Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Błotniarka stawowa  (Przeczytany 10791 razy)
Bogna
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 104



« : Grudzień 08, 2004, 10:52:31 »

Czy błotniarki są w akwa niebezpieczne tj. czy mają toksycznec odchody :?:
Zapisane

Akwa25l:7xneon innesa,1xkirysek spizowy,1xz.niebieski,1xkarlik szponiasty,2x zmienniak wielobarwny,2xgupik i 8 młodych
Temp:24sC.
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #1 : Grudzień 08, 2004, 12:45:00 »

Tak samo toksyczne jak wszystkie inne stworzenia.
Zapisane
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #2 : Grudzień 08, 2004, 13:15:47 »

Błotniarki syawowe są niebezpieczne nie tylko dla ryb ale i dla ludzi gdyż są żywicielem pośrednim motylicy wątrobowej. Ten pasożyt jak zostanie zjedzony prz człowieka w dużej ilości może być nawet śmiertelny. A pozatym błotniarki przenoszą wiele bakterii chorobotwórczych dla ryb w akwa Dlategi zdecydowanie proponuję błotniarki pozostawić w stawie gdzie ich miejsce. Pozdrawiam
Zapisane

112,25
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #3 : Grudzień 08, 2004, 13:25:35 »

Cóż, warto wiedzieć. Dzięki Tramal. Kurcze, lekcji biologii się zapomniało z podstawówki  :oops: Ale nie jest powiedziane, że jedynie błotniarka jest żywicielem pośrednim motylicy. Może to być każdy ślimak występujący w polskich wodach.
Zapisane
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #4 : Grudzień 08, 2004, 20:58:15 »

I tu sie mylisz mianowiće motylica wątrobowa ma tylko jedneo żywiciela pośredniego tj ślimaki z rodzaju Lymnea  sp.(błotniarki) u nas Błotniarka stawowa Lymnea stagnalis i Błotniarka moczarowa Galba truncatula tylko one są takie niebezpieszne
tu są linki do zdjęć :
http://nisters.tirolkultur.at/freshwater.htm
http://atlas.drpez.org/Lymnea-stagnalis/aaa
 
http://www.ne.jp/asahi/dexter/sinister/gallery/species/GalTru.html
http://oczko4you.republika.pl/strony/mollusca.html

Miłego oglądania Smiley
Zapisane

112,25
Bogna
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 104



« Odpowiedz #5 : Grudzień 11, 2004, 16:31:05 »

Pytajm bo znalazłam jedną w swoim akwa i nie wiem czy nie zaszkodzi rybą :?:
Zapisane

Akwa25l:7xneon innesa,1xkirysek spizowy,1xz.niebieski,1xkarlik szponiasty,2x zmienniak wielobarwny,2xgupik i 8 młodych
Temp:24sC.
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #6 : Grudzień 11, 2004, 21:25:00 »

Cóż Tramal - biolog ze mnie słaby Smiley W każdym bądź razie ze ślimaków mile widziane są u mnie jedynie ampularie Smiley Dzięki za info. Na szczęście błotniarki nigdy nie miałem i mam nadzieję, że do mnie nie trafi.
Zapisane
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #7 : Grudzień 12, 2004, 21:27:43 »

Nie zrażaj się absolutnie Smiley ja też se dopiero uczę Smiley he dopiero na studiach kiedy robi sie to co sie lubi mozna zobaczyć że nauka to klucz do łatwiejszego życia - byle drzwi znaleźć dobre Smiley Jak już coś wiem to czemu miał bym się nie dzielić Huh a np. informatyk ze mnie żaden ... Smiley Pozdrawiam
Zapisane

112,25
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #8 : Grudzień 12, 2004, 21:59:05 »

To możemy się nawzajem uzupełniać Smiley O to chodzi - żeby czasem kogoś uświadomić. To chyba sens tego forum. Kto pyta nie błądzi (nie ma głupich pytań - są tylko głupie odpowiedzi Smiley ). Pozdrawiam.
Zapisane
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #9 : Grudzień 27, 2004, 01:23:14 »

A jak by się ktoś strasznie uparł na naszego "polskiego" ślimaka to jedynie żyworódkę widzę.Ladna skubana :wink:
Zapisane
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #10 : Grudzień 27, 2004, 21:42:58 »

Żyworódki nie są groźne dla ludzi ale z rzeki też mogą zawlec choroby groźne dla ryb. Są obok błotniarki wymieniane jako te co se w akwa nie powunny znaleźć. Może tak ampularie w pasi markerem pomalować i juz amu muszlę do żyworódki podobną Wink Pozdrawiam
Zapisane

112,25
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #11 : Grudzień 28, 2004, 00:00:12 »

No ok.Może i nie warto niepotrzebnie ryzykować i można "coś" przywlec to się zgodzę,chyba że będziemy trzymać osobno jak już ktoś będzie bardzo ciekawy.Heh! chciałem dobrze a mogłem się przyczynić do "zagłady" akwarium komuś niechcący.  :oops: A tak już w nieco innym tonie to paski na mpularii mógłbym zrobić ale jak jej wywinąć muszlę na drugą stronę by skręcona była w prawo(czy w lewo) to już pojęcia nie mam.. :wink: POZDRAWIAM.
Zapisane
Harpia
Bywalec
****
Wiadomości: 687



« Odpowiedz #12 : Grudzień 28, 2004, 02:24:28 »

Cytat: mdramski
Tak samo toksyczne jak wszystkie inne stworzenia.


To zabrzmiało jakby były z Czarnobyla :mrgreen:
Zapisane


www.fretki.org.pl - największa fretkowa strona w Polsce!
http://forum.fretki.org.pl/index.php - fretkowe forum.
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #13 : Grudzień 28, 2004, 09:42:28 »

Nie no w osobnym akwa to żyworódka może wyglądać nawet ciekawie Smiley a jak ja wykręcić to nie wiem to chyba tak jak w wojsku okopać się w wodzie Wink Pozdrawiam
Zapisane

112,25
kruczak
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #14 : Marzec 06, 2011, 21:12:29 »

Po pierwsze: Nosicielem motylicy wątrobowej może być również zatoczek rogowy
Po drugie: Forma inwazyjna motylicy wątrobowej - metacerkaria - to osiadła głównie na roślinach wodnych cysta oczekująca na zjedzenie przez żywiciela ostatecznego. Jeszcze nie widziałam, żeby ktokolwiek jadł roślinki z akwarium, wiec się raczej nie zarazicie Wink
Po trzecie: Istnieje możliwość posiadania całkiem zdrowych błotniarek stawowych w akwarium. Wystarczy dwa dorosłe osobniki włożyć do zbiornika z jakimiś przedmiotami, na których błotniarki mogłyby złożyć jajka. Następnie wyjmujemy ten przedmiot i wkladamy do nowego zbiornika. Po jakimś czasie wykluwają się nam zupełnie zdrowe małe błotniarki Wink Oczywiście istnieje tu ryzyko, że możemy przynieść nową rybę do akwarium ze sklepu, ktora bedzie miala jakiegos pasozyta a obecnosc blotniarek umozliwi dalsze sie jego rozprzestrzenianie i zarazenie reszty ryb.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: