Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 ... 22
  Drukuj  
Autor Wątek: Raki w akwarium  (Przeczytany 193978 razy)
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« : Styczeń 22, 2009, 22:43:01 »

Jako, że te zwierzęta stają się coraz bardziej popularne, a niewiele o nich informacji, uznałem że temat poświęcony chociażby bardzo oględnemu omówieniu kilku najpopularniejszych gatunków powinien się na form znaleźć. Istnieje wiele mitów na temat trzymania raków w akwarium, a być może ten wątek przyczyni się do ich obalenia.

Rodzaj: Cherax


Rak morelowy (Cherax holthuisi)


foto: www.asianscientist.com

Inne nazwy: Rak apricot, Apricot lobster, Orange lobster
Pochodzenie: Papua, Indonezja
Wielkość: 7,5-10,0 cm

Jeden z mniejszych raków akwariowych. Wymagana temperatura to 26-28 stopni. Jest wszystkożerny, żywi się głównie padliną i detrytusem. Nie jest niebezpieczny dla ryb. Głodny może uszkadzać delikatne rośliny. W akwarium podajemy mu gotowe karmy dla raków i krewetek oraz warzywa (cukinia, ogórek, groszek i inne strączkowe). Raz na jakiś czas chętnie przyjmuje ochotkę. Raki te charakteryzują się silnym terytorializmem i agresją wewnątrzgatunkową, dlatego mimo niewielkich rozmiarów zaleca się trzymanie ich pojedynczo lub co najwyżej jedną parę na zbiornik (100l i więcej). U tego gatunku również dość powszechny jest kanibalizm. Samce posiadają ogromne szczypce, samiczki znacznie mniejsze. Intensywność koloru pomarańczowego jest cechą osobniczą. Równie często można spotkać raki morelowe o ubarwieniu cielistym - zobacz, lub prawie białym - zobacz.


Rak Yabby (Cherax destructor)


foto: www.biolib.cz

Inne nazwy: Rak niebieski, Yabby
Pochodzenie: Australia
Wielkość: 12,5-15,0 cm

W naturze najczęściej występuje w kolorze szarym (zobacz) lub lekko niebieskawym. W akwarium wyhodowano odmianę o intensywnie niebieskim ubarwieniu. Raki te są wszystkożerne choć głównie odżywiają się detrytusem. Prawidłowo karmione ignorują obecność ryb. Stosunek do roślin jak przy raku florydzkim. Raki te trzymamy pojedynczo lub w parach, licząc przynajmniej 50L wody na parę. Kanibalizm u tych raków (jak u większości cheraxów) jest zjawiskiem powszechnym - zwłaszcza przy wylince. Raki te bardzo lubią kopać w podłożu, co warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu zbiornika. Więcej o raku Yabby przeczytasz w magazynie "Nasze Akwarium" nr 33.

Rak czerwonoszczypcowy (Cherax quadricarinatus)

foto: www.sea-ex.com

Inne nazwy: Red Claw Crayfish, Blue Red Claw, CQ Blues, Rak czerwonoszczypcy
Pochodzenie: Australia
Wielość: 20,0-35,0 cm

To jeden z większych raków obecnych na rynku. Na jednego osobnika powinno przypadać przynajmniej 100L wody. Trzymane w większym zagęszczeniu raki będą ze sobą walczyć oraz napadać na siebie podczas linienia. Rak czerwonoszczypcowy nie jest groźny dla ryb jednak zdecydowanie niszczy rośliny. Jak większość raków także i on jest wszystkożerny. Samice (zobacz) są mniej intensywnie ubarwione niż widoczny na zdjęciu głównym samiec. Trochę więcej informacji na temat tego raka znajdziesz klikając tu.


Rak papuaski (Cherax peknyi)


foto: www.crusta-fauna.org

Inne nazwy: Cherax sp. 'Zebra' , Rak zebra, Cherax zebra, Zebra Irian
Pochodzenie: Indonezja
Wielkość: 10,0-12,5 cm
Ciekawie ubarwiony rak pochodzący z Indonezji. Wzór na jego ogonie przypomina ubarwienie trzmiela. Raki te są dość spokojne i zupełnie ignorują obecność ryb i krewetek. W odpowiednio dużym akwarium z licznymi kryjówkami można je  nawet utrzymywać w grupie, co jest dość nietypowe dla raków z rodzaju Cherax. Raki te uparcie kopią w podłożu, starając się podkopać wszelkie elementy dekoracji, co warto mieć na uwadze urządzając zbiornik - kamienie i inne ciężkie elementy należy układać tak, by przewracając się nie uderzały w szyby. Rak ten dość łatwo rozmnaża się w akwarium i ogólnie jest bardzo mało problematyczny, przez co może być polecany początkującym. Więcej o tym raku przeczytasz tutaj.

Red Brick (Cherax sp. 'Red brick')

foto: http://shrimpusa.com

Inne nazwy: Red Papua
Pochodzenie: Papua, Indonezja
Wielkość: 13,0-15,0 cm

Na polskim rynku jest raczej nowinką, która w handlu pojawia się sporadycznie. Wymagania: pH 6,5-8,0; woda średnio twarda do twardej, temperatura 26-30 stopni Celsujsza. Zachowanie jak u innych Cheraxów. Trzymamy pojedynczo lub w parach w akwarium nie mniejszym niż 50L. Rak ten jeśli jest karmiony prawidłowo nie atakuje ryb i nie niszczy roślin. Samice są nieco smuklejsze i mają mniejsze szczypce.

Blue Moon (Cherax (Astaconephrops) pulcher)

foto: http://juwelshrimps.webs.com

foto: http://cdn.crustahunter.com

Inne nazwy: dawniej Cherax sp. 'Blue moon', Cherax sp. 'Hoa Creek'
Pochodzenie: Papua Nowa Gwinea - Irian Jaya
Wielkość: różne źródła podają różne informacje od 10,0 do 20,0cm.

Atrakcyjnie ubarwiony rak pochodzący z Irian Jaya (zachodnia Papua). Opisany naukowo dopiero w maju 2015, wcześniej posiadał tylko nazwę handlową. Wymagania: ph 6,5-7,5 , woda średnio twarda do twardej, temperatura 22-28 stopni Celsjusza. Rak ten jest bardzo wytrzymały i toleruje nawet znaczne odchyłki od podanych wartości. Raki te są dość agresywne względem innych raków, więc zaleca się trzymanie ich pojedynczo. Rozmnażanie (poza wrodzoną agresją) nie jest kłopotliwe. Rak chętnie przyjmuje każdy rodzaj pokarmu. Nie należy łączyć tych raków z dennymi rybami, do których raki mogą odnosić się z agresją i próbować je atakować. Raki te doskonale się wspinają więc należy zadbać o szczelne przykrycie zbiornika. Dużo informacji na temat tego raka znajdziecie tutaj

Rak tygrysi (Cherax lorentzi)

foto: www.caridina.com

Inne nazwy: Tiger lobster, Black tiger
Pochodzenie: Papua Nowa Gwinea, być może także Północna Australia
Wielkość: 12,0cm.

Przynależność taksonomiczna tego raka nie jest do końca znana. Podobnie jak Blue Moon należy do bardziej temperamentnych Cheraxów i zalecane jest trzymanie pojedynczych egzemplarzy w akwarium nie mniejszym niż 45l. Temperatura 22-28 stopni, ph 6,5-8,0. Akwarium koniecznie przykrywamy, gdyż rak ten świetnie się wspina i może ze zbiornika uciec. Rak ten jest prawie wyłącznie roślinożerny, także spokojnie możemy go łączyć z rybami. Poza standardowymi pokarmami warto podawać mu liście dębu lub ketapangu oraz zbutwiałe gałązki. Czasami można pomylić tego raka z Blue Moon, jednak w odróżnieniu do krewniaka, Ch.lorentzi nie posiada pomarańczowej obwódki na końcu wachlarza. Samice tego gatunku są mniej barwne, a ich ubarwienie jest prawie jednolicie błękitne.

Orange tip (Cherax snowden)

foto: www.interaquaristik.de

Inne nazwy: Orange fire
Pochodzenie: zachodnia Papua
Wielkość: samice 10,0cm, samce 12,0cm.

Obok swojego bliskiego krewniaka - raka morelowego (dopiero w kwietniu 2015 oficjalnie uznano je za dwa odrębne gatunki), Orange Tip uchodzą za raki o najsilniejszych ciągotach kanibalistycznych. Niedoświadczonym hodowcom odradzam trzymanie więcej niż jednego egzemplarza. Są bardzo agresywne względem osobników swojego gatunku i raczej wrogo nastawione do innych raków. Chcąc rozmnażać, należy je łączyć w pary w akwariach nie mniejszych niż 100l i zaopatrzonych w dużą liczbę kryjówek. Pomimo tego nie atakują ani ryb ani krewetek, dlatego mogą przebywać z nimi w jednym zbiorniku. Wymagają temperatury z przedziału 22-25 stopni (choć podobno dobrze czują się nawet przy temperaturze 15 stopni), pH 6,5-8,0, oraz twardości 10-25. W internecie mało jest informacji na temat tych raków, także nie znalazłem żadnej sensownej stronki, do której mógłbym Was odesłać. Zobacz inne zdjęcia: 1.

Yabby czarny (Cherax preissii)

foto: www.wirbelloseandmore.de

Inne nazwy: Koonac, Black lobster
Pochodzenie: Australia
Wielkość: na wolności nawet do 30cm,  w akwarium zwykle 15-20cm

Duży Cherax pochodzący z zachodniej Australii. Ubarwienie atramentowo-czarne z czerwonymi antenami i stawami szczypiec. Oczy szaro-błękitne. Wymaga pH ok 7 i temperatury 15-22 stopni. Ze względu na swoje rozmiary nie powinien być trzymany w akwarium mniejszym niż 100L. Można trzymać więcej niż jednego ale w akwariach większych niż 160L. Obok raka luizjańskiego jest jednym z bardziej popularnych gatunków raków konsumpcyjnych.


Rodzaj: Procambarus


Rak luizjański (Procambarus clarkii)

foto: www.wirbellose.de

Inne nazwy: Rak czerwony, Czerwony rak błotny
Pochodzenie: Ameryka północna, sztucznie introdukowany również w Europie (Francja, Hiszpania)
Wielkość: 12,0 cm

W naturze występują najczęściej osobniki brązowe, rzadziej czerwonawe. W akwarium wyselekcjonowano odmiany barwne: niebieską - kliknij, czerwoną - widoczną na głównym zdjęciu, białą - kliknij], blue pearl - kliknij, czarną - kliknij, i pomarańczową - kliknij. Raki te są dość pokojowo nastawione do ryb, a odpowiednio karmione mogą być trzymane w grupach. Są wszystkożerne toteż niestety nie nadają się do akwariów z bogatą roślinnością, którą niestety niszczą. Są bardzo śmiałe i chętnie przebywają w akwarium na widoku. Obecność ryb i innych raków zdecydowanie je ośmiela, trzymane pojedynczo są płochliwe. Jest to obecnie najczęściej spotykany gatunek raka konsumpcyjnego. Więcej o raku luizjańskim przeczytasz TUTAJ

Rak florydzki (Procambarus alleni)

foto: http://i22.photobucket.com/albums/b319/Melissa2787

Inne nazwy: Niebieski rak florydzki, Rak niebieski, Blue lobster
Pochodzenie: Ameryka północna
Wielkość: 10,0 cm

Podobnie jak w przypadku raka luizjańskiego, w naturze rak florydzki najczęściej występuje w ubarwieniu brązowym (zobacz), a rzadziej niebieskawym. W akwarium wyhodowano odmianę barwną o intensywnie niebieskim zabarwieniu. Przy czym im raczek starszy, tym kolor niebieski jest bardziej intensywny. Rak raczej pokojowo nastawiony do ryb, choć możne podszczypywać powolne ryby o weloniastych płetwach. Jest wszystkożerny, choć preferuje martwe części roślin. Delikatne rośliny zostaną przez te raki zjedzone, toteż zielsko do akwarium wybieramy tak jak dla pielęgnic (anubiasy, microsorium, bolbitis, itp.). Więcej o raku florydzkim przeczytasz tu.

Rak marmurkowy (Procambarus sp.)

foto: www.aquariumdomain.com

Inne nazwy: Rak kubański
Pochodzenie: nieznane. Prawdopodobnie Ameryka północna, z pewnością nie Kuba.
Wielkość: 8,0 cm

To chyba najłatwiej dostępny w Polsce rak. Jako jedyny rozmnaża się poprzez partenogenezę, czyli dzieworództwo. Pochodzenie tego raka, oraz jednoznaczna klasyfikacja do dziś są tajemnicą. Ze względu na podobieństwo raka marmurkowego do samic raka z Everglades (Procambarus fallax), wysnuto teorię jakoby rak marmurkowy był samicą Procambarus fallax zarażoną bakterią Wolbachia. Przynależność taksonową raków określa się głownie na podstawie cech samców, a jak wiadomo u tego raka występują wyłącznie samice, co bardzo utrudnia identyfikację. Raki te bardzo szybko się rozmnażają. Są dość agresywne w stosunku do wszelkich napotkanych w akwarium form życia, choć ich reakcje są dość powolne. Są wszystkożerne i zjedzą wszystko co są w stanie znaleźć lub złapać (również inne raki!). W związku z powyższym nie nadają się do akwarium z rybami ani roślinami. Raki te są bardzo wytrzymałe. Zakres tolerancji termicznej to....uwaga...... 3-28 stopni. W wodzie o niskim pH przyjmują zabarwienie niebieskawe - ZOBACZ, co wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, którzy sprzedają je wtedy jako Raki florydzkie - uważnie przyglądajcie się temu co kupujecie! Więcej o raku marmurkowym przeczytasz tu.

Rak mandaryn (Procambarus milleri)

www.geocities.jp

Inne nazwy: Miami cave crayfish, Red cave crayfish
Pochodzenie: USA, okolice Miami. Podziemne jaskinie, 30m pod powierzchnią ziemi
Wielkość: 8,0 cm

Odkryty dopiero 1992 r w okolicach Miami w USA. Rak ten zamieszkuje podziemne jaskinie, na głębokości ok 30m pod powierzchnią ziemi. Jest to gatunek endemiczny. W akwarystyce obecny od niedawna, choć dzięki atrakcyjnemu ubarwieniu robi coraz większą furorę. Nie trzeba go trzymać w ciemności. Temperatura w zakresie 18-30 stopni jest dobrze znoszona. Raki te nie lubią zbyt miękkiej wody, najlepiej czują się przy TwO w granicach 15-20, oraz pH 7-8. Można je trzymać w grupie zapewniając odpowiednią liczbę kryjówek. Są wszystkożerne - mieszkając w podziemnej jaskini nie można grymasić przy jedzeniu Wink Nieco więcej o tym raku znajdziesz tu.

Nakrapiany rak królewski (Procambarus pictus)

foto: http://t0tta.blogg.se

Inne nazwy: Spotted Royal Crayfish
Pochodzenie: Ameryka Północna - rejony Florydy
Wielkość: ok 12,0cm.

Jeden z najładniej ubarwionych raków północnoamerykańskich. Zachowanie i warunki chowu prawdopodobnie jak u raka luizjańskiego. Jest to trudno dostępny rak i w zasadzie mało o nim wiadomo. Internet też niestety raczej milczy na jego temat, a szkoda. Inne zdjęcia: 1, 2, 3, 4
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2016, 20:04:36 wysłane przez lukas » Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #1 : Styczeń 26, 2009, 23:16:08 »


Rodzaj: Cambarellus


Raczek z Patzcuaro (Cambarellus patzcuarense)

foto: http://home.amis.net

Inne nazwy: Orange Dwarf Crayfish
Pochodzenie: występuje wyłącznie w jeziorze Lago de Patzcuaro w Meksyku
Wielkość: 4,0 cm

Ten maleńki endemiczny raczek w naturze przybiera ubarwienie brązowe. W akwarium wyhodowano odmianę "Orange", której cechą jest intensywnie pomarańczowy kolor. Raczek ten jest bardzo łagodny i znakomicie nadaje się do akwariów towarzyskich i roślinnych. Nie atakuje ryb i nie niszczy roślin. Odżywia się wyłącznie detrytusem. Więcej o raczku z Patzcuaro przeczytasz tu. A tutaj inne zdjęcia: 1, 2, 3.

Raczek moczarowy (Cambarellus puer)

foto: www.garnalenkweker.nl

Inne nazwy: Swamp Dwarf Crayfish.
Pochodzenie: południe Stanów Zjednoczonych (Oklahoma, Texas, Louisiana, Illinois, Arkansas, Mississippi, Tennessee i Kentucky)
Wielkość: 3,5 cm

Maleńki raczek pochodzący z Ameryki Północnej. Spotykany głownie na rozlewiskach i bagnach. Ubarwieniem przypomina nieco raka marmurkowego. Wymaga temperatury z przedziału 15-24 stopnie, pH 6,5-7,8 i gH 2-18. Jest gatunkiem spokojnym i pokojowo nastawionym do ryb i krewetek. Nie niszczy roślin. Nieco info o tym raku (niestety po niemiecku) znajdziesz tutaj.
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2016, 17:43:15 wysłane przez lukas » Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #2 : Luty 01, 2009, 20:22:29 »

KNOW HOW Kupujemy raka

1. Jak bardzo zaawansowanym akwarystą trzeba być by zacząć hodować raki?

Większość raków to dość odporne stworzenia, także wydaje mi się że każdy średnio zaawansowany akwarysta sumiennie dbający o zbiornik może pokusić się o uzupełnienie obsady o raki.

2. Jaki rak jest najlepszy na początek?

Trudne pytanie. Głównie ze względu na dostępność tych stworzeń, na razie przeciętny mieszkaniec "poza Warszawy" nie może specjalnie wybrzydzać. Wydaje mi się, że najlepszy na początek będzie któryś z przedstawicieli rodzaju Cherax, jednak zaznaczam, że żaden z wymienionych przeze mnie raków nie jest jakoś specjalnie problemowy w utrzymaniu. Raki z rodzaju Cherax są też w miarę przyjazne roślinności.

3. Raki które widzę w sklepie są w opłakanym stanie  Undecided

Tak, niestety tak bardzo często jest. Raki trzymane w zbyt dużym zagęszczeniu walczą ze sobą, uszkadzając sobie przy tym ciała, a często amputując wąsy, nogi i szczypce. Utracone kończyny odrastają przy linieniu także nie jest to wielki problem. Pamiętajmy, że młode (małe) raki linieją częściej toteż regeneracja utraconych fragmentów ciała będzie u nich postępowała znacznie szybciej. Zwróćmy uwagę jedynie na to czy rak zachowuje się normalnie, czy nie jest apatyczny, bądź nadmiernie agresywny. Raki w sklepie często nie jadły od tygodni (są głodzone przed transportem by nie brudziły wody), toteż bywają wygłodzone, a po wpuszczeniu do akwarium od razu szukają pokarmu, który akwarysta powinien dostarczyć. Mój rak morelowy intensywnie żerował już po 30min od wpuszczenia do akwarium.

4. Czym karmić raka ?

Podajemy parzone świeże liście (sałata, mniszek, koniczyna, rzodkiewka), warzywa (wszystkie strączkowe, ogórek, cukinia, gotowana marchew), gotowe pokarmy dla raków i krewetek, a od czasu do czasu można tez podać ochotkę i mrożone krewetki. Pokarmy mięsne powinny stanowić co najwyżej 25-30% diety raka. Raki niechętnie przyjmują mięso zwierząt stałocieplnych, np serce wołowe.

5. Rak linieje.

Prawdopodobnie, krótko po kupnie, na skutek poprawy warunków środowiskowych nasz rak przystąpi do procesu linienia. Podobnie jak w przypadku krewetek, także w życiu raka jest to dramatyczny okres, w którym wymaga spokoju i bezpiecznej kryjówki odpowiedniej wielkości. Pancerz raka po wylince twardnieje ok 2 dni, a przez pierwsze 2 godziny ma konsystencję wręcz galaretowatą. W tym czasie rak jest narażony na ataki ze strony ryb i innych raków. Jest praktycznie bezbronny. Urządzając akwarium dla większej liczby raków pamiętajmy by tworzyć kryjówki w ilości co najmniej dwukrotnie większej niż liczba hodowanych raków. Wylinki nie usuwamy z akwarium - stanowić ona będzie pierwszy posiłek raka, i duży zastrzyk węglanu wapnia, który utwardzi nowy pancerz.

6. Rak stracił oboje szczypiec, czy przeżyje?

Jeśli taki rak przebywa w grupie innych raków, należy go odseparować, gdyż będzie głodował. Kalece podajemy miękkie pokarmy, których nie trzeba rozdrabniać - gotowa karma dla raków, banany, itp. Mimo tego czasem zdarza się, że rak z amputowanym obojgiem szczypiec umiera. Także na pewno nie kupujmy takich osobników, jeśli widzimy je w sklepie.

7. Czy rak może mieszkać z krewetkami?

Wielu hodowców raków trzyma je z krewetkami, zwłaszcza karłowatymi. Raki za młodu konkurują z krewetkami o pokarm dostarczany przez hodowcę i tę konkurencję na ogół wygrywają. W miarę wzrostu i zwiększania się różnicy wielkości między krewetkami, a rakiem, ta konkurencja niweluje się. Dorosłe raki zupełnie ignorują krewetki, pozwalając im nawet chodzić po własnym pancerzu. Nie dotyczy to raka marmurkowego, którego nie należy łączyć z żadnymi innymi stworzeniami. Nigdzie nie znalazłem informacji na temat łączenia raka z krewetkami filtrującymi. Osobiście trzymam Cherax holthuisi z Atya gabonesis i jak na razie nic się nie dzieje. A z drugiej strony na razie żadna Atya nie liniała, a najbardziej się obawiam o ataki raków na krewetki po wylince. Pożyjemy, zobaczymy  Wink

8. Czy w jednym akwarium można łączyć rożne gatunki raków ?

W odpowiednio dużym akwarium z dużą liczbą kryjówek można. Natomiast należy pamiętać by w jednym zbiorniku nie łączyć raków amerykańskich z rakami z innych stron świata. Raki amerykańskie mogą przenosić dżumę raczą, na którą same są odporne. Dla raków z Europy, Azji i Australii to śmiertelna choroba.

9. Jak szybko rośnie rak?

Prawidłowo karmione raki rosną bardzo szybko. Docelowe rozmiary osiągają już w wieku ok 6miesięcy. Także należy od razu wprowadzać je do akwarium o docelowej wielkości

10. Jak odróżnić płeć raków?


U dorosłych raków rozróżnienie płci nie jest trudne. Widać to już na pierwszy rzut oka, samce są większe masywniejsze, z potężniejszymi szczypcami. W przypadku raków młodych, należy raczka obejrzeć od spodu, różnice budowy najlepiej zobrazuje fotografia - kliknij tutaj


Raki występujące w Polskich wodach

Rak szlachetny (Astacus astacus)foto: http://www.mikrojezioro.met.pl , http://www.biolib.cz

Inne nazwy: Szewc, Rak rzeczny, Rak szerokoszczypcowy
Pochodzenie: Europa
Wielkość: 20,0-25,0 cm

Rak szlachetny jest naszym jedynym rodzimym rakiem. Występuje w dwóch formach barwnych: szaro-brązowej oraz niebieskawej. Pancerz gładki, bez gruzełków. Szczypce szerokie i masywne. Staw pomiędzy palcami szczypiec często zabarwiony na czerwono. Odżywia się głównie roślinnością wodną, zwłaszcza tą, która zawiera dużo wapnia, np. moczarka, rogatek, rdestnice, itp. W przypadku braku takiego pokarmu zjadają małże, larwy wodnych owadów oraz padlinę. Prowadzą głownie nocny tryb życia, dzień spędzając w kryjówce. Okres godowy przypada na przełom września i października i trwa do listopada. Samica opiekuje się jajami i młodymi przez 8 miesięcy, czyli do pierwszego linienia. Raki te są długowieczne. Żyją nawet 25 lat. Niegdyś gatunek ten był ważnym polskim produktem eksportowym, obecnie ze względu na epidemię raczej dżumy i postępujące zanieczyszczenie środowiska, rak ten znajduje się na granicy wymarcia. Ekolodzy alarmują aby gatunek ten objąć całkowitą ochroną gatunkową, jednak w Polsce ciągle można je poławiać. Wymiar ochronny to 12cm dla samic i 10cm dla samców. Wymiar liczy się od końca wachlarza (telson) do czubka rostrum (z pominięciem długości szczypiec). Okres ochronny przypada na: 1) dla samców - 15 październik do 15 marzec, 2) dla samic - 15 październik do 31 lipiec. Paradoksalnie w Polsce wpisany jest do Czerwonej Księgi Gatunków Ginących. Więcej o raku szlachetnym przeczytasz tutaj
Ustawa o gatunkach chronionych


Rak błotny (Astacus leptodactylus)


samiec

samica
foto: www.fv-heilbronn.de , www.rusbiophoto.com

Inne nazwy: Krawiec
Pochodzenie: Zlewisko morza Kaspijskiego, introdukowany również w centralnej Europie
Wielkość: najczęściej ok 15,0 cm, choć trafiają się też osobniki osiągające 30,0 cm

Dziko występuje w zlewisku morza Kaspijskiego, sztucznie introdukowany w Europie w XIX w jako zwierzę hodowlane o smacznym mięsie. Uciekinierzy z hodowli zadomowili się w naszych wodach. Nie jest gatunkiem specjalnie ekspansywnym także nie zagraża populacji Raka szlachetnego. Ubarwienie szaro-brązowe. Pancerz chropowaty z dużą ilością gruzełków. Szczypce długie i wąskie. Pokarm i zachowanie jak u raka szlachetnego. Mimo, że nie jest gatunkiem rodzimym, w Polsce objęty jest wymiarem ochronnym 10cm. Okres ochronny przypada na: 1) dla samców - 15 październik do 15 marzec, 2) dla samic - 15 październik do 31 lipiec. Więcej o raku błotnym przeczytasz tutaj

Rak pręgowany (Orconectes limosus)

foto: www.geocities.jp/ideryusei

Inne nazwy: Rak pręgowaty, Rak amerykański
Pochodzenie: Ameryka północna, sztucznie introdukowany w całej Europie
Wielkość: średnio ok 8,0cm, ale dorasta do 10,0-12,0 cm

Ok 1890r został sprowadzony z Pensylwanii (USA) w okolice Myśliborza (Polska!), jako alternatywa dla przemysłu rakowego po europejskiej epidemii raczej dżumy. Stąd rozpoczęła się ekspansja tego raka na całą Europę. Barwa brązowa z wyraźną poprzeczną czerwoną pręgą na każdym z segmentów ogona. Pancerz gładki, jedynie po bokach występują gruzełki i guzki. Okres rozrodczy przypada na wrzesień i październik. Samica opiekuje się jajami i młodymi przez ok 6 tygodni (samica raka szlachetnego aż 8 miesięcy!). Pokarm i zachowanie jak u raka szlachetnego. Żyje ok 2,5 roku. Rak pręgowany jest odporny na raczą dżumę, jednak może ją przenosić na inne gatunki raków. Jest dość odporny na zanieczyszczenie środowiska i może występować nawet w wodach pozaklasowych. Ze względu na niewielkie rozmiary i niezbyt smaczne mięso, nie przyjął się jako zwierzę hodowlane. Obecnie traktowany jest jako szkodnik, który wypiera rodzime gatunki raków. W Polsce nie jest objęty ochroną. Więcej o raku pręgowanym przeczytasz tutaj

Rak sygnałowy (Pacifastacus lenisculus)


foto:www.mikrojezioro.met.pl , www.nurkomania.pl

Inne nazwy: Rak szwedzki, Rak kalifornijski
Pochodzenie: Zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej, sztucznie introdukowany w Europie
Wielkość: 15,0 cm

Jeden z większych północno amerykańskich raków. W 1960 r sprowadzony do Szwecji jako alternatywa dla przemysłu rakowego po epidemii raczej dżumy. Dziesięć lat później sprowadzony do Polski. Tak rozpoczęła się ekspansja tego gatunku na wody całej Europy. Gatunek odporny na raczą dżumę, jednak stwierdzono, iż w sytuacjach stresu raki te również poddają się temu grzybowi. Rak sygnałowy ma ubarwienie brązowe z charakterystycznymi białymi znamionami na szczypcach. Spód szczypiec jest czerwony. Pokarm i zachowanie jak u raka szlachetnego. Raki te żyją 7-8 lat. Rosną szybko, dojrzałość płciową osiągając w wieku 3lat, przy 10cm długości (nasze raki potrzebują na to rok więcej). W związku z tym traktowane są jako gatunek ekspansywny i nie są objęte ochroną. Więcej o raku sygnałowym znajdziesz tutaj

Ochrona rodzimych gatunków raków:


Poza uwagami zamieszczonymi przy opisach gatunków nalezy pamiętać o tym, że:

- w Polsce całkowicie zabroniony jest amatorski połów raków: szlachetnego i błotnego (Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym); oznacza to że połowem tych raków mogą zajmować się wyłącznie zarejestrowane podmioty gospodarcze

- w Polsce całkowicie zabrania się połowu raków poprzez wyciąganie ich z nor oraz jakiegokolwiek naruszania ich nor (Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym)

- Raków pręgowanych oraz Raków sygnałowych nie należy wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie)

- Raki szlachetny i błotny objęte są wymiarami ochronnymi i okresem ochronnym, o których mowa przy opisie gatunku (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie)
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2010, 19:15:10 wysłane przez lukas » Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #3 : Luty 16, 2009, 23:26:49 »

No, minął już ponad tydzień odkąd w moim baniaku mieszka rak morelowy. Przez ten tydzień nie zauważyłem żadnych uszczerbków roślin ani tym bardziej żadnych stworzeń akwariowych (ryby, ślimaki, krewetki). Raczek na kilka dni zaszył się w swojej kryjówce i nie wychodził na zewnątrz. Ja się okazało wczoraj (pierwsze wyjście od ok 5dni) raczek przeszedł wylinkę. Jak go kupowałem był dość poważnym kaleką: posiadał zaledwie 4 nogi (z czego 3 z jednej strony i tylko jedną z drugiej), brakowało mu jednego ze szczypiec oraz kilku wąsów. Dziś rak ma już wszystkie nogi i wąsy. Szczypce w czasie tej wylinki nie odrosło. Raczek jest bardzo płochliwy. Całe dnie spędza w kryjówce (wykopał sobie norkę pod korzeniem), na żer wychodzi po 19. Jednak nawet podczas spacerów raczej trzyma cię blisko swego schronienia. Boi się zarówno większych krewetek jak i ryb. Na widok ryby natychmiast przyjmuje postawę grożącą i wycofuje się do kryjówki. Musi przywyknąć do nowego sąsiedztwa. Cieszy mnie to, że bardzo chętnie przyjmuje pokarm sztuczny (pałeczki dla raków, granulat dla pielęgnic, a nawet pokarm płatkowany), także nie sprawia problemów z wykarmieniem.


minęły kolejne 2 tygodnie. rak ma się dobrze. przeszedł kolejną wylinkę, podczas której odrosło mu utracone szczypce. jest co prawda o połowę mniejsze od drugiego , ale wyraźnie widać że rak mając komplet czuje się znacznie pewniej, oraz znacznie łatwiej jest mu się przedzierać przez gąszcz roślinności. ciągle jest dość nieśmiały, jednak zauważam pewną poprawę w stosunku do początku. Przez te 3 tygodnie urósł co najmniej o połowę także rośnie dość szybko. Nadal nie zauważam żadnych uszkodzonych roślin, ani rannych (a tym bardziej martwych) ryb. A trzymam go z tak drobnymi rybami jak neony czerwone, gupiki czy drobnoustki obrzeżone. Rak chętnie zjada wszelki pokarm dla ryb, pałeczki dla raków oraz ostatnio nawet mrożoną ochotkę.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2010, 19:13:43 wysłane przez lukas » Zapisane

karol13
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 198WWW
« Odpowiedz #4 : Luty 21, 2009, 19:24:18 »

W jakim akwarium trzymasz swojego raka??? Pisałeś, że raki z rodzaju Cherax, są bardziej przyjazne roślinom. Nazwa Cherax destructor szczególnie przypomina łagodnego Cheesy:D:D

Wiem, że dałeś linki, ale może takie skrócone informacje się przydadzą. Dane z książki "Ryby i bezkręgowce akwariowe" Claus Schaefer

Atya sp.

Występowanie: przyujściowe odcinki rzek wybrzeży Afryki zachodniej
Dymorfizm płciowy: samce mają masywne, pazurzaste odnóża kroczne pierwszej pary; samice większe
Pielęgnacja: Akwarium z kryjówkami dostosowanymi do wielkości stworzeń. Niezbędna pompka wytwarzająca prąd wody. Mogą przebywać w towarzystwie spokojnych ryb
Rozród: dotychczas nie rozmnażanie w niewoli. Wzrost larw prawdopodobnie możliwy tylko w wodzie morskiej ze względu na planktoniczne stadium larwalne tego gatunku. Karmienie dorosłych osobników najlepiej najdrobniejszym pokarmem żywym
Rozmiar: do 15cm
Hodowla: w grupie
Zbiornik: Gatunkowy 118l, towarzyski 160l
Warunki: Woda miękka do twardej' 20-30*C
Pokarm: wszystkożerne; mrożony, żywy

Cambarellus patzcuarenis (Raczek patzcurski)


Występowanie: tylko z jeziorze Patzcuaro w Meksyku
Dymorfizm płciowy: samce najczęściej mniejsze i z większymi szczypcami, mają ponadto dobrze widoczne gonopody, samice większe i bardziej krępe
Pielęgnacja: Zbiornik o bardzo urozmaiconym wystroju z licznymi kryjówkami. Aktywny w dzień; możliwa hodowla w towarzystwie niezbyt dużych ryb
Rozród:Po krótkich, lecz energicznych zalotach samica zaczyna się ukrywać i pokazuje się tylko o zmierzchu podczas poszukiwania pokarmu. Młode raki wykluwają się po 28 dniach i spędzają jeszcze około 4 tygodni na odwłoku samicy. Później usamodzielniają się. Rodzice zawzięcie tropią młode.
Rozmiar:do 4 cm
Hodowla: 2/4 (2samce, 4 samice)
Zbiornik: gatunkowy 20l, towarzyski 54l
Warunki: woda miękka do twardej 18-22*C
Pokarm: wszystkożerne; suchy, mrożony, żywy

Cherax destructor (Jabby siny)

Występowanie: szeroko rozpowszechniony w południowej Australii. Najczęściej w wodach stojących i wolno płynących
Dymorfizm płciowy: płeć można rozpoznać tylko na podstawie położenia gonoporu: u samic przy 3 parze, u samców przy 5 parze odnóży
Pielęgnacja: duże kryjówki; przy dobrym odżywianiu hodowla z niezbyt agresywnymi rybami nie stanowi problemu
Rozród: przebiega z powodzeniem, gdy hoduję się parę tych raków w większych akwariach. Po kopulacji samica nosi jaja pod odwłokiem przez około 30 dni, Młode pozostają pod odwłokiem samicy przez 5-7 dni po wylęgu i oddalają się od niej bardzo powoli. Młode należy jednak rozdzielić, gdyż podczas wzrostu przejawiają kanibalizm wobec rodzeństwa. Zjadają prawie każdy pokarm; rosną bardzo szybko.
Rozmiar: do 17 cm
Hodowla: para
Zbiornik: gatunkowy 118l, towarzyski 160l
Warunki:woda miękka do twardej, 16-25*C
Pokarm: wszystkożerne; suchy, mrożony, żywy

Cherax quadricarinatus (Jabby czerwonoszczypcy, rak czerwonoszczypcy)


Występowanie: Pierwotnie w północnej Australii i południowej Papui-Nowej Gwinei, wsiedlony w południowej Australii, Tajlandii oraz Indonezji
Dymorfizm płciowy:zewnętrzna krawędź szczypiec dojrzałych płciowo samców jest jaskrawoczerwona
Pielęgnacja:stabilne kryjówki, dopasowane wielkością do rozmiarów zwierząt. Zbiornik niezbyt jasny. Możliwa hodowla w towarzystwie większych ryb
Rozród:po kopulacji samica nosi pod odwłokiem do 800 jaj przez 25 dni; po wylęgu młode pozostają na odwłoku przez mniej więcej tydzień. Stare osobniki nie prześladują młodych, które jednak przejawiają kanibalizm wobec siebie. Podchów nie jest szczególnie trudny, gdyż raki zjadaja każdy rodzaj pokarmu. Wzrost jest bardzo szybki.
Rozmiar:do 27 cm
Hodowla:para
Zbiornik: gatunkowy 160l, towarzyski 375l
Warunki: woda miękka do twardej, 20-28*C
Pokarm: wszystkożerne, suchy, mrożony, żywy

Cherax sp. aff. papuanus

Występowanie: Papua-Nowa Gwinea, Irian Jaya. W wodach wolno płynących z grubą warstwą liści.
Dymorfizm płciowy:Rozpoznawanie płci tylko na podstawie położenia gonoporu: u samic przy 3 parze odnóży, u samców przy 5
Pielęgnacja:w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinami, niezbyt jasnych. W akwariach od 118l można hodować te zwierzęta w grupach. Możliwa hodowla w towarzystwie ryb.
Rozród: Odbywa się pomyślnie tylko od stycznia do maja. Po kopulacji samica nosi jaja pod odwłokiem przez 23-28 dni. Młode pozostają pod nim jeszcze 7-10 dni po wylęgu. Rodzice nie są kanibalami. Wzrost młodych jest bardzo powolny. Często nie dochodzi do zapłodnienia jaj; w miękkiej, kwaśnej wodzie liczb zapłodnionych jaj staje się nieporównywalnie wyższa. Młode raki zjadają prawie każdy rodzaj pokarmu, dobre wyniki osiąga się za pomocą suszonych liści.
Rozmiar: do 13cm
Hodowla: para/grupa
Zbiornik: gatunkowy 54l, towarzyski 118l
Warunki: woda miękka do twardej, 20-28*C
Pokarm: wszystkożerne, suszony, mrożony, żywy

Procambarus alleni (Rak florydzki)

Występowanie: Floryda; w mokradłach i rowach nawadniających, szeroko rozpowszechniony.
Dymorfizm płciowy: Samice bardziej krępe, z nieco krótszymi szczypcami; samce szczuplejsze, z dłuższymi szczypcami, na stronie brzusznej widoczne parzyste gonopody.
Pielęgnacja: dużo kryjówek. Grupa warstwa podłoża, by umożliwić zwierzętom zagrzebywanie się. W akwarium towarzyskim tylko z rybami przebywającymi w górnej warstwie wody. Zjada rośliny.
Rozród: Po bardzo gwałtownej kopulacji samica nosi jaja (do 60 sztuk) przez około 25 dni. Młode pozostają na jej odwłoku jeszcze przez 5 dni po wykluciu. Nosząc lęg samica opuszcza swoją kryjówkę bardzo rzadko i tylko o zmroku, by pobrać pokarm. Dorosłe osobniki prześladują młode w niewielkim stopniu. Młode wykazują wobec siebie zachowania kanibalistyczne.
Rozmiar: do 15cm
Hodowla: para
Zbiornik: gatunkowy 118l, towarzyski 160l
Warunki: woda miękka do twardej, 15-25*C
Pokarm: wszystkożerne, suchy, mrożony, żywy

Procambus sp. (Rak marmurkowy)

Występowanie: prawdopodobnie Ameryka Środkowa. Dokładne ustalenie miejsca pochodzenia nie jest już możliwe.
Dymorfizm płciowy: brak.  Występują tylko samice, gdyż gatunek ten rozmnaża się partenogenetycznie (dzieworództwo) Samce pojawiają się jedynie w wyjątkowo złych warunkach.
Pielęgnacja: W akwarium z licznymi kryjówkami. Zjada rośliny. Bezproblemowa hodowla w towarzystwie ryb, które te raki ignorują.
Rozród: Przebiega samoistnie. Gatunek bardzo produktywny. Samica może mień do 50 młodych co 30 dni.
Rozmiar: do 7cm
Hodowla: 1 (pojedynczo)
Zbiornik: gatunkowy 54l, towarzyski 112l
Warunki: woda miękka do twardej, 15-28*C
Pokarm: wszystkożerne, suchy, mrożony, żywy
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2009, 20:54:29 wysłane przez karol13 » Zapisane

Nie polemizuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pobije doświadczeniem. Grin Grin Grin Grin Grin
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #5 : Luty 22, 2009, 20:33:36 »

Mój rak mieszka w 120L akwarium.
Nazwa Cherax destructor ma związek z zamiłowaniem tego gatunku do kopania w podłożu, a nie z jego zachowaniem. Jabby nie jest specjalnie agresywnym rakiem i spokojnie można go trzymać z rybami. Jest to też jeden z ładniej ubarwionych raków i jednocześnie jest gatunkiem, który posiada chyba najwięcej hodowlanych form barwnych - przy niektórych aż trudno uwierzyć, że nie są to efekty pracy PhotoShopa Smiley

Dzięki za dodatkowe informacje, choć założeniem tego wątku jest tylko oględne opisanie raka i odesłanie zainteresowanych do odpowiednich miejsc w sieci gdzie mogą doczytać więcej. Pamiętajmy że to tylko forum, a nie strona internetowa.

Mam też małą uwagę co do twojego opisu. Stawonogi z rodzaju Atya powszechnie zaliczane są do krewetek filtrujących, a nie do raków. Także nie rozpisujmy się w tym wątku na ich temat. To wątek poświęcony wyłącznie rakom.
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #6 : Luty 27, 2009, 00:52:16 »

No i wszystkie Atya gabonesis przeszły wylinkę, podczas której rak nie wykazał zainteresowania zjedzeniem ich. Także myślę, że można stwierdzić i przynajmniej Cherax holthuisi nadaje się do wspólnego trzymania z krewetkami filtrującymi. Obecnie raczek ponownie zaszył się w swojej kryjówce i prawdopodobnie przechodzi wylinkę.

A to zdjęcie mojego pupila
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2009, 19:35:19 wysłane przez lukas » Zapisane

shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508« Odpowiedz #7 : Kwiecień 17, 2009, 23:33:39 »

Ciekawy pomysł. Bardzo fajny ten mały raczek z Patzcuaro. Pasowałby mi do 60l  Cool
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #8 : Maj 03, 2009, 20:05:01 »

Raczek rośnie i ma się dobrze. Coraz śmielej spaceruje po całym akwarium. Nie jest już tak płochliwy jak na początku.


Dziś trochę gimnastykował się przy frontowej szybie co pozwoliło mi na identyfikację płci raczka, który okazał się być samiczką.

U nasady trzeciej pary odnóży krocznych (licząc od ogona) widoczne są dwa otwory - to żeńskie narządy rozrodcze raków z rodzaju Cherax. Samce ich nie posiadają.

PS: Czy naprawdę jestem jedyną osobą na forum, która posiada w swoim akwarium raka?
Zapisane

shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508« Odpowiedz #9 : Maj 03, 2009, 20:28:35 »

Będzie nas dwóch jak tylko wymyślę skąd tu wziąć raczka z Patzcuaro  Afro
Zapisane

Mataertest
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 505WWW
« Odpowiedz #10 : Maj 03, 2009, 20:51:57 »

shogun4 proszę
http://www.allegro.pl/item623893415_pomaranczowe_raczki_cambarellus_patzuarensis.html
Zapisane

shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508« Odpowiedz #11 : Maj 03, 2009, 21:32:39 »

Merci bardzo, ale cena  Shocked 40 zł!
Zapisane

Mataertest
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 505WWW
« Odpowiedz #12 : Maj 03, 2009, 21:38:08 »

na fakt, widziałem tańsze, były po 36zł
Zapisane

karbowy
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #13 : Maj 03, 2009, 22:35:37 »

witam . Jako że jestem tu nowy witam wszystkich.
 Od tygodnia jestem posiadaczem raka pasiastego (taki śmieć zamieszkujące nasze wody, wypierający nasze gatunki), zlapanego w pobliskiej rzeczce. Mam więc parę pytań
- czym go karmić
-jak często
-jak dużo tego pożywienia w jednej porcji
-i może jeszcze jakieś wskazówki?
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #14 : Maj 03, 2009, 22:45:09 »

o tym co jedzą raki jest napisane w drugim poście. co do ilości to 3 pałeczki pokarmu dla skorupiaków lub pół tabletki spirulinowej (typu wafers) lub kostka mrożonej marchewki to wystarczająca ilość na jeden posiłek. oczywiście ilość zjadanego pokarmu jest cechą osobniczą i może być zmienna. zmienia się też w czasie. czasem rak zjada tyle na jeden posiłek że normalnie to by się tym 4 raki najadły, a czasem pości przez kilka dni i nie przyjmuje żadnego pokarmu.
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 22
  Drukuj  
 
Skocz do: