Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: fr0t 112L  (Przeczytany 5615 razy)
djdzej555
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 194


KRÓLOWA JEST TYLKO JEDNA :)


« Odpowiedz #15 : Marzec 15, 2010, 07:12:30 »

Akwarium takie sobie może jak podrosną rośliny będzie lepiej. Co do oświetlenia masz kiepskie świetlówki słabo oddają kolory zwłaszcza ta 530 warm przy takim świetle niewiele ci urośnie. Co do wskazówek oznaczania świetlówek piersza cyfra z tego kodu 5 jest bardzo kiepska powinno być 8 a najlepiej 9.


Zgadzam się przy tak wysokim akwarium to stopień się liczy i K .. też. baniakmaniak przy akwarium o wysokości 20cm 2700K wystarczy no powiedz Smiley
Zapisane

wszystko wymaga czasu i nakładów sił oraz środków

http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/djdzej555-45l-i-32l/
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #16 : Marzec 15, 2010, 07:34:03 »

Akwarium takie sobie może jak podrosną rośliny będzie lepiej. Co do oświetlenia masz kiepskie świetlówki słabo oddają kolory zwłaszcza ta 530 warm przy takim świetle niewiele ci urośnie. Co do wskazówek oznaczania świetlówek piersza cyfra z tego kodu 5 jest bardzo kiepska powinno być 8 a najlepiej 9.


Zgadzam się przy tak wysokim akwarium to stopień się liczy i K .. też. baniakmaniak przy akwarium o wysokości 20cm 2700K wystarczy no powiedz Smiley

Przy 20 cm może tak ale zależy ile wat będziesz miał a światło 2700K to światło żółte mało przydatne dla roślin lepsze jest 6500K i więcej w słodlkowodnych baniakach wg mnie najlepsze jest 10000K.
Sorry frOt że zaśmiecam ale i Ty może się czegoś nauczyć z mojej wypowiedzi więc dlatego nie odpowiadziałem na PW
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2010, 07:40:16 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #17 : Marzec 15, 2010, 20:17:33 »

akwarium bez polotu, brak wyobraźnie całkowitej wyobraźni na temat aranżacji Good ! Grin Grin Grin
ale już nie jadę Cie za bardzo.   
Proponuje tu inne rośliny np. mech -jawa moss, nurzaniec pomyśleć o planach a są trzy Grin
i tak tłumaczyć itd.  Pooglądać jak ludzie mają zrobione to się przyda ... Wink

Hmmm
Coś mi tu nie gra, przecież mam nurzańca i to prawie 1/3 akwarium, jawa moss też, tyleże podczas pisania postu nie wiedzialem, ze to sie tak nazywa a mech to nie bardzo miałbym gdzie wcisnąć.
Poza tym dzięki za uwagę, chcę tylko dodać, że akwarystyczny w moim miasteczku jest bardzo ubogi w roślinki i wiekszość z nich kupowałem na ebay'u i niestety były one w opłakanym stanie. Mój plan jest następujący, że roślinki się rozrosną, zbiornik dojrzeje i wtedy zajmę sie doprowadzaniem ładu składu w zbiorniku.
Tak czy siak dzięki za uwagi i pozdrawiam
Zapisane

fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #18 : Marzec 15, 2010, 20:33:12 »

Akwarium takie sobie może jak podrosną rośliny będzie lepiej. Co do oświetlenia masz kiepskie świetlówki słabo oddają kolory zwłaszcza ta 530 warm przy takim świetle niewiele ci urośnie. Co do wskazówek oznaczania świetlówek piersza cyfra z tego kodu 5 jest bardzo kiepska powinno być 8 a najlepiej 9.

Dzięki za info, ale jeszcze pozwolę sobie zapytać... przeglądałem teraz w internecie różne świetlówki i jest tak, że jedne mają albo te symbole 5.. 8.. 9.. i bez K..... albo na odwrót, że są z K.... a bez numerków.
No i tak przy okazji jak to jest z tymi watami, w sumie pytająć który z tych parametwów jest najistotniejszy, czy szukać po numerkach, czy po wartości K... czy po watach ?
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #19 : Marzec 15, 2010, 23:01:59 »

Każdy producent oznakowuje różnie swoje wyroby ale najczęstrzym stosowanym przez dobrych producentów oświetlenia jak philips, osram, narva, GE (General Electric) są właśnie oznaczenia trzycyfrowe.
1- cyfra oznacza współczynnik oddawania barw RA to znaczy czy światło świeci wyraźniej bez tzw.szarości dlatego przy twoim oznaczeniu 5 ryby będą kiepsko wyglądac.(kiedyś się twierdziło że zwykłe żarówki mają lepsze światło od świetlówek bo mają współczynnik na poziomie RA większy niż 9 ale nie było lub raczej nie były dostępne w Polsce świetlówki nowszej technologi tylko przemysłówka o oznaczeniach właśnie 530 albo 565 lub 640 albo te lepsze były poprostu za drogie.)
2 i 3 cyfra oznaczają barwę kelvinów właśnie to K.. przy oznaczeniu 530 jest to barwa o 3000K czyli ciepła biel prawie żółta
Dla roślin najlepszą barwą światła jest kolor czerwony i niebieski (8500K- różowy, 10000K lekko fioletowy, 18000K mocno fioletowy powyżęj 20000K jest światło niebieskie tzw. rafowe)  są odpowiedzialne za fotosyntezę roślin ale kolor tzw. biały dzienny świetlówki o oznaczeniu np.865 też będzie już lepsze od tzw żółtego światła. Im wyższa temperatura -Kelviny świecenia tym niby lepiej ale spada też liczba lumenów ponieważ światło nie jest białe tylko różowe bądź fioletowe świeci ciemniej i ma mniej lumenów dlatego najczęściej miesza się kolory stosując jedną świetlówkę białą 865 a drugą fioletową bądź czerwonawą tak aby dla oka było więcej lumenów i dla roślin lepszego światła kożystnego do fotosyntezy. Dlatego akwaryści nazywają niektóre świetlówki dla ryb a niektóre dla roślin.
 W dziale Sprzęt, technika akwarystyczna są podane wykresy świecenia różnych świetlówek oraz nawet zdjęcia jak wyglądają akwaria oświetlane różnymi kolorami świetlówek.

www.akwarium.net.pl/forum/sprzet-technika-akwarystyczna/rozklad-widma-swietlowek-stosowanych-w-akwarium/
www.akwarium.net.pl/forum/sprzet-technika-akwarystyczna/prawidlowe-oswietlenie-przewodnik-na-podstawie-informacji-firmy-hagen/

A jeśli chodzi o waty to im więcej tym więcej lumenów ale świetlówki są różnej długości dlatego ta moc jest przyporządkowana do danej długości.
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2010, 23:15:54 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Martinez75
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 132


« Odpowiedz #20 : Marzec 15, 2010, 23:19:22 »

1- cyfra oznacza współczynnik oddawania barw RA to znaczy czy światło świeci wyraźniej bez tzw.szarości
konkretnie ten współczynnik określa procentowo zdolność z jaką świetlówka odwzorowuje pełen zakres spektrum światła dziennego, dla którego ten współczynnik przyjmuje się 100 %, czyli jeżeli pierwsza cyfra to 5 to świetlówka oddaje tylko 50% spektrum. Większość lamp wyładowczych ma luki w widmie światła co ma wpływ na zdolność oddawania barw.
Zapisane
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #21 : Marzec 16, 2010, 20:57:29 »

Dziękuję bardzo wszystkim, chyba uzyskałem wszystkie potrzebne mi informacje, przynajmniej mam takie wrażenie. Wiem, że w przyszłości nadejdą nowe pytania, ale i tak jestem usatysfakcjonowany, i jeszcze raz ...

Dziękuje i pozdrawiam
Zapisane

fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #22 : Maj 04, 2010, 21:41:50 »

Witam pononie!

Hm, chiałbym, żeby ktoś mi cokolwiek poradził, bo mam dość spory problem z glonami.
Podam dwa najwyraźniejsze zdjęcia jakie mi wyszły:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/16f6eec19f0975d4.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/32a1bd8ebd98287a.html

A teraz kilka detali:

Woda w akwarium przed podmianą:

Testy paskowe:
NO3 = 30 (bywało nawet 100)
NO2 = 0 (najbliższe zeru na pasku - skala jest co 3)
GH = 16d
KH = 6d
PH = skacze miedzy 6.8 a 7.2
CL2 = 0

Testy kropelkowe:
PH = ciut ponad 7
NH3 = 0 (odczyn biały oznaczał 0)

Podmiany robię co mniej wiecej tydzien około 20L
Parametry wody z kranu są identyczne z powyższymi tyleże NO3 = 20

Stosuje bimbrownie standardową 1410
Światło: 6:00-13:00 - przerwa - 15:00-22:00
Oświetlenie: Coś tam Super Bright Light for Plants... bla bla... T8 20W nie wiem ile K, druga była Sylvania Standard F18W/54-765-T8 (6500K) Day Light,
ale dwa dni temu wymieniłem na T8 530 (3000K) nawet nie wiem czemu - chyba akt desperacji i jakoś ze 4 tygodnie temu dołożyłem 2x żarówki energooszczędne po 12W 6500K każda.
Filtr (teraz już wiem): 450L/H wewnętrzny wbudowany
Filtracja: od strony wlotowej: cienka wata, zielona gąbka, niebieska gąbka. Nie mam węglowej gąbki bo... zaraz do tego dojdę.
Nawożenie: tak samo jak na początku posta Tetra
Temp: 24-25 stopni

Mam więcej roślinek, starałem się o jaknajszybciej rosnące jednak glony są szybsze.
Jest korzeń.
Jest skałka ale nie wiem z czego wykonana.
Dno: sam żwir 3-5mm około 5cm, miejscami do 7cm
Pokarm: w płatkach i w drobnym (1mm) granulat proteinowy - na samym początku mi go wcisnęli w sklepie.
Karmienie: od niedawna 2x dziennie na przemian granulat/płatki - z samego rana o 6:00 jak do pracy jade i jak wróce około 17:00, w weekend różnie, zależy jak wstanę.
No i obsada:
4x gurami (para złotych i para niebieskich - 10cm)
5x fanthom
3x danio
2x kosiarka młoda
2x zbrojnik niebieski - 5cm
3x platki - 1M, 2F
5x gupik - 3xM, 2xF
3x molinezja - 1M biały, 2F czarne
1x krewetka ta od glonów - jest od niedawna
był też rak, ale po tygodniowej demolce przeniosłem go do małego akwarium

Teraz kilka faktów
Raz jakoś ze 2 tygodnie temu odmulałem dno - tak gruntownie, głęboko - syfu było że aż nie było tylnej szyby widzieć
Dziś tak dla sprawdzenia przeciągnąłem plastikową łopatką przy dnie - od groma syfu uniosło się w toń wodną (to znak, że mam za dużo odpadów tak mi sie wydaje)
Akwarium jest w 3/4 obsadzone roślinami, tylko środkowy przód nie jest obsadzony.
Od tygodnia zacząłem stosować preparat na glony, 1ml na 9 litrów wody i tak co tydzien, a potem w mniejszych dawkach przy wymianach wody. I właśnie dlatego nie mam gąbki węglowej bo ten preparat nie bezie z węglem działać - tak jest na nim napisane.

Czyściłem szyby co dwa dni, liście roślinek chyba nawet codziennie, Stare obrośnięte na maxa glonami liście usuwałem. Nie wiem co robić... Naczytałem się przez 4 tygodnie w necie, codziennie wymyślałem to nowe powody porostu i szczegóły walki, ale wszystko na nic... :/

Hm... dodam, że odkąd zaczęły się dłuższe dni z samego rana od około 6:00 do około 10:00 zaczęło mi przez duże okno słońce świecic na akwarium, nie wiedziałem o tym bo wyjezdzałem do pracy, tydzien temu miałem 1tyg urlopu i sie właśnie dopatrzyłem tego faktu, a im dłuższy dzien tym więcej słońca, więc wczoraj kupiłem i zamontowałem czarną roletę na te okno. Teraz z samego rana mam całkiem ciemno w pokoju.

Zamierzam zrobić filtr denny, mam już pomysł i prawdopodobnie w weekend zabiorę się do roboty
Aha ta 450L/h pociągnie? bo mogę mieć bardzo tanio 650L/h, ale wtedy mi 450L/h zostanie w szafce:/

Mam też małe akwarium 20L - wszystko identycznie - dokładnie ten sam problem z glonami.
Dodam, że w obu akwariach mam dość szybki ruch wody, w małym deszczownia, bez napowietrzania, bez bimbrowni z rakiem od dziś i tylko z 7 małymi gupikami, kilka vasilnerii (nie wiem jak to się pisze) i sypkim piaskiem . W dużym filtr bucha przed siebie wzdłuż dłuższej, tylnej szyby. Bąbelki se bulkają na drugim końcu akwarium. Watę w filtrze wymieniam co tydzien, gąbek nie dotykam.

Nie wiem co robić, proszę o jakiekolwiek porady... i z góry dziękuję
Zapisane

sandstorm
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 23


« Odpowiedz #23 : Maj 05, 2010, 07:25:42 »

Witam "sąsiada" Wink Ja jestem w Walii. Od razu ostrzegam (bo mam podobny problem z glonami) - zrezygnuj może z nawożenia, póki nie zwalczysz plagi, będzie tylko gorzej. Nie żebym była guru w temacie, ale u mnie gloniska wykwitły właśnie odkąd zaczęłam lać nawóz. Luźny wniosek Wink
Testy paskowe z Tetry, jak mniemam? Jakieś mało dokładne są, rozrzut skali rozbrajający... Może lepiej zainwestować w zestaw testów kropelkowych, podstawowy kosztuje około 30 funtów, starczy na około 800 testów (przynajmniej tak twierdzą producenci). Jeśli się nie mylę, paskowe trzeba dokupywać co miesiąc (12 funtów) :/ A skoro na paskowych jest napisane, że wymieniamy wodę od wartości NO2 - 5mg/l..... bez komentarza.
Jestem ciekawa jak zadziała preparat na glony, prawdopodobnie mam ten sam.
Bardzo ładne akwa, poczekamy aż się rozrośnie. Ja się pochwalę, jak korzenie roślin wygrają z bocjami Wink

Pozdrawiam

Sandstorm
Zapisane
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #24 : Maj 05, 2010, 17:24:50 »

Witam

Właśnie wróciłem z pracy i się własnie dowiedziałem, że moja kierowniczka ma akwarium od kilku lat i glony są jej nierozłączną "udręką" od samego początku, mówiła, że juz próbowała wszystkiego i się poddała.

Zastanawia mnie tylko skąd oni w tych sklepach mają takie ładne roślinki?!

U mnie glony rosną w oczach, normalnie z dnia na dzien jestem w stanie zauważyć jak rosną, co 2 dni musze skrobać szybę i już nie wspomnę o liściach.
Chciałem jeszcze tylko przy okazji zapytac... kilka razy przesadzałem roślinki skracając im odrobinę korzenie... czy to dobry pomysł?
Może powinienem pozwolić rozrosnąć się roślinkom bez względu na glony i pozwolić się porzadnie ukorzenić... może wtedy zaczą lepiej absorbować odpady gromadzące się w dnie ?
Dopiero dziś wpadłem na tę myśl, jeżeli jest gdzieś poruszona dyskusja na ten temat to link by się przydał, ale i tak sam zaraz poszukam.

Pozdrawiam.
Zapisane

fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #25 : Marzec 26, 2012, 07:40:59 »

Zapomniałem o tym wątku, akwarium dawno zlikwidowane. Na jego miejscu staneło inne, większe. Zamykam.
Zapisane

Strony: 1 [2]
  Drukuj  
 
Skocz do: