Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « szymonw[25L] mchy [45L], [45L] tanga [225L] LT NOWY ZBIORNIK [260L] channy
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Drukuj  
Autor Wątek: szymonw[25L] mchy [45L], [45L] tanga [225L] LT NOWY ZBIORNIK [260L] channy  (Przeczytany 46821 razy)
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #45 : Czerwiec 05, 2008, 18:03:59 »

a no tak pływające.

liście lotosa też widać na powierzchni.  przy okazji zbadałem dzisiaj co w wodzie piszczy i tak:
pH 7.5,  kH 7,  gH 19,  po4 i Fe niewykrywalne testami, no3 .......  10!?.

spodziewałem się wyższego po usunięciu zakwitu i uruchomieniu filtra (działa od 19.05), tym bardziej, że inne formacje glonowe nie zastąpiły zielenic.  a tu spadek i to dość znaczny. doszło co prawda sporo roślin na taflę ...... podmian żadnych nie było ostatnio. nie chce mi się wierzyć by przez kilka dni pistia tak zżarła azot w końcu nie jest jej tak dużo. może stopień dyfuzji tak drastycznie osłabł. a to by znaczyło, że podłoże jest źle skonstrułowane. no dobra ... za wcześnie na wyciąganie dalekoidących wniosków. sprawdzę poziom azotanów ponownie za tydzień.
Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #46 : Czerwiec 16, 2008, 19:58:44 »

nic się właściwie nie dzieje w tym baniaku takiego, co by wymagalo mojej interwencji. strasznie rozrosła się ceratopteris po obu bokach no i zacząłem ją wycinać.

rozrosła się też pistia na powierzchni przy czym dorosłe egzemplarze wykazują niedobory - moim zdaniem żelaza - końcówki liści żółkną ku środkowi. natomiast rośliny potomne rosną w dużym tempie. z niedoborami u roślin pływających i mikrosorium się liczyłem. ich zadaniem było i jest wyjaławianie wody z wszystkich związków i jakaś tam kontrola populacji glonów tym samym.

rośliny które mi się na tym etapie nie przyjęły to blyxa i mayaca. blyxa, którą dostałem była w opłakanym stanie i nie odrodziła się natomiast mayaca to ofiara inwazji zielenic a potem okrzemków sprzed paru tygodni i po ostrej przycince widzę że chyba już nie odbije.

update w pierwszym poście
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #47 : Czerwiec 17, 2008, 12:12:52 »

Hej Szymon, niezły busz hehe. Musiałbyś zobaczyć moją 112, wygląda (pomijając u mnie brak aranżacji) podobnie do Twojego akwarium. Ostatnio jestem coraz bardziej zafascynowana azjatyckimi gatunkami ryb i roślin Smiley

Ryby Ci nie wyskakują?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #48 : Czerwiec 18, 2008, 18:39:39 »

Hej Szymon, niezły busz hehe. Musiałbyś zobaczyć moją 112, wygląda (pomijając u mnie brak aranżacji) podobnie do Twojego akwarium. Ostatnio jestem coraz bardziej zafascynowana azjatyckimi gatunkami ryb i roślin Smiley

Ryby Ci nie wyskakują?


mam nadzieję że ta fascynacja znajdzie upust po najbliższym restarcie Wink w końcu jak to Raffy mówi "SA (south asia) górą."
a co do wyskakiwania ryb. to by była taka przysłowiowa ucieczka z raju. a na poważnie, w pierwszym okresie gdy tafla była "niezalesiona" nie doświadczyłem tego, a teraz tafla wygląda jak poniżej. więc nie jest to proste. w ciemności słyszę czasami głośny chlupot wody ale jeszcze nic nie znalazłem pod baniakiem ani na pistiach. 
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #49 : Czerwiec 22, 2008, 17:56:16 »

Świetny zbiornik, bardzo mi się podoba.
Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #50 : Lipiec 03, 2008, 09:12:38 »

update - fotka z 02.07 w pierwszym poście. wrzuciłem też kilka fotek obsady

baniak po ostrej przycince dwa dni temu.
usunąłem z tafli wody wszytkie hiacynty i pistie - egzemplarze mateczne. pozostawiłem rośliny potomne pistii - mam w tej chwili jakieś dwadzieścia egzemplarzy potomnych - takich na 5 - 7 cm.

zakasałem też rękawy i poraz pierwszy ostro się wziąłem za przycinanie gdyż ceratopteris i h.difformis całą taflę już mi zarosły. kilka pędów poszło do 45L a reszta do śmieci bo nie było czasu na szukanie chętnych; aż mi szkoda było bo nazbierało się tego z ćwierć miski.

i nastała jasność w zbiorniku.

po dwóch miesiącach od startu widzę, że powoli zaczyna się coś dziać na pierwszym planie - c.parva wreszcie troszkę odbiła. może doczekam się w końcu trawnika. no ale do tego światła potrzebuję stąd też to czyszczenie tafli z zielska.

to tyle na razie. czekam jeszcze na przesyłkę z roślinami więc będzie wymiana części zielska zwłaszcza na tylnim planie po prawej.
Zapisane

Mechanic
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1314


WWW
« Odpowiedz #51 : Lipiec 14, 2008, 21:58:27 »

Sam marze o takim litrazu... Bardzo piekny zbiornik. Szczegolnie urzeka mnie obsada roslinna i podloze (fajny kolorek). papa
Zapisane
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #52 : Lipiec 24, 2008, 18:36:30 »

Witam, chciałbym zapytać o relacje między grubowargiem zielonym, a kosiarkami? I jak sie grubowarg zachowuje: Pływa trochę czy w kryjówce cały czas siedzi?
Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #53 : Lipiec 24, 2008, 19:22:57 »

u mnie obrałsobie rewir za tą kepą mchu po prawej i tam spędza większość czasu.   wypuszcza się na wojaże po baniaku dość rzadko - średnio widzę go raz na dwa/trzy dni.  pewnie po zgaszeniu oświetlenia jest bardziej aktywny. kosiarki go w ogóle nie interesują. tak jak i inne ryby.
Zapisane

jemioluszka
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 222



« Odpowiedz #54 : Lipiec 24, 2008, 19:27:20 »

Piękny zbiornik Smiley
Zapisane

126l:
5 neonów czerwonych
5 neonów inessa
5 kirysków pstrych
3 otoski
parka pretników karłowatych
krewetki amano
Mechanic
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1314


WWW
« Odpowiedz #55 : Lipiec 24, 2008, 21:44:24 »

Szymonie, czy naprawde uwazasz, ze pokrywa jest niepotrzebna? Nie wpadaja ci jakies zanieczyszczenia? Roll Eyes
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #56 : Lipiec 25, 2008, 09:04:54 »

Szymonie, czy naprawde uwazasz, ze pokrywa jest niepotrzebna? Nie wpadaja ci jakies zanieczyszczenia? Roll Eyes

na pewno nie z uwagi na zanieczyszczenia. przecież baniaki roślinne z oświetleniem HQI pokryw nie mają. jest też wiele rozwiązań opartych na świetlówkach z zastosowaniem belek oświetleniowych na "nóżkach". i jakoś nikt nie narzeka że mu się przez to tafla wody zanieczyszcza. lekki ruch tafli jest wystarczający by sobie poradzić z kurzem itp.

no i bez pokrywy łatwiej utrzymać w baniaku temp. na wymaganym poziomie w okresie letnim.   

już prędzej z uwagi na obsadę (gurami) i u trzeba niestety kontrolować temp. wody i powietrza by zdecydować czy można te ryby trzymać w baniaku bez pokrywy czy nie.

 
Zapisane

robcon
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #57 : Lipiec 25, 2008, 11:14:58 »

to jest przykład leniwca pracusia.azja jak ta lala.super
Zapisane

akwarystyka jest chorobą,której nie da się wyleczyć
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #58 : Lipiec 27, 2008, 00:11:48 »

po 3 miesiącach powoli zaczyna mi się w głowie kształtować wizja ostateczna. lewa strona zostanie już tak jak jest (nie biorąc pod uwagę przycinek porządkujących). prawa strona docelowo będzie płaska - tylko zwartki, mikrosoria (dojdą) i kępa mchu. i tak powoli ją sobie spłaszczam.

okazało się, że mam układ gurami 2+1, a nie 1+2 więc dojdą jeszcze 3/4 samiczki. samce czasami przybierają pozy wojownicze i podpływają do siębie na kilka centymetrów po czym się wycofują. bardzo ciekawie wyglądają takie pokazy siły, i na tym się kończy.

pierwszy plan leży na całej linii.

tafla już prawie oczyszczona. zostało dosłownie kilka najmłodszych egzemplarzy pistii. powoli je wydaję.

rożliny nie wykazują objawów niedoborów / nadmiarów, natomiast osadza się na zwartkach (przede wszytkim) węglan wapnia co estetyki im nie dodaje. jednak brak nawożenia dwutlenkiem węgla przy odczynie zasadowym daje się we znaki. zmniejszać kH nie chcę bo i tak już jest 7, nawożenie co2 kłoci się z moim purystycznym podejściem do LT - jednym słowem kicha - nie mam pomysłu.

zmniejszenie natężenia światla mogłoby pomóc (efekt się spotęgował po usunięciu roslin pływających)ale przy belce kombinował nie będę. może jakieś inne zielsko na taflę (?) - muszę to przemyśleć - jak ktoś mi podsunie jakieś rozwiązanie to stawiam piwo
Zapisane

Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #59 : Lipiec 27, 2008, 00:52:12 »

może jakieś inne zielsko na taflę (?)
Może Salvinia natans?
Zapisane

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Drukuj  
 
Skocz do: