Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak się pozbyć ślimaków  (Przeczytany 28361 razy)
ciawik
Nowy
*
Wiadomości: 2


« : Luty 11, 2009, 09:56:07 »

Witam. Jestem nowy na forum. Od niedawna mam akwarium do którego założenia "zmobilizowała" mnie córka. Od jakiegoś czasu mam problem ze ślimakami. Chciałbym by ktoś podpowiedział mi jak można pozbyć sie plagi ślimaków z akwarium. Słyszałem, że dobre do tego klimatu są bocje, ale słyszałem też, że mogą one "zająć się" poza ślimakami także innymi rybkami. Proszę o poradę. Za każdą podpowiedź będę niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam.
Zapisane
Luana
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 206



« Odpowiedz #1 : Luty 11, 2009, 10:19:26 »

witam.
owszem - bocje zjadają ślimaki, ale potrzebują dużego zbiornika. ile masz litrów?
poza tym śimakożerne są tez inne ślimaczki - Anentome helena - nadają się również do małych zbiorników.
zawsze zostaje wyłapywanie ślimaków ręczne lub 'na przynętę' (czyli kawałek obgotowanej na półtwardo marchewki. chociaz u mnie nawet na przemrożoną paprykę i świeżego zielonego ogórka przyłaziły)
chemia to już ostateczność.
Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 11, 2009, 13:35:26 »

A czy juz wiesz jakie to slimaki? Te najpopularnijesze to np zatoczki czy blotniarki. Niektore nie sa az tak bardzo strasznym gosciem w akwarium a wrecz przeciwnie pomoga Ci w utrzymaniu zbiornika Wink
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
arkadio
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 17



« Odpowiedz #3 : Luty 11, 2009, 15:15:49 »

Mam podobny problem. Moi nieproszeni goście mają ok 3-4 mm średnicy i pojawiają sie falami, co kilka, kilkanaście dni. Diabli wiedzą jak się nazywają (muszę chyba im nadać imiona, bo jak dotąd wygląda na to, że jestem na nie skazany)  Undecided .
  Na początek próbowałem działań radykalnych, zrobiłem coś w rodzaju "resetu" akwarium, wywalenie i intensywne płukanie żwiru i roślin, mycie filtra na gorąco, szorowanie ścianek akwarium - na nic! Dobrze chociaż, że po tym wszystkim nic mi nie wyzdychało. Małe dranie szybko wypełzły skądś na ścianki i roślinki.  Shocked
  Potem kupiłem 2 młode bocje wspaniałe, bo tak mi w sklepie poradzono. Nie wiem, czy mają swój wpływ na zmniejszanie pogłowia ślimaczków, bo okresowo ich nadal przybywa. Nie widziałem, żeby rybki zjadały ślimaczki, chociaż wykazują pewne zainteresowanie pustymi (?) skorupkami leżącymi na dnie. Zresztą ktoś mi powiedział, że one nie zjadają ślimaków, tylko ich jaja, ale tego nie wiem, bo to nie do zaobserwowania. Za parę miesięcy - lat, jak przerosną moje skromne lokum oddam je do 200-litrowego zbiornika szwagra, niech jemu niszczą dno.  Cool
  Poradzono mi też podgotowaną marchewkę, ale nie zwabiła ani jednego! Podobnie pietruszka, chociaż rybki jarzynki skubały chętnie. Podobno zupa była za słona. Ale u mnie w domu marchewkę gotuje się w solonej zupie przecież!!!
  Wydaje mi się, że trzeba pokochać ślimaczki, chociaż boję się, że tragiczne nagłe zatrzymanie poprzedniego filtra mogło być spowodowane osadem wciągniętych pancerzyków (w filtrującej gąbce czasami było ich dość sporo, najwyraźniej miały tam niezłe warunki bytowania). Za chemię dziękuję, nie jestem aż tak zdesperowany. Pozdrawiam. papa
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2009, 15:23:22 wysłane przez arkadio » Zapisane

2500 l
2 samice glonojady
kilkadziesiąt narybku pielęgnic meeka
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #4 : Luty 12, 2009, 02:06:49 »

arkadio - bocje wspaniałe nie nadają się do Twojego akwarium. Nawet małe nie powinny być trzymane w 64 litrach. Te ryby rosną naprawdę spore. Nie rozumiem dlaczego na ślimaki lekarstwem mają zawsze być bocje, a na glony kosiarki. Myślcie trochę czasem.
Zapisane
ciawik
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #5 : Luty 12, 2009, 19:05:40 »

Ja mam na prawdę mały litraż - 45 l. Ślimaki wyglądają tak jak w opisie arkadio. Dzięki za porady.
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #6 : Luty 12, 2009, 20:52:58 »

Ja mam taką zasadę: nie przekarmiam ryb = nie mam problemów z nadmiarem ślimaków i to jest podstawa, zeby się tych drani pozbyć. Jeśli ślimak ma co jeść to będzie się rozmnażał i nawiedzał nas plagami. Jeśli będzie głodował to nawet nie będziesz wiedział,  ze je masz w akwarium.

Jak Ci aż tak bardzo przeszkadzają to wybieraj ręcznie ile się da, rozgniataj na szybie młode osobniki (może ryby się zainteresują co to za mięsko i same będą na nie polować ale trzeba je tego nauczyć) i wpuść do swojego zbiorniczka ze 3-4 ślimaki anetome helena, wyjedzą większość innych ślimaków z akwarium.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #7 : Luty 13, 2009, 02:10:01 »

A ja miałem po prostu kiedyś bojownika, który upodobał sobie tępienie ślimaków  Good !
Zapisane
gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #8 : Luty 13, 2009, 07:03:50 »

Juz jest sporo wiadomosci na ten temat, miedzy innymi http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=21179.0
Zapisane

lesnik
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 125


"Początkiem wszechrzeczy jest woda" Tales z Miletu


« Odpowiedz #9 : Luty 14, 2009, 12:28:24 »

Ja miałem plagę(!!!)ślimaków i pozbyłem się ich zupełnie przy pomocy preparatu SERA SNAIL EX.Jednak chemię zalecałbym w ostateczności,należy stosować ściśle wg instrukcji.Pozdrawiam papa
Zapisane
Kamil921023
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 411



« Odpowiedz #10 : Luty 17, 2009, 12:58:34 »

Ja też mam ślimaki ale jakoś daje rade.Słyszałem,że dobry jest sposób na przynęte np.z gotowanej marchewki.Takie waraywko do plastikowego pojemniczka z niewielkim otworek dla ślimaków  i powinno być ich coraz mniej i mniej Grin Grin
Zapisane
arkadio
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 17



« Odpowiedz #11 : Marzec 04, 2009, 17:17:47 »

arkadio - bocje wspaniałe nie nadają się do Twojego akwarium. Nawet małe nie powinny być trzymane w 64 litrach. Te ryby rosną naprawdę spore. Nie rozumiem dlaczego na ślimaki lekarstwem mają zawsze być bocje, a na glony kosiarki. Myślcie trochę czasem.
Nie wiem, co "myślenie trochę czasem" ma do tego forum. Chcesz kogoś zniechęcić do wypowiedzi to nie powinieneś być moderatorem chyba. Jakbyś czytał uważnie, to byś wiedział, że moje bocje są młode, więc małe. Później pójdą do 200-litrowego do szwagra. Póki co po prostu są ładne, lubię je, pomalutku dorastają. A kto wie, może moje akwarium urośnie wraz z nimi? A ty od razu tak... Z myślenia też wzięło się, że pytałem i po sklepach i na forach o wiedzę, która nie może przyjść z myślenia, tylko z poszerzania wiedzy od podobno bardziej doświadczonych. Stąd na ślimaki wzięły się bocje, a przedtem marchewka, ale jak mi doradzisz gotowanie wody w akwa, to zacznę myśleć trochę czasem i chyba nie posłucham. Nieładnie zarzucać publicznie komuś głupoty, chociaż każdy "czasem myślący" zauważy w twojej wypowiedzi zbytnią nerwowość i chyba nadmierne przejęcie rolą moderatora.
Zapisane

2500 l
2 samice glonojady
kilkadziesiąt narybku pielęgnic meeka
Melmin
"Być Akwarystą... To Sama Przyjemność."
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 315


Mój Bojek Którego Już Niema :(


« Odpowiedz #12 : Marzec 04, 2009, 17:33:25 »

mi zatoczki pojawiają się same z siebie ;/
tzn nie mogłem ich przywlec w roślinach bo nie mam nowych mam wode ze starego akwa nic nowego nie wpowadzałem a jednak same z siebie sie zrobiły ;/ jak to możliwe!?!?
Zapisane

4 molinezje Black Molly
1 Koza
2 żałobniczki (będzie więcej)
1 sumik kasatka
Traszka Chińska
1 Piskorek
10 neon inessa
2 gupiki
1 chyba skarłowaciały mieczyk (takiego dostałem na urodziny)

akwa 140L.
marcinl
Szczecin
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1616



WWW
« Odpowiedz #13 : Marzec 04, 2009, 18:24:09 »

kilka ostatnich tematów o ślimakach /sam mam z nimi nie lada problem/
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=21834.0
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=21179.0
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22189.0
Zapisane

moje 72l - http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=17736.0
Ulubione - Kiryski Pstre, Gurami Mozaikowe i krewetki Smiley
taisha
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69


« Odpowiedz #14 : Marzec 05, 2009, 23:56:33 »

 u mnie w krewetkarium tez mam plage slimakow i tez zatrzymal mi sie wirnik filtra...
wybieram i wybieram, mam tez dwa slimaki heleny ale byc moze jest ich za malo by daly sobie rade. kilka malych slimakow od jakiegos czasu systematycznie rozgniatam na korzeniu - zawsze w tym samym miejscu - i moje krewecie przyzwyczaily sie do tego specyficznego obiadku. bardzo szybko zjawiaja sie obok rozgniecionych skorupek.
niestety plaga raczej nie slabnie na sile.
rowniez jestem zainteresowana pozbyciem sie dziadostwa w jakis naturalny sposob.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 23:59:10 wysłane przez taisha » Zapisane
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: