Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
  Drukuj  
Autor Wątek: Fotografowanie Akwa.  (Przeczytany 148404 razy)
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #15 : Marzec 08, 2006, 15:03:07 »

A propos tematu:

Ewelinka23 mówi o filtrach polaryzacyjnych, ustawieniach czasów itd. Owszem zgadzam się, ale jest to wykonalne tylko o ile ci aparat na to pozwala. Jak się ma kompakt to cięzko założyć na to filtr polaryzacyjny. A i czasy w takich sprzętach też nie zawsze da się ustawić. A na pewno nie w moim. Czyli jeśli masz aparat który pozwala na ustalenie czasów, założenie filtrów, manualne ustawienie przesłony to jest juz dobry aparat - o taki właśnie mnie chodziło Smiley.
Zapisane

kafarski
Gość
« Odpowiedz #16 : Lipiec 02, 2006, 21:50:56 »

nie chcę się tu rozpisywać na temat ''ile fotek zrobiłem żeby wybrać z iluś tam te dwie jako-takie''. na forum nano reef-
 http://www.nano-reef.pl/page.php?id=161
 jest napisane co i jak z tą fotografią. to nie reklama ,bo to forum morskie ale link chyba można umieścić Wink.
mam jeszcze jeden link ze słowackiego forum, jeśli język sprawia problemy to fotografie trochę pomogą,
http://www.akva.sk/phpBB2/fotenie_bleskom.php
czy ktoś ma własne doświadczenia w robieniu zdjęć z fleszem nad lustrem wody ,pod pokrywą?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2006, 08:01:21 wysłane przez kafarski » Zapisane
fonski
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28


« Odpowiedz #17 : Lipiec 02, 2006, 22:14:17 »

witam.

No i tu ja też zacznę od niepoprawnego NO. Undecided
Sprzęt, sprzęt i jeszcze raz sprzęt! Jeśli mówimy o fotografi cyfrowej? Tak sądzę, ale w fotografi tradycyjnej-analogowej wystarczy ograniczyść się do informacji o czułości błony fotograficznej. Im większa czułość, tym oczywiście krótszy czas naświetlania. I o to tu najbardziej chodzi! Analogicznie dotyczy to również cyfrowej fotografi. No i tu wchodzimy w sprzęt i zakresy cenowe. Oprócz ilości pikseli w matrycy (co nie jest aż tak istotne jak o tym się pisze i mówi w celach marketingowych) ważnymi parametrami są właśnie "czulość uzytkowa" i mozliwość rozpoznawania kontrastu obrazu przez matrycę świadłoczułą aparatu. Nie trudno się domyśleś, że to właśnie jakość matrycy (poza oczwiscie optyką) stanowi większą część ceny. Znacząca część aparatów na rynku średniej klasy, czułość  posiada w granicach 200-400 ISO do 800. Co pozwala zrobić fotkę z szybkością klatki ok 1/30 może 1/60 sekundy. Oczywiście wszystko zależy od oswietlenia akwa! Możesz śmiało uruchomić wyobraźnie, czy starczy ten czas aby utrwalić Twoje rybcie nie "poruszone" (nie wiem jaki temperament mają)

Następnym czynnikiem ograniczającym zrobienie dobrej fotki ,jest oczywiście optyka aparatu. Twój aparat powinien posiadać możliwość robienia fotek "MAKRO", to znaczy dobrze by było. Przy ogniskowej obiektywu 28mm do ok 35mm, mozesz podejść do fotografowanego obiektu na odległość około 1m (dotyczy to optyki niewygorowanej) Z mozliwością makro, takie obiektywy robią fotkę z odległości nawet mniejszej niż 10cm (to przyda się do zrobienia foty narybkowi)

Mój aparat posiada czułość 1600 ISO tej użytkowej, ale niestety nie mam akwa takiego , które by się nadawało do pokazania. Sprawdzałem i mogę spokojnie zrobić fotę z szybkością klatki 1/125 sek a nawet 1/250 . (nie zapominajmy o przysłonie! jak najmniejsza wartość!)
Akwarium (jak widać po użytkowniku) posiadam od niedawna, a fotografią zajmuje się zawodowo od 20-tu lat. Z tąd ten aparat

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2006, 22:16:48 wysłane przez fonski » Zapisane
Góral
Tomek
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 897


Przyjaciel Wiosny


WWW
« Odpowiedz #18 : Lipiec 02, 2006, 22:23:08 »

bardzo dzięki za informacje. niestety, jak napisałem, fotograf ze mnie cieniutki. "cyfrówka" jest "tania" z marną optyką. a odziedziczonego eos300 nie potrafię obsługować.
ale chyba zacznę metodą prób i błędów, wykorzystując wszelkie Wasze porady. Smiley
Zapisane

gg:1384140
fonski
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28


« Odpowiedz #19 : Lipiec 02, 2006, 22:24:50 »

ja tu się produkuję, rozpisuję................. a tu TAKI link! Shocked

nic doać nic ująć. Embarrassed



jeśli masz "tanią" cyfrę, to i tak jakąś rozdzielczość ma. nie rób na siłę akwa idealnie w kadrze! zrób zdjęcie z nieco wiekszej odległości, a potem je w kompie przytnij. w ustawieniach znajdź czułość i ustaw na największą. może jakiś naturalny statyw i samowyzwalacz pomoze?
Z 300-ką nie było by problemu, bo posiada pełny automat. zaopatrzyć się w błonę 800ISO, ale tu już wchodzą w grę koszty.
powodzenia.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2006, 22:33:40 wysłane przez fonski » Zapisane
kafarski
Gość
« Odpowiedz #20 : Lipiec 03, 2006, 08:04:04 »

góral- ale eos 300 to bardzo dobry aparat, kup statyw i do dzieła Good !
Zapisane
Góral
Tomek
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 897


Przyjaciel Wiosny


WWW
« Odpowiedz #21 : Lipiec 03, 2006, 16:12:59 »

góral- ale eos 300 to bardzo dobry aparat,

to wiem, ale nie mam bladego pojęcia jak go używać  Grin

Cytuj
kup statyw i do dzieła Good !

tia... i ucz się na własnych błędach... papa
Zapisane

gg:1384140
Betelgeuse
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #22 : Lipiec 03, 2006, 23:37:10 »

A jakiz masz problem?
Bo twoja niewiedza razej przypomina konsternacje blondynki...potrzebowala chulajnogi a dostala motocykl...
Za trudny dla ciebie? sprzedaj i kup taki ktory "zrozumiesz".
Napisze prawde oczywista ale co tam.....NIKT za ciebie sie go nie nauczy i nikt za ciebi pstrykac nim nie bedzie,chcesz czy nie to jakosc zdjec zalezy wylacznie od ciebie i zadne rady zdalne tego nie zastapia.
Statyw bedzie ci potrzebny,jesli zamierzasz podejsc do wykonywania zdjeci odrobine powazniej i poszerzyc uzycie aparatu poza "strefe" imprezyjno-wypadowo-rodzinna,bo fakt ze do tego zastosowania wystarczy aparat klasy "nacisnij i sie nie martw ale nie licz na piekono i jakosc" .
Zapisane
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #23 : Lipiec 04, 2006, 06:21:32 »

Spróbowałam sie dostosowac do rad w wyżej podanym linku. Aparat jestem w stanie ustawić nawet na czas 1/300, ale ustawiłam na 1/250. W takiej konfiguracji najmniejsza przysłona to 3,2 (jak myle pojęcia to przepraszam, ale jestem totalnym laikiem) no i niestety. Nie jestem w stanie zrobic zdjęcia przy takich parametrach - za ciemno. Użycie lampy też nic nie da, bo po prostu nie widze tego co fotografuję i wychodzi nie ostro. W tej chwili najlepiej wychodza mi zdjęcia w opcji makro przy ustawieniach automatycznych i programie do zdjęć w ruchu. Próbowałam tez zrobic zdjęcia nocne aby uchwycić wygląd po włączeniu oświetlenia nocnego, i znowu nie da rady  Sad
Aparat Konica Monolta Dimage Z6
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #24 : Lipiec 04, 2006, 09:05:16 »

Ja w swoim aparacie (NIKON 5600) niestety nie mam możliwości ustawień manualnych. Swoje zdjęcia robie na trybie museum, z tym że we fragmencie który fotografuję staram się uchwycic jakieś jasne źrdódło swiatała (aha no i oczywiście robie je w nocy, kiedy akwarium jest "najjaśniejszym" punktem. Wtedy aparacik sam dopiera czas (który jest na tyle krótki co pozwala na zrobienie w miarę dobrych zdjęć). Oczywiście próbowałem z trybem makro, zdjęcia w ruchu itp, no i muszę powiedzieć, że udaje się czasem Smiley No ale to jest tak że cykam 10-20 zdjęc z czego 2-3 są dobre). Jak widać i akwarystyka i fotografia wymaga cierpliwości Wink
Zapisane

Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #25 : Lipiec 04, 2006, 15:31:50 »

malzonka z jakiego typu zdjęciami masz problem ?
Ja mam Z3 i zdjęcia wychodzą, zazwyczaj korzystam z ustawień własnych (M) lub (S) - aparat dobiera przysłonę ja czas. Zdjęcia w akwa w trybie makro lub super a akwarium bez w/w. Do zrobienia zdjęcia oświetlenia nocnego bedzie potrzebny statyw i uzycie długiego czasu naświetlania (kilka do kilkunastu sek.) w zaciemnioonym pomieszczeniu oraz ustawienie samowyzwalacza (w celu unikniecia poruszenia, 2 sek. w zupełności wystarczy).
Do zamrożenia ruchu ryby moze już wystarczyć 1/60sek, dla mniej ruchliwych o połowę mniejszy.
Zapisane


385 l - dyskowce
Góral
Tomek
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 897


Przyjaciel Wiosny


WWW
« Odpowiedz #26 : Lipiec 04, 2006, 17:41:46 »

A jakiz masz problem?

niewiedza... nie, totalna niewiedza.  Grin

Cytuj
Bo twoja niewiedza razej przypomina konsternacje blondynki...potrzebowala chulajnogi a dostala motocykl...

nie potrzebowała, a dostała... hulajnogę miała.

Cytuj
Za trudny dla ciebie? sprzedaj i kup taki ktory "zrozumiesz".

wogóle nie rozumiem, pytając liczę na łopatologiczną formę nauki, która pozwoli mi dojżeć chociaż zarys we mgle jaka mnie otacza.

Cytuj
Napisze prawde oczywista ale co tam.....NIKT za ciebie sie go nie nauczy i nikt za ciebi pstrykac nim nie bedzie,chcesz czy nie to jakosc zdjec zalezy wylacznie od ciebie i zadne rady zdalne tego nie zastapia.

wiesz, to jest jak z jazdą samochodem. są tacy co potrafią prowadzić samochód, są tacy co potrafią jedynie jechać samochodem, a są również tacy, których samochód prowadzi. oczywiście że umiejętności zdobywa się jedynie treningiem, najlepiej własnym Grin, ale dobre rady tych bardziej doświadczonych niewątpliwie pomagają, zwłaszcza tym, którzy chcą słuchać. ja  w fotograii jestem tym za któego aparat robi fotki  i chętnie posłucham rad mądrzejszych, aby przesunąć się na srodkową pozycję... na razie... Roll Eyes
Cytuj
Statyw bedzie ci potrzebny,jesli zamierzasz podejsc do wykonywania zdjeci odrobine powazniej i poszerzyc uzycie aparatu poza "strefe" imprezyjno-wypadowo-rodzinna,bo fakt ze do tego zastosowania wystarczy aparat klasy "nacisnij i sie nie martw ale nie licz na piekono i jakosc" .
właśnie po to pytam, aby poszerzyć...
Zapisane

gg:1384140
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #27 : Lipiec 04, 2006, 21:32:04 »

Sebastian tylko z jednym typem. Bo ja bym chciała zrobic zdjęcie oświetlenia nocnego a dokładnie krewetki jak siedzi na korzeniu w nocy, pada na nia poswiata i wygląda zarąbiście  Wink No i wychodzi mi czarna plama z jasniejsza plamą albo tylko czarna plama.
Te wszystkie ustawienia na M, S i P to dla mnie czarna magia bo ja pojęcia o fotografii nie mam. Niby cos tam powoli zaczynam kumać, ale to nadal zdecydowanie za mało. Na inne fotki nie jęcze bo naprawde jestem zadowolona z wyników. Tylko to jedno nie wychodzi. Jak spróbowałam z fleszem to oczywiście wyszło jak w dzień. Nie mam bladego pojęcia jak takie zdjęcie uzyskać. Trudnością jest także to, że nie widzę co fotografuje, bo gołym okiem to świetnie widać, ale nie przez aparat - tam czarna dziura...

Statywu nie mam, ale zawsze można przytaskać drabinę, problemu nie widzę, ale czy możesz mi jak krowie na miedzy wytłumaczyc co ja mam zrobic i w jakim celu ? W jakim celu musze wiedzieć bo nie cierpie robic czegos jak nie wiem po co  Wink Czyli jak ten czas sie ustawia  i po co akurat tyle no i czemu przesłona ma być tak a nie inaczej. Bo mi sie jakos tak nasuwa, że przesłona powinna byc jak najszersza aby jak najwięcej światła wpadło. A samowyzwalacz to ma coś wspólnego z fleszem ?
ja wiem, że pytania sa kretyńskie, ale ja naprawdę nic  na ten temat nie wiem a czytanie instrukcji ma sens jak sie wie o czym się czyta  Embarrassed (mimo to przeczytałam). Także jak się nie ma elementarnej wiedzy w tym zakresie to uwierzcie, że czytanie nawet bardzo pomocnych linków nic nie daje bo ja nie rozumiem co czytam  Cry A w dodatku nie mam nikogo kto by mi to jakos bardzo sensownie wytłumaczył...

Jejku, ale sie rozpisałam...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2006, 21:37:38 wysłane przez malzonka » Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #28 : Lipiec 04, 2006, 22:28:23 »

Ja jednak z doświadczenia stawiam na lampę. Tzn. można pójść w stronę super oświetlenia akwarium dodatkowymi halogenami, itp. ale to tylko nadaje sie na własne akwarium. Ja fotografuję różne, często przypadkowe akwaria często ze słabym oświetleniem i lampa jest niezbędna.

No i przy tym manualnie ustawiana ostrość i albo tryb z priorytetem czasu (S) albo zupełny manual. No i czas dla spokojnych rybek nawet 1/40 sek, a dla szybkich to nawet i 1/250 za mało.
Lampa im dalej od obiektywu tym lepiej ! W dobrej sytuacji są posiadacze lamp wysoko podnoszonych, lub lamp dodatkowych - wtedy światło lepiej się odbija od ryb.

Inna kwestia, że zupełnie inaczej robi się zdjęcia cyfrowymi kompaktami, inaczej hybrydami, inaczej lustrzankami cyfrowymi, a jeszcze inaczej lustrzankami analogowymi. Chodzi mi o głębię ostrości no i obiektywy.
Wymieniłem typy aparatów od takich z największą głębią ostrości (bo malutka matryca) i najmniejszą czułością do najmniejszych głębi - największych matryc (największe czułości) i filmu 35mm. Głębia ostrości przy lustrzance z obiektywem jasnym przy ustawieniu przesłony na np. 2,8 jest obłędnie mała i fotka taka staje się nieprzydatna prawie do niczego.
A już w hybrydzie przy 2,8 jest całkiem duża. Do tego obiektywy specjalne macro do lustrzanek są bardzo drogie (chyba, że się pokombinuje z m42) - ale za to dają super jakość. Dodatkowo im bliżej obiektu tym głębia mniejsza, wiec przesłonę trzeba dać np. >16, co wiąże się z koniecznością użycia lampy.
Za to dobre macro w hybrydach typu Minolta Zx, czy Panasonic FZxx jest tanie, duża jasność i niezła głębia. Tylko że przy sensownej czułości najwyżej ISO 100 trzeba robić lampą albo extra światło mieć w akwa.

Fotografowałem zarówno Minoltą Z1 - większość moich zdjęć serwisie jest nią zrobiona, jak i lustrzanką i każdym z nich da się dobre zdjęcie ryb zrobić.
Natomiast robiąc cyfrówką bez manuala (chyba Olympus 300) było mi ciężko cokolwiek chwycić.

Chyba najcenniejszym jednak elementem jest ręczny pierścień szybkiego ustawiania ostrości na obiektywie Smiley
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
sirrak
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 17


« Odpowiedz #29 : Lipiec 05, 2006, 10:10:14 »

    Przemek swietnie wyjasnil jak robic zdjecia akwarium ja moze tylko dodam kilka podpowiedzi wynikajacych z mojego malutkiego doswiadczenia (mam tez minolte tyle ze z10 bez trybu super makro i efektow dziwekowych Smiley ) Jak chcesz zrobic dobre zdjecie przez szybe a nie masz filtra polaryzacyjnego (mozna kupic za okolo 70 pare zl do twojego aparatu - a eliminuje on odblyski na szybie np.) musisz probowac do bolu z ustawieniami w koncu cos wyjdzie, a Ty nabierzesz doswiadczenia i napewno spora frajde sprawi pierwsze dobre zdjecie..Proponuje na poczatek tryb S, a potem w mieare doswiadczenia przejsc do pelnego manualu. Utrudnieniem dla Ciebie jest swiatlo lampy blyskowej ktore bedzie powodowalo odblyski na szybie (obszar poza akwarium fest naswietlony mozna wyciac przy obrobce zdjecia), Sprobuj moze oswietlic akwarium jakas niezbyt silna zarowka przez szybe boczna (prostopadla do tej przez ktora bedziesz robic zdjecia). We wszsytkich aparatach seri Z z Minolty mozna pokombinowac z balansem bieli i jasnoscia zdjecia tzw.EV. jak zdjecia beda zbyt ciemne podnies to E Smiley na wsywietlaczu pojawi Ci sie wtedy taki maly czarno-bialy kwadrat ze znakami +/- i wartoscia.
  Nie przejmuj sie docinkami Betlegues'a on tez sie musial kiedys nauczyc geniuszem sie nie urodzil.

Pozdrowiam i zyczej fajnej zabawy
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
  Drukuj  
 
Skocz do: