dla większych pielęgnic, ostronosów, wielopłetwców, arowan, płaszczek, itp. a prostota hodowli sprawia, że mamy stale pod dostatkiem naturalnego pokarmu dla ryb.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: misuk Listopad 03, 2009, 20:33:31
Tak to ten. Faktycznie dewastator i kanibal. Akwarium wyglądało jak po bitwie.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Listopad 06, 2009, 15:12:37
Czy ktoś wie jak nazywają się najmniejszy i największy rak świata.








Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Listopad 08, 2009, 21:01:04
Nie wiem, ale dopiszę jeszcze, że rak zjadł mi Atye gabonensis!! Nosz k...!!!!!!
A pod korzeniem ma nazbierane tabletek i objada regularnie rośliny...
Coś mu odbiło!!


Czy twoje krewetki to na pewno atya gabonesis?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: FOOTball Listopad 10, 2009, 20:07:13
Mam pytanie czy krajowe (no właśnie, a niestety, nie rodzime) raki pręgowane/sygnałowe można trzymać z rybami (neony, żyworódki, kiryski)
Czy ktoś próbował może tego połączenia? Widywałem te raki na płyciznach wśród narybku uklei, płoci, okoni itd i nie atakowały ich ale nigdy nic nie wiadomo. Marmurkowe też tak jak pręgusy wyglądają niepozornie tu niby nieduże szczypce a ponoć niezłe zawadiaki są.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Listopad 10, 2009, 20:29:14
Podobno rak pręgowany preferuje rośliny.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: asagoth Listopad 10, 2009, 21:41:47
Hodowałem długi czas pręgowanego, i rośliny i ryby wyżyna i jedne i drugie zjada... tak samo jak sygnałowy. Takie zachowanie obserwowałeś dlatego bo rak nie poluje on chodzi i szuka a jak mu jakaś ryba blisko nosa podpłynie to ją capnie. Inną techniką tych raków jest zakradanie się w nocy, machając czułkami przed sobą znajdują rybę, ona nic nie czuje i ... rybke szamie co dziwniejsze zawsze ale to zawsze od głowy...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Listopad 30, 2009, 23:37:48
Wiec, nareszcie sie zalogowalem :D i moze biolo mnie pamienta to ja dawid ochojski, no ale do reczy  :-\ muj rak nie wychodzi z kryjuwki juz 3 dni :(. co robic?!?!?!?! mam raka czerwonoszczypcowanego i jest to samica 8) a ma 15cm :o kryjuwka jest duza a czyscilem je dzisial i nic. nie wychodzi!  :'( moze akwarium zamale 15L ale dostaje 50L na swienta ;D i mam nadzieje ze rak bedzie wychodzil czesto :-\

Ps. klawiatura mam angielskom i na szybko to pisze wiec nie oskarzac mnie o zlo pisownie >:D

Ps. nie mam zdjec ale moze za tydzien ^-^


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Listopad 30, 2009, 23:45:53
Wiec, nareszcie sie zalogowalem :D i moze biolo mnie pamienta to ja dawid ochojski, no ale do reczy  :-\ muj rak nie wychodzi z kryjuwki juz 3 dni :(. co robic?!?!?!?! mam raka czerwonoszczypcowanego i jest to samica 8) a ma 15cm :o kryjuwka jest duza a czyscilem je dzisial i nic. nie wychodzi!  :'( moze akwarium zamale 15L ale dostaje 50L na swienta ;D i mam nadzieje ze rak bedzie wychodzil czesto :-\

Ps. klawiatura mam angielskom i na szybko to pisze wiec nie oskarzac mnie o zlo pisownie >:D

Ps. nie mam zdjec ale moze za tydzien ^-^
Po pierwsze odrób pracę domową z języka polskiego - twój post woła o pomstę do nieba i bynajmniej nie chodzi to o angielską klawiaturę. A po drugie przeczytaj dwa pierwsze posty bo brak ci podstawowych wiadomości odnośnie chowu raków.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: DawidK1 Grudzień 15, 2009, 11:46:05
Mam pytanie tu piszecie  o rakach a u nas w zoologicznym widziałem kraba kosztował 15zł. i nie wiem czy mogę go trzymać z żółwiem w akwarium 50l. a potem w 300l. bo się nie znam a i nie pisało nazwy tylko krab był dość duży czerwony mieszkam w okolicach Oświęcimia i nie ma u nas raków i tego typu stworzeń czy ten krab mógłby być jeśli nie to może by mi się udało zamówić jakiegoś raka tylko jakiego? najlepszego dla początkującego?? jakbym już zrobił to akwarium 300l to to akwarium 50l. bym miał na jakieś raczki co polecacie i jakie inne stworzenia mogą być z nim np. krewetki pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: asagoth Grudzień 15, 2009, 14:34:27
Rak/krab i żółw odpada pouszkadzały by się nawzajem... sam miałem sporego czerwonolicego i wpuściłem do niego dawno temu raka pręgowanego... zostały pancerzyki reszte żółwik wszamał, żółw i krewetki też odpada, potraktuje je jak pokarm... natomiast co do raków/krabów i krewetek niewiem, ale nie ryzykowałbym...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Grudzień 15, 2009, 19:00:38
ja trzymam raki z krewetkami i nie robią sobie krzywdy. Mój rak papuaski mieszka w akwarium z Red Cherry, a rak morelowy z red cherry, amano i atya gobonesis.

Krab, którego widziałeś, to najprawdopodobniej krab tęczowy. nigdy nie hodowałem krabów więc nie mam na ich temat nic do powiedzenia. poza tym ten wątek poświęcony jest rakom a nie krabom.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: donkamillo Grudzień 29, 2009, 12:53:08
Koledzy czy raki np. błotne są objęte ochroną na stawach hodowlanych ? Ponieważ mój dziadek posiada kilkanaście stawów a raków jest tam bardzo wiele  wiele od 1cm do 10 cm i są bardzo ładne i chciałbym takiego do akwarium lecz nie wiem co do tego przepisy.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Grudzień 29, 2009, 13:26:28
Rak błotny jest pod ochroną i już i tego nie zmienisz  ;).
Pocieszę Cię. Obawiam się, że w tamtych stawach jest rak pręgowany, a nie błotny i on nie jest chroniony, a jest zwalczanym intruzem.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: donkamillo Grudzień 29, 2009, 16:33:07
Rak błotny jest pod ochroną i już i tego nie zmienisz  ;).
Pocieszę Cię. Obawiam się, że w tamtych stawach jest rak pręgowany, a nie błotny i on nie jest chroniony, a jest zwalczanym intruzem.

Dzięki


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Akwarysta14 Grudzień 29, 2009, 17:57:40
Ja posiadam raka marmurkowego jest bardzo spokojny lecz rośliny zostały doszczętnie przez niego zlikwidowane.
Z dobrej strony napisze że rak ten żyje z krewetkami red cherry,anatome helenami i gupikami i wszystkie mają się dobrze.
Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dwight 18 Styczeń 02, 2010, 18:04:16
Dziś do mojego akwarium przybył rak pauaski , rak jest kaleką niestety  :-\ (ale trudno znaleźć w sklepie raka w dobrym stanie  :-X ) , brakuje mu jednego szczypca   :-X  stracił go prawdo podobnie w potyczce z którymś z krabów z którymi był trzymany w jednym akwarium(masakra  :o ) uratowałem biedaka i mam nadzieje że odrośnie mu ten utracony szczypiec podczas wylinki , narazie dałem mu banana i zjadł go z taką zawziętością jak by go z miesiąc głodzili  ;).


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Styczeń 02, 2010, 18:48:15
Dziś do mojego akwarium przybył rak pauaski , rak jest kaleką niestety  :-\ (ale trudno znaleźć w sklepie raka w dobrym stanie  :-X ) , brakuje mu jednego szczypca   :-X  stracił go prawdo podobnie w potyczce z którymś z krabów z którymi był trzymany w jednym akwarium(masakra  :o ) uratowałem biedaka i mam nadzieje że odrośnie mu ten utracony szczypiec podczas wylinki , narazie dałem mu banana i zjadł go z taką zawziętością jak by go z miesiąc głodzili  ;).
:o Rak i krab razem w akwarium :-X Byle twój rak nie zgine jak mój  :(


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Styczeń 03, 2010, 13:34:02
Mam pytanie
Czy jesli moim rakom  (Procambarus clarkii) bede dawal za duzo pokarmów miesnych to jakie bedą tego konsekwencje?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Akwarysta14 Styczeń 04, 2010, 18:47:27
Nic nie powinno się stać lecz pamiętaj,że ten rak potrzebuje dość urozmaiconego pokarmu zarówno  mięsnego jak i roślinnego.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 04, 2010, 22:15:23
Mam pytanie
Czy jesli moim rakom  (Procambarus clarkii) bede dawal za duzo pokarmów miesnych to jakie bedą tego konsekwencje?
Mogą chorować na schorzenia układu pokarmowego, spowodowane brakiem substancji balastowych w pokarmie. Mogą mieć problemy z linieniem oraz chorować na gigantyzm.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Styczeń 05, 2010, 15:04:00
A co to ten gigantyzm?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Styczeń 05, 2010, 16:54:50
Z wiki.
http://www.google.co.uk/search?sourceid=navclient&ie=UTF-8&rls=HPEA,HPEA:2008-37,HPEA:en&q=gigantyzm


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Styczeń 05, 2010, 19:04:01
Dzieki,to wole niech moje raczki bedą lekko wegetarianinami..


Apropo,ile litrow wody powinno przypadac na jednego raka?
Ew.Jakie wymiary podloza?

Bo teraz sie obawiam ze 3 raki na 60l to troche za duzo,choc raki są male..


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Styczeń 05, 2010, 20:28:35
No chyba powinno sie miec 1 raka ( twojego gatunku ) na 50L.  Ja mialem 4cm podloza i bylo ok.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Styczeń 05, 2010, 20:56:13
Kurde,A bedą jakies konsekwencje tego ze sa 3 a nie 1 tak jak byc powinno?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Styczeń 05, 2010, 21:30:07
Kurde,A bedą jakies konsekwencje tego ze sa 3 a nie 1 tak jak byc powinno?
Walki. Chyba ze masz 2 samice i samca. Ale i tak za malo miejsca na nie.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Styczeń 05, 2010, 21:35:56
Mam napewno 2 samce,a 3 raka nie moge zidentyfikowac poniewaz wiecznie sie chowa


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Styczeń 05, 2010, 21:37:24
To raczej bedzie walka miedzy tymi samcami. A masz jakies inne zbiorniki?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Styczeń 05, 2010, 21:49:31
Wpisz nazwę w google i w ciągu sekundy będziesz miał wszelkie dane na jego temat. Myślę nawet, że bardziej wiarygodne niż rady niektórych.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Styczeń 06, 2010, 14:43:40
Innych zbiornikow nie mam.
Ale zadnych walk niezaobserwowalem,co dziwne nieraz znajduja sie kolo siebie na korzeniu


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Styczeń 11, 2010, 14:33:35
Odswiezam
Da sie jakos zapobiec temu ze raki (procambarus clarkii) zjadaja mi rybki?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Styczeń 11, 2010, 15:15:07
Niewiadomo, to jego charakter ;)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 11, 2010, 18:18:15
Odswiezam
Da sie jakos zapobiec temu ze raki (procambarus clarkii) zjadaja mi rybki?
Karm je na noc. Być może jak będą miały pod dostatkiem innego pokarmu, nie będą polowały.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Styczeń 18, 2010, 12:00:18
A jesli bede im dawal wiecej pokramow miesnych to cos pomoze?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: stasiek50 Styczeń 21, 2010, 19:41:18
Więcej pokarmów mięsnych to większa agresja.Dawaj im od czasu do czasu makaron dobrze ugotowany.Ja daję i biorą od razu do schowka i na noc spokój.Od razu bierze 3 nitki.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: dwight 18 Styczeń 21, 2010, 20:18:16
Więcej pokarmów mięsnych to większa agresja.Dawaj im od czasu do czasu makaron dobrze ugotowany.Ja daję i biorą od razu do schowka i na noc spokój.Od razu bierze 3 nitki.

Nie wiem czy makaron to dobre rozwiązanie , pszenna mąka nie jest zbyt łatwo strawna nie wiem czy makaron nie będzie powodował problemów z przewodem pokarmowym u raka , gotowane warzywa , owoce jak najbardziej , makaron - nie polecał bym.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 22, 2010, 00:24:45
raki jedzą nawet drewno, więc myślę że z makaronem nie powinno być problemów - choć nie jest to zbyt bogaty pokarm


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: stasiek50 Styczeń 22, 2010, 17:55:23
Raki na ogół jak inne zwierzęta wiedzą co im potrzeba.Jakich składników potrzebują.Marchewka leży sobie w wodzie a jak rzucę makaron gotowany/spagetti/to od razy ruszają po niego i chowają do kryjówek.Następnego dnia nic nie zostaje.
Daję oczywiście raz na 2 tygodnie,może dlatego.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Styczeń 22, 2010, 17:58:08
A to może dlatego mój dzisiaj w nocy wybrał sie na spacer po pokoju. Po prostu szukał czegoś smaczniejszego niż rybie żarcie.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 24, 2010, 14:53:40
Panowie i Panie, a może pochwalicie się swoimi rakami ? Wrzucajcie zdjęcia swoich pupili.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Styczeń 24, 2010, 21:14:59
Proszę bardzo. Oto jak jeden z młodych podróżuje na grzbiecie matki.
http://img524.imageshack.us/i/dscn4718i.jpg/
http://img710.imageshack.us/i/dscn4714s.jpg/


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Styczeń 24, 2010, 21:20:46
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/abcc4dd5485cd16f.html


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 25, 2010, 00:06:31
Proszę bardzo. Oto jak jeden z młodych podróżuje na grzbiecie matki.
[url]http://img524.imageshack.us/i/dscn4718i.jpg/[/url]
[url]http://img710.imageshack.us/i/dscn4714s.jpg/[/url]

piękny rak. To marmurkowy, a widzę o ciebie sporo zieleni i nawet jakieś ryby. Jak on się u Ciebie zachowuje? Masz ich więcej?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Styczeń 25, 2010, 00:23:30
Właśnie się wykluła bliżej nieokreślona liczbowo gromadka.
Tak, trzymam go z rybami, krewetkami i roślinami. Krewetek i ryb nie rusza, nawet narybku. Rośliny chętnie zajada (przeważnie moczarkę i kabombę, innych raczej nie rusza) ale że w drugim większym zbiorniku co tydzień wycinam pół wiadra, to się tym nie przejmuję bo na bieżąco mu dosadzam.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: KiciuniA Styczeń 31, 2010, 16:52:54
Witam wszystkich serdecznie!
Od paru tygodni posiadam akwarium niestety bardzo małe bo 25 L. Chciałam zacząć od takiego małego żeby się na nim uczyć, ponieważ w przyszłości chcę założyć duże ( najpierw ok 200 L, następnie powyżej 500 L ). Do wystroju kupiłam parę sztucznych roślinek, ceramiczną imitację korzenia, i kamyczki. Akwarium popracowało samodzielnie przez więcej niż tydzień zanim wpuściłam doń rybki. Wtedy właśnie pojechałam na giełdę zoologiczną do Łodzi wraz z mamą. Teraz już wiem że był to zły pomysł... Po 2 godzinach łażenia w kółko mama namówiła mnie na zakup inny niż zamierzałam. Zamiast jednego bojownika zdecydowałyśmy się kupić gupiki x20, ślimaczki ok. 5, cudaczki x10, oraz malutkiego czerwonego raczka. Na początku wsadziłam je do wody w woreczkach żeby wyrównać temperaturę, po około 40 min wpuszczałam wszystkich po kolei. Przez parę dni wszystko było w porządku, oczywiście padło parę rybek które były słabsze 3 gupiki i 2 cudaczki. Raczek zachowywał się bardzo grzecznie nie zaczepiał nikogo, przechadzał się spokojnie po dnie, zjadał normalnie pokarm z Tropical'a Ichtio-vit, oraz żywy pokarm. W międzyczasie urodziły mi się małe gupiczki, trochę zostało zjedzonych ale zostały 2 uratowane. Na niektórych płetwach ogonowych u samców zaczął pojawiać się dziwny nalot, a raczej płetwy zaczęły się powoli odwijać i delikatnie strzępić z czerwonymi końcówkami, u samic natomiast zaczęły pojawiać się czerwone przebarwienia.W zeszłym tygodniu wyjechałam na weekend, więc chwilowo nad akwarium opiekę sprawował tata... Gdy wróciłam w akwarium czekało 7 maluszków i niestety ich nieżywa mama... zabrałam wszystkie 9 małych do kotnika i żyją bez żadnych problemów do dziś. Parę dni później zadecydowałam oczyścić akwarium więc wyjęłam wszystkie rybki i raczka i wymieniłam niestety za dużo wody (ok 40%...) i oczyściłam wszystko co się dało (ozdoby, gąbkę filtrującą i szyby akwarium). Gdy wpusciłam rybki z powrotem zaczęła się masakra... Następnego dnia obudziłam sie i zastałam 2 martwe rybki, w ciągu kilku godzin padały następne a raczek zaczął się dziwnie zachowywać ( zaczął biegać non stop po całym akwarium ). Od dwóch dni zaczął również wspinać się na góre po sztucznych roślinkach jakby chciał się wydostać na powierzchnię... Co chwila przystaje i się czyści. U gupików zauważyłam pleśniawkę więc wczoraj podniosłam temp. wody do 27-8 stopni i dodałam roztwór soli kuchennej. Dzisiaj zauważyłam że u rybek skupiska grzybów się pomniejszają i jest ich o wiele mniej, natomiast stan raczka w ogóle się nie poprawił... Bardzo się tym martwię... Je normalnie i płatki i żywy pokarm ale jest okropnie aktywny i w dzień i w nocy, uporczywie się czyści, nie wchodzi do ceramicznej kryjówki. Nie chce żeby się tak męczył... Proszę pomóżcie bo nie mogę się już dłużej patrzeć jak cierpi...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: asagoth Styczeń 31, 2010, 16:56:36
Masa błędów, masz komu oddać tego raczka na przetrzymanie??
Jak dla mnie dobrym rozwiązaniem było by zacząć wszystko od nowa z naszą pomocą...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: KiciuniA Styczeń 31, 2010, 17:10:16
A nie moge go gdzieś przemieścić ?? Ja się obawiam że problem może tkwić w wodzie...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: asagoth Styczeń 31, 2010, 17:47:17
Problem napewno tkwi w wodzie z tym że po tylu błędach ciężko będzie wyjść na prostą
Wywał sztuczne rośliny, załatw sobie moczarke lub rogatka i posadz, jak masz znajomego/znajomą który ma akwa weź troche syfu z jego filtra i wlej do akwa, podmieniaj wode raz na 3-4 dni tak 20 % na odstaną kranówkę... kup testy i sprawdzaj parametry na bieżąco


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: KiciuniA Styczeń 31, 2010, 18:08:44
Niestety dopóki mnie nie "odkopią" pługi to nie mam szans nigdzie się wydostać z domu... Bardzo bym prosiła żebyś powiedział mi jakie błędy popełniłam bo nie wszystkich jestem świadoma zapewne...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: asagoth Styczeń 31, 2010, 18:16:16
Akwarium powinno odstać min 2 tyg, przez ten czas mierzymy parametry aby sprawdzić poziom azotynów i azotanów
Jak najwięcej roślin żywych, pomogą w pozbyciu się azotu
w tak małym akwa krewetki lub bojek... nie myjemy/płuczemy nic w akwa
woda podmieniana co tydzień 1/3 na odstaną kranówkę


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 31, 2010, 18:25:02
Kiciunia i asagoth - robicie offtop. Temat ten jest poświęcony wyłącznie rakom, dlatego proszę o skupienie się na tym temacie, choć jak widzę problem kiciuni jest bardziej rozległy i dotyczy podstaw organizacji akwarium - ale to się już kwalifikuje do innego działu


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: KiciuniA Styczeń 31, 2010, 18:28:51
Przy wymianie wody zawsze używam uzdatniacza a jeśli chodzi o azotany i azotyny to używam firmy tetra aqua easybalance, tak jak polecili mi w sklepie... przy użyciu postępuje zgodnie z poleceniami producenta...
A czy wiesz może co się dzieje z tym raczkiem, dlaczego on sie tak zachowuje...

Napisałam tutaj głównie z powodu mojego raczka... Chciałam się dowiedzieć dlaczego się tak zachowuje i mu pomóc...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: asagoth Styczeń 31, 2010, 18:31:54
Wydaje mi się że to już nie off top Rak najprawdopodobniej jest nadpobudliwy z zpowodu złych warunków wodnych... załóż oddzielny temat pomożemy ci naprawić te błędy lub skieruj pytania na pw.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Luty 03, 2010, 16:50:36
Jakiego pH potrzebuje raczek z Patzcuaro?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Luty 03, 2010, 17:41:16
Waha sie 8,9 - 9,1  <good>


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Luty 03, 2010, 19:10:14
Maksymalnie czy optymalnie?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 14, 2010, 23:41:03
dla tego raczka każde pH w rozsądnych granicach będzie ok. dla wszystkich raków pH raczej wyższe niż niższe. poza tym ciężko utrzymać niskie pH w średnio twardej lub twardej wodzie, którą raki preferują.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: punisher155 Luty 15, 2010, 21:30:55
Witam. Chcialbym zostac posiadaczem jakiejs parki raczkow ktore mogly by zyc z jakimis rybami. Niestety jestem w tym zupelnie zielony. Czy ktos moglby mi doradzic jakie najlepiej raki kupic i jakie rybki zeby zyly w zgodzie? Narazie nie wiem jakie bede mial akwarium, ale prosze o rade jakie raki z jakimi rybami beda zyly i tak zebym ja, poczatkujacy akwarysta mogl je hodowac ;)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 15, 2010, 21:56:24
jeśli nawet nie wiesz jakie chcesz akwarium to niby jak ci ma ktoś pomóc wybrać obsadę? Obsadę dobiera się do akwarium, a nie odwrotnie. Najpierw poczytaj o podstawach zakładania akwarium, a potem pomyśl nad tym co chcesz hodować.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: krzyniu Luty 16, 2010, 00:03:41
Na poczatek proponuje przeczytac temat od poczatku czyli od 1 strony...
Ja chociaz o raczkach wczesniej nie myslalem to z ciekawosci poczytalem i mysle ze jak znajde gdzies w zoologicznym gatunek ktory moge hodowac to kupie moze nawet 2-3 sztuki:) idac na latwizne, nic dobrego z tego nie bedzie.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: punisher155 Luty 16, 2010, 06:38:03
Przeczytalem caly temat ale niewiele mi to mowi bo nie wiem ktore sa latwo dostepne w sklepach. Moglby ktos pomoc?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: krzyniu Luty 16, 2010, 10:05:49
Mysle ze na to pytanie bedzie ciezko odpowiedziec bo co sklep to inaczej, jedni moga miec na zamowienie inni caly czas dostepne a inni pierwszy raz slysza o raku;) Szukac po sklepach albo jak ktos da cynk:)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: punisher155 Luty 16, 2010, 12:45:28
A jak myslicie latwiej na poczatek hodowac raka czy kraba? I czy myslicie ze akwarium 200 litrow na poczatek to dobry pomysl?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Luty 16, 2010, 21:06:19
Rak jest łatwiejszy w hodowli.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: punisher155 Luty 17, 2010, 12:06:59
Byłem dzisiaj w sklepie i bede kupowal w sobote akwarium 112 litrow profilowane z calym osprzetem. Zamowie tez pare rakowa bo teraz jest tylko jeden ale niestety nie wiem jaka to byla odmiana lecz wiem ze rosnie do mniej wiecej 4cm i jest taki srebrzysty. Czy ktos wie co to moze byc za odmiana? I czy akwaria profilowane sa polecane?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Luty 17, 2010, 12:23:12
O profilowanych różnie mówią, znajdziesz to w odpowiednim wątku.

A co do raka to wrzuć zdjęcie jak chcesz żeby ktoś go rozpoznał.
I jeszcze jedna rada - najpierw dowiedz się co to za raki, sprawdź jak się zachowują i jakich warunków wymagają a potem je kupuj. Może się bowiem okazać, że po kilku dniach będziesz musiał je oddać bo łapią ryby, zjadają rośliny, walczą między sobą itp........


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: punisher155 Luty 17, 2010, 14:30:21
A co jest zlego w profilowanym akwarium?
A co do raka to sprzedawca mowil ze nie atakuje ryb i nie urosnie wiecej niz 4 cm.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Luty 17, 2010, 15:08:28
O profilowanych różnie mówią, znajdziesz to w odpowiednim wątku.

Sprzedawców nie słuchaj bo większość z nich nie wie co mówi lub mówi to co klient chce usłyszeć. Zapytaj go o nazwę i zweryfikuj w internecie.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Luty 17, 2010, 19:15:21
Bardzo polecam raka czerwonoszczypcowego :) Jest ladny i ruchliwy, ale rosnie do duzego rozmiaru i zabil mi kilka ryb, ale bardzo przyjazny rak. Mój jest na fotkach w podpisie, niestety zdechl  :'(


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Luty 17, 2010, 20:44:54
Bardzo przyjazny zabijający ryby.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Luty 17, 2010, 21:03:47
No oczywiscie ja trzymalem go w akwarium bez ryb i roslinek :) Jadl takie czerwone glizdy :P


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: punisher155 Luty 18, 2010, 07:02:55
A rak papuaski jest przyjazny dla ryb? Mial go ktos w swoim akwarium?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Luty 18, 2010, 16:31:22
Zapytaj dwight 18, on tego raczka ma  ;D


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: wojtek0071 Luty 18, 2010, 18:36:32
Ja mam takie pytanie. Pytałem się takiego gościa w zoologicznym czy raczek z patzucaro może być z krewetkami i rybami on powiedział, że nie. Na necie dużo czytałem, że rak jest łagodny, i że może być z rybami. Teraz nie wiem czy może być czy nie. Może ktoś ma takiego raczka albo się zna na tych raczkach. Prosiłbym o odpowiedź czy ten raczek może być z krewetkami i rybami.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Luty 18, 2010, 19:12:52
Moze, rosnie tylko do 4cm i jest lagodny.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 18, 2010, 19:14:28
ja z krewetkami trzymam też raka papuaskiego i morelowego i też jest spokój. jedne i drugie nie interesują się sobą wzajemnie.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Luty 22, 2010, 12:31:39
Witam
Jakiś czas nie odzywałem się na forum bo nie miałem nic ciekawego do dodania, ale zmieniło się to z ubiegłym piątkiem. Jedna z moich samic raka luizjańskiego złożyła ikrę, jak na razie wszystko przebieg prawidłowo – jak na moje oko. Ikra ma kolor ciemno brązowy, szary. Samica często nią wachluje, i poprawia odnóżami.
Może podpowiecie mi czy coś szczególnego mam zrobić, czy jakoś zająć się samicą.
Pierwszy raz rak złożył u mnie w akwarium ikrę i chciałbym dochować się młodych


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Luty 22, 2010, 13:42:37
Tu jest tego duzo ;) http://www.terrarium.com.pl/zobacz/procambarus-clarkii-rak-luizjanski-1887.html


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Luty 22, 2010, 14:01:07
Dzięki bardzo, ale ten artykuł mam już dawno za sobą. Liczyłem bardziej na jakieś wskazówki z własnych obserwacji, ale i tak dzięki


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: wojtek0071 Luty 22, 2010, 19:26:30
Ja mam takie pytanie. Czy raczek z patzucaro,gdy dorośnie może atakować inne ryby typu piskorek, neon. Jak dorośnie czy może mieć jakieś elementy ciała zielone i czy długość raków podaje się bez ogona.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 22, 2010, 21:33:36
Ja mam takie pytanie. Czy raczek z patzucaro,gdy dorośnie może atakować inne ryby typu piskorek, neon. Jak dorośnie czy może mieć jakieś elementy ciała zielone i czy długość raków podaje się bez ogona.
mało prawdopodobne by dorosły raczek z Patzcuaro atakował ryby czy niszczył rośliny. Nie, rak ten nie ma żadnych zielonych znaczeń, a długość raka podaje się od czubka rostrum do końca telsonu, czyli z pominięciem długości szczypiec. Pisałem o tym na pierwszej stronie. Proszę uważnie czytać.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Luty 28, 2010, 10:51:19
Mam pytanie
Czy u raczka z Patzcuaro płeć można rozpoznać po siodełku?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Luty 28, 2010, 13:13:51
http://www.akwaria.pl/raki/cambarellus_patzcuarense.html  <papa>


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Luty 28, 2010, 13:22:17
Macie doświadczenia z rozmnażaniem Cherax Blue Moon?

Ja dodam, że jest to rak, który zjada rośliny :) do anubiasa włącznie, potrafi spałaszować krewetkę nawet dużą - atye gabonensis, mniejsze są za szybkie, ale rybę też potrafi zjeść - atakuje nocą :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: punisher155 Marzec 07, 2010, 17:47:19
Chciałbym się dowiedzieć czy raki marmurkowe zjadają inne ryby i krewetki? Proszę tylko o wypowiedzi tych którzy trzymali lub trzymają je z rybkami


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Marzec 08, 2010, 00:29:29
Chciałbym się dowiedzieć czy raki marmurkowe zjadają inne ryby i krewetki? Proszę tylko o wypowiedzi tych którzy trzymali lub trzymają je z rybkami

U mnie rozmnożył się marmurkowy w krewetkarium, które robi też za hodowlę złotych gupików.
Z moich obserwacji:
raki totalnie ignorują krewetki,
dorosłym gupikom czasem postrzępią ogony w ramach odganiania od pokarmu,
mlodych gupikow nie ruszają.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: punisher155 Marzec 08, 2010, 06:44:35
Ja się zastanawiam nad tym czy je trzymać z neonami. Miałeś takie doświadczenie?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: gałązka kwitnącej wiśni Marzec 12, 2010, 20:40:07
witam:)
jestem nowa na tym forum i nosze sie z zamiarem zakupu akwarium o poj. od 100-130l i obsadzenia go roslinami. Chcialabym umiescic w nim jednego raczka i raczej nie przewiduje dodatkowego rybnego towarzystwa;) jesli chodzi o sprzet to przymierzam sie do filtra zewn. Cascade 150 PENN-PLAX  a wewn. ewentualnie aquael unifilter 500UV jezeli chodzo oswietlenie to raczej pozostaloby firmowe czyli 2x 18w ze wzgledu na to nie mam pojecia jak zamontowac dodatkowa swietlowke pod pokrywe (przynajmniej na razie). przewiduje ze wzgledu na rosliny podaz CO2. raczka zamierzam wpuscic po jakims miesiacu jak roslinki sie w miare ukorzenia i akwa dojrzeje.co wy szanowni forumowicze sadzicie o tym sprzęcie i czy dla raczka bedzie to wystarczajace? czytalam ze raki potrzebuja swietnie natlenionej wody czy filtr wewnetrzny jest niezbedny i czy podaz CO2 mu nie zaszkodzi?chcialbym wypracowac jakis kompromis pomiedzy dobrze zarosnietym akwa i raczkiem:)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Marzec 12, 2010, 23:25:16
Niestety wiem z wlasnego doswiadczenia ze raczek ci bedzie ucinal roslinki.Przynajmniej tak jest u mnie a mam raka iluzjańskiego (procambarus clarkii)...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krab Marzec 13, 2010, 12:06:53
Raki sa inne, na przyklad, nie ktore maja inny sposob zachowania :D Jeden to rak demolka, a drugi to aniolek  <good>


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: gałązka kwitnącej wiśni Marzec 13, 2010, 17:38:32
myslałam nad rakiem florydzkim:) z tego co piszą to w zasadzie wiekszosc rakow robi mala demolke ale jednak swoj charakterek tez maja;) i potrafia byc spokojne osobniki, moze to zalezy od zapewnienia odpowiednich warunkow zyciowych..dzis widzialam jak pewna pielegnica w sklepie akwa przekopuje z zapalem dno biorac w paszcze kamole takie sporawe po ok 1cm srednicy i rzucajac na boki az sie zrobil dol:) jesli takie "przemeblowania" robia raki to na nic kompozycje :D no i wtedy trzeba pomyslec o odpoweidnim podlozu czyli piach i zwir i odpada raczej jakies podloze substratowe pod to dla roslin ;/


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Marzec 13, 2010, 23:15:35
zwracam uwagę na fakt iż raki dość mocno kopią w podłożu (zwłaszcza wszyscy przedstawiciele Cherax) co może być kłopotliwe w zbiornikach typowo roślinnych. raki z rodziny Procambarus w mniejszym lub większym stopniu uszkadzają rośliny co również nie jest wskazane w akwariach roślinnych. Przy florydzkim mocne ziele powinno dać radę ale raczej nic delikatnego bym przy nich nie sadził.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Marzec 15, 2010, 12:40:22
zwracam uwagę na fakt iż raki dość mocno kopią w podłożu (zwłaszcza wszyscy przedstawiciele Cherax) co może być kłopotliwe w zbiornikach typowo roślinnych.

Prawda to, zaiste! A potem pływają roślinki w toni, bo raczysko wstrętne przekopuje.Jak mu się zbiera na wylinkę to i w ciągu dnia sobie tam mości :) Mój zamieszkuje pod korzeniem, podkopał go aż do szyby :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Marzec 15, 2010, 18:52:02
Mieszkańców Trójmiasta chcących zaopatrzyć się w raki odsyłam do gdańskiego "Okazu". W nowej dostawie przyjechało mnóstwo raków - jest w czym wybierać. Jest kilka Cheraxów (w tym młody Ch.destructor - chyba samiec), młodziutki florydzki, kilka gatunków Cambarellus (w tym C.puer i C.patzcuarese 'Orange') i kilka odmian barwnych Procambarus clarkii (biała, czerwona, blue pearl, żółta i przepiękna pomarańczowa).
Sam zaopatrzyłem się tam dzisiaj w raczki z patzcuaro.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Marzec 21, 2010, 13:39:50
Mam pytanie.
Jeden z moich raczkow marmurkowych nosi jajeczka.
Czy jesli z tych jajeczek wykluja sie mlode to czy raki procambarus clarkii moga im zagrozic w jakis sposob?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: keron Marzec 22, 2010, 08:26:40
Lukas chylę czoło. Fajnie. że ktoś się zabrał za opisanie tych stworzonek i do bardzo przystępnie.Świetna robota. Mam sentyment do tych potworków. Niedługo chyba wznowie hodowlę. Jak narazie rozmnożyłem czerwone pazurki. Zobaczymy jak dalej. Pozdrawiam.:)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: trela56 Marzec 25, 2010, 07:44:43
Po miesięcznym oczekiwaniu pojawiły się u mnie raki luizjańskie. Samica z młodymi została odstawiona do oddzielnego zbiornika. Na dzień dzisiejszy raczki poruszają się już swobodnie po całym zbiorniku dodam że mają w granicach 4-6 dni.
Mam pytanie :
Czy już mogę odstawić samicę ?
I czym karmić młode raczki ?
Z góry dzięki za podpowiedzi


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Marzec 25, 2010, 22:28:59
Lukas chylę czoło. Fajnie. że ktoś się zabrał za opisanie tych stworzonek i do bardzo przystępnie.Świetna robota. Mam sentyment do tych potworków. Niedługo chyba wznowie hodowlę. Jak narazie rozmnożyłem czerwone pazurki. Zobaczymy jak dalej. Pozdrawiam.:)
Mi też brakowało zestawienia informacji na temat tych stworzeń w języku polskim, dlatego zdecydowałem się na stworzenie tematu. Możemy sobie z dumą powiedzieć że dzięki temu nasze forum było pierwszym polskojęzycznym miejscem sieciowym, w którym można było znaleźć przynajmniej podstawowe informacje na temat tylu gatunków raków :) Swoją drogą nie spodziewałem się, że temat stanie się aż tak popularny.

Cytat: trela56
Czy już mogę odstawić samicę ?
możesz
Cytat: trela56
I czym karmić młode raczki ?
młode prawdopodobnie jedzą to samo co dorosłe

Mam pytanie.
Jeden z moich raczkow marmurkowych nosi jajeczka.
Czy jesli z tych jajeczek wykluja sie mlode to czy raki procambarus clarkii moga im zagrozic w jakis sposob?
oczywiście, luizjańskie na pewno zjedzą część młodych


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Marzec 26, 2010, 15:49:30
Czym karmic mlode raki marmurkowe?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Marzec 26, 2010, 16:12:45
Tym czym stare, są wszystkożerne. U mnie najchętniej jadły tabletki dla ryb dennych, mech i kabombę.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Marzec 26, 2010, 21:18:40
Mam tabletki mini wafers mix.
I obawiam sie ze takie malutkie raczki nie beda mogly tego zjesc bo to w miare duze tabletki sa


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: MART! Marzec 26, 2010, 23:09:35
Witam! Jestem początkująca i dopiero zamierzam założyć swoje pierwsze akwarium. Planuję zakupić do niego parę raków Luizjańskich. Czytałam już wszelkie dostępne w internecie wiadomości na ich temat oraz przewertowałam ten wątek. Moje pytanie jest następujące: Jakie rośliny polecacie zasadzić w akwarium dla tej parki [wymiary aqua. 80x ok.27(wypukła szyba)x40]; jakie podłoże uważacie za najodpowiedniejsze; z czego utworzyć najlepsze kryjówki oraz ile ich(wiem że dużo, ale co to oznacza?(pytam oczywiście o wasze doświadczenia a nie o odsyłanie mnie do artykułów); oraz jakie rybki lub krewetki dokooptować. Na razie myślę o stadku neonów i/lub krewetkach red cherry i/lub Crystal red. Co sądzicie na temat tej obsady. czy któreś stanowczo odpadają? Jakie ryby można ew. do tego dołożyć?
Na koniec dodam tylko że po dwóch wizytach na giełdzie zakochałam się od pierwszego wejrzenia w rakach i chcę im stworzyć jak najlepsze warunki. Jeśli macie jakieś uwagi nt. sprzętu jakiego powinnam użyć lub innych kwestii techn. również proszę o podzielenie się.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Marzec 26, 2010, 23:16:21
Mam tabletki mini wafers mix.
I obawiam sie ze takie malutkie raczki nie beda mogly tego zjesc bo to w miare duze tabletki sa

No na raz nie połkną ale dadzą sobie radę. Co najwyżej możesz połamać na mniejsze kawałki bo raki w odróżnieniu od krewetek nie ucztują grupowo na jednej tabletce, każdy musi mieć swój kawałek.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Pethro Marzec 26, 2010, 23:23:05
wydaje mi sie ze masz jednak za małe akwarium na te raczki, pozatym zjadły by ci rosliny, mogły by tez polowac na krewetki i rybki. Polecam ci Cambarellus Patzcuarense sa rózne odmiany barwne i mozna je trzymac z małymi rybkami i krewetkami neocardnia, crystale odpadaja bo te raczki lubia wysokie pH 7-8


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Marzec 29, 2010, 19:34:33
Doczekalem sie malych marmurkowych :)
Jest ich okolo 40 lecz samica jeszcze nosi dosc duza ilosc jajeczek :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Mataertest Kwiecień 02, 2010, 12:25:06
Doczekalem sie malych marmurkowych :)
Jest ich okolo 40 lecz samica jeszcze nosi dosc duza ilosc jajeczek :)

Ty się tak nie ciesz, one są partenogeniczne i za chwile z tych co ci się wylęgły każdy będzie nosił jaja.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Kwiecień 03, 2010, 00:27:29
Spoko spoko,jak narazie to sa takie malenstwa ze sie o to nie martwie.
Juz sie ze sklepem dogadalem i oddaje wiekszosc ich,a kilka dla siebie zostawiam


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: czapka Kwiecień 03, 2010, 00:33:40
Zostaw jednego, niedługo będziesz miał następne.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: BartekTZR Kwiecień 03, 2010, 10:26:03
Narazie niech to w miare urosnie,pozniej bede myslal


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Kwiecień 11, 2010, 15:10:11
Czy ktoś w Polsce rozmnożył raka Cherax sp. blue moon? Bo mnie się wydaje, że to całkiem niezły interes mógłby być, bo to bardzo egzotycznie wyglądające raczki...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: heniu Kwiecień 12, 2010, 15:32:56
Witam kupiłem sobie raczka z paczuzaro karmie go mrożoną ochątkom ale nie chce jej jeść akwarium 25 litrów raczek samiczka


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Kwiecień 12, 2010, 18:43:45
Spróbuj karmić go granulatem. Mój je ten pokarm z wielką chęcią.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: heniu Kwiecień 12, 2010, 18:48:41
ale jakim dla krewetek??


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Kwiecień 12, 2010, 19:18:35
Może być. Każdy dla skorupiaków jest dobry.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: heniu Kwiecień 12, 2010, 19:25:26
ale próbowałem shrimp sticks i nie jadł napisz jakim karmisz


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Kwiecień 12, 2010, 19:48:54
Mój zjada Crab cuisine firmy Hikari. Tu jest link: http://korale.pl/product_info.php/cPath/92_72/products_id/772.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: heniu Kwiecień 12, 2010, 20:00:36
może mu to kupię bo jutro chyba będe w zeooligicznym PS: może podam też mojemu krabowi wygląda on prawie jak na tym opakowaniu


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: heniu Kwiecień 14, 2010, 17:59:57
no i byłem w sklepie zeoologicznym i nie mieli ale do mojego raczka dokupiłem raczka procambus clarakii


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Kwiecień 14, 2010, 19:47:02
Raczka pewnie nie zabije, ale może zabijać ryby i wielkie krewetki.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Kwiecień 20, 2010, 16:31:58
Czy raczek z Patrzcuaro może zaatakować platkę i młodą molinezję?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Mataertest Kwiecień 24, 2010, 18:04:26
Czy raczek z Patrzcuaro może zaatakować platkę i młodą molinezję?

Jak one będą go zaczepiać to może je zaatakować, że tak powiem "w obronie własnej".


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Krzosio Kwiecień 24, 2010, 20:07:30
Pewnie tak było.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Kwiecień 25, 2010, 00:43:51
nie wydaje mi się żeby raczek zaatakował rybę.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: bloniu Maj 10, 2010, 12:54:57
nie wydaje mi się żeby raczek zaatakował rybę.

Lukas nie chcesz kupić Cherax sp. Blue moon mojego? Ostrzegam tylko, że to dewastator.
Oddam za przesyłkę PKP+30zł.

Pozdrawiam
MB


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Maj 19, 2010, 22:43:35
nie wydaje mi się żeby raczek zaatakował rybę.

Lukas nie chcesz kupić Cherax sp. Blue moon mojego? Ostrzegam tylko, że to dewastator.
Oddam za przesyłkę PKP+30zł.

Pozdrawiam
MB
niestety nie mam w tej chwili miejsca dla kolejnego Cheraxa


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: shogun4 Czerwiec 01, 2010, 21:18:13
Niby raki stworzeni denne, a tu taka ciekawostka...

Akrobata z mojego baniaczka 54l. Dyndał tak sobie wyluzowany ze 3 godziny...

31.05.2010 Cambarellus Puer 'Acrobates'
(http://img97.imageshack.us/img97/6310/dsc08189x.jpg)

31.05.2010 Cambarellus Puer 'Acrobates'
(http://img706.imageshack.us/img706/8758/dsc08194i.jpg)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Huee Czerwiec 26, 2010, 11:50:20
Witam czy mogę w 60l z bosada Kiryski,bojownik razbory dokupić jakiegoś małego raczka[nie pamiętam nazw lecz chodzi mi o te co dorastają do 4cm] czy np kiryski będą zbyt ciekawe i zostaną zabite?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Grzemp Czerwiec 27, 2010, 22:17:21
http://raczki.blogspot.com/ zobacz tutaj ;)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Kantara Sierpień 13, 2010, 09:14:11
Mam akwarium 30l i zastanawiam sie nad kupnem raka. to akwarium jest na razie jako kwarantanna (chociaż nie bylo potrzeby zeby je uzywac do tego celu, nie bylo w nim chorej ryby) i jako hodowla roslinek.
Mam pytanie w sprawie raka amerykanskiego (nie jestem pewna czy ten gatunek jest w sklepie bo nazwy nie bylo tylko z wygladu najbardziej pasuje): jaka jest dla tego gatunku odpowiednia temperatura (minimalna i maksymalna)? oraz jakie najlepsze podłoże będzie pasowało?
Mam do wyboru z podłoży: czarny kwarc Hagen lub piasek morski (wymyty, wygotowany, wymyty) lub male kamyczki reczne, a moze wszystko razem?? (dodam ze na razie te roslinki zyja sobie w kwarcu Hagen, ale moge zrobic restart specjalnie dla raka).

edit: pytanie kolajne: czy rak moze jesc pokarm JBL Gammarus (water fleas)?(dodam ze jest to pokarm dla zolwi).


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Kantara Sierpień 14, 2010, 09:58:01
Nikt nic nie doradzi? :|


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lwica79 Sierpień 14, 2010, 10:30:59
Nie wiem nic o raku o którego pytasz..ale..... do jakiej On wielkości dorasta?
Bo w takim litrażu to najwyżej o raczki "mini" można się pokusić- typu Puer, Orange


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: andrej Sierpień 14, 2010, 10:37:14
Na raka amerykańskiego to akwarium chyba za małe, ale tak jak przedmówca napisał możesz mieć np.  2x  Cambarellus Patzcuarense Orange 


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Kantara Sierpień 14, 2010, 11:22:35
Ok dzieki wielkie za rady :) Bede w sklepie pewnie jakos w tym tygodniu to zobacze co to dokladnie jest za gatunek, jesli to faktycznie amerykanski to nie kupie, bo amerykanskie zdaje sie do 12 cm dorastaja wiec nie ma co go meczyc w tak malym baniaczku. Moze zatem takie zbiornik bylby dobry na krewetki?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lwica79 Sierpień 14, 2010, 14:09:46
na krewetki nada się jak najbardziej- oczywiście krewetki karłowate..typu Red Cherry, Biene, Pinokio


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Sierpień 15, 2010, 14:48:12
i tutaj na krewetkach skończymy. wątek poświęcony jest rakom a nie krewetkom.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Kantara Sierpień 17, 2010, 13:50:06
Rak w sklepie okazał się rakiem amerykańskim wiec nie kupię, tym bardziej, że innych gatunków nie zamierzają sprowadzać. Dziękuję za porady :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Konrad.xD Sierpień 20, 2010, 21:50:42
Witam! Jestem nowy i chciałbym się Was spytać o raki które są w rzekach płynących. Czy one są chronione? Jak nie to czy nadają się do akwarium? Na innych stronach patrzyłem i nie mogłem ze zdjęć ustalić jego nazwy. Z góry dziękuję :)   


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Sierpień 20, 2010, 22:10:32
Najczęściej złapiesz raka pręgowanego (rak amerykański), bo on jest plagą w naszych wodach i sam się rozmnaża, do tego bardzo szybko.
Co do innych polecam choćby Wikipedię i aparat do zrobienia zdjęcia nad wodą.  :D
Obawiam się, że innych gatunków raka, niż pręgowany, nie spotkasz.
Gdybyś znalazł raka szlachetnego, to zgłoś się do speców od raków, bo to bardzo ważna wiadomość.  ;) Ja tak sobie żartuję, ale z rakami w Polsce nie jest dobrze.  :(


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Konrad.xD Sierpień 20, 2010, 22:24:42
Tu gdzie chodzę nad rzeczkę popływać to plaga normalnie. Przy brzegu podniesie się deskę, korę albo coś podobnego to tyle ich jest :O nie mają więcej niż 8cm. Ale nad inną rzeką jest ich mniej ale duże prawie jak dłoń dorosłego człowieka.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Sierpień 20, 2010, 23:05:41
na pierwszej stronie znajdziesz informacje o rakach występujących w polskich wodach. jest tam napisane, które są chronione, a które nie. generalnie można je trzymać w akwarium, ale nie lubią ciepłej wody.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Konrad.xD Sierpień 21, 2010, 00:13:22
Ja mam 2 raczki z rzeczki i jeden już przeszedł wylinkę. Powiem wam że one mają chyba brzuchy bez dna :D daje im tabletki i mrożoną ochotkę. Mam dużo kryjówek na dnie i teraz widzę jak żerują :)  Mam je w 60l baniaku i są w nimi malutkie molinezje i gupiki i żyją w zgodzie ;D pozdrawiam nocnych marków!!! :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: karbowy Wrzesień 01, 2010, 21:41:42
 Cześć. Zastanawiam się nas raczkami Cambarellus Puer, ale mam już w akwarium (112 l) krewetki chyba Red Cherry, Babaulti, i Amano, i nie wiem czy raczki ich nie pożrą. Proszę więc o radę czy można je razem trzymać...
P.s. czy te raczki nie poszatkują mi roślinności?
Bo miałem już raki w akwarium (rak pasiasty - taki śmieć w naszych wodach...) i straszne spustoszenie siały w roślinności...


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: szakal10 Wrzesień 12, 2010, 11:20:12
witam was.
mam akwa 45l chce tam krewetki walnac i mysle nad rakiem Raczek moczarowy  ile on potrzebuje min akwa i zy nie niszczy roslin i czy jest latwy w chodowli


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: shogun4 Wrzesień 13, 2010, 22:18:48
Cześć. Zastanawiam się nas raczkami Cambarellus Puer, ale mam już w akwarium (112 l) krewetki chyba Red Cherry, Babaulti, i Amano, i nie wiem czy raczki ich nie pożrą. Proszę więc o radę czy można je razem trzymać...
P.s. czy te raczki nie poszatkują mi roślinności?
Bo miałem już raki w akwarium (rak pasiasty - taki śmieć w naszych wodach...) i straszne spustoszenie siały w roślinności...

Roślin nie tkną z całą pewnością. Krewetek teoretycznie też nie... ale to tylko teoretycznie. Po kilku miesiącach obserwacji muszę zweryfikować twierdzenie, że tak małe raczki są w pełni bezpieczne dla krewetek. Moje puerki wyspecjalizowały się wręcz w polowaniu na redki. Czekają nieruchome, z otwartymi szczypcami i jak krewetka podejdzie odpowiednio blisko atakują gwałtownym zrywem i próbują dziabnąć ofiarę. Z reguły krewetka jest szybsza, ale za to rak jest cierpliwy i będzie tak próbował w nieskończoność. Widywałem redki przecięte idealnie na pół... Mało tego, dwa razy widziałem jak pożerają małego glonojadka(!) Nie mają absolutnie żadnych skrupułów, żeby z otwartymi szczypcami ganiać dorosłe glonojady i, co ciekawe, glonojad przed nimi ucieka. Oczywiście nie dlatego że mógłby zostać upolowany, bo jest na to po prostu za duży, ale z pewnością nie ma ochoty być nękany 'dziobaniem' szczypcami. Ponadto wydaje mi się, że całkiem nieźle idzie im polowanie na świderki. Na żywo tego nie widziałem, ale nie potrafię wskazać innego winowajcy pustych muszelek różnej wielkości, których namnożyło się wraz ze sprowadzeniem puerków.

Podsumowując: puerki choć małe, to straszni bandyci. Krewetek wprawdzie nie przetrzebią, ale trzeba się liczyć z tym że 1 na 20 upolują. Z całą pewnością nie boją się też atakować wszelkich stworzeń dennych, nawet 2-3x większych od siebie. Do tego nie funkcjonują jedynie na dnie, ale doskonale wspinają się po wysokiej roślinności i równie dobrze mogą długo przebywać pod samą taflą wody. No i jak większość raków mają bardzo silny terytorializm, a walki, poobcinane szczypce i kanibalizm to u nich norma.

Plus w tym wszystkim taki, że są odważne i szwendają się po całym akwa, co daje mnóstwo okazji do ich obserwacji :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Crystal Wrzesień 14, 2010, 06:11:27
Lukas powinieneś napisac książkę o rakach.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Wrzesień 14, 2010, 17:27:33
Lukas powinieneś napisac książkę o rakach.
nie przesadzajmy. to tylko garstka informacji które można znaleźć w internecie + odrobinę moich obserwacji po prostu zebrane w jednym miejscu. duża tu również zasługa innych użytkowników, którzy opisując tu swoje własne obserwacje budują wątek, który (obserwując liczbę odwiedzin) stał się jednym z bardziej popularnych źródeł informacji o rakach w polskim internecie :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 10, 2010, 15:01:23
Dziś do mojej samicy holthuisi dołączył samiec. Mam pewne obawy bo samiec jest co najmniej połowę mniejszy od niej, ale mam nadzieję, że go nie pożre. Raki mieszkają w 120L akwarium.

Załączam foto z pierwszego spotkania. fotografia nie ostra bo robiona w całkowitych ciemnościach.
(http://img183.imageshack.us/img183/3181/rak033.th.jpg) (http://img183.imageshack.us/i/rak033.jpg/)

Spotkanie przebiegło spokojnie, bałem się że nogi i anteny będą fruwać :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: zuczek222 Październik 22, 2010, 17:20:09
czy mozna trzymac raka w malawi moze marmurkowego


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 23, 2010, 15:55:57
dziś połączyłem moją drugą parę cheraxów - papuasy też mieszkają już razem. Musze powiedzieć, że połączenie obu par przebiegło nadzwyczaj spokojnie. Spodziewałem się walk lub innych aktów agresji (zwłaszcza u morelowych, które uchodzą za dość agresywne) tymczasem raki prawie zupełnie ignorują swoją obecność i nie wyrządzają sobie absolutnie żadnej krzywdy.

samica papuasa poznająca nowe akwarium:
[IMG=http://img685.imageshack.us/img685/4456/rak042.th.jpg]http://[/img] (http://img685.imageshack.us/i/rak042.jpg/)

[IMG=http://img176.imageshack.us/img176/1161/rak044.jpg][/IMG] (http://img176.imageshack.us/i/rak044.jpg/)

Edit:
Wczorajszej nocy doszło do pierwszej konfrontacji u raków morelowych, w wyniku której dużo mniejszy samiec stracił dwie nogi. Nie rozdzielam ich. Liczę, że po tej lekcji samiec będzie nieco ostrożniejszy w kontaktach z samicą. Raki zajmują nory w dwóch przeciwnych końcach zbiornika.

U papuasów na razie względny spokój. Samica agresywnie przepędza samca gdy ten znajdzie się zbyt blisko jej kryjówki, jednak nadmiernej przemocy nie zauważyłem. Samiec raz salwował się ucieczką w pław. Może po prostu jest sprytniejszy od morelowego kolegi :) Raki, podobnie jak morelowe, zajęły kryjówki w przeciwnych krańcach akwarium. Samiec papuasa jest bardziej zapobiegawczy i wykopał sobie sprytnie norkę między 3 otoczakami, które tworzą bardzo ciasne wejście, którego samica, chcąc nie chcąc, nie jest w stanie pokonać, ze względu na swoje rozmiary. Jetem spokojny o jego wylinkę - tam na pewno nie dosięgną go szczypce partnerki.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Październik 26, 2010, 22:43:36
czy mozna trzymac raka w malawi moze marmurkowego
nie widzę przeciwwskazań


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Listopad 30, 2010, 23:53:53
Na dzień dzisiejszy oba samce są już po wylinkach i mają się dobrze. Powoli rosną, ciekawe kiedy zaczną się interesować samicami?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: oloix Grudzień 09, 2010, 20:29:45
Hej
Mam dwa raczki Cambarellus puer. Samca i samiczkę. I mam kilka pytań ;
-Czy rozmnażanie się uda jeśli samiec jest sporo większy ?
-Czy to prawda że te raczki zjadają ślimaki ?


Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: antekpawel Grudzień 09, 2010, 20:36:38
mam pytanie co do Raczeka z Patzcuaro pisze ze on wymaga ph od 8,0 do 9,6 czy to prawda czy moge go trzymac w ph7


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Akwarysta14 Grudzień 15, 2010, 19:46:46
czesc
gdzie wy kupiliście swoje raki;chodzi mi o Raka morelowego i Raka papuaskiego ?
bo u mnie w Łodzi nawet na giełdach zwierzęcych ich nie ma.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Grudzień 15, 2010, 23:22:34
Ja kupowałem w Gdańsku, a do Gdańska właśnie z Łodzi przyjeżdżają. Zauważ, że większość raków posiada nazwy handlowe (podawałem je przy nazwach raków w pierwszych postach tego tematu). Dla przykładu Rak morelowy często w handlu występuje pod nazwą Rak apricot albo Cherax aprocot, a rak papuaski jest często nazywany Rak zebra albo Cherax zebra. Dlatego czasem jak spytasz o morelowego to zrobią wielkie oczy ale jak już o apricota to od razu mówią, że mają heheheh :) Najlepiej zawsze poprosić żeby pokazali wszystkie raki jakie mają i samemu się przekonać co to. Ja zawsze tak robię :D


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Akwarysta14 Grudzień 17, 2010, 13:47:12
a po ile chodzą takie raczki?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Grudzień 17, 2010, 23:29:48
a po ile chodzą takie raczki?
małe po ok 35zł, większe ok 50zł. mówię o gatunkach, które wymieniłem wyżej.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Rav2 Grudzień 22, 2010, 08:36:13
lukas , nie podcinają Ci te morelowe roślin?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Grudzień 23, 2010, 00:47:32
nie. w ogóle. ale są to dość agresywne względem siebie raki. ja trzymam parę w akwarium 120L a i tak czasem dochodzi między nimi do starć, w których mniejszy co jakiś czas traci albo nogę albo wąsa, toteż zaznaczam że należy większą ilość tych raków trzymać w dużych akwariach. dla porównania para raków papuaskich żyje u mnie zgodnie w akwarium 70L.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Konrad.xD Grudzień 31, 2010, 11:18:47
Ja trzymałem raki pręgowane w 54l z molinezjami i nie widziałem żadnych sprzeczek nigdy, wylinki przechodzone bez problemów. Pozdrawiam :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: mlody_ Styczeń 28, 2011, 16:44:08
Witam wszystkich akwarystów,zamierzam dołączyć do szerokiej rodzinki hodowców rybek i innych stworzonek wodnych,mam baniaczek 112 l. planuję typ.LT i mam pytanie czy w akwarium LT mogę mieć oprócz rybek raki,myślałem o raczku z Patzcuaro.Pytałem na innym forum,ale tam różnie doradzali i chyba niewiele mieli praktyki z rakami,w końcu trafiłem tu przeczytałem temat od przysłowiowej deski do deski ale raczej o LT nic nie było,byłbym bardzo wdzięczny za wszystkie porady,pozdrawiam wszystkich.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 28, 2011, 19:17:23
Powiem tak - generalnie raki i LT - to się nie uda :D
Chociaż Cambarellus raczej nie kopią w podłożu więc chyba nie powinny stwarzać problemów. Piszę "chyba", bo nigdy nie miałem raków w LT. Wszystkie inne rodzaje stanowczo odradzam - zrobią Ci bagno w akwarium :)


Kurde :/ Dziś moja największa raczyca przeszła wylinkę i niestety została zaraz po niej zaatakowana prze swojego partnera, który pozbawił ją jednej pary szczypiec :( Niestety nigdy nie będzie już tak piękna. Szkoda :( Ale takie są właśnie raki morelowe, straszne agresory.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: mlody_ Styczeń 28, 2011, 21:56:03
Dlatego właśnie wybrałem ten gatunek czytałem o nim właśnie tutaj i zdecydowałem,poza tym mam zamiar ziemię przykryć matą budowlaną oczka 5 mm a następnie żwirkiem,korzonki będą miały dostęp a raczki raczej nie,ciekawe czy zda egzamin?Poza tym super zrobiłeś z tą stroną o rakach,dam znać czy siatka zda egzamin.Pozdrawiam.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Styczeń 28, 2011, 23:22:31
Życzę powodzenia i czekam na twoje obserwacje. Koniecznie napisz jak Cambarellusy zdały egzamin.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Jojtek Styczeń 29, 2011, 14:42:51
jak przygotować akwarium dla raka marmurowego? Akwarium mam 25l. macie może jakieś linki pomocnicze?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Andrij Styczeń 29, 2011, 15:31:14
http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/raki-w-akwarium-id257.html (http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/raki-w-akwarium-id257.html)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: jurempus Luty 06, 2011, 23:55:37
Ja w swoim akwa 200l mam raka czerwono szczypcowego.Rak jeszcze jest dośc małych rozmiarów na ten gatunek (6-7 cm).Rak żeruje w nocy lub rankiem kiedy na dnie zbiornika leżą odrobiny płatków lub pokarmu mrożonego.Rak ma zrobione dwie (potęzne) kryjówki z bardzo duzych kamieni.Dałem je na własny gust (obojętnie jak czyli poprostu je wrzuciłem) a rak zrobił swoje.Rak nie jest agresywny do innych ryb.No chyba że jakas sie do niego dostaje (zwykle pielęgnica zebra) to próbuje ją chwycic szczypcami.Rak bardzo czesto przepędza glonojada który jest od niego 3 razy większy.W akwa panuje zasada słabszy osobnik to martwy osobnik wtedy wkraczają do akcji zebry oraz prętniki karłowate (niebieskie) a rak po całej akcji ucztuje w swojej norze pozostałościami po rybce.Raka kupiłem dwa miesiące temu jak miał 2cm od znajomego za pare groszy (szcześcię).W akwa orpócz raka mam 2 zebry,6 sumów rekinich każdy ok 10-12cm,4 prętniki karłowate, 2 glonojady, to ci więksi mieszkańcy akwa a mniejsci to 4 gupiki i 4 mieczyki oraz jeden labeo.Mniejsze rybki żyja w zgodze z większymi.Jak na razie rak nieobgryza roślinek.A w akwa jest dużo miejsca dla każdej rybki i niezamierzam kupować więcej no chyba że jakaś pójdzie na talerz innym rybkom to dokupie


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: prymula Luty 07, 2011, 18:09:34
witam, jestem nowa, przeczytałam cały wątek

mam do zagospodarowania 15 litrowe akwarium, od ponad miesiąca poszukuję informacji na temat tak małego rakarium

akwarium jest nastawione, od tygodnia i czeka na lokatorów

początkowo miały się w nim pojawić dwa maleństwa z rodzaju Cambarellus, pozostało jeszcze utworzenie jak najwiekszej liczby kryjówek

jednak ostatnio w zoologicznym zachwyciłam się Cherax sp. ´zebra´, siedział biedny w maleńkim zbiorniku i dzielnie przekopywał dno jak mała koparka, w ciągu 10 minut zmienił kilka razy wystrój swojego lokum, miał około 5 cm

teraz pytanie, czy na początek wystarczy dla cheraxa 15litrów, a później 54?? Mąż posiada jeszcze 250 litrów, ale po przeczytaniu charakterystyki nie chce wpuścić nowego lokatora, bo ma akwarium holenderskie....



Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: sokrates Kwiecień 08, 2011, 20:38:52
Mam w krewetkarium parkę raczków miniaturek - Raczek z Patzcuaro. Samica od kilku dni pod odwłokiem ma jaja. chciałbym je rozmnożyć i utrzymać młode - dla znajomych. Jak przygotować drugi zbiornik (kotnik) i jak ma wyglądać cała procedura rozmnażania?

Dodam że już raz (z 2 miesiące temu) samica miała jaja, zniosła je w ogólnym zbiorniku i nic z tego nie było - tz. żadnych młodych nie doczekałem.

Mam do dyspozycji drugi zbiornik ~10L, grzałkę, filtr, żwirek. Każda porada na wagę złota :-)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: shogun4 Kwiecień 08, 2011, 22:10:31
Przenieś samicę do tych 10l. Jak jajeczka znikną to zbierz ją z powrotem do pierwotnego zbiornika.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: sokrates Kwiecień 09, 2011, 12:11:17
To wiem, interesuje mnie bardziej jakie warunki mam zapewnić w zbiorniku z jajami (temperatura, ogólne parametry wody, częstość podmian, czy jakieś rośliny wsadzać czy wystarczy filtr z napowietrzaczem)
Druga sprawa to jakie warunki zapewnić małym raczkom po wykluciu? pytania jak wyżej + czym karmić maluchy i kiedy można uznać je za samodzielne - w sensie kiedy można wpuścić je do ogólnych zbiorników/krewetkariów?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: ak008 Lipiec 09, 2011, 07:37:10
Witam.
Co myślicie o dodanie 2-3 raczków cambarellus orange do gurami całujących x 5 i 4 pielegniczek ramirez.
Akwarium ładnie obsadzone roslinami, posiada 1 "most z pnia drzewa i 1 jaskinie którą obrasta mech (drewniana jaskinia).
Akwarium ma 112l wody.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: ak008 Lipiec 09, 2011, 08:02:35
I czy ktoś może posiada hodowle jakiś raków nie daleko Jarocina lub Poznania?
Bo w poznaniu sa takie po 25zł, a podejrzewam, że sprowadzenie ich do Jarocina do sklepu to wyszło by z 40zł.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: maciuleczek Lipiec 09, 2011, 08:39:32
do tych ryb raki pasują, choćone zyją w skrajnie zasadowych i twardych wodach jednak jak i moja praktyka pokazuje wytrzymuja wiele bez uszczerbku na zdrowiu. Za to te twoje gurami calujace to kompletnie nie ten baniak - za maly dla nich zdecydowanie.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: ak008 Lipiec 09, 2011, 08:41:39
To co proponowałbyś?
Bo mam jeszcze jedno akwa 100l z samymi roślinami, ale chciałbym połączyć i raki i rybki.

Bo Gurami by pasowały wymaganiami, średnio twarda woda jest i 26stopni woda, a Ramirezy własciwie dopiero miałem zamiar kupić w poniedziałek.
Ale sie nad tym mogę wstrzymać.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: maciuleczek Lipiec 09, 2011, 17:08:32
ja bym proponowal oddac komus ktoma wieksze akwarium gurami calujace. Ramirezki z kolei wola miekka wode, wiec lepiej ich nie laczyc z raczkami kore lepiej beda sie czuly w twardej. Do twardej wody i 112 litrach mozesz dac np. platki, mieczyki tez ujda (choc na styk). Poszukaj ogolnie ryby ktore conajmniej  srednio twarda wode lubia albo twarda


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cancer45l Marzec 14, 2012, 15:43:27
Witam Wszystkich rakomaniaków.
rakami zainteresowałem się gdy przywiozłem sobie z wakacji raka pręgowanego złowionego na starej żwirowni.
Rak mieszkał w akwarium 45 l i był strasznie agresywny w stosunku do rybek , karmiłem go dżdżownicami , pokarmem płatkowanym itp. Rośliny miały ciężki żywot  :D. Niestety miał przykry wypadek stracił szczypiec , od tamtej pory przestał polować na rybki jednak stał się skryty , większosć czasy siedział w ukryciu , zdechł przez mój błąd , podniosłem temp. w akwarium i rak sie przegrzał  :'(  Pośmiertna sekcja wykazałą ze szykował ise do wylinki ( kamyczki węglanu wapnia a żołądku).
Obecnie mam raka marmurkowego ( dorosły ) w akwarium 45 l ,  przy tamtym raku marmurek to baranek. Mam go od 2 tygodni i od tamtej pory zjadł mi tylko 1 rybke... bojownika ,( a rak pręgowany załatwił mi 3 rybki w 1 noc po wpuszczeniu go do zbiornika.)  Roslinek marmurek nie niszczy ( posiadam jakis gatunek mchu , oraz moczarkę ) , nieprzekopuje bardzo podłoza.
    Zrobiłem mu domek z kokosa , i obszerne ,,jaskinie" z kawałków skamieniałego drewna , właśnie wykopał sobie obok takiego kawałka dołek i siedzi sobie spokojnie. 
    Jak sprawdzić czy mój rak będzie miał młode ? Gdzieś mi się obiło o uszy że przed złozeniem jajeczek dolna krawędź odwłoku przybiera beżowy kolor , czy to prawda ? Właśnie zauważyłm to u mojego raka  , a pozatym odkąd przyniosłem go ze sklepu to zmienił sobie ,,garnitur".
  Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cancer45l Marzec 22, 2012, 14:50:54
Rak złożył jajeczka :D i strasznie przekopał akwarium


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cancer45l Kwiecień 07, 2012, 08:21:01
Nierozumiem co się stało z jajkami , powinny wylegnać się w przyszły wtorek a wczoraj rak wyszedł z kryjówki i nie ma jajek :( młodych też niewidzę pod odwłokiem miał chyba tylko ze 3 jajeczka a złożył ich całe grono. Czy ryby mogły mu je zjeść ? Mógł by to zrobić kirys żółtopasy ? Ma twardą skórę i szczypce raka nigdy nierobiły na nim wrażenia wiec jego podejzewam.
     I co dziwne jajka były chyba  białe po złożeniu i te co pozostały też są białawo żółte.
Pomóżcie proszę.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cancer45l Kwiecień 09, 2012, 14:46:04
To forum jest wymarłe czy jak ? Nikt nieodpowiada z tych jajeczek co zostały chyba się raczki wykluły dokłądnie nie widzę bo samica bardzo mało wychodzi , zastanawiam się jakby to tałatajstwo wyłowic jak siewylegnie zawsze to choc 3 raczki będą


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cancer45l Kwiecień 27, 2012, 17:12:39
Kurde wpuściłem parkę traszek do akwa i juz na starcie rak dopadł samca :( od ostatniej wylinki się strasznie agresywny ten mój marmurek zrobił , wcześniej nic rybom nie robił a teraz bez przerwy je goni.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: karkonosz Kwiecień 28, 2012, 08:07:12
Rak marmurkowy znajda ryby, więc nie dziwne, że i płaza pożarł. Trzymasz w 45 litrach raka z platydorasem i traszkami? Te traszki to jakieś egzotyczne, czy nasze polskie znajdujące się pod ochroną?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: toras Sierpień 20, 2012, 09:49:47
rak marmurowy to najlepsze co przytrafiło się mojemu akwarium. Pięknie się prezentuje  O0


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cancer45l Sierpień 29, 2012, 15:35:35
mam obecnie zbiornik 75 l i dokupiłem 2 raczka , niestety zaraz po wpuszczeniu stracił szczypiec :( wszedł do groty mojego pierwszego raka który obecnie ma trochę jajeczek :D i nowy lokator został  nie mile potraktowany). Boję się o małe raki gdyż posiadam 4 malutkie ( 4 - 5 cm ) sumiki karłowate. A z tego co wiem to raki im bardzo samkują.
Mam pytanie : czy kirysy stanowią zagrozenie dla małych raków ?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: klasyka Wrzesień 02, 2012, 20:21:09
u mnie dzisiaj w akwarium  zamieszkały  raki czerwone  (Procambarus clarkii - Rak luizjański)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: aniaaa Wrzesień 03, 2012, 10:38:48
Witam, szukałam na ten temat w necie ale nic nie moge znalesc.
10 sierpnia wiec ponad 3 tyg temu moja samica raczka Cambarellus z Patzcuaro zniosła jajka.
Najpierw były olwikowe, pozniej czarne a na koniec brzoskwiniowe.
Dzisiaj przeszla wylinke i znalazlam jej pancerz z wszystkimi jajeczkami.
Czy sa jakies szanse by a tych jajeczek jeszcze wykluły sie małe raczki?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Cancer45l Wrzesień 29, 2012, 13:12:44
Pytanie : mój biedny rak nie chciał długo jesć miał jajka niestety bez wylegu , przygniotło go skamieniałe drewno i myślałem ze złamany ma tylko kawałek roztocha a dzisiaj sie okazało że ma peknięty pancerz i to grubo pękniety :( nie je obrósł jakimś glonem czy grzybem :( Jest szansa że z tego wyjdzie ? kolor pancerza b.ciemny jak przed wylinką


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: szakal10 Październik 02, 2012, 15:32:00
witam  gdzie moge dostac raczka Cambarellus patzcuarense w dobrej cenie

_________________________________
 jestem z bydgoszczy


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lego321 Październik 24, 2012, 12:53:34
może mi ktos powie jakiego koloru jajka ma rak Cherax destructor, bo moja raczyca ma takie zielonkawe i nie iwem czy bedzie coś z tego czy lipa.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lego321 Październik 24, 2012, 12:55:31
może mi ktos powie jakiego koloru jajka ma rak Cherax destructor, bo moja raczyca ma takie zielonkawe i nie iwem czy bedzie coś z tego czy lipa.

Zapomniałem dodać że mam dwie samiczki i jednego samca miełem 2 parki ale niestety wiekrzy samiec schrupał mniejszego na popołudniową przekaskę niespodziewałem sie tego bo różnica nie była znaczna ale cóż


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Szczuk Listopad 10, 2012, 19:18:17
Probuje od prawie roku w akwarium roslinnym 200 l hodowac Cambarellus patzcuarense wpuszczone raki zwykle utrzymuja sie kilka miesiecy i padaja, pojedynczo. Pol roku temu do akwarium dodalem 6 szt pozostala jedna do ktorej dodalem kolejnych 10 po 2 tyg stary rak zdechl a z nowych pozostaly 4 szt.  Co moze byc przyczyna ze raki sie nie moga utrzymac i gina sztuka po sztuce?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lego321 Listopad 12, 2012, 07:19:27
a jakie masz parametry wody, bo moze tu leży przeczyna, woda musi być dość twarda i raczej chłodna z dośwadczenia z rakami to około 22C to najleprza temperatura, a powyżej 24 mogą ginąć, PH koło 9


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lego321 Listopad 22, 2012, 07:05:32
Ja sie wkońcu doczekałem potomstwa CHERAX DESTRUKTOR (YABBY NIEBIESKI) małe mają około 7 mm i 2 dni i juz strasznie rozrabiają.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: klasyka Listopad 22, 2012, 22:52:12
u mnie rozmnozyly sie  "Procambarus clarkii "   narazie maluchy siedzą z matka w kryjówce


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: PiotrekW3 Luty 01, 2013, 13:01:35
u mnie rozmnozyly sie  "Procambarus clarkii "   narazie maluchy siedzą z matka w kryjówce

Ja czekam, aż moje się rozmnożą liczę na to, że szybko.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Benedicto Luty 15, 2013, 22:41:16
Ja mam miniaturki - Cambarellus chapalanus. Spodziewam się niedługo "pomnożenia" hodowli.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas7 Luty 24, 2013, 17:03:43
Ja mam miniaturki - Cambarellus chapalanus. Spodziewam się niedługo "pomnożenia" hodowli.

Jaką masz temp. wody dla nich? słyszałem, że potrzebują cieplejszej niż inne raki. To prawda?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: luki3p Marzec 09, 2013, 11:56:23
Nie ma jakichś specjalnych wymagań dla tych raków. Normalnie 18-25 st. C.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: wikusia35 Lipiec 07, 2013, 12:11:17
Raczek rośnie i ma się dobrze. Coraz śmielej spaceruje po całym akwarium. Nie jest już tak płochliwy jak na początku.
([url]http://images38.fotosik.pl/112/b6333f9db4e4f4b7m.jpg[/url]) ([url]http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b6333f9db4e4f4b7[/url])

Dziś trochę gimnastykował się przy frontowej szybie co pozwoliło mi na identyfikację płci raczka, który okazał się być samiczką.
([url]http://images43.fotosik.pl/116/ea68260e0b6d68c6m.jpg[/url]) ([url]http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ea68260e0b6d68c6[/url])
U nasady trzeciej pary odnóży krocznych (licząc od ogona) widoczne są dwa otwory - to żeńskie narządy rozrodcze raków z rodzaju Cherax. Samce ich nie posiadają.

PS: Czy naprawdę jestem jedyną osobą na forum, która posiada w swoim akwarium raka?

Nie martw się,ja też niedługo kupuję raczka(i osobne akwarium,bo mam w tym rybnym neonki i danio, a wiem jak to się może skończyć)  :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Sprinter Lipiec 08, 2013, 23:29:01
No niestety zdarzają się przypadki, że kończy się... niezbyt ciekawie ;P Czy prezenty i upominki  (http://www.wobeline.pl/) to już łapówka?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: wikusia35 Lipiec 10, 2013, 12:48:47
Chciałabym kupić Yabby,ale nie wiem czy dostanę,chyba nie  :(


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: wikusia35 Lipiec 10, 2013, 12:50:41
I jeszcze: czy Yabby nadaje się do 30,może 40l?(a może dlatego bo jeszcze nie kupiłam tego akwarium,a na takie akwa mam miejsce)  ;)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: mensajero Lipiec 11, 2013, 23:27:36
Tez jestem zdania, ze lepiej wziac czterdziestke. Co prawda troszke drozej wychodzi zapewnienie odpowiednich warunkow rakowi, ale za wiecej przestrzeni korzystnie wplywa na komfort zycia.
________________
Wczoraj były imieniny (http://www.imienin.pl) mojej cioci. Nikt nie wyszedł trzeźwy :D


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Mrkarolina2836 Wrzesień 12, 2013, 09:44:02
Witam :) Nie wiecie Panowie przypadkiem czy zajmowanie się krabem jest trudniejsze od zajmowania się rakiem ? Bo ostatnio myślę czy może nie zakupić kraba tęczowego  ;)



___________________________________________
Sprawdź! najlepszy bip system (http://www.systemdobip.pl/)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lego321 Listopad 08, 2013, 08:14:36
I jeszcze: czy Yabby nadaje się do 30,może 40l?(a może dlatego bo jeszcze nie kupiłam tego akwarium,a na takie akwa mam miejsce)  ;)

Szczerze to między 30 a 40 nie ma większej różnicy. Myślę, że nadaje się do obydwu, ale lepiej by było mimo wszystko w większym.

Jak włożyłeś raka YABBI do 40 l to skazałeś go na straszne męki, minimalny zbiornik to 50 l przy wysokości 25 cm, wiem co mówię bo hoduje te raki prawie 4 lata, nawet młode miałem 2 razy, więc pomyśl o zwiększeniu litrażu. Jak byś chciał coś wiedzieć więcej o ich hodowli to pisz na PW napewno pomogę.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lego321 Listopad 08, 2013, 08:19:04
Witam :) Nie wiecie Panowie przypadkiem czy zajmowanie się krabem jest trudniejsze od zajmowania się rakiem ? Bo ostatnio myślę czy może nie zakupić kraba tęczowego  ;)

Hodowla krabów nie jest trudna podobnie jak raków, tylko należy sprawdzić czy kraby które chcesz hodować są wodne czy lądowo wodne wtedy należy przygotować specjalnie coś ala terarium. Poza tym zwróć uwagę czy będziesz hodował kraba słodkowodnego czy słonowodnego. A co do innych to proste w hodowli.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lego321 Listopad 18, 2013, 19:44:23
Witam wszystkich forumowiczów.
Mam na sprzedaż raka CHERAX DESTRUCTOR (YABBY) kolor niebieski. Samiec dorosły 2 lata. Chętnych zapraszam na priv lub http://allegro.pl/rak-cherax-destructor-yabby-samiec-dorosly-i3707927776.html, (http://allegro.pl/rak-cherax-destructor-yabby-samiec-dorosly-i3707927776.html,) ewentualnie forum


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Samira Listopad 25, 2013, 11:14:42
A czy kraby mogą być w jednym akwarium z rakami?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: klasyka Listopad 29, 2013, 19:23:08
Mój rak  po wylince zmienił kolor
był  czerowny/ pomarańczowy    a zrobił się niebieski      mieliście coś podobnego?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: klasyka Grudzień 08, 2013, 17:03:10
(http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/027/255/27255748_800.0.jpg/zdjecie.jpg)
po nocnej wylince


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: HUMBERTOWKS95 Grudzień 17, 2013, 16:52:53
ciekawe zjawisko :) nigdy tam nie mialam :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Pandra Grudzień 17, 2013, 20:15:51
Czytam i czytam i mam wrażenie, że hodowla krabów to bardzo trudna sprawa. Fascynujące jednak, bo to takie piękne stworzenia. Ciekawa jestem skąd akurat taki rodzaj hodowli u forumowiczów :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: r4ll Grudzień 18, 2013, 21:32:33
Mój rak  po wylince zmienił kolor
był  czerowny/ pomarańczowy    a zrobił się niebieski      mieliście coś podobnego?


Mój "John Rambo" tak zmieniał barwy.

Przed wylinką
(http://images65.fotosik.pl/488/f3c66d4baa297ba8.jpg)

(http://images65.fotosik.pl/488/1863f023bf712780.jpg)

W trakcie wylinki
(http://images61.fotosik.pl/487/ad5cc4ee8db27487.jpg)

Po wylince jak pancerz stwardniał
(http://images65.fotosik.pl/488/1724d6c5df218804.jpg)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Gondro Grudzień 21, 2013, 13:08:14
Piękny raczysko. Mój jakiś miesiąc temu zmienił sie w smerfa :)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: klasyka Grudzień 21, 2013, 23:10:08
Macie roślinki w akwarium?
Miałem 6 raków  wszystko mi z czasem wycieły   ostała się tylko jedna ale nie wiem jak się nazywa


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: monikakamowska Grudzień 27, 2013, 12:19:46
Mam podobny problem - nie wiem czy posiadając raki jest sens w jakiekolwiek roślinki inwestować....


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: supersuzi96 Styczeń 13, 2014, 15:13:26
ja bym raków nie chciała, niszczą wszystko :(


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: KrystekGdynia Styczeń 13, 2014, 17:42:17
Są gatunki raków, które roślin nie niszczą  <good>


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: r4ll Styczeń 21, 2014, 10:37:19
Macie roślinki w akwarium?
Miałem 6 raków  wszystko mi z czasem wycieły   ostała się tylko jedna ale nie wiem jak się nazywa

Mi zostawiały tylko gałęzatkę i rośliny 'powierzchniowe'. Można popróbować z tymi najtańszymi typu moczarka, z tym to u mnie różnie bywało, zależało od raka. U kolegi również nie ruszały cryptocorny i anubiasa, aż do czasu gdy wyjechał na 2 tygodnie. Z głodu wciągneły i to.
Jedynie raczki z rodziny cambarellus nie niszczą roślin.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: instru Luty 24, 2014, 23:10:39
Ostatnio kupiłem wysyłkowo dwa Cheraxy Destructory. Jednak po odebraniu wysyłki okazało się, że one nie są niebieskie, ale takie zielono-nijakie (jedynie końcówki szczypiec przebłyskują niebieskim kolorem). Mają jakieś 4 cm. Sprzedawca zapewniał mnie, że są jeszcze młode i po jakimś czasie się wybarwią. Czy rzeczywiście tak jest z destructorami czy zostałem najzwyczajniej w świecie oszukany?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Luty 25, 2014, 19:03:51
destructory naturalnie ubarwione są właśnie takie szaro-zielonkawe. odmiana niebieska jest niebieska od początku. także twoje już niebieskie nie będą.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: instru Marzec 19, 2014, 11:19:42
To dziwne... Kiedy dostałem raczki były one takie białe. Jeden z raczków tuż przed wylinką zrobił się niebieski. W obecnej chwili są brązowe z niebieskimi końcówkami szczypiec. Dodam, że żyją sobie w akwarium z czarnym żwirem. Moje pytanie brzmi: czy kolorystyka zbiornika wpływa na ich barwę? Pytanie może brzmieć głupio, ale zauważyłem, że wszystkie niebieskie destructory jakie widziałem w internecie hodowane były w "jasnych" zbiornikach.

Od siebie dodam jeszcze, że Cheraxy Destructory to straszne... destruktory. Świetnie nadałyby się do plewienia ogródka, bo do chwili obecnej pozbawiły akwarium 70% roślinności. Co pewien czas garściami wyciągam pływające liście roślin na powierzchnii. Jednak nie ma antagonistycznego nastawienia między nimi. Czasami atakują mój palec, są dosyć odważne.
Za to Cherax Orange Tip (którego mam w innym zbiorniku) to zupełnie inny typ: rzeczywiście ma największe pociągi kanibalistyczne i nie toleruje innych raków. Za to w ogóle nie niszczy roślin, jest płochliwy, chowa się i ucieka kiedy próbuję go nakarmić (Destructory nawet z ręki potrafią jeść).


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Marzec 23, 2014, 09:24:20
kolorystyka zbiornika raczej jest bez znaczenia. znaczenie z pewnością ma wiek. raki starsze są zdecydowanie lepiej wybarwione niż młode.

ciekawe obserwacje z tymi destructorami. nigdy nie trzymałem tych raków, ale nigdy nie słyszałem żeby tak zielsko cięły. karmisz je pokarmami roślinnymi?

co do orange tip i jego bliskiego krewniaka - raka morelowego, to faktycznie prowadzą one dość skryty tryb życia. oba gatuki (choć niektórzy uważają je za ten sam gatunek) są też dość terytorialne i agresywne w stosunku do innych raków. u mnie samiec morelowego zabił samicę po ponad 1,5 roku mieszkania razem. morele nigdy nie cięły mi roślin.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: instru Kwiecień 17, 2014, 17:49:00
Czy ktoś mógłby rozpoznać płeć mojego orange tipa?
http://zapodaj.net/a033a81a39e42.jpg.html (http://zapodaj.net/a033a81a39e42.jpg.html)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: klasyka Kwiecień 17, 2014, 22:09:58
samiec


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: instru Kwiecień 18, 2014, 10:48:16
Jesteś pewny? Też tak myślałem z początku, jednak na oko pewnego uczciwego sprzedawcy jest to samica... Rozróżniając według tego schematu http://i265.photobucket.com/albums/ii221/Lpsita/SexingCherax3x5300ppi-1.jpg (http://i265.photobucket.com/albums/ii221/Lpsita/SexingCherax3x5300ppi-1.jpg) jest to samiec (brak kulek na trzecich odnóżach, za to ma niedopowiedziane coś na ostatnich) jednak sugerując się tym: http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=7418 (http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=7418) wychodzi, że samica (samiec ma takie "spinacze", a mój nie ma).
Pomóżcie, bo nie wiem kogo mam dokupić... Nie mówcie, że Gender dotarło nawet do raków :P


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Kwiecień 22, 2014, 14:50:49
samiec.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: instru Kwiecień 24, 2014, 15:02:20
Czy ma ktoś na sprzedaż niebieskiego Cherax Destructor samca? Najlepiej wielkości ok 5cm bez szczypiec. Proszę o info tutaj lub na PW.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: instru Kwiecień 26, 2014, 12:43:15
Kolejne pytanie: czy to jest samica? Potrzebuję się upewnić
http://zapodaj.net/1b4227908a4d5.jpg.html (http://zapodaj.net/1b4227908a4d5.jpg.html)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: lukas Kwiecień 26, 2014, 19:08:59
to jest samica.


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Ancymonek Kwiecień 20, 2015, 19:13:20
Moja raczyca "Matylda" (Procambrus sp)) ma już 11 cm w wieku 2,5 roku. (Jak wstawić fotki?)


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: instru Lipiec 05, 2015, 11:10:49
Ancymonek, fotki to jedynie przez jakiś serwis do uploadu fotek typu fotosik.pl.

Mój piękny Cherax Orange Tip dziś wyzionął ducha po wylince. A szkoda bo mały bydlaczek już z niego był. Czy ma ktoś na sprzedaż Cherax Orange Tip albo Cherax Destructor?


Tytuł: Odp: Raki w akwarium
Wiadomość wysłana przez: Pawel77 Czerwiec 28, 2016, 21:20:05
Witam.Od 2 tygodni mam parke mlodych rakow Luizjanskich.Przeszly wylinke 2 razy i tu mam pytanie gdyz samica choc troche jest wieksza od samca jest spokojniejsza gdy samiec ma wylinke i nie szuka za nim.Niestety z samcem jest na odwrot dzis jak samica przechodzila wylinke samiec do niej podszedl musialem interweniowac by cos jej nie zrobil nim uwolni sie ze starego pancerza.Mam pytanie czy zabic ja moze w czasie wylinki samiec?Pytam bo widzialem u goscia w akwarium 5 Luizjanow mialy tylko krzen w jednym rogu akwarium i reszte akwarium bez kryjowek.