Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: leki bezpieczne dla krewetek  (Przeczytany 40227 razy)
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« : Kwiecień 02, 2006, 12:35:30 »

Temat jest dośc ciekawy i mało jest o tym w necie dlatego wydaje mi się że ten temat powinien być bardzo pomocny akwarystom hodującym krewetki wraz z rybami. Proszę o wpisywanie tu nazw leków, które są bezpieczne dla krewetek. Obok nazwy prosze też wpisać działanie leku (w kilku słowach) oraz w miarę możliwości producenta specyfiku.
UWAGA! Prosze wpisywać wyłącznie sprawdzone informacje!

Pozwolę sobie zacząc od 3 preparatów:

Ichtiomycin-C : lek o działaniu bakteriobójczym. Producent: ZooLek
Gyrodactol : lek niszczący pasożytnicze przywry z rodzajów Gyrodactylus i Dactylogyrus. Skuteczny również w przpadku zewnętrznych pasożytów krewetek. Producent: JBL
Metronidazol : lek skutecznie niszczący wiciowce. Producent: Polpharma
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2008, 17:28:41 wysłane przez lukas » Zapisane

bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 15, 2006, 12:42:54 »

Ichtiosan: jest to lek typowo na kulorzeska wywolujacego ospe rybia; producent: Tropical
MFC:ogolny lek na ospe i odkazalnik do akwa; producent: Tropical
sa bezpieczne dla krewetek jezeli sie nie przedawkuje!!! najlepiej dodac do akwa3/4 proponowanej dawki przez producenta!!!

lukas:
ichtiosan i MFC Tropicala sa bezpieczne dla krewetek jezeli sie nie przedawkuje!!! najlepiej dodac do akwa3/4 proponowanej dawki przez producenta!!! ichtiosan jest to lek typowo na kulorzeska wywolujacego ospe rybia, a MFC ogolny lek na ospe i odkazalnik do akwa!!
te leki zawierają zieleń malachitową i błękit metylowy - to trucizna dla krewetek. Sprawdziłeś te informacje ?

bakuMGK:
tak sprawdzilem !! wiem to ze swojego wlasnego doswiadczenia Cheesy mialem krewetki szkliste i filtrujace i nic sie z nimi nie stalo, ale naprawde trzeba uwazac na przedawkowanie !!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2006, 13:39:10 wysłane przez lukas » Zapisane

8317910

Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 15, 2006, 13:36:54 »

W akwarium ogólnym stosowałem:

 Levamizol 10% w dawce 5ml/100 l   (u weterynarza)
 Metronidazol 250mg w dawce 4g/100 l 1-go dnia i 3g/100 l 2-go i 3-go (w aptece na receptę, ale bez problemu udaje się bez, trzeba tylko zaznaczyć że dla celów akwarystycznych)
Temperatura 33-34`C przez 4-5 dni

Przypominam że w/w dawki dotyczą akwarium urządzonego, w higienicznym (bez żwiru, roślin, itp) dawki są mniejsze.

Zapisane


385 l - dyskowce
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #3 : Maj 02, 2006, 00:04:34 »

Zrobiłem eksperyment i sprawdziłem stosowalność MFC na stadzie ok 50szt. krewetek Fire Red. Użyłem 100% dawki zalecanej prze producenta. W tak przygotowanym roztworze krewetki przebywały 3 dni w temperaturze ok 27stopni. Zbiornik nie był zbiornimiem higienicznym.
Bilans eksperymentu:
kurację przezyło 99,9% krewetek. Jedna sztuka padła 3dnia. Jako że zgon był odosobniony mozna domniewac że nie miał on związku z podanym lekiem. Inkubujące samice nie pogubiły jaj. Zabaczymy jaki wpływ będzie miał lek na wykluwające się młode.
Podsumowując, MFC mozna uznać za lek bezpieczny przynajmniej dla krewetek Fire Red (Red Cherry)
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #4 : Maj 25, 2006, 22:21:05 »

do grupy leków bezpiecznych dopisuję:
Bactopur Direct: silny lek o działaniu bakteriobójczym; producent: Sera

sprawdziłem na krewetkach Fire Red.
Zapisane

Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #5 : Grudzień 30, 2006, 20:08:59 »

do listy dopisuję wspaniały lek na martwice, wszystkie choroby związane z płetwami, pasorzytami itp. Ektol fluid producent :JBL Kilka dni temu podałem w akwa z krewetkami filtrującymi, były 2 i są 2, nie zauważyłem żadnego wpływu an krewecie Smiley
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
teresakazik2
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #6 : Styczeń 08, 2008, 18:52:44 »

Witam
Dodam TREMAZOL SERY lek na pasożyty skórne i skrzelowe
Pozdrawiam Teresa
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2008, 19:08:35 wysłane przez teresakazik2 » Zapisane
pepok
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 97



« Odpowiedz #7 : Maj 26, 2008, 06:32:10 »

FMC firmy ZOOLEK. Ale TYLKO 1/4 Dawki profilaktycznej!!!
Skutecznie dezynfekuje i odkaża wodę w akwa.
Zapisane

60l wielogatunkowe

1x Zbrojnik
3x Kirysek Spiżowy
3x Molinezja 1+2
2x Danio
3x gupik
3x Ampularia
rd2
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #8 : Listopad 16, 2008, 16:50:57 »

Produkt Sery - snail ex. Zastosowałem i mogę stwierdzić: dla krewetek red cherry, amano i rybek otoków  produkt Sery - snail ex jest produktem bezpiecznym. W moim krewetkarium 112L od dłuższego czasu bezskutecznie walczyłem ze ślimakami zatoczkami, oraz wypławkami. Metody zalecane na forum np. pozbycie się ślimaków stosując pułapkę z marchwi, czy też ręczne ich wyławianie nie przynosiły żadnego pozytywnego skutku.  Udawało się likwidować pojedyncze sztuki, lecz one wciąż i wciąż odradzały się w coraz to większych ilościach. A wyławianie wypławków na mięso wołowe to moim zdaniem poroniony pomysł. Owszem, udawało mi się czasami w ten sposób wyciągnąć 2 lub 3 szt. wypławków, lecz w podłożu jak się potem okazało pozostawały ich co najmniej setki. Walka z tym dziadostwem w ten sposób okazała się być bezskuteczna. Nie chcąc stosować chemii, pozostał mi tylko restart akwarium. I też tak zrobiłem, najpierw był to niepełny- dezynfekcja szkła, wygotowanie żwirku i kilkugodzinna kąpiel roślin w  oddzielnym naczyniu w roztworze kwasku cytrynowego. Niestety goście pojawili się ponownie. Po kilku tygodniach ponowiłem ale już pełny restart łącznie z wymianą roślin. Jakie było moje zdumienie, gdy po niedługim czasie całe to świństwo pojawiło  się ponownie. Totalna porażka. Zastosowałem wówczas produkt Sery - snail ex, najpierw tytułem próby na 1-nej odłowionej krewetce w stężeniu o 100% większym do zalecanego, a potem już w akwarium zgodnie z zaleceniami producenta, jednak z małą modyfikacją. Producent zaleca powtórzenie zabiegu po 8-miu dniach, a ja dodatkowo powtórzyłem go jeszcze po 4-ch dniach. Wydaje mi się, że wszystkie krewetki jak też i otoski przeżyły, mają się dobrze, a ślimaków i wypławek od tej pory więcej nie widuję.
Zapisane
KSnake
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 214


Fauna Azja, Flora Ameryka - taki "misz masz"


« Odpowiedz #9 : Marzec 13, 2009, 13:35:57 »

FMC firmy ZOOLEK. Ale TYLKO 1/4 Dawki profilaktycznej!!!
Skutecznie dezynfekuje i odkaża wodę w akwa.

Weryfikuję, ostatnio podczas leczenia dodałem do wody 120% zalecanej dawki (było naprawdę źle) i nic złego krewetkom się nie stało. Mam babaulti i atyopsis (filtrujące). Wszystkie żyją, a babaulti nie pogubiły jajeczek.
Zapisane

GG: Tylko na życzenie (po ostatnich wydarzeniach)
Moje akwarium: http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=18823.0 Wink

Jeśli się mylę to besztajcie i poprawiajcie - człowiek uczy się całe życie i czasem walnie głową w mur.
luk193
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 331


« Odpowiedz #10 : Marzec 13, 2009, 14:01:07 »

Dołączam do grupy bezpiecznych leków produkt firmy sera costa med (sprawdzone na red cherry ,babaulity , white pearl )
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #11 : Marzec 25, 2009, 22:45:53 »

Właśnie zakończyłem kurację Sera Flagellol (preparat przeciw wiciowcom) w zbiorniku mocno obsadzonym bezkręgowcami. Wszystkie bezkręgowce przeszły ją bez szwanku. Stosowałem normalne stężenie leku i normalny czas trwania kuracji.
W zbiorniku przebywały: Fire Red, Amano, Atya gabonesis, Cherax holthuisi, oraz ślimaki z rodzaju Neritina i Ampularia.
Zapisane

młodyakwarysta
Bywalec
****
Wiadomości: 579


ryby denne


« Odpowiedz #12 : Maj 15, 2009, 06:01:24 »

W MA od paru numerów jest cykl jak założyć krewetkarium i w majowym numerze była tabela ktore leki używane do leczenia krewetek i je tu wypisze:

NIE ZALECANE:
Aquarium Munster furamor
Aquarium Munster odimor
JBL OODINOL
SERA mycopur
SERA odinopur
Chlortetraciclin

ZALECANE:
Aquarium Munster faunamor
JBL punktol
JBL spirohexol
JBLgyrodactol


Sorry reszte dopise jak wróce ze szkoły.
Zapisane

moje awkaria 54l i 27l i 30l i25
Maży mi sie jeszcze 10 zbiorników ....
Crystal
Crusta Justa
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 17



WWW
« Odpowiedz #13 : Lipiec 19, 2010, 21:15:50 »

hmmmmmm Prawie wszystkie leki jak widze są testowane na red cherry a które leki są bezpieczne dla Crystali?
Zapisane

Mataertest
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 505



WWW
« Odpowiedz #14 : Lipiec 19, 2010, 21:30:40 »

Takie, które nie zawierają związków azotu i miedzi.
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: