Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « szymonw[25L] mchy [45L], [45L] tanga [225L] LT NOWY ZBIORNIK [260L] channy
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Drukuj  
Autor Wątek: szymonw[25L] mchy [45L], [45L] tanga [225L] LT NOWY ZBIORNIK [260L] channy  (Przeczytany 46810 razy)
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #60 : Lipiec 31, 2008, 14:50:16 »

może jakieś inne zielsko na taflę (?)
Może Salvinia natans?

roślin na tafli już nie ma i nie będzie na razie. problem z nimi jest taki, że mi za bardzo wyjaławiają wodę co by się pewnie negatywnie odbiło na mikrosoriach przede wszytkim.

na razie zastosuję zmniejszenie natężenia światła poprzez oklejenie odbłyśników czymś czarnym od wewnątrz (dzieki EMi za podsunięcie najprostrzego na świecie pomysłu, na który mój ograniczony umysł nigdy by sam nie wpadł.). zobaczy się czy to zmniejszy trochę intensywność osadzania się węglanu wapnia na liściach.

przedwczoraj małą rewolucję miałem w baniaku. cała prawa strona została spłaszczona. ceratopteris poszedł do kosza, mech do innego baniaka. na ich miejsce przesadziłem z 45L wszytkie zwartki które tam miałem i jeszcze kilka zakupionych i na razie jest nisko i łysawo. jadę na urlop na 2 tygodnie i po powrocie wstawię fotkę jak to wszystko się przyjęło. jeszcze tylko oklejenie odbłyśników mi pozostało przed wyjazdem, zorganizowanie automatycznego systemu dolewania wody wyparowanej (telefon do przyjaciela  ) i wio.
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #61 : Sierpień 01, 2008, 11:28:04 »

Tzn, ze wygrałam to piwko?  Grin
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #62 : Sierpień 01, 2008, 11:33:05 »

Tzn, ze wygrałam to piwko?  Grin

jasne. dostaniesz we Wrocławiu
Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #63 : Sierpień 22, 2008, 12:46:01 »




update powakacyjny - dzień 115


po zalepieniu odbłyśników trochę mroczno (nie tak bardzo jakna fotce - za bardzo ją niedoświetliłem- poprawię się następnym razem), ale faktycznie mniej węglanu się osadza na liściach - i tak miało być. prawa strona ogołocona jak juz pisałem. i tak już zostanie - niech się tylko zwartki zagęszczą i będzie dobrze.

a lewa strona? hmmm. jakaś przycinka pewno będzie. najwięcej kłopotu z h.difformis.za bardzo mi środek zagęściła i ją przede wszytkim chcę przerzedzić gdyż za duży kontrast się zrobił pomiędzy prawą a lewą stroną.

i takie podsmowanie po prawie 4 miesiącach bytu.

baniak prowadzę dość rygorystycznie kierując się wskazaniami Diany dot. LT z wyjątkiem podłoża, które zawierało więcej nawozu niż się ogólnie zaleca (osmovit w granulkach, także torf i dolomit) i jeszcze je dodatkowo wzbogaciłem na zasadzie eksperymentu o kompost i lateryt. w jego konstrukcji bardzo pomogły mi artykuły: ten i ten (zachęcam do lektury - filozofia trochę odmienna do tej kreowanej przez D.W.)

oświetlenie jak na LT dość silne - z samych świetlówek równo 0.5 w/L - dodatkowo jeszcze były odbłyśniki, które zalepiłem 3tyg. temu. od samego początku okres naświetlania około 11h na dobę.

nawożenie: tylko sporadycznie k2so4

filtracja: po włączeniu filtra w maju już go nie wyłączałem ale chodzi na minimum. minimalny ruch tafli wody - widać właściwie tylko po żarciu jak się powrzuceniu rozchodzi po tafli. filtr nie czyszczony. ciekawe czy to jeszcze nitryfikator czy już denitryfikator? ale nie zamulony - po podkręceniu przepływu hula, że aż miło. 

co z glonami?
z wyjątkiem tygodniowego zakwitu wody (chyba w maju), który pokonałem włączając filtr z częstą wymianą waty jako prefiltra, inwazji glonów nie było. szyby wymagały delikatnego przeczyszczenia raz na tydzień kartą magnetyczną (głównie tył - chciałem utrzymać całkowity efekt czarnego tła). po redukcji światła (odbłyśniki) brak jakiegokolwiek nalotu. nic zero glonów - nawet zielenic co tak na prawdę wcale tak dobrze nie wróży. woda wyjałowiona totalnie. nawet nie testuję stężeń. (zwykle delikatny osad zielenic na szybach traktuję jako symptom dobrych parametrów wody). aha bym zapomniał. sporadyczne występowanie sinic na podłożu w początkowym okresie - ustąpiły bez ingerencji

rośliny   
z wszystkich gatunków które sadziłemnie przyjęła misię blyxa (już o niej zapomniałem) i Mayaca Sellowiana (urosła na kilkacmi stoi - mało światła). no i parva na pierwszym planie - tester mojej cierpliwości(też mało światła). reszta roślin rośnie aż za szybko zwłaszcza polewej stronie. konieczne przerzedzanie. korzenie bardzo rosrośnięte i zdrowe. (mam podgląd od spodu gdyż baniak  stoi na  samym stelażu bez płyty więc widzę dno od spodu). mikrosorium po usunięciu roślin pływających lekko odżyło. coś tam dla niego zostaje składników.

podłoże
nie odmulane. przez pewien czas przy przedniej szybie były widoczne strefy beztlenowe. wraz z ukorzenianiem się zielska ustąpiły same. one tamna pewno są ale denitryfikacja w podłożu jest jak najbardziej wskazana. i zwiększa się dostępność składników mineralnych dla roślin. każde przesadzanie, dosadzanie roślin powoduje ulatnianie się dwutlenku węgla z podłoża (bąbelki). jest go tam dużo a to dobrze.   

pielęgnacja
w ciągu tego okresu jedna podmiana wody w pierwszym miesiącu (chyba 60L). i cały okres tylko dolewki kranówy - 5l na cztery dni (tyle co odparuje). nie uzpełniam RO gdyż woda i tak jest jałowa. nie ma to sensu.

największy problem 
utrzymanie odpowiedniego stężenia co2 w słupie wody a zwłaszcza dostępność węgla dla roslin w odpowiedniej formie. właściwie bez dodatkowego nawożenia co2 jest to niemożliwe. woda ma cały czas odczyn zasadowy. osadzający się na liściach węglan wapnia świadczy o tym że rośliny radzą sobie z jego pobieraniem wykorzystując wodorowęglany. co prawda żyzne podłoża w długim czasie (bez względu na to czy są na początku kwaśne czy zasadowe) dążą do ph obojętnego, a wpływ pH podłoża na pH wody jest znamienny - u mnie na razie (chyba) nie jest wystarczający.  tak czy siak efekt tej reakcji do estetycznych nie należy. co prawda wydajemi się (po prawie 3-tygodniowej nieobecności), że intensywnośćtej reakcji po zalepieniu odbłyśnikow trochę zmalała ale to za krótko na jakieś daleko idące wnioski.

to taka spowiedź kwartalna. mam nadziejęże to podłożemnie niczym już nie zaskoczy.   


« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2008, 19:36:48 wysłane przez szymonw » Zapisane

BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #64 : Sierpień 29, 2008, 00:54:04 »

Jestem początkującym akwarystą, dlatego jak najrzadziej staram się wypowiadać na temat czyjegoś akwarium (nie mnie oceniać, ponieważ się na ty nie znam)
Powiem, jako laik:
Twoje akwarium to dla mnie czyste piękno
Zapisane

375 litrów
daniel.iron
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 306


Moje gadu-gadu 1339862


WWW
« Odpowiedz #65 : Wrzesień 12, 2008, 12:44:22 »

Super bardzo mi się podoba to akwarium ma swój klimacik Grin Naprawdę jest nad czym zawiesić oko Good !
Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #66 : Październik 30, 2008, 12:11:31 »

zaktualizowalem fotkę w pierwszym poście. update z 19.10.08

co do doświadczeń półrocznych w prowadzeniu LT właściwie niewiele poza tym co pisałem w sierpniu nie mam do dodania.
wszytko po staremu z wyjątkiem tym, że lewa strona aranżacji sie spłaszcza. wywalam konsekwentnie wszytko co nie jest zwartką, nadwódką czy lotosem. także na tylni plan po lewej doszla c.tropica. pozostały mi jeszcze ostatki ceratopteris. no i lotos po kilku miesiącach zastoju po ostrym przycinaniu korzeni znowu zaczął puszczac liście nawodne.  docelowo tylko nadwodka w centrum zostanie z wysokich gatunków.

gmeram od czasu do czasu w podłożu wyrywając niechciane chwasty i dosadzając zwartki i błogosławię swój zdrowy rozsądek, że przy komponowaniu podłoża nie oddzielałem poszczególnych jego warstw żadną siatką. no i ostatnio zacząłem dosypywac po trochu na wierzch kociego żwirku z Tesco. tak tak. ma trochę bardziej stonowany kolor niż podłoże rataja więc nie będzie aż tak gryzło w oczy.

jeśli mi sie plany spełnią to w najbliższym czasie nastąpi całkowita zmiana obsady. bedzie pływac jedna para z gatunku azjatyckiego oczywiście, kórego jeszcze nie miałem dotychczas, a na który poluję juz od roku ponad. ale o tym w swoim czasie jak się plany zrealizują, by nie zapeszac zbytnio.

pozdrawiam.

szymon

P.S. balas bieli źle dobrałem przy foceniu. naturalny wygląd baniaka bardziej odpowiada fotce poprzedniej z sierpnia

 



« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2008, 12:13:06 wysłane przez szymonw » Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #67 : Listopad 17, 2008, 14:12:16 »

witam ponownie.

update wątku w pierwszym poście - kolejna aranżacja w 25L - mcharium.

zapraszam do oceny!
Zapisane

5blue5
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 514

Nie ma lepszego od Neona Czerwonego!!!


« Odpowiedz #68 : Listopad 17, 2008, 14:54:19 »

Pełne zawodowstwo gratuluje Cheesy
Zapisane

Widzew Łódź
Prosta rzecz śnić ten sen tak niewinnie jak marzyciel
Życie jak mecz jeden mecz który ważniejszy jest niż życie
Spójrz na niebo poczuj siebie zanim złapiesz oddech
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #69 : Listopad 22, 2008, 00:31:26 »

i kolejny update pierwszego wątku. dorzuciłem opis 45L, którego właścicielką od kliku miesięcy jest moja córka Julka i na którym gromadzi pierwsze doświadczenia akwarystyczne. jednym słowem wychowuję sobie kolejne pokolenie miłośników ryb w rodzinie.  przyznam szczerze, że inicjatywa była oddolna i przehandlowałem ten baniak za lizaka (chcialem piwo ale się ugryzłem w odpowiednim czasie w język).  Wink
Zapisane

Orion
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 18



« Odpowiedz #70 : Listopad 23, 2008, 20:10:35 »

Wszystkich baniaczków pozazdrościć. Klimat jedyny w swoim rodzaju. Szkol potomka Cheesy!
Zapisane
Esmi
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 520

Cave hominem


« Odpowiedz #71 : Listopad 23, 2008, 23:38:42 »

Cytuj
Jestem początkującym akwarystą, dlatego jak najrzadziej staram się wypowiadać na temat czyjegoś akwarium (nie mnie oceniać, ponieważ się na ty nie znam)
Powiem, jako laik:
Twoje akwarium to dla mnie czyste piękno
No to co że jesteś początkujący? Ja tez jestem i własnie oceniam. Przecież każdy ma oczy w głowie. Nie trzeba być krytykiem sztuki żeby docenić dzieło.
Wszystkie akwa są cudne, aż mnie skręca z zazdrości Cheesy
Zapisane

Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #72 : Grudzień 03, 2008, 01:49:19 »

zaktualizowałem pierwszy post o fotke z 25 listopada mojej glebowej Azji. fotka z trochę innej perspektywy niż poprzednie. no i wyciąłem prawie całą kepę nadwódki. w jaj miejsce zasadzilem lotosa i troche mikrosorium doszło - wszytko ze zlikwidowanej 45L roślinnej.

pozostało mi zaktualizować wątek o nową - tanganicką - muszelkową aranżacje w 45L. -  ale to już nie dziś - idę spać.
Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #73 : Styczeń 10, 2009, 18:39:59 »

update pierwszego posta.

dwie nowe fotki  225L azji dziesiejsze i dorzuciłem do wątku 45L tanganikę z muszlowcami mojej siedmioletniej córki Julki, która wystartowała pod koniec listopada.
obecnie już z pierwszym narybkiem multików
Zapisane

Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #74 : Styczeń 10, 2009, 19:23:03 »

Nie bagatelne te zbiorniczki Wink Jest na czym oko zawiesić, super Smiley
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8
  Drukuj  
 
Skocz do: